VERKOOP VERRKOOP MET 20 PERAFSLAG IN 1EI GOEDKOOP, SN DEN GOEDKOOP, Boor oorzaak van vertrek. aan den prijs van factuur bij P. VANDER!7"ENNE, Uit oorzaak van 't eindigen van het Zomersaizoen. TE BEGINNEN VAN HEDEN OP AL DE ZOMERAKTIKÏLS, van Cuisinièren, Jachlsloven. Sloven voor eel- plaatsen, Graanmaten, Koolmaten, IJzeren Keu- kengerief. enz., Koperslager en Stovemaker, Dixmudestraat, n° 15, te IJperen. MARKTEN VAN IJPEREN. Rogge DIXMUDESTRAAT, 55 TE IJPEREN. De Directeur heeft bevel ontvangen van te verkoopen met 20 TEN HONDERD AFSLAG al de ar tikels Nieuwigheden voor Broeken en Kostumen, engelsché en fransche gekleurde Merinossen vx>or vrouwenkleederen, enz.; alsook al de andere artikels voor kleedingen. Het'doel der Maatschappij is van alle jaren hare artikels geheel uit te verkoopen, ten einde zooveel mogelijk haar magazijn te vernieuwen en altijd voorzien te zijn van een volledigen keus dee laatste Nieuwigheden. Al de Marinièren, gemaakte artikels, Waterprooffs, enz., zullen insgelijks met den GROOTEN AFSLAG van 20 verkocht worden. Aangezien al de artikels geteekend zijn met gekende cijfers, de klanten zullen zien dat het op de oude prijzen is dat. de groote afslag toegestaan wordt. Om zich van de echte prijsvermindering te overtuigen, de Directeur verzoekt het publiek, al ware het maar uit nieuwsgierigheid, zijne magazijnen te willen bezoeken, de toegang derzelve is VOOR IEDEREEN LÏEBER. eenen vasten voet tc bekomen in den gemeenteraad, in den provincialen raad en in de Kamers. Maar ongelukkiglijk, gelijk het in vele plaatsen maar al te dikwijls gebuurt, tijdens de kiezirig van een nieuw provinciaal raadslid, de liberalen verstonden malkander niet. Door de alleenbandeling van eenige mannen waarvan de eene te koele en de andere te geweldig waren, men heeft den gunstigen tijd laten voorbijioopen zonder een kandidaat die aan beide nuan cen behaagde te vinden en den grooten misslag begaan van den vijand, zonder worsteling, van het strijdperk meester te laten. In de gemeente-kiezing van 1809 de burgmeester en zijne oude katholijke schepenen hadden, onder den invloed en met de medewerking der geestelijkheid, valsche kiezerslijsten ge maakt welk bedrog te laat door den nieuwen schepen ontdekt werd, en de klerikalen hebben, door middel van omtrent een dertigtal valsche stemmers, die reeds uit de nieuwe lijsten waren geschrabt geweest, de liberale kandidaturen, behalve die van M. Van Merris, van eenige stemmen overtroffen. Bit'bedrog in betrekking gesteld met den uitslag der kirzing bewees dat de katholijken op dit tijdstip de meerderheid in de stad niet hadden, en het gouvernement, dezen toestand erken nende, gaf in vergoeding aan de liberalen een tweeden schepen.in vervanging van den lijsten-vervalscher M. Berten. Maar door de aankomst van een klerikaal ministerie in 1870, en de groote vermindering van het kiescijns, die onze voorige kiezers lijsten van -500 ongeleerde sukkelaars vermeerderden, hebben de liberalen in de algemeene kiezing van 1872 al het terrein verloren dat zij gewonnen hadden, en, niettegenstaande hunne moedige en aanhoudende tegenkanting, Poperinghe is op nieuw tot over het hoofd gevallen in de handen der middeleeuwsche inkwisitiemannen. Deze gebeurtenissen hebben in onze stad eene ontevreden heid teweeg gebracht die eene aanhoudende verdeeldheid onder de burgers doet ontstaan, en op onze beurt zullen wij nu vragen met den schrijvelaar van het Nieuwsblad'Van waar komt de twist, de tweedracht en die groote opinie die n hedendaagsch tusschen de poperingenaars bestaat Antwoordt, gezalfde navolgers van Christus. AVELGIIEM, Over ruim 1800 jaar, of zoo iets, riep de II0 Evangelist tot de priesters van zijnen tijd Siangeras! wie beeft u verwittigd de gramschap te vluchten die boven uwe hoofden moet uitbarsten (ziet het Evangelie volgens de H° Mattheus, chapiter lil, 2, n° 7). Race de vipères! qui vous a uveitis de fair la colère qui doit tomher sur vous lees ik inL'Evancjile selon S. Mdlthieu dat vóór mij open ligt. De priesters waarvan die .11" Evangelst spreekt waren juist de priesters aan onze eeuw: dwingelan den, geldmannen, verdrukkers van alle vrijheid, onafhanke lijkheid, kennis en wetenschap, Niets ware gemakkelijker te bewijzen. De menschen vinden zij voor hunne censen af te persen en groeten slechts hunne slaven. Noglans, chapiter V, 2 7 n" 47 van den Hen Matlheus vind ik nog Et si ne vous saluez que vos frères, que ferez vous en ce/a de particulier? Les Patens ne le font-ils pas uussi d. i. En zoo gij slechts uwe broeders groet, wat doet gij hiermede bijzonders? Doen het de Afgodendienaars ook niet Wie onze papen van nabij kent moet zeggen dat zij hun Evangelie niet kennen of dat het voor hen de mode af is of dat zij het op hunne manier naleven. Ook zien het de menschen. En zoo er geen 11° Mallhieu meer op de aarde is om hun te berispen en de waarheid te doen hooren is het volk daar. Voxpopuli, vox dei is geene leugen De stem des volks is de stem Gods. Deze onfaalbare stem beeft zich bijzonderlijk ver openhaard verledene week bij de omhalinh der S' I'ieters- pennings. Oude vrouwen, van in de 70 jaar hebben hun gezegd weg van hier! schijnheilige driebekdragers, betaalde luiaards!! weg! zoolang gij HERBERGIERS zijt. In onze jeugd waren de priesters dienaren des Ileerenzij waren de troost der be drukten, de vriend der armen. Nu ontnemen zij de menschen hun dagelijks brood! weg! gespuis!! weg! ongeluk dei- wereld!Uwe mannen stemmen eene wet waarbij arme brief dragers geene hei-berg mogen houden om hunne kinders te kweeken: ti rijke met ons geld, laten zij alles tóe. Dagelijks welbetaalde missen! goudzwaar wegende diensten!! een kasteel met lusthof en prieel en daarbij eene overgroote jaarwedde schandeschande Vijf-en-twintig zulke ontvangsten heb ik hooren vertellen welke ik op pas en stond, mijne lezers za! mede deelen. Plote P'. BOESOGIIE. Het artikel in de Toekomst van 26" Juli II. bevat groote waarheden, wat lastig om hooren voor de scheeve nekke, :t is waar, maar indien er iemand twijfelt aan de gegrondheid on zer gezegden, heeft hij maar de correspondentie te lezen uit Boesinghe in 't Nieuwsblad van Zondag li. Inderdaad, in plaats van onze aanhalingen te wederleggen, de scheeve nekke braakt razernij uit, en geeft zich den tijtel van EERWEERDIG.... Hum Onder ons, scheeve nekke, beroemt n wat min..., het publiek kent altijd de Zijne... vat jet? it En hij peist ton van een gaai geschoten le hebben, en j> toch en is er maar een uit gevangen, zegt de scheevn nekke in zijn Nieuwsblad van Zondag II. Wij weten zeer wei dat wij maar eenen uil gevangen hebben tusschen bet kern- en het zogerkot bij Moulon's maar 't was algelijk en helschen duivelschen grooten zwarten uil, nie \va j'en ook gezien, scheeve nekke? Nu, welke naam geven aan dezen die, om eene onzer antwoorden te wederleggen, d'helft ervan achterlaat, ten einde aizoo zijne lezers beter te bedriegen ....men moet hem heeten zeer eerweerdigen vervalscher Wij hebben gezegd dat degene die eerst in de gazetten heeft beginnen pekkelen, de schrijver of ingever is der artikels gemeld in het Nieuwsblad nr 542 eh volgende. Scheeve nekke, waarom hebt gij deze zinsnede achtergela ten.... laf-en schijnheiligaal ds handelen ook zoo! Gij ziel nu, lezers, hoe deze mannen te wei ke gaan die eeuwig het JCvaugelie in hunnen mond hebbenwat een proper Evangelie man, zijt gij, correspondent! Men moet sch aam te eu eé'rlóös zijn, óm alzoo de waarheid te vervalschen en daarop Onze Hcére ontvangen i Die van papen eet, schrijftde scheeve nekke,sterft ervan!» hij heeft nog nooit'geene grootere Waarheid gezeid, want dit is venijnig vlceschmen disebt geen zulk meer opin onze eeuw Men zou zeggen dat sputter commandeur zich nog onder den indruk der feesteu van Boesinghe-kermis bevindt.... hebt gij wat te veel gezongen dan Weet gij wel det tot heden toe, gij nog niet anders dan Hauwen praat uiteengedaan hebt, en dat onze menigvuldige aanhalingen blijven recht staan, en in 3t geheugen van 't pu bliek geprent zijn Ja, Boesinghe is verdeeld, gescheurd, en ligt, zedelijk ge sproken, in puinhoopen maar wie beeft zulke tristige ver nieling wetens en willens veroorzaakt Wij moeten bekennen tot onze groote vernedering, dat een man alleen dien uilslag heeft kunnen bereiken.... ja, een man alleenmaar ook beschikt hij van hemel en hel, van biecht en van lc communie, van gewijde en ongewijde dingendit al, is voor hem eene machtige machien, die hij weet te doen werken tot het bereiken zijner inzichten, die, ten bloote ge steld, zich aanbieden onder de gedaante van heerschappij en geld Voor het overige, bekommert hij zich weinig!) Wij kunnen nogtans niet nalaten u te doen bemerken, wel gemanierde scheeve nekke, dat de ketel van uwe machien welhaast zou kunnen losberstengij wordt te stout, gij geeft te vee! doom.... gij stookt te veel.... kwaad en te weinig.... goed. l'ROVM. 4 Augusti 1874, Ons pluimgedierte, een groot deel van zijnen invloed, op onze gemeente verloren hebbend'', heeft zich naar Crombeke en Westvleteren begeven om de menschen aldaar te gaan ver- dwepen en hun af te houden van naar den heiligen van het Couthof te gaan. Onze geburen hebben getoond dat zij een vast karakter bezitten, want bijna geheel de bevolking der beide gemeenten heeft zich naar het kasteel van M. den Baron Mazeman begeven! Daaruit blijkt dat de vreemdelingen ook al de hoedanigheden van het Bipaas.vv mannetje kennen. Een helder weder begunstigde den eersten dag der novene, het was verrukkend, nog nooit heeft er zoo vee! volk op liet Couthof te zien geweest, en de andere volgende dagen, eveneens. Niettegenstaande ai het geweld, al het geloop a! den smaad en de verachtingen bewerkt bij de eenvoudige landbewoners doen eenen armzalige. Een groot deel der mannen, die 'hij voordezen op den dooiweg gebracht heeft, hebben ook ver- scheide dagen een bezoek afgelegd naar Coulhove. Men zag de voldoening op hun wezen, hier kon men zeer we! bemerken wie de sijphatie van de bevolking bezit men hoorde vreem delingen legen elkaar hunne verwondering uitdrukken over de irouwelooze en ondankbare daad, gespieegd in 1872. Het ware moeilijk om begrijpen, indien men niet wist dat het de-logen en laster zijn van een hoogmoedigen sukkelaar die de oorzaak van den ondergang der gemeente zijn. Alwie een beetje gezond oordeel bezit, krijgt eenen afkeer van den dwazen praat van Lampe. Onze huurmannen van Crombeke, kunnen geen bezoek van hem verdragen en wijzen hem met vingers. Deze pootspeler heeft Zondag laatst nogeens ineen sermoen van die iieve en heilige woorden uitgekraamd dat ai de liberalen subiet gingen sterven van slechte gazetten,, én slechte sociëteiten het was curieus om hooren, de katho lieken zelf lachten met zijn armzalig gezwets Het geraadzaamste voor het pluimgedierte van Proven, ware van zich na Crombeke niet meer le begeven, want mem kan aldaar niet lijden dat men 'eerlijke menschen beliegt, hij zou kunnen gebeuren dat hij er gekoitylerkt worde. Eene rechtzinnige provenaar. AARD DER GRANEN ENZ. 8 Aug. 1 Augusti. verkochttc kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo vcrkoclitte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilu. Tarwe 9,000 55-50 15,200 53-25 4,400 21-30 7,800 20-50 Haver 0,300 31-00 400 51-00 Erweten 0,000 00-00 0,700 28-50 Boontjes 0,600 51-50 1,200 28-50 Aardappelen 6,000 7-50 5,000 7-50 Boter 540-00 550-00

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 3