STAD IJPERErV. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. ZONDAG, 20 SEPTEMBER 1874. Nr 052. 15e Jaar. 4 Fr. 's jaars; Buiten stad, fr. 4-50. Annoncen 12 c. den regelReclamen, 25c.; Hel Nr 10 c. Alles op de wereld heeft eenen naam of moet cencn hebben. De klerikalen, ten einde het vertrouwen te win nen bij de eenvoudige mensehen, domkoppen en luiaards, die het zoo gemakkelijk vinden de wereld maar te laten draaien zooals zij draait, hebben zich zelve den tijtel gegeven van Bewarende Partij. Maar wat bewaren zij Is het onze Grondwet Zij kunnen noch mogen niet, daar de onfeilbare Paus dezelve gedoemd heeft met zijnen onfeilbaren Syllabus Is het onze onanfhankelijkhcid Neen want alles wat zij tot hedqn in het werk gesteld hebben, strekt om ons gezegend landeken onder de macht van Rome te doen buigen. Zij bewaren misschien onze wereldlijke volgens de wet ingerichte scholen Ook nietwant waar zij ieverants het hande ken boven hebben doodigen zij de wereldlijke onderwijs gestichten ten voordeele van hunne papenscholen. Zij drijven met onze wetten den spot en handelen naar hun goeddunken. Maar wat duivel bewaren de mannen der bewa rende partij Nietswant alles wat in het belang van staat of volk is moeten zij tegenwerken omdat het den Syllabus zoo wil. Ja toch, zij bewaren iets, dat noch duivel noch hel uit hunne handen zal krijgen. Zij bewaren het geld en de macht welke zij door alle middels zich trachten aan te schaffen Ziet ze eens aan het werk bij een sterfbed. Hoeveel onterfden weten niet te spreken over het hun ontsloten nalatenschap. De ontslotene kapitalen door de Langrands, blijven zoowel bewaard dat nooit iemand eene centiem zal terug hebben van al zijne afgelrochel- de sommen Wat zij nog bewaren zijn hunne voorrechten. Wijl iedereen gebukt gaat onder lasten van allen aard, houden zij zich schuil onder een goddelijk rechtzij bewaren hunne vette jaarwedden terwijl zij, buiten alle recht, hunnen tijd besteden met den ondergang van alles wat vrijzinnen is te doodigen Zal dit nog lang duren Wij gelooven het niet, want de menschen geëxploiteerd van hunne wieg tot hun graf, begin nen in massa de oogen te openen omdat zij gewaar geworden dat de tegenwoordige dienaren des Hecren niet anders meer zijn, op weinige uitzon deringen na, dan eenen hoop geld- en macht jagers, die hunne onmacht gevoelende, beginnen met het geweld. Bij hen mag men niet redeneeren, de overtuiging bestaat niet. Bij hun zijn de stokslagers en de broederoorlog het eenige redmiddelZij rekenen op het brutale volk Wij ook, wij wapenen ons, wij ook zullen ons weten te verdedigen, maar niet zooals zij wij rekenen op het verlichte volk, dat door het onder wijs zijne eigene waarde zal leeren kennen. Al de liberale gazetten hebben, de eene langer de andere korter, gesproken over de zaak Van Liere. Wij, zooals de andere, hebben een verslag van deze zaak gedaan doch wij mogen met waarheid verklaren dat zulks ons maar weinig beviel, en wij zouden voorzeker deze altijd betreurensweerdige zaak in den doodboek gelaten hebben, ware het niet dat de klerikale gazetten, tot het minste feit, den liberalen nadeelig, met gretigheid opnemen om er ronkende artikelen mede te vervaardigen waarin zij niet nalaten eene geheelc partij solidair te stellen voor den misstap (meer te vergeven dan bij de mannen van hare partij) door een enkele persoon zeer zelden gepleegd. Wat schroomlijke dingen zijn naar het hoofd der liberalen niet geworpen ter oorzaak van de zaak Fontainas P Wij willen hier niemand noch niets wit was- schen; maar alles wel ingegaan was de zaak-Fontai- nas niet meer te verschoonen dan al die walgelijke daden van de helden die tegenwoordig achter de grendels der rasphuizen zitten In hunne blinde woede tegen al wat liberaal is, en om van alles argumenten temaken ten voordeele van het katholijk onderwijs, men ziet de klerikale schrijvers de eerlijkste onderwijzers en onderwij zeressen op den zelfden voet stellen van degenen die eenen misstap gedaan hebben Wie of wat geeft hun dat recht? Zijn het de misdrijven en walgelijkheden hunner smerige broederkens Zeker niet! Zijn het de schoone daden van sommige hunner pastoors en kapellaans nog minder Maar het gaat zoo. Zij willen door leugens over winnen en och erme Alhoewel geheel de klerikale drukpers stom blijft over de vraakroepende schanddaden hunner wan gedrochten en van den ergste tot de kleinsten misstap van het wereldlijk onderwijs een gevrongen wapen makenten voordeele van hunnen winkel, toch weet het verlichtte gedeelte onzer bevolking waar zich aan houden en de liberalen, tot wie de katholijke scheldwoorden gericht zijn, halen medelijdend de schouders op en zeggen Lacht maar, die den laatste lacht zal best lachen Het recht van vergadering en genootschappen aantegaan past de klerikalen wonderlijk; tot be wijs hunne talrijke congregatiën, ook wel genaamd geestelijke tappenen hunne menigvuldige kloos ters. Nu dat is toch hun recht, maar dat is voor hen niet voldoende immers voor de klerikalen beduidt welkdanige vrijheid minstens voorrecht, zoo niet misbruik, en meest altijd heerschappij. Inderdaad niet te vreden zoo veel geestelijke ge nootschappen en kloosters te mogen inrichten als zij begeeren, willen zij dat die gestichten en kloos ters als burgerlijke personen zouden erkend wor den, om alzoo het gesticht of klooster zelfs eige naar te maken en bij 't afsterven der kloosterlingen geene erfnisrechten te moeten betalen. Dat hebben zij bij de gekende kloosterwet, onder den naam van iief'dadigheidswet, willen aanpas sen, maar te vergeefs. Altijd zijn die mannen op het gezag en de centen uit, Wel verstaande onder den dekmantel van godsdienstvrijheid. Maar die mannen zijn aanhoudend en vinding rijk. Wat al toeren en wendingen hebben zij niet uitgevonden om hun doel te bereiken. Onlangs za gen wij er een staaltje van te Merckem, waar zeker gesticht, mits eene onbeduidende uitkeering, het genot verkreeg van onroerende goederen, bij mid del van cijnspacht voor lange jaren. En wat al andere pogingen en draaiingen worden niet aangewend voor den overgang van klooster goederen bij middel van overzetbare aklien aan den drager, genootschapovereenkomsten, en zoo voorts, doch ook al te vergeefs. Telkens dat zulke zaken in rechte vervolgd wierden, zijn die verbroken ge weest. Kunnen zulke beramingen bij middel van wets ontwerpen of anderzins ten laste der liberale gelegd worden Geenszins. Men zal ons misschien het bestaan der vrijmet- selaarslogien tegenwerpen. Doch er valt te bemerken dat deze logien slechts in de groote steden bestaan en gene grondgoederen bezitten. Daarenboven is het ten onrechte dat onze belgi- sche klerikalen zoo luid tegen de vrijmetselaars tieren immers menige klerikalen en wel klerikale kopstukken maken er deel van, zoo het geval was met de graaf de Merode en zijnen vriend Alexander Rodenback. En toen, in eene zitting onzer Kamer van volks vertegenwoordigers, door de klerikalen tegen de vrijmetselaars hevig werd uitgevallen, antwoordde een liberaal, de Luiksche volkvertegenwoordiger Delfosse, dat hij over die aanrandingen hoogst ver wondert was; immers, zegde hij, hier onder de rechterzijde (klerikalen) bevinden zich meer vrij metselaars dan bij de linkerzijde, (liberalen). En dat kropten de klerikalen zonder tegenzeg Slot naaste week). DE TOEKOMST. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN Naar Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-05. - 5-57. - 6-50 Naar Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Naar Kortrijk. 5-54. - 9-49. - 11-18. - 2-55. - 5-25. Naar Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Naar Langemark-Oostende. 7-15. - 12-06. - 6-20. Klerikale vrijheidsliefde. Wij hebben verschelde malen eenen oproep tot de libera len gedaan en hun tot de werkzaamheid aangespoord. Wij vernemen thans door het Progrès dat de jaarlijksche bijeen komst der Liberale Associatie zal plaats hebben op 26 dezer. Deze tijding verheugd ons ten hoogste, want alhoewel wij nooit getwijfeld hebben over de goede inrichting en de groote ontwikkeling onzer Liberale Associatie was het van de grootste noodzakelijkheid dat men zich ernstig aan het werk stelde om de te nemen maatregels toe te passen, ten einde den invloed en den vooruitgang der kalholijken tegen te hou den en zelfs te vernietigen.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1