Stads Nieuws. POPERINGHE, toe te laten dat zij zoo duim voor duim den grond van onder de voeten der liberalen weg nemen. Wij mogen ons niet uit- siuitelijk betrouwen op de deugdelijkheid onzer zaak,er moet met krachtdadigheid gewerkt worden om te beletten dat de dompers, die altijd in 't donker werken, ons ecnc tweede maal verrassen. IJperen, l Augusti 1874. Onze Kermis. - Een schoon Concert, gevolgd van Bul, zal op 2n Augusti piaats hebben bij de Maatschappij S'-Sebastiaan, met de medewerking der Koormaatschappij. Deze uitgelezene feest zal niet laten veel vreemdelingen en uitgenoodigden naar zich te trekken. Ziehier bet programma 1Ouverture du Domino noir, orkest. (Aujber). 2. Le chant dn Barde, romance ge zongen door M. Coffyn. (Wibier). 5. Sur i'eau, koor, (Gevaerl). 4. Le Garcon d'Hötel, kluchtlied door M. Maillard, (Duhem). 5. Mélodie de Mignon, gezongen door M. Em. Vergracht, (Amb. Thomas) (i. Septuor des Huguenots, gezongen door M. Thiebault en MB1(Meyerbeer). 7. Le Danube bleu, valse voor orkest, gearrangeerd door M. Baralto. Denzelfden dag, 's namiddags ten 21/2 ure, zal er eene groote Chineesche Cijbeischieting plaats hebben. Zie hieronder de namen der deelnemende korpsen en der versclullige wijken in stad waar de cijbels zullen geplaatst zijn 1Leet, Pompiers van Kortrijk. 2. Vee-Markt, Burgerwacht Brussel, Pompiers Veurne. 7>. Botermarkt, de Pompiers van Comen-belge, Meessen en Wevelghem. 4. Gerechtshof-plaats, de Pompiers van Tourcoing. 5. Houtmarkt (bij 't Hotel Het Klein IJperende Pom piers van Chapelle d'Armentières en Wervick fransch. C. Dixmudepoort (bij den Cour de Bruxelles), de Pom piers van Meenen. 7. Oude Kleêrmarkt, de Pompiers van Armentières. 8. Rijselstraat (bij 't Nazareth), de Burgerwacht van IJpe ren en de Muziek der Pompiers. 9. Esplanade, de Pompiers van Dunkerke. 10. Eiverdingstraat, de Pompiers van Comen-fransch. 11. De ijpersche Pompiers zullen verdeeld zijn bij al de cij bels. Het veldfeest in den Zomer-Hof der Concorde, belooft dit jaar zeer schitterend te zijn, gezien de drukke toebereid selen die men sedert eene geheele week bezig is te maken. Altijd is het zeker dat eene bovenschoone verlichting en een schitterend vuurwerk het feest zullen verluisterlijken. Wat het Festival van muziek aangaat, dat op 9 dezer plaats grijpt, vernemen wij dat er 14 muziekmaatschappijen er aan deel nemen De Pompiers van IJperen, het le Linie-Regement, Rouse- lare, Caestre, Herseau, Ilouplines, Poperinghe, Armentières, Reninghe, Dunkerke, de Weezenschool vau IJperen, Linsel- ies, Meessen en Voonnezeele. De Muzieken zullen zich op twee plaatsen laten hooren, in den Publieken Hof en op de Leet. Het muziek der linie zal den Festival openen in den Publieken Hof en dit der Pompiers op de Leet. De Vlaamsche Ster is reeds veerdig tot hare Thuindag- vertooning. Wij hebben iedereen hooren toejuichen over het goed gedacht onzer sladsregeering van alle jaren het volk te laten genieten aan een waar publiek feest; want de vertooning van Maandag aanstaande waar iedereen gratis wordt toegela ten, waar iedereen vergast wordt met zedige en leerzame stukken, doonnengd met aantrekkelijk muziek, is een waar feest waarnaar iedereen verlangt. De andere maatschappijen zijn ook bezig alles in orde te brengen om hunne feesteu goed te doen uitvallen. Dan hebben er nog eenige Danspartijen plaats, waarvan eene den tweeden Zondag der Kermis, in deStadstooneelzaal, gegeven door de maatschappij jongelingen De Vereen igde Vrienden. Over het Concert van 9 Augusti zullen wij in ons aan staande nummer schrijven. Alles doet hopen dat onze Kermis, hoe eenvoudig, toch meer levendigheid zal hebben dan verledene jaren. BaspgerwaeEst. - Maatschappij Cijbelschutters. Uitslag der schieting van 27 Juli. Hoogst getal punten 2. üuraon, Auguste. 2. Poot, Henri. VlasHwhe Ster. - Onze moedige volkskinderen zijn Maandag avond met den iaatsten trein teruggekeerd van hunne reis naar Brussel, alwaar zij gaan kampen waren op den Tooneelkundigen wedstrijd uilgeschreven door de Ko ninklijke Maatschappij De Wijngaard. Ernstiger Prijskamp heeft er in lang niet plaats gehad, al waar er zooveel goede maatschappijen op de planken getreden zijn. Onze Vlaamsche Ster heeft moedig hare goede faam blij ven staande houden. De uitspraak der rechters is nog niet ge kend, en menig ijperling, cUe de Sterre genegen is (en er zijn er veel) zijn bekommerd over den vóór- of nadeeiigen uitslag onzer Tooneelmaatschappjj. Wij voegen onze wenschen bij deze der menigte voor den goeden uitslag, want de opofferin gen die zulke reizen naar de hoofdstad met zich slepen, zou den ook een weinig in de schaal mogen wegen. Sefoo&nv kctHsieii - Een onzer IJpersche kuns tenaars, thans woonachtig te Brussel, M. Polijdoor Comein, heeft voor de Tentoonstelling van Gent een kunststuk ver vaardigd, dat hij vóór het naar zijne bestemming te zenden, zijne medeburgers wil laten bezichtigen. Wij denken dat de Blauwe Zaal, ten Stadhuize, de piaats zal zijn alwaar men hel beeldw erk zal mogen gaan bewonde ren. SJzeren-Wcg. - Ter gelegenheid van den Tiuiin- dag zal er heden Zondag, ten iO u. 's avonds, een specialen trein van IJperen naar Kortrijk vertrekken. Deze trein zal in ai de tusschenstatien stil houden. BONT IÏJAS1C23É. - Het is ongelooflijk den toeloop van het publiek te beschrijven welk zich naar den Goedkoop begeven ten einde van den nieuwen afslag van 20 per cent Ie profiteeren, dien den Directeur op al de zomerartikeis komt te stellen. Om zich van de echte prijsvermindering te overtuigen, men bezoeke de magazijnen, waarvan den TOEGANG VOOR IEDEREEN LIEBER IS. 29 Juli 1874. DE BISSCHOPPELIJKE ARLEKIJIVS. Den stierskop Demulie, guaDO Soudan van Kortrijk, Haantje Toupet van Brugge, den bedevaart-baron van IJperen en andere papieren danserkens waarvan de bisschop het draadjen houdt, hebben in den provincieraad nogeens hunne jaarlijk- sche aperijen gespeeld tegen den heer gouverneur, en dit op zoo eene kwaadtrouwige wijze dat geheel bet land op hun spouwt van verontweerdiging. Na gedurende drij zittingen al de groote belangen der provincie te hebben laten varen om te onderzoekeu of het geld der lokale fondsen, gebruikt tot be taling van onkosten die ten laste van de Provincie of van den Staat vielen, niet gestolen was door M. Vrambout, en na de eerlijkheid van M. den Gouverneur erkend te hebben, zij ge baarden nog te twijfelen door wien dit ontleend geld moest vergoed worden. Zij wisten wel dat de wedergaaf er van moest gedaan worden door de provincie- en de Staatkas; maar zij hadden liever die kwestie te verwarren en de schuld ten laste te leggen van den gouverneur om onder het volk de rechtveerdigheid van M. Vrambout te doen vermoeden, en daarvoor hebben zij niet opgehouden dien hoogen ambtenaar te bestrijden, te zagen en te tergen. En nogtans in het midden van al die zagerijen is guano Soudan eene herhaalde maal komen verklaren dat de perma nente deputatie nooit het gedacht gehad heeft den heer Vrambout rechtstreeks in de zaak te mengelen. Zoo dan wat wilt gij, valschaards, lafaards spreek Nieuwsblad, gij die, na zoo dikwijls den heer Gouverneur door den modder ge trokken te hebben, nu met uwen mond vol tanden staat, wat wilt gij? Het vertrek van BI. den Gouverneur, om hem te doen vervangen door een van uwe bisschoppelijke instrumenten, ten einde zooveel le beter in alles te kunnen tripotteeren zon der kontrole en uwe tegestrevers nog meer den duivel aan te doen. Dan ware het spel volmaakt. Blaar, afschuwelijke arlekijns, zulks zal niet geraden zijn M. den Minister Delcour, die aan uwen klerikalen boel toebe hoort, geeft u geen gehoor en schrijft zelfs dat de vereffening der onregelmatige uitgaven u Diet aangaat, en dat alles door zijn toedoen zal vereffend worden. En dit is niet genoeg voor onze Tartuffen zij zijn eer- en schaamteloos en daarbij ver plicht blindelings de orders te volgen der zwarte bende van baas Faict van Leffinge. Doch, strooien mannen, vruchteloos zijn uwe pogingen gij zijt belachelijk en bespottelijk voor geheel het rijk, zelfs voor de heift van uwe medebroeders van den raad die afwezig gebleven zijn voor geheel de sessie, met of zonder congé, uit schaamte voor u, en om dat zij niet mo gen protesteeren tegen uwe aperijen, uit vrees van in de naaste kiezing weggeschopt te zijn door de onwetende slaven der zwarte bende. De comedie gespeeld door onze bisschoppelijke arlekijns was de verledene week nog niet ten einde. Het vertrek van BI. den Gouverneur niet kunnende bewerken door hunne laffe aanrandingen en walgelijke kuiperijen,zij moesten vóór de slui ting der zitting eene laatste poging aanwenden en eene door slaande gebeurtenis, als eenen coup d'état, doen uitbersten. Onder voorwendsel dat zij door eene hevige, maar welver diende antwoord van M. den Gouverneur in hunDe weerdig- heid gekwetst geweest waren, zij gaven eenparigiijk hunnen ontslag als leden der deputatie. Blaar BI. Vrambout verschoot in zoo een klein gerucht niet, en hij zal door zijn krachtdadi- gen tegenstand aan de lagedriften van zijne afjonstige vijanden meer dan ooit op zijnen zetel van gouverneur geankerd blij ven. In de volgende vergadering de woedende ontslaggevers waren blijde van in hunne fonctiê'n van 4 of 5,000 francs behouden te worden. Welk eene comedie Eeu staislke dier ktJ4ï»oE2i!ie Jaloezie. Op de kleine markt, in het huis der dikke buiken, woont een jufferke, modiste, met naam Jolietje, dat men zegt hunne dochter te zijn, en dat andere zeggen de dochter te zijn van eenen biervoerder. Tijdens de laatste kermis was er eene dame uit het gebuurte, het zij Madame Achilie, jufvrouw Leonie, Madame Auguste, Madame Jules of Madame Amand, welke eene schoone nieuwe en kostelijke kostuum had doen maken. Aanstonds dit ter kennis gekomen zijnde der dikke buiken, eene dezer, Eugenie, riep uitOns kind Jolietje zal ook een gelijke kostuum hebben, zij kan dit zoo wel drageo als Bladame Inderdaad men ging aan het werk, de kostuum was ge maakt en den eerst volgenden Zondag na de hoogmis, Jolietje, omringd van de dikke buiken, was geheel de stad rondgeleid om haar door het publiek te doen aanschouwen, uitgenomen in ééne straat. Flavie van nonkel Presidents dit vernomea hebbende, zeide aan hare vriendinnen de dikke buiken gij hebt immers Jolietje geheel de stad rond geleid om haar te tooDen, ten zij in de Hondstraat! en zij antwoorddeB Waarom zouden wij zoo wel al dTlondstraatniet gaan als langs andere kanten Nichte Flavie, die niet vervrozen is, riep uit a) lachen uit vrees dat men Jolietje op de .bierkarre zoude laden. In het zelfde huis, tijdens de serenade gegeven recht over hunne deur, aan BI. den Gouverneur voor de gifte door hem gedaan aan de maatschappij van S' Sebasliaan, riep dezelfde dikgebuikte Eugenie uit aan tante van nonkel Presidents: <i Geeft de gazette, dat ik al achter ga om ze te lezen, ik kan dat volk niet zien noch geluchten.» Wij hebben dit met de grootste voldoening vernomen, want hadde zij al rooren moe ten blijven, vele der omstanders hadden kunnen hun bloed verroeren.En zeggen dat dit gespuis eene der christelijkste pa rochianen is die zoo hare evennaasten verfoeit en drij maal daags geheel het gebuurte verduistert door haren doorgang naar de kerk met eenen boek zoogroot als den Evangelie boek Wat mag toch haren broeder den dikken Nabucbodo- uosor daar van zeggen Gedurende het groot onweder dat Dinsdag laatst op onze stad was losgeborsten, heeft den donder in den hof van ons bisschoppelijk kollegie twee boomen verpletterd. Had zulks zoowel moeten gebeuren in den hof der Philharmonie die maar vijftig stappen van daar is,gij hadt onze zwartjes hooren afloopenen prediken dat het eene straf van God was. Zou het deze maal ook niet eene vermaning zijn van den Allerhoogsten over het gedrag der leerlingen van boven ge meld gesticht jegens eenen hunner liberale gebeuren Blaar zegt ons, gekruinde kwakzalvers, gij die ten allen tijde in de ongelukken die uwe [liberale evennaasten treffen, goddelijke straffen ziet, legt ons eens uit hoe het komt dat het vuur des hemels bijna altijd op kerken valt, tot zoo ver dat gij verplicht zijt geweest op alle deze gebouwen donderscher- men te plaatsen, 't gene vroegertijds door u zelfden als eene duivelsche uitvinding aanzien was? Gij beweert uogtans dat het gewijd water de kracht bezit den donder zoowel'als den duivel te verwijderen,: hoe komt het dan dat het juist de gewijd-waterfabrieken zijn die meest door den bliksem getrof fen worden Wij willen wel gelooven, zooals gij, dat het den Almachti- gen God is die aan den bliksem gebiedt; maar wij denken ook dat het hemelsch vuur zoo menigmaal op kerken valt, om de goddelijke gramschap te bewijzen over het onkristelijk gedrag onzer hedendaagsche pharizeen die den tempel des Heeren in eenen winkel veranderd hebben en van den autaar een toog zouden willen maken. Het gazettepriestertje zegde laatstmaal dat het de priesters niet waren die de liberalen bij de eenvoudige menscbcn hatelijk maken, maar wel hunne vuile gazette, en wij waren daarover verwonderd dewijl die menschen de Toekomst niet mogen lezen en dus over dezelve niet kunnen oordeelen. Maar wij waren in onze gissing bedrogen. Indien de sukkelaars en suKkelaressen de Toekomst niet mogen lezen, zij worden dezelve uitgelegd door den schrijver van het Nieuws/ad, en zie hier op welke wijze: Twee artikels van onze corespondentie van 19 Juli aanran dende, de heilige man meldt aan zijne lezers de eerste zinsne de van den eenen artikel en de laatste zinsnede van den anderen, en hij schrikkeit geheel hel midden en geheel den inhoud met al zijne waarheden over. En hierop roept hij uit de definilor is buiten zijn zeiven, en hij woedt, scheidt, i' lastert, verwijt twee kotommen lang tegen de priesters en katholijken.'t Is Voltaire van het begin tot het einde. Het is dan niet te verwonderen dat de Toekomst, alzoo uitgelegd, zonder te mogen gelezen worden, de lichtgeloovige en eenvoudige menschen benauwd en afkeerig maakt van hare schrijvers, dat zij hen ontvluchten alsof het duivels wa ren, en dat er somtijds zijn die een kruis maken wanneer zij een dier mannen ontmoeten. Ja, t is de Toekomst en niemand anders die bier den haat onder de burgers opwekt.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2