STAD IJPEREN. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Stads Nieuws. ZONDAG, 9 AUGUSTI 4874. Nr 646. 45° Jaar. 4 Fr. 's jaars; Duiten stad, fr. 4-50. Annonce» 42 c. den regel; Reclame», 25c.; Hel N' 40c. De klucht is gespeeld, de bestendige Deputatie van Wcst-Vlaanderenna den Zaterdag haar ontslag gegeven te hebben, heeft zich den Maandag daarna doen herkiezen en dat onder voorwaarde dat de schapen van Panurge de gedane pogingen om M. de Gouverneur te bewilligen zijn ontslag te geven, zouden goedkeuren. Dit was een middel om de verantwoording van hunne baatzuchtige bewerkingen ook op den Raad te doen wegen, en wij zijn overtuigd dat de groote meerderheid, afschoon klerikaal, hunne stem met die beduidenis aan de aftredende leden niet zouden gegeven [hebben indien zij rijp overwogen hadden, want al wat eerlijk is kan de kwaadtrouw'ige en listige bewerkingen niet goedkeuren waarmede zij M. Vramhont in ccncn oogenblijk van verontwaar diging hebben gedwongen hun waarheden te laten hoorenwij bekennen dat de verwijtselen door M. Vrambout aan zijne vervolgers gedaan niet par lementair zijn, maar ten ongelijke getroffen in zijne eer, is het verstaanbaar dat een magistraat op wiens gedrag er niets te zeggen valt, zijne vervolgers hunne handelwijs eindclinge in klare woorden verwijt. Het is ons onbekend of de leden der bestendigq Deputatie wezentlijk M. Vrambout bij liet minis terie hebben aangeklaagd, maar het is onwederleg- gelijk dat de ongegronde beschuldigingen waarmede zij gedurende twee jaren den heer Gouverneur hebben vervolgd, voor doelwit hadden van door de menigte te doen gcloovcn dat hij den prijs der spegcls, die hunne zaal versieren, in dc beurs had gesteken, cn dus waren zijne vcrwijlscls verre van ongegrond te zijn. liet Nieuwsblad vrijftzich de handen omdat het woord noc) in cene redevoering ons is ontsnapt wij hadden slechts moeten zeggen om in de waar heid te zijn, dat den jcsuitickcn godsdienst dien van Christus niet is, en wij voegen er hij, om aan het verzoek van het Nieuwsblad te antwoorden, noch nooit is geweest. De voorschriften van Christus zijn dat dc men- schen den eenc den andere moeten beminnen, en wat zien wij heden? niet anders dan twist en tweedracht zaaien; men hitst dc kinders op tegen hunne ouders, dc vrouw tegen haren man, telkens ilat deze niet hlindclingc aan de bevelen van den pastor wil gehoorzamen men herhaalt dagelijks Heer vergeeft ons onze schulden gelijk wij onze schuldenaren vergeven, en dc jesuiterij ver volgt op cene vraakzuchtigc wijze degene die hun tegen hunne overdreven vorderingen durven ver zetten; Christus heeft nog gezegd geeft aan Cesar helgeenc aan Cesar toekomt, en van sedert dat het orde bestaat het heeft alle beheeren in verwarring gebracht, zoodanig dat het beurtelings uit alle landen is moeten gebannen worden en toen Clement XIV het orde heeft afgeschaft, er volgt uit de beweegredens van het besluit dat het zoowel ter redding van den waren Godsdienst als van de maat schappij was, dat de H. Yader, die alsdan niet min onfeilbaar dan heden moest zijn, zoo cene be slissing had genomen. En wie met dc geschiedenis bekend is moeten welen, dat in alle landen den Godsdienst ten bloeienste was telkens dat het orde huiten staat gesteld was van een verdervelijken invloed op de geestelijkheid uit te oefenen maar lijdelijk gedoo- digd, het gelijkt aan den Phenix die uit zijne assche wordt herboren, en telkens dat het zich sterk ge noeg bevond, heeft het 't menschdom in den rouw gedompeld door ongehoorde gruweldaden. In ons land, en in Spanje het recht er de Inkwisitie op alwaar men bij duizende ongelukkigcn levend ver brandde; men verwijt liet in Frankrijk de dragona den, dc slachting van den II. Barlhelemie; in Polen dc vernedering der natie, in Engeland de samen- rotting gezegd van het buskruid, die voor doel had het Parlement in de lucht te doen springen, cn menige andere gruweldaden die ongetwijfeld met den ehristclijkcn Godsdienst nooit overeen kwa men Voegt daar bij de nieuwe geloofspunten gelijk dc Onbevlekte Ontvangenis, de Onfaalbaarheid van den Paus, en dc pogingen gedaan om aan alle slach van zoogezegde mirakels te doen geloven, zelfs aan deze waarvan de vaischhcid door de rechtbanken bcstatigd is, dit alles heeft voor doel om de licht- geloovige sukkelaars van meer tot meer te verdwee- pen om hun gemakkelijker te kunnen overmeeste ren, om welhaast op nieuw hunne gruweldaden te kunnen hernemen ware het niet dat de groote steden, alwaar zij de goede reden nog niet geheel hebben kunnen uitdooven, zich daar tegen zouden verzetten, en dus indien het Nieuwsblad eenmaal rechtzinnig wilde zijn het zou met ons moeten bekennen dat de katholijke Godsdienst wezentlijk den zelfden niet meer is dan voormaals. DE TOEKOMST. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN Waar Poperinghc-IIazebrouck. 6-50. - 12-05. - 3-57. - (i-50 Naar Poperinghc. 9-07. - 8-43. - 9-50. Naar Kortrijk, 5-34. - 9-49. - 11-18. - 2-35. - 5-25. Naar Roeselare. 7-90. - 12-25. - 0-45. Naar Langemark-Oostcnde. 7-13. - 12-OG. - 6-20. Een bonquccijc godsdienstig nieuws. 1° Bismark in het vagevuur. Ilct komt wel van een beetje verre, dat nieuws, maar och God er zijn tegenwoordig overal dagbladeren, ijzeren wegen, telegrafen, stoombooten cn nu mag men met meer recht dan ooit zeggen alles komt uit, al moesten 't de kraaien uitbrengen. De Jesuietcn van Puerti-Monti, niet verre van Valparaiso (Chili, Zuid-Amerika) hebben onlangs bewezen met welke zorg zij de duitscbe aangelegenheden nagaan. Bij bunne nieuwe kerk te versieren hebben deze heeren eene schilderij doen maken verbeeldende het vagevuur en zij hebben zorg gedragen, er de voornaamste politieke mannen van Duitsch- land in te doen roosten, onder anderenprins Bismark, keizer Wilhelm, M. Falk, minister van eerediensten. De vlammen zijn veeschrikkelijk en laten aan die ministers van eenen God van vrede alle dagen toe, de tormenten ge schilderd te zien die zij aan hunne tegenstrevers wenschen. Wat spijt voor hen, och erme! dat dc inkwisitie niet meer cn beslaat en niet meer en heerscht'I en zou op geen schilderij zijn dal Bismark zou branden 2° Een aardig mirakel. 't En is op onzen Lourdes niet gebeurd, zulde 't is in de echte grot, waar de lieve dame zulk aardig avontuur had met 'nen kapoen van :nen officier. Het is aan een godzaligen onderwijzer van het departement der Vogezen dat liet mirakel gebeurd is. Leest dat blad Een beroeste schoennagel was in zijn voet gedrongen en had hem eene kwetsuur gemaakt, die hij had verwaarloosd. Dc voet zwol op en, in plaats van hij een geneesheer te gaan, die z.ijn affaire kent, luisterde hij liever naar de raadplegers die hem aanspoorden, zich naar Lourdes te begeven. De reis matte hem schromelijk af cn daarbij kostte zij hem nogal een schoon stuiverken, en echter wist de ongelukkige niet dat zij hem nog veel duurder zou komen te staan. Inder daad, de voet zwol van langs om meer, en eindelijk deed hij waarmede hij bad moeten beginnen hij raadpleegde eenen geneesheer. C'était trop tard zei pastor Bast. Het was te verre gekomen. De ongelukkige beeft de opera tie niet kunnen afstaan cn beeftmidden de hevigste pijnen den geest gegeven. Ga gij tons naar Lourdes. IJperen, 8 Augusti 1874. Concert bij dc Koninklijke Maatschappij ran S' Scbastiaan. - De aloude Maatschappij van S' Sebastiaan onzer stad heeftZondag laatst een concert gegeven met mede hulp der Koormaatschappij. Dit muzikaal feest heeft buiten alles wel gelukt en iedereens verwachting overtroffen, en de inrichters, aan wiens hoofd men M. E. Bouckenaere vindt, verdienen allen lof. Het programma was zeer aantrekkelijk samengesteld en eene massa nieuwsgierigen was er naartoe gesneld en zij hebben zich niet te beklagen gehad, want de Maatschappij Koorzangers onder het beslier der heeren Devos en Beyer, thans tot de volmaaktheid gestegen heeft het koor sur l'eau, van Gevaert, zoo uitgelezen gezongen dat het de toehoorders als betooverd heeft cn eenen donder van toejuichingen uit lokte. De afdeeling der sijmphonie heeft op hare beurt de Overture du Domino noir, van Aubcr, op eenc meesterlijke wijze uitgevoerd. Dc valse, le Danuhe bleuzoo kundig gearrangeerd door M. Baratlo, overtrof nog de eerste uitvoe ring en brengt eer aan den komponist zoowel als aan de uitvoerders, ook het handgeklap heeft niet ontbroken. De Septuor des Hugenots, leverde cene gelegenheid te meer op aan eenige onzer artisten-lief hebbers om blijken van hun talent te geven. De heeren E. Vergracht en Coffyn hebben in de Melodie de Mignon en in den Chant du Barde zeer veel plezier gedaan en zeer verdiende toejuichingen ingeoogst, M. Mailliard, de ko mieke zanger, heeft als naar gewoonte, zijn publiek tranen doen lachen door zijn natuurlijk grzichlspel en onnaarpoetse- lijk gezegde in den Garcou d'hotelen sloot op eene aange name wijze het welgclukt muziekfeest. Een Bal die zeer laat geduurd heeft, heeft een groot getal dansers en danseressen eenige aangename uurkens heeft laten doorbrengen.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1