POPERINGHE Briefwisseling der Toekomst. Verschillige Tijdingen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Sterfgevallen. Bolspcl. - Zondag laatst heeft de Prijskamp voor de Trabol plaats gehad in de herberg De Drij Leliën. Omtrent iOO liel hebbers zijn in het park getreden. Zie hieronder den uitslag van den kamp 4" prijs. Langemarck. 2" prijs. IJperen (Lelien). 5" prijs. De Ware Vrienden (Statie, IJperen-buiten). 4" prijs. Potijze. 2 Medailjen aan de Maatschappij van 't Exercicie-Plein, (Vlamertinghe). Bo*aud. - Donderdag, 20 dezer, des namiddags rond G ure hoorde men zeggen dat het brandde bij den landbou wer Gouwij, in de Pannestraat, buiten de statie-poort. De kinderen hadden met vuur gespeeld en twee koornschelvrn in brand gestoken. Omtrent 8 ure's avonds begon onze alarm klok te kleppen en deIJpersche pompiers trokken er naartoe en hebben den brand geheel uitgebluscht. Men rekent de schade 700 franks. van «Ie» 7" tot de» 14° Augusti. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 2) zg J3> Vrouwelijk 41) Hof, Alphonsus, beambte bij het openbaar slachthuis, en Domicent, Juliana, zonder beroep. Chausse, Maria, 59 j., z. b., echtgenote van Augustus Böhm, Boterstraat. Ingelaere, Joanna, 65 jz. b. echt genote van Josephus Gadeyne, Rijselstraat. Kilsdonck, Emilia, 45 j., z. b., ongehuwd, Sl Jacobstraat. Wullus, Carolus, 68 j., werkman, echtgenoot van Cecilia Dael Gaspaerd-Konynstraat. va u j a 1 Mannelijk geslacht 2) Kinderen beneden de 7 Jaren. Vrouwelijk idem 0) Van den 11" tot den 31" Augusti 1871. GEBOORTEN Mannelijk geslacht jj) te zamen <2. Vrouwelijk u) Desodt, Sophia, 50 jdienstmeid, ongehuwd, Thourout- straat. Hofman, Stephania 27 jaren werkvrouw echtgenote van Constantinus Matton, Brielen-nevens-Ypre. Kinderen beneden de 7 jaren.' Vrouweirk'^dem1' 2)!y' 49 Augusti 4874. ONZE STABSYERBETERIiSGEN. Wij hebben dikwijls gezeid dat, alsvvanneer eene kies- worsteling ^plaats heeft tusschen liberalen en katholieken waarin de eene het burgerlijk gezag en de andere het beheer der geestelijkheid willen doen zegepralen, de overheid van dit laatste beheer altijd leidt tot eene eigenbalige alleenheer schappij die de algemeene belangen en het burgerlijk welzijn aan de velkweeking der kerkheeren slachtoffert. Deze waar heid vindt nergens beter hare bevestiging dan in hel stedelijk bestuur van Poperinghe waar de geestelijkheid meester en baas is. Inderdaad, wat is er bier gedaan om de bevolking tot wel varen, lot voorspoed en tot levensgemak te brengen Welke zorg is er hier in het werk gesteld om den handel, de nering of andere algemeene belangen te bevoordeeligen? Welke po gingen doen onze katholijke stadsoverheden om Poperinghe uit zijnen kwijnenden en slechtbefaamden toestand te verhef fen Alle werkzaamheden nog over ruim twee jaren door eehige liberale raadsleden in dien zin gedaan, zijn sedert de kiezing van 1872 afgesneden gelijk met eene schaar. Al wat men hier ziet bloeien,'t is de winkel van eene bende vreemde samenzweerders die aan de inboorlingen der stad de wet dic- teercn,die van Poperinghe een luilekkerland gemaakt hebben, 'en die eten en drinken en kermis houden op den kost van iedereen. Vóór de kiezing van 4872, wanneer wij nog eenige libera len in het stadsbestuur hadden, men zag dagelijks werken aan de herstelling van al wat bouwvallig was, aan de verbe tering der wegen en aan het leggen van trottoirs; men zorg de voor de openbare veiligheid en de openbare gezondheid men ruimde uit den weg alle gevaarlijke hinderpalen en men stelde lanleerns waar het noodig geoordeeld was in afwach ting dat de petrol-verlichting door het gaz-licht zou kunnen vervangen zijnmen maakte ons eene nieuwe en gezonde vischmarktmen begiftigde ons met eene nieuwe stadshor- logiemen zorgde voor de spoedige legging der toegestane steenwegen, zoo als die van Crombeke en Boeschepe; men bemerkte bij die publieke werken eene aanhoudende waak zaamheid van 's morgens tot 's avondsmen zag wekelijks de pompiers manoeuvreeren op de Groote Markt, en dit oud korps, samengesteld uit de beste werklieden der stad, onder scheidde zich in iederen brand door zijnen ijver en zijne ervarenheid; men deed op bekwamen tijd de noodige inspek- tie van het brandmaterieel om hetzelve in staat te stellen van op alle stonden den dienst te kunnen doen waartoe het be stemd was men gaf van tijd tot tijd publieke feesten ten pro- fijte der nering- en stieldoeners; men hoorde menigmalen in den gemeente-raad eene diskussie tot verbetering onzer finan- tien door eene welbedachte spaarzaamheid, door hervormin- geg in de administralien van den disch en de hospicen die jaarlijks eene stadssubsidie van rond de 16,000 fr. noodig hebben, en door het voorstel van alle werken en leveringen van eenig belang in openbarq. djudicalie te stellen, enz. enz. En nu, wat zién wij van dit alles? Niets, volstrekt niets. Het stadsbestuur, in de handen gesteld van ongeleerde boeren en van gierigaards en vreemdelingen die, tot hunne eigene baat, zich aan de geestelijkheid verkocht hebben, is onbewe gelijk en onbekwaam om een werk van openbaar nut uit te voeren. Men laat op vele plaatsen de wegen of de trottoirs die nog te verbeteren waren in hunnen gevaarlijken staat, en men gedoogt op dezelve, gelijk bij het huis van raadsheer Pietje, de planting van korte slaken waarover menige mensch met het hoofd tegen den grond gevallen is. Men laat de visch markt en de moddergrep der Kleine Markt stinken, tot zoo verre dal, op den dag der prijsdeeling in het kollegie, de vreemde ouders die hunrie kinders in vacance kwamen halen, hiervan schande spraken. Wat aangaat het leggen van steenwegen, en namelijk dien van Elverdinghe,die reeds onder ons liberaal schepen-kollegie gestemd was en ook sedert lang door het gouvernement toe gestaan is, men spint het draadjen even alsof de belangheb benden niets zouden te verliezen hebben met wachten, en God weet wanneer de eerste steen zal gelegd worden. Ver van publieke feesten te geven ten voordeele der nering doeners, men bestrijdt en men vervloekt zelfs de bijzondere feesten onzer liberale maatschappijen, welker menigvuldige uitgaven nogtans bij de neringdoeners niet te misprijzen zijn. En tot eene karnaval-maskarade toe of enkelijk eene retraite der Philliarmoniedie altijd eenig volk op de straat of tot de herbergen uitlokt, wordt door onzen katholijken burg meester, op het verzoek der pastors, verboden. Nooit ziet men de pompiers meer manceuvreeren het bluschmaterieel, dat te vooren altijd in goeden slaat was, ligt nu te verkankeren in het spuitekotde nieuwe pompiers die tot nu nog op geene ladder kunnen klimmen, zitten gerust- moedig op hun kleérmakers- of schoenmakersambacht, en, indien men hier het ongeluk had van een ernstigeu brand te zien uitbersten,men zou moeten tot de pompiers van IJperen zijnen toevlucht nemen, gelijk onlangs de katholijke regentie van S' Nicolaas de pompiers van Gent heeft moeten roepen wanneer het laaiende stadhuis reeds bijna opgebrand was. En waarmede men zich bezig houdt in de zittingen van on zen gemeente-raad niemand weet het. AI wat wij weten, 't is dat de sladscontributien van jaar tot jaar vermeerderen, dat al de administratieve diensten in de grootste verwarring ge bracht zijn én dat het getal dischgenooten van meer tot meer aangroeit. Al hetgeen waarmede men zich hier bekommert, 't is het welvaren der kerk die, vóór de kiezing van 1872, in den persoon der priesters zoo geweldiglijk vervolgd was en zoo bitterlijk te lijden had. Als de geldwinkel der hedendaagsche pharizeën maar welgaat, alle andere belangen mogen verloren gaan. Ook hoort men hier niet anders dan geldklopperijen voor de kerk. Van 's morgens tot 's avonds lundert de lucht van klokgeluid voor eeuwige en tijdelijke jaargetijden, voor begraafdiensten, voor gecommandeerde zangmissen, voor gecommandeerde loven, voor sermoenen, voor processien, voor aflaten, voor novenen, voor feesten van oude en nieuwe broederschappen, en voor al wat de kerk en hare dienaars kan rijk maken. Hieruit volgt dat er binnen Poperinghe in niets meer progres gedaan is dan in deiiulustrie van onze vreemde luilek- keraars.Zij floreeren boven aide inboorlingenen al de andere inwoners der stad, en zij die, ten tijde van den ouden deken M. Yerghote, zaliger memorie, nog zoo weèrhoudend en zoo eenvoudig in hunne wapens waren, rechten nu met lossen toom het hoofd en zoeken te verslaan al wat eerlijk en verstan dig is. Hunne hoogmoed kent geene palen meer, zij kijken hooveerdiglijk de liberalen over 't hoofd en in alle omstandig heden maken zij van hunne neus dat het genoeg is. Dit hebben wij nog Zaterdag laatst kunnen bemerken in de processie van O. L. Vrouw. In plaatst dat die processie eene eenvoudige en godvruchtige bedestoet zoude zijn gelijk onder het dekenschap van M. Verghole, het is nu eenetrotsche en politieke tentoon stelling van al wat de macht en het gezag der geestelijkheid in de oogen der onwetende kiezers en der fanatieke bewon deraars kan doen glinsteren. Welke luxe welke parade Hoe klein beeldeken dat men eertijds onbewegelijk in een verholen hoeksken der kerk vond, het w:ordt nu op eenen troon gezet en op de schouders gedragen van engels of maagden. Men zoude er wel dertig tellen. Eu Onze Vrouwen! 01 bijna al die welke men nieuwelijks ontdekt heeft maken nu deel van den stoet der heiligen. Men ziet er Onze Vrouwe van Salelte, Onze Vrouwe van Lourdes, OnzeVrouwe la Coque, Louise Lataud, en eenen hoop andere levende heiligen en Onze Vrouwen die men te vooren nooit maar in houten ver- beeldtenissen of op schilderijen gezien had. De nieuwe slads- muziek, die nooit maar ten gerieve der geestelijkheid is opgericht geweest, opende dien langen stoet welken zij door haar getuit op eene zonderlinge wijze ophelderde, en de hee- ren van de wet slooten denzelve met elk een flambeeuw in de hand. En zeggen dat de groote Elecleurs Lacordaire II, de Krullebolle en baas Tweetander al die mannequins met hun bestierenden evangeliestok in beweging stelden Daar zijn de verbeteringen welke wij door de kiezing van 4872 in onze stad bekomen hebben. EOESINGIÏE. Dc scSieev© nekke, de pers, en het Hof van Aix, (Frankrijk.) Wij deelen hieronder het arrest van het Hof van Aix mede de lezers zullen alzoo op eens en voor goed over den armzali gen praat van onze scheeve nekke kunnen oordeelen Ten gevolge der ontbinding van de muziekminnende maat schappij van Anlüier, was er kwestie van te weten wat de meubels of mobilaire voorwerpen, door de sociëteit verkregen, moesten geworden, even als de vaandels, standaars, kunst voorwerpen, prijzen en medaiiien in medestrevingen gewon nen. Het Hof van Aix beslist eerst dat eene muziekminnende maatschappij, die voor oogwit niet heeft van gewinnen te verwezenlijken, geene burgerlijke noch koophandelijke maat schappij uitmaaktdat, bij gevolg, een of verscheidene leden deze sociëteit samenstellende, de ontbinding derzelve niet kunnen vragen, noch, al dezelve verlatende, eenig deel nemen in de mobilaire voorwerpen de gemeenzaamheid toebehorende; dat, niet te min, wanneer de ontbinding door de meerder heid der leden beslist, plaats heeft gehad, de verdeeling der gemelde voorwerpen moeten geschieden, 't zij tusschen de verschillige groepen, zonder dat eene dezer groepen, hoe talrijk zij ook zijn moge, de verwaandheid kan hebben van de oude maatschappij voort te zetten en te verbeelden, en van alzoo haar mobelier te behouden. Dit arrest bewijst zonneklaar dat wij het recht hadden de ontbinding van onze maatschappij van den Handboog bij meerderheid der leden te beslissen, zoo wij gedaan hebben. En de scheeve nekke heeft de bottigheid van ons toe te roe pen ii Canalie weel gij wat en wie eene canalie is Ja niet waar, en wij weten het nog beter I Eh wel I schaamteloze correspondent van 't Nieuwsblad, beklaagt gij nu niet van de schutters opgehitst te hebben tol het open breken van de pers.... Ah I ah I gij zoude eene a vijle gehaald hebben, zeide gij, en al gelijk geschoten a hebben, 't is spijtig dat men uwen raad niel gevolgd heeft, wij hadden u leeren vijlen?Een geestelijk man die van den uil wilt spreken aan eene gaaiperszijn er nog geene uils genoeg in de kerk, om de keerzen op te eten, moet gij nog komen klagen aan onze pers ah I gij helsche ratte I Is het ook ten [gevolge van zekere knaging dat de congre gatie zoo vervallen is Eertijds telde men wel lOO congrega- nisten, en nu zijn er nauwelijks nog 20 Iloe kan eene jeudige en bloeiende con....gregatie alzoo in duigen vallen Wij hopen dat gij ons dat zult uit een doen in beleefdheid; 't is nutteloos u gram te maken, zulle. Nog eene bemerking Een raadslid uitmaken voor sloef, en dan ten zijnen huize gaan zeemen achter kluiten, is eene laffe en smadige daad. Het ware te wenscheu dat de heer die het aangaat daaraan een einde stelde Hadde de smadder eenen voet in zijnen 'purperen onder broek gekregen, zoude bij maar volgens verdienste beloond zijn geweest Den 4 Augusti, omtrent 40 ure 's morgens, twee kin ders met allumeltjes spelende, hebben het vuur gesteken aan eenen kleinen roggeschelf, behoorende aan sieur Henri De- bailleul, landbouwer te Comen. De verbrande schelf was niet verzekerd en had eene weerde van omtrent de 800 fr. Inden nacht tusschen 13 en 44 Augusti laatst zijn kwaaddoeners, bij middel van overklimming en brake, inde woonst gedrongen van M. Alph. Deneckere, te Houtheni. Gewekt door een ongewoon gerucht waren de echtgenoten

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2