Stads Nieuws. POPERINGHE p BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Wij raden dus, en zulks is van het hoogste belang, alle ware liberale aan deze zitting bij te wonen. Wij wenschen ook dat men de verschillige punten waar van het bestaan eener Liberale Associatie af hangt,eene goede oplossing geve, ten einde nogeens, in de toekomende stem ming, de katholijken met eene verpletterende meerderheid te verslagen. Laat ons in groot getal den oproep beantwoorden, gaan wij er met opgeheven hoofde naartoe. Als echte overtuigde liberalen, doen wij onze denkwijze zegepralen met vrij en vrank onze daden met onze princiepen te doen overeenstem men, anders ware al onze werking van niet het minste nut. Stellen wij vooral betrouwen in de wijsheid onzer leiders die altijd met de beste meening bezield zijn geweest. Wer ken wij 1 IJperen, 19 September 1874. AkacüemSe. - Zondag 27 September, juist ten 11 ure 's morgens, zal de inschrijving der nieuwe leerlingen plaats hebben. Om aangenomen te worden, moet men ten minste twaalf jaren oud zijn, kunnen goed lezen en schrijven en de kennis der vier hoofdregels der rekenkunde bezitten. Degene die zich zullen aanbieden zijn verzocht mede te bréngen een schrift dat getuigt van hunne bekwaamheid en afgeleverd door eenen onderwijzerdaarenboven zullen zij een examen moeten ondergaan gelijkvormig art. 4 van het regiement. De oude leerlingen zullen zich in den Akademie begeven Donderdag 1 October, ten 6 ure, om op nieuw ingeschre ven en in de verscheidene klassen verdeeld te worden. De nieuwe leerlingen zullen zich Vrijdag 2 October, om C ure's avonds aanbieden. Om na dien datum aangenomen te worden, zullen de jon gelingen 1° eene gegronde verontschuldiging bijbrengen 2° op gestelde dag en uur een bijzonder examen ondergaan. Vaart. - De werken van de uitdelving der hooge Vaart (IJperen naar den IJser) zijn in aanneming gesteld. Het bestek devisbeliep tot 42,000 fr. Hebben ingezonden de heeren P. Vallaeys, 58,840 fr. en Lapiere-Vandevyver, 55,500 fr., beiden van IJperen. Post. - Te beginnen met 15 September is door mi nisterieel besluit aan het Post-bureel toegestaan, van op de Zon- en Feestdagen de laatste deeling op te schorsen, welke zich ten 7-15 's avonds deed. Het publiek mag van 7-15 tot 7-50 's avonds zijne corres- pondentien gaan afvragen. Muziek. - Men verzoekt ons bekend te maken dat het muziek van het le regement, Zondag 20 dezer, in den Hof van de Concorde een buitengewoon Concert zal geven die om 5 1/2 ure juist zal beginnen. Brand. - Zondag laatst, 15 dezer, is er brand ontstaan in de kavalerie-kazerne, in eene kamer dicht het kleêrmagazijn. Gelukkigiijk waren er eenige onder-officieren en soldaten tegenwoordig. Bij het aankomen der Pompiers, die men ©ogenblikkelijk ter plaats geroepen had was alles geëindigd, dank aan den moed van den adjudant Vliegers van het regi ment der Gidsen, die aan het hoofd zijner mannen zich in tijds beeft kunnen meester maken van het vernielend element, waardoor er onberekenbare schade en ongelukken zijn voor komen geweest. ©nsïerwijs. - M. Eugeen Leboucq, leerling van bet Stadskollegie, komt met groot sukces zijn exaam van Gradué en lettres af te leggen voor het Jury van Brugge. M. Huyghé, van Brielen, leerling van het zelfde gesticht, komt met onderscheid zijn aanveerdings exaam af te leggen voor de leergangen der Burgerlijke Genie, te Gent. Wij sturen onze hartelijke gelukwenschen aan die leerzuch tige jongelingen. ©ngèïnk. - Donderdag is er langs den ijzeren-weg, bij het Branderlje. over Vlamertinghe, een ongeluk ge beurd. Een baanwachter is bij het voorbijstoomen van den trein onder de wielen gevallen en eenen arm afgereden. Men heeft hem naar ons hospitaal overgebracht. FEESTER! TE lï ©E S IIV HE. Veeleden Dinsdag vierde men feest tcBoesinghe ter gelegen heid der blijde intrede in deze gemeente door den heerLode- wijkThibauit,erfgenaam der oude Heerlijkheid van Boesinghe. Da trie Emma Rolsurt d'Ilertaing, zijne gemalin, vergezelde hem. Rond 5 ure namiddag, komende van Brugge, stapten zij af aan Boesinghe Brug, alwaar er zich eenen stoet gevormd had. Zij werden er ontvangen en verwelkomt door den heer burgmeester en zijnen raad, en de stoet vertrok naar het kas teel. Het muziek van Merckem marcheerde vóórop, dan volgden de kinderen der gemeente-school, de bolders, de schoone standaard van het oud S' Jooris-gild, thans opgeschorst en waarvan dit zinnebeeld de eigendom der gemeente geworden is. Dan zag men M. en Mevr. van Boesinghe die vergezeld wa ren door de heeren burgmeester, schepenen en raadsheeren. Bij de ontvangst bevond zich insgelijks de heer Pastor, met een zworm maagdekens, die op zijne beurt het edele paar met eenige vleiende woorden begroette. Het feest heeft zeer laat in den-avond geduurd en is geëin digd met eene algemeene verlichting ter ieders voldoening. De familje Thibault is afkomstig uit IJperen, alwaar zij ge durende verschillige eeuwen hooge plaatsen in 't magistraat bekleedde; het is nog een achterblijfsel van den roem onzer lakennijverheid, daar men in 1545 Francis Thibault vindt ais Meester verwer van blauw laken, ter onzer stede, stiel die ten dien tijde hooge in achting stond. Voor de feesten op het Couthof, zie onze poperingsche correspondencie. Wij vernemen dat de leerlingen van d'heer P. Van Santen, Jeeraar in boomteelt, zich dit jaar wederom komen te onder scheiden bij de examen in boomteellkunde te Vilvoorde. De heeren Vanden Abbèele van S' Pieters-Kapelle, Leemans van Pamel en Constant Vanden Borre, te Liedekerke, hebben op den 5 dezer, vóór den jury van Gent en Vilvoorde, hun examen afgelegd. Dit bewijst eens te meer den iever en dekennissen van voornoemden leeraar daar de laatste leerling stom-doof geboren is. Van den 4n tot den 11" September IS74. GEBOORTEN I „welijlf 8) te zamen U* Lozie, Engel, landbouwer, en Van Isacker, Stephania, z. b. Sterfgevallen. Laheire, Maria, 64 j., kantwerkster, weduwe van Joannes Libberecht, Nederstraat. Ghys, Maria, 54 j., kantwerkster, echtgenote van Joannes Arfeuille, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren* Mamvelijk geslaeht 1) 2. J Vrouwelijk idem 1) vaat den tr tot deu 18" September. GEBOORTEN Vr 0 u wel ij k^'»3 6) te zamen, 10. Huwelijken. Bouchaert, Carolus, ijzergieter, Duflou, Eudoxia, kantw. Bouckenooghe, Petrus, metser, en Vasseur, Octavia, z. b. Vanbecelaere, Polijdorus, 22 jaren, soldaat bij het 2e reg' lanciers, Vleeschhouwerslraat. Beckaert, Amandus, 56 j., werkman, echtgenoot van Amelia Ghys, Korle-Meersch. Claeys, Maria, 51 j., kantw., ongehuwd, Meenenstraat. Itubberecht, Virginia, 75 j., z. b., echtgenote van Joannes Vandepoele, S' Jans-hospilaalstraat. jr, - Mannelijk geslacht 5) Kinderen benedeü de 7 jaren ,r r j i(4. J Vrouwelijk idem. 1) 17 September 1874. NOG EENE LIBERALE FEEST. Terwijl de groote en kleine sukkelaars zich laten leiden bij den neus door onze geestelijke stadsbestuurders; terwijl zij, om aan die vreemde vogels te behagen, zich afhouden van alle leute en hun hart opvreten van viesgezindheid en vrijwillig verdriet, de liberalen zijn alle week tol over het hoofd in feest en doorbrengen hun leven in broederlijk vermaak met al wie menschenverstand heeft en zijne wereld kent. Zondag laatst nog, hebben zij op de vermakëiijkstè wijze hun hart opgehaald in het kasteel van het Couthof, alwaar een luisterlijke kermis feest door den heer Baron Mazeman ingericht was. Benevens eene handboogschietmg van meer dan 200 scholters waarin op de oppervogels voor 550 francs prijzen gesteld waren, werd ten 4 ure namiddag op een schoonver- sierd kiosk een groot concert gegeven door de Philharmonie van Poperinghe die aan het feest de grootste levendigheid toebracht. Langs alle kanten was het park overstroomd van wandelaars, en talrijke famiilien, bijzonderlijk van Poperin ghe, Rousbrugge en IJperen, hadden zich lot dit lustig oord begeven. Onzeggelijk is het welk een vrolijk zicht het gehucht opleverde. Van den Gapaard tot de Klijte, en bijzonderlijk bij het doolhof, was bet moeilijk door de menigte te dringen en aan de rijtuigen te ontsnappen die altijd nieuw volk toebrach ten. Maar de plaats waar het schoonste gezelschap zich ophield, 't was de breede toegangweg der groote zaal waar M. de Baron zijne uitgenoodigden ontvangde en in welks nabijheid het concert plaats had. Deze goedhartige heer had immers al zijne voornaamste en gelrouwigste vrienden tot zijn kasteel uitge- noodigd en hun een voortreffelijk onthaal bereid. Ook hebben deze, door eene wederbetuiging van ware sijmpathie, aan die beleefdheid met vlijt beantwoord. Een prachtig buffet, opgedischt met alle slach van lekkere eetwaren puike gebakken, smakelijk dessert, ververschende créraeri, geleien en glacen, welriekende meloenen, zappige péchen, druiven en andere fruiten, dit al overgoten met fijne wijnen, werd hun met de grootste gulhartigheid aangeboden, en niets deed meer de waarde en het genoegen gevoelen der ware broederlijkheid drn deze aangename verkwikking. Zulke christelijke liefde heeft men nooit bij de katholijken gezien. Niet alleen de Baron heeft, bijgestaan door zijn grooteu vriend M. Alph. Vanden- peereboom die van den huize was, een bewijs gegeven van zijne vurige en dienstbare verkleefdheid aan zijne feestelingen, maar zijne joufvrouw en andere damen der faniillie hebben met de liefelijkste heuschheid den eeredienst verricht bij de damen van bet gezelschap. Nooit heeft men een hartelijker vriendenfeest gezien. En dat zijn menschen welke de hedendaagsche dienaars des Heeren uitmaken voor slecht volk, en welke onze gekruio- de revolutiemakers zouden steenigen Maar, dat zij maar revolutie maken, hunne wereldsche heerschappij rust maar op dwang en domheid, en de dag zal komen dat zij in het diepste der afgronden zullen tuimelen. Intusschen de liberalen, die beter den geest der religie kennen dan zij, zullen, door hunne broederlijke vereenigingen, de schoone princiepen er van vereewigen en vaster op de rols van Petrus zitten dan al die kortgebroekte kwakzalvers en valsche volksleeraars. Des anderdags is de kermis van het Couthof voortgezet geweest met eene Chineesche schijfschieling door den heer Baron geofferd aan de oude Pompiers van Poperinghe en Pro ven die bij dien heer het vriendelijkste onthaal ontvingen. Verscheidene prijzen, ter weerde van 140 franks, (met toeleg van 10 franks voor elke dubbele prijsschoot) ziju in evenredig heid aan Poperinghe en Proven ten deele gevallen. Een der hoogste prijzen is door den oud commandant M. Van Merris geschoten geweest. Na zich gansch den namiddag hartelijk verlustigd te hebben zijn onze veterans, in verscbeide pelotons gerangschikt, 's avonds ten 8 ure in de grootste orde onze stad binnengetrokken, voorafgegaan door hunne twee voor malige tamboers even als dit korps bestond vóór de electorale stadsomwenteling van 1872. De derde dag werd gevierd door eenige volksspelen, zooals mastklimtnen, zakkenloopen en schaartje-knip voor vrouws personen. De prijzen, bestaande in kleedingstukken en andere voorwerpen, zijn met den grootsten iever betwist geweest. Heden, Donderdag, zal eene kluchtige vertooning gegeven worden door de tooneelmaatschappij de Roeijsche Barbarislen van Poperinghe in de prachtige zaal der Ware Vrienden van het Couthof. De goede faam dezer maatschappij zal nogeens eene groote menigte volks tot het Couthof aanlokken en wij twijfelen niet of dit feest zal welgelukken en een grooten bij val bekomen. Zondag aanstaande moet nog eene gaaibolling plaats hebben met 80 franks prijzen voor do liberale liefhebbers van {'roven, op weiken dag de feesten zullen gesloten worden door een bal en een groot vuurwerk. N. B. Er is aan te merken dat M. de Baron Mazeman, die, gedurende zijn verblijf op zijn kasteel, alle Zondagen eenen pater in zijne kapel ontvangt tol hel lezen van eene mis voor zijne famillie en zijne dienstboden, door dezen pater is verwittigd geweest dat hij, door bevel van den bisschop, op de twee Zondagen der feest de gewonelijke mis niet kon beko men, 't geen hem Zondag laatst verplicht heeft geheel zijn personeel naar Poperinghe te voeren om mis te hooren. Dusdanige klerikale handelwijze ontslaat ons van alle commen- tairen. De gekruinde Krompoot van Proven, Zondag laatst bezig zijnde met in zijne kuip het Evangelie te verkondigen, riep uitWat doen de boeren wanneer zij eene moedwillige of kwaadaardige beest op hun hof hebben ?Zij ringelen ze. He wel, daar is hetgeen men ook zou moeten doen met de li- bei-alen. Welk verschil tusschen het nienw en het oud Evangelie Onze klerikale stadsmuziek, even als de puid der fabel die zich zoo dik wil maken als eene os, is, in den persoon van hare aanvoerders, opgeblazen van hoogmoed, en, om zich te verheffen aan de hoogte der Philharmonie, zij boft op bet getal harer leden, zeggende dat zij samengesteld is uit 50 werkende- en 200 eerleden die niet hebben moeten gedwongen zijn om daar in te komen. h Behalve dat er geen tien zijn die met libere goesle en uit eigen liefhebberij zich daar hebben laten inwikkelen, dewijl zij in deze werving niet vrijer waren als in eene kiezing, wij antwoorden dat de Philharmonie S4 uitvoerende leden telt (de tamboers en clairons medebegrepen) en dat haar getal eerleden, 't welk onlangs de 470 bereikte, nu nog merkelijk vermeerderd is door de bijtreding van vijftien of meer vreemde kunstminnaars, die gedurende de feesten van Brugge en Blankenberghe ons schoon en welingericht muziekkorps voordeeligbjk hebben weten te waarderen.Wij vernemen zelfs dat M. Frère-Orban van dit getal is. Al de leden der Philharmonie zijn zoo weinig gedwongen geweest om deel te maken van dit genootschap dat er nooit een voorgesteld lid aanveerd is zonder een voorafgaande on derzoek op zijne eerlijkheid en op de onbesprokcuheid van

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2