VILLE P'YPRES. Briefwisseling der Toekomst. w m gü L'Administration locale prévient les habitants que le róle supplélifdo i' semestre 1.874, pour le recoüvrement de la taxe communale sur les chiens, est provisoirement arrêté et déposé au Secretariat a 1'inspection des contribuables. Ceux qui se croiraient lésés sont admis a faire valoir leurs reclamations devant Ie Conseil Commu nal. Fait a 1'Hótel-de-ViHe, Ie 2i> Juillet 1874. Les Bourgmestre et Echevins, P. BEKE. Par Ordonnance Om dat Christus gezeid heeft dat hij met zijne Kerk zal zijn tot het einde der eeuwen, de krabbelaar van het Nieuwsblad, blijft nog altijd beweren dat de hedendaagsche politieke kerk der jesuiterij de voortzetting is der Kerk Christi, en, hoewel wij duizend woorden den hals gebroken hebben om, met het Evangelie in de hand, de onchristelijke leerïngerj en werkin gen van die politieke mannen te bewijzen, hij verwijt ons van de diskussie (lees zagerij) te ontvluchten die hij met zijne ge- woonelijke kwade trouw wil voortzetten,, oor alle antwoord wij zenden hem terug naar onzen artikel van 31 Mei. Daar zal hij op nieuw zien welke de ware en eeuwigdurende Kerk van Christus is. Indien hij eene diskussie wil, dat hij eerst beginne met de ketterijen te diskuteeren die wij aan onze nieuwe zaligmakers ten laste leggen en waarop hij nooit geantwoord heeft. AYELGIIEH j 28 Juli 1874. Verslag van Mon Signor, Cardinaal van Brugge, boofdpaap van al de Lammeke-Smeerbuiks der alombekende Dekenie van Avdghem Wij ondergeterkende, A. Rv.ckewaert, Deken, Primo loco; Blink-Marchand, Aspirant-Bisschop van Gent, brengeD ter kennis van Mon Signer van Brugge, dat de genaamde Pierre Velghe, in zijn leven briefdrager en Xaveriaan in deze ge- memte, slaaf van den Geiukmaker Minister van Nuttelooze Zaken, nog in leven was twee seconden vóór dat bij zijne zuivere ziel met een koord en de lusschenkomst van het voet stuk van het beeld van Maria hulp der Christen, naar dea nieuwen Hemel gestuurd beeft. Alzoo is hij als martelaar des geloofs en gelijk een kracht- moedige Xaveriaan naar de eeuwigheid vertrokken ea hij heeft klaarlijk als de sterre met den steert doen blijken dat onze Sirooptappen zullen groeien, bloeien en VRUCHTEN DRAGEN. Ter eeuwige gedachtenis dezer heldendaad, door onze medebroeder, die nu bet opperste geluk geniet, bedreven, hebben al de Papen, Lammeke-Smeerbuiks, groote en kleine heilige gezalfde Wijndrinkers, chevreuil-eters, en kromme en rechte schinkels, met: ficie luxenz. het gelukzalig genoegen gesmaakt van versche boter aan bonnen gebalsemden nafTel te strijken,.betgeen onbetwistelijke beter is dan die aan de galg te smouten (ziet Me de He Vrijheid, numero 29,18 Juli 1874.) Met de kluitjes der gewijde aarclehebben wij, volgens de vernuftige aanwijzing van den hooggeletterden Jan Brilliat Savarin OOM van Wisti-Pruimschijter-Polichinel (en and-ere Kortrijksclie arend! een papenbout met MORBIONSAÜS binnengespeeld. Die papenbout heeft aan de gewijde magen een onuitdrukkelijk kribbelachtig vermaak verschaft: nooit heeft de volksspreuk beter een L... in den pot dan geen vet eene juistere toepassing gevonden dan in deze gedtnkenswaardige smulpartij. De eerste maal dat uwe hoogweerdigheid, Cardinaal te Brugge, als hoofdpaap der edele Lamrneke-Smeerbniken van onze wereldbekende Dekenie zult komen voorzitten, zullen wij U die nieuwe dèlicieuse spijs opdienen. Nooit zult gij met meerdere zalige vreugde uwe gebenedijde lipkes aflikken. Nooit meer zult gij nog willen uwen tijd verliezen met bij den SUKKELAAR VAN HEESTERT die meer geid dan HERSENS heeft eene flesch petit bleu te kraken. Aan den tafel zult gij niet meer moeten zitten met strof kr... Marchands en nog min met gemiste kleermakers of cousins Emile's. Aldus gedaan in de Avelghemsche Dekenie in het jaar tan gratie, toen men teekende: 1874. Uw pateelbroeder en welhaast uw gelijke in heiligheid -J- A. Ryckewaert, P.-L. Aspirant-Bisschop van Gent, -B.-M. Historique. Door overvloed aan materie zijn wij genoodzaakt een twee de artikel uit Avelghem tot binnen acht dagen te verschuiven. BOESIM&HE. Gewone scheld- en smaadwoorden maken de fijne bloem uit van bet artikel van den Boesingschen correspondent van Zondag II. Gedreven tot in zijne laatste verschansingen, doet hij gelijk een vogel van Oost-Indien genaamd Gekko hij rochelt zijn venijn uit. maar gelukkiglijk heeft hetzelve geenen rampzali gen invloed op velen van ons, want het is maar een Thielsche Gekko, wiens nekke scheef gegroeid is van loutere venijn- uitspuwing. Het is spijtig dat sommige Boesingnaarsgeen gebruik dur ven maken van hun gezond oordeel, om de woorden en daden van de scheeve nekke met zijne zending te vergelijken. Het is nog spijtiger dat zij alzoo' onwetens en onbedacht medeheipen tot het in brokken trekken van onze schoone ge meente, en dat zij niet verder zien of dat hunne neus lang is. Hebt gij bij u zeiven nooit gevraagd wat er eerst cf laatst gebeuren zal De Thieltsche Gekko zal vroeg of laat zijn venijn op een ander dorp gaan uitspuwen, en Boesinghe, verdeeld, ge scheurd en uitgeput, za! zich eene halve eeuwe lang in mach- telooze stuiptrekkingen wringen Wij zeggen eene halve eeuw, en dat is niet overdreven. Herinnert ul. eene scheuring van eenen anderen aard, en ziet sedert hoe lang zij uitgegroeid is De hedendaagsche scheuring is zelfs dieper ingeworteld, want zij bestaat niet alleenlijk onder de inwoners, maar ook onder de leden van sommige familiën Mochle die Thieltsche Gekko welhaast naar een museum geslierd worden lot eeuwigdurende bewondering van het na komelingschap Wij hebben geantwoord en gezeid aan wie men oplegt dat het niet goed is in hunne neus te zitten iedereen weet inder daad dat sommige zwarte kazakken hun hert uitsluitelijk met wraak spijzen. De correspondent van 't Nieuwsblad, niet wetende wat daarop antwoorden, zegt dat het dronkaards klaps zijn. De scheeve nekke die de piaqBijeui in persone is, spreekt geern van dronkaards, hoe duivel komt dat eene antwoord, als 't u belieft...... De stoutheid is de moeder van uwen klijk, niet waar :t Zijn al de liberalen, zegt de scheeve nekke, die alhier haat, nijd, twist, tweedracht en oneenigheden gezaaid heb ben. Daarop neemt gij eene trotsche houding, want hij heeft eene spreuk gedaan, en hij zet er een glazeken op, of mis schien twee ruimerkens, want't is KermisseDe hemel drinkt, de aarde drinkt, Bachus drinktwaarom zouden onze apostels ook niet een sloksken doen. Wij lekken liever water, Zei een matige pater, Maar soms een glazeken wijn Doet verdwijnen onze pijn. Ja, 't zijn al de liberalen die zulke pijn aandoen of deze scheuringen veroorzaken dat is klaar bewezen voor allen Boesinghnaar, zegt de scheeve nekke. Zeker ja, is dat klaar bewezen, want tijdens onzen beklaagden herder, M. Butse- seraan, liberalen en catholijken gaven malkaar d'hand, be- trachteden den voorspoeden bloei der gemeente en bevrochten een gemeen doelwit, dat wasde eendracht en de vrede Maar de Thieltsche Gekko is ons tot ons ongeluk gezonden geweest en door zijn venijn dat hij zekere fraaie maar bloote menschen weet te doen inzwelgen, maakt hij een Lucifers kot van Boesinghe. Scheeve nekke het is mogelijk dat uwe booze inzichten de palen uwer vermoedens te buiten gegaan zijn gij hebt waar schijnlijk reeds knagingen van consciëntie over uwe werkin gen misschien ook hebben de berispingen uwer oversten u eenen schrik ingejaagd maar wat het ook zij, het is niet te min waar dat de kwellingen der hel, die gij in perspective gebt, u grootelijks moeten verschrikken, want indien er ie mand verdiend gebraau te worden, bet is wel gijGeluk kiglijk voor u dat gij er niet aan gelooft LANGEMARCK. De Festival van Langhemarck op 19 Juli laatst heeft gele genheid gegeven tot een bijzonderen trek van edelmoedig heid. De toeloop van volk was groot. In de statie waren er maatregels genomen opdat door het gedrang er geen onge lukken zouden Voorvallen: het ordewoord was van maar een twaalftal reizigers is eens te laten doorgaan. Bij het vertrek van den trein van 9 ure :s avonds, kon men het volk bijna niet meester en dezen die zich in het gedrang bevinden riskeeren weieens van gestoot te worden of hunne slippen te scheuren. De Ruyter, bakker, te Boesinghe kon dat niet verstaan en wilde met alle geweld doordringen maar werd door den wachter verplicht een stap achteruit te gaan en zich te gedra gen aan het ordewoord. Hij meent zich in zijne eer gekwetst hij wiens naam ontsterfelijk geworden is in de geschiedenis zijner gemeente, hij is niet gewoon alzoo behandeld te zijn. Hij, die voor zijne overtreding eene straf verdiende, doet een proces-verbaal maken 1 De statie-overste wendt zich 's anderdaags tot den klager om informatie te nemen, maar vindt hem niet te huis. De Ruyter terugkeerende, verneemt van zijne vrouw het bezoek van den statie-overste. Hij meent dat dien heer gegaan was om pardon te vragan 1en in zijnen hoogmoed gestreeld hij gevoelt zijn hert overloopen van edelmoedigheid. Hij schrijft dadelijk aan den poücie-commissaris van Langemaric hem bekend makende dat hij alles wil laten passeeren op voorwaarde zijn edelmoedigheid bij middel eener bekendma king in de Toekomst Zondag te laten blinken Zie hier hoe hij het wil De Ruytter koopman te Boesinghe pardonneert door voorspraak van den chef der statie van Langemarck het on- gelijk aan hem aangedaan door eenen bedienden der statie ji van Langemarck, op Zondag zijnde den 19 Juli laats.» Ten is niet slecht voor eenen bakker. Kij eischt verder dat er hem een exemplaar worde toege zonden opdat hij devoldoening smake zijnen catholijken naam in een liberaal blad te zien pronken ea daardoor tot de ont- sterfelijkheid verheven te worden Iedereen zal zich verheugen zulke zware processen, te wege, alzoo in het vriendelijke te zien vereffenen, de grootmoedig heid van eenen bakker zal tot het nakomelingschap overgaan, WERVIRj 3S Juli 1874< Door vonnis der rechtbank van enkele poiicie van Wervik, sieur Karei Detilloux, policie-commissaris alhier, en Maria Berckenbosch, zijne echtgenote, zijn dezen mergend veroor deeld geweest respectievelijk aan eene geldboete van vijftien en tien franks, voor scheidwoorden uitgesproken te hebben tegen een eerlijken persoon dezer stad. 0. WÜLVERGHEM. 't Gaat hier van langs om beter, onzen ongelukkigen ex- agent heeft nogeens de stille schrislelijkt inwoners een staaltje van goede opvoeding gegeven. Ter gelegenheid onzer Kermis, volgens oude gewoonte, wordt er gedanstZondag laatst, viel de hemelbeest, ieveri- gen tafelgast, waarschijnlijk te diep in 't glasgeken hebbende, in razende loonen tegen eenige zijner aanhoorders uit, en liet deze ezelwaardige woorden uit zijp. aangenaam mondje rollen Bazen die maar 't vel over de beencn hebben met eenen voet in 't graf zouden beter eene schrijn met een doodshoofd op, in hun huis hebben, dau zich met dansfeesten te moeien; de anderen is opgeblazen van zuipen, en de menschen moe ten zulke vergaderingen vluchten als de poorten der hel,want 't geen zij in zulke herbergen drinken is voor hun vergift. Hoe vind j'et, lieve lezersMoet men dan in het huis Gods niet treden om zulke openbare beledigingen te hooren, en is het ook zijne taak zich in de huizen der jonge dochters te be geven en hun en hunne moeders met scheldwoorden en be dreigingen te overladen, wegens 't dansen? Eet is dan ver boden zich op eene betamelijke wijze, tot zekere uur te verzetten. Er is ten allen tijde gedanst geweest en het zal blijven on danks zijne boltigheden. Hebben wij niet allen geleerd dat er op de bruiloft van fanaan ook gedanst werd gelijk heden daags Hij spreekt van opgeblazen. Is 't water van Lourdes met ongeschikte speelreizen, bedevaarten genoemd, opgedischt met het bijvoegen van lekkere smulpartijen die zijneu kalfs kop zoo heeft doen zwellen, die hem aan eenen Durhamschen s.... doet gelijken. Het is altijd de kauw die de kraai verwijt dat zij zwart is. Pieter van II MARKTEN VAN IJPERERL AARD DER GRANEN ENZ. 23 Juli. 1 Augusti. verkocht te kwantiteit, i midden p.r* p. 100 kilo verkoehtte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardappelen Boter 16,100 3,600 0,200 1.000 1,200 1,500 54-50 24-50 29-00 29-00 28-50 8-75 545-00 15,200 7,800 400 0,700 1,200 5,000 55-25 20-50 51-00 28-50 28-50 7-50 550-00 Venrne Per 145 liters. 22 Juli. 29 Juli. Tarwe (nieuw) 37- tot 40-50 55- tot 59- Rogge 29- 51- 28- 50- Sucrioen - - - - Haver 20- 22- 20- 22- Boenen 53- 54- 50- 53- Erweten 52- 54- 30- 35- iwihii ,tanr«a*uamg.ycK,i'- v- Le Secrétaire, J?. de £edt.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 3