STAD IJPEREN. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Stads Nieuws. ZONDAG, 18 OCTOBER 1874. Nr 656. 13® Jaar. 4 Fr. 's jaars; Builen stad, fr. 4-50. Annonccn 12 c. den regelRcclamcn, 25c.; Hel Nr 10 c. Het is reeds vier jaren dat de clcricalen door be drog en schandelijke beloften de zaken van België in de handen kreegen. Zij gingen van ons land een luilekkerland ma ken Die huichelaars wisten wel dat het spreekwoord waar ishet volk wil eeuwig en altijd bedrogen worden. Wat hebben zij gedaan?... Hebben zij de lasten verminderd Integendeel, de grondbelastingen, de patenten, het personeel zijn verhoogd,en niet letter; de militaire lasten, verre van ze af te schaffen, zoo als ze beloofd hebben, zijn zoodanig zwaar gewor den dat ze de werkman en boer in de onmogelijk heid stellen hunne zonen vrij te koopen. Vóór dat de clericalen aan het roer waren schreeuwden zij luid dat de liberalen het land in te groole schulden gesteken hadden. Maar zij, in drij jaren, hebben het boni, achtergelaten door het li- heraal Ministerie, weggekuischt en gaan lecningen op leeningen aan, tot zoo verre dat de openbare schuld van België tegenwoordig van 600 miljoen op 1000 miljoen geklommen is De ijzeren wegen, zoowel ingericht tot het gemak en profijt van reizigers en koophandel, waren ook al niet wel, onze nieuwe gelukkigmakers zouden het anders gaan organisecren. Zij veranderden de tarijven ten nadcele van alles, en verbeterden zoo danig de inrichting, dat welhaast de nijverheid en den koophandel eene ernstige belemmerieg onder stonden tot grootc schade van 's lands inkomen en algemeen welzijn. De postjes waren volgens hun ook niet wel ver deeld, zij zouden daarin beter voorzien. Wat heb ben zij metal deadministraliengedaan?Zij hebben, bezield door partijhaat, de bekwaamste ambtenaren verwijderd om er van hunne creaturen te plaatsen, waarvan zeer velen te dom zijn om voor den beer te dansen. Het Staats-onderwijs, de levensader van een volk, hebben zij zoodanig verbeterd, dat zij overal trachten aan onderwijzers en onderwijzeressen het leven ondragelijk te maken. Hunne organen trek ken die dagelijks door den modder. Slads-besluren, medeplichtig in deze wraakroepende handelwijs, schaffen hunne wereldlijke onderwijsgestichten af ten voordeelc van de papenscholen en dit alles ge beurt met aanmoediging van ons zwart Ministerie. Wat hebben zij gedaan met het vaderlandsch Tooncel cn wat doen zij ten voordcele van 't ■vlaamsch, waarvan zij zich in kiczingstijden zoo behendig wisten te bedienen Zij Wringen de vlamingen den nek, met hun vreemd te laten aan alles wat de staatszaken be treffen. De kamerzittingen en de koninklijke en ministerieele besluiten blijven uitsluilelijk door 'ten Mokiteur in het fransch verschijnen. Het bekomen van subsidien op de daartoe be staande credieten is onmogelijk geworden voor Tooneelmaatschappijen die verdacht zijn van het - minste liberalismus in tegendeel, het Gouverne ment weet alle slach van stokken in de wielen te steken om de voordeelen, door de bestaande wetten aan de maatschappijen onder premien gegeven, te ontrekken. De waarheid moet nu en dan herhaald worden omdat de klerikalen tegenwoordig door bedrog en leugens zulke hatelijke rol beginnen te spelen. Wat de klerikalen willen, is het volk muilban den en tam maken door het te verplelteren onder de lasten van allen aard; hem, door het afnemen van het burgerlijk onderwijs, zoodanig te verstom pen dat het welhaast, dom en arm, zou genood zaakt zijn als slaven té kruipen. Eens meester van het volk, zouden zij (de geestelijken en de edellieden) welhaast over alles liet gezag voeren en de wereld zon als over honderd jaren, zuchten onder den ijzeren klouw der jesui- ten. Ziedaar, Burgers, waar ons huichelaars-minis terie u naartoe leidonze plicht is die bedriegers door alle middels te bevechten en onze rechten, ons door de Grondwet verleend, te gebruiken om zoo spoedig mogelijk een einde aan dien vraükroe- pende staat van zaken te stellen,met onverpoosd te werken aan het goed inrichten van al de liberale vereeniningen des lands, opdat onze vijanden in de naaste kiezingen voor goed van onze staatzaken verwijderd worden. Door de gedurige kloppingen welke de carlisten in Spanje dagelijks te onderstaan hebben, zijn er veel officieren en soldaten die de zaak verlaten en in hunne haardsteden terug keeren. Misschien nog de wroeging van gewetens die hun knaagt omdat zij in naam van eenen God van vrede zooveel onschuldige menschenlevens gefolterd en vernietigd hebben, voor eenen man, door de jesuiten in het spel gezet om in dat land hunne macht terug te nemen. Maar wat nog de grootste reden is der desertie in de rangen der soldaten van Don Carlos, 't is dat de betaling der soldij begon te falen. Om oorlog te voeren is er, voor de stalen, schroomlijk veel geld noodig zooveel te moeilijker is het om vinden voor een simpelen individu als den banstrooper Don Carlos. Ja, maar de jesuieten voorzien daarin door Sint-Pieters-penning de nieuwjaargift, de chineeskens, de kindschheid, de talrijke genoodschappen van allen aard, de mira kels, de duizende soorten van Onze Lieve Vrou wen, uitgevonden om het geld uit den zak dei- eenvoudige menschen, die zich nog laten vangen, te kloppen. Maar alles verslapt, de menschen, ziende dat niets helpt en dat de Paus altoos gevangen blijft, komen moê, en de schijven komen trager in de oude middels beginnen versleten te geraken. Wat daarmee gedaan meent gij dat de geklja- gers daarin het minste verlegen zijn?Ge zijt er wel mee. Seffens wordt er door geheel de wereld een bevel gegeven dat al de pastors, om de aandacht van iedereen te misleiden, op ieder parochie oude ge noodschappen moeten in het leven roepen, de inleg er van opslagen en het getal leden vermeerderen. Reken ne keer lezer als men in elke gemeente van bijna geheel de wereld zulke middels in 't werk stelt was ongelooflijke groote soinme gelds men in 't kort zal bijeenverzamelen. Daarmede zal het alsdan mogelijk zijn niet alleen de burgeroor log in Spanje voort te zetten, maar nog dien in andere landen in te richten. En al de dupen die geld gegeven hebben, zullen nu de pliehtigen zijn aan de moord huns broeders! Als men het Nieuwsblad van Zaterdag laatst aandachtig leest ziet men duidelijk dat het welrie kend, heilig en verstandig bladje maar geschreven is voor ezels en menschen die, met zich te laten bedriegen door zijn armzalig gepraat, er een weinig aan gelijken. Want het zegt onder anderen en toen nog in groole letters DIE OOREN HEEFT, HOORE! Dit is de tijtel van zijn artikel waarin het een heelen hoop mirakels beschrijft, waarschijnlijk omdat het maar meer hoopt dat zij alleen maar zullen geslikt worden door menschen met.... ooren! DE TOEKOMST. - 'W -r IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN Naar Poperinghe-Hazebrouck. G-aO. - 12-05. - 5-57. - G-50 Naar Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Naar Kórtrijk. 5-54. - 9-49. - 11-18. - 2-55. - 5-25. Naar Roeselarc. 7-50. - 12-25. - G-45. Naar Langemark-Ooslendc. 7-15. - 12-OG. - G-20. - i IJperen, 17 October 1874. Burgerwacht. - De Maatschappij der Burgerwacht, in hare jaarlijksche zitting, op Zondag 11 Oktober 1874, heeft met algèmeene stemmen de tegenwoordig zijnde leden gekozen M. Jules Iwcins, (oud-voorzitter der maatschappij van schieting en wapenoefening der Burgerwacht te Schaarbeek) als Voorzitter, in vervanging van M. Leon Cardinael, ontslag gever. Kommissarissen: MM. Dumon, Aug., uittredend lid; Van Daele, Ferd., in vervanging van M. Ch. Joos, ontslaggever. De vergadering was voorgezeten door den heer Komman- dant der Burgerwacht die al de leden geluk gewenscht heeft over den goeden keus die zij gedaan hebben. Schermmaatschappij. - Deze liefhebberskring heeft Vrijdag (9° dezer) zijn bureel vernieuwd. Al de uittre dende leden werden met eenparigheid van stemmen gekozen: De heer schermmeester Dewalle, werd kommissaris be noemd in vervanging van M. Gouwy, uit stad vertrokken. De heer Alfred Van Daele, voorzitter, heeft op eene zeer gepaste wijze zijnen erkentenis betuigd over het vertrouwen dat de leden in hem vinden en hem op nieuw ten dienste van de maatschappij gesteld, wel rekenende op de voortdurende goede medewerking waarvan de heeren leden lot nu toe zulke schitterende blijken geven. De avond eindigde door een geimprovisseerde assaut waaraan bijna iedereen deel nam. Vlaamsclse Sêer. - De inschrijvingslijsten, tot het inrichten eener reeks looneelvertooningen gedurend het toekomend wintersaizoen, zijn als andere jaren zeer voldoende en met de jaarlijksche subsidie, haar door de stad zoo bereid willig toegestaan, zal het de maatschappij toegelaten zijn het IJpersch publiek, op de langdurige winteravonden, eenige aangename uurkens te laten doorbrengen. Wij stippen de werkingen dezer belangvolle maatschappij met zooveel te meer voldoening aan, daar zij eenige jaren van hier te worstelen heeft met de zoogezegde vrienden van het volk, die onder het masker der voorstanders van dc vlaamsche taal en het vlaamsch looneel, alles aangewend hebben en noch scheldwoorden noch laster spaarden om kinderen van den volksstand te bespotten en door den klerikalen modder

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1