Gazette van 't arrondissement IJperen. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws, \erschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. Stads Nieuws. I ZONDAG, 4.a NOVEMBER 4874. Nr 060. 45° Jaar. 4 Fr. 's jaars; Builen stad, l'r. 4-50. Annoncen 42 c. den regel: Reclamen, 25 c.; Hel Nr 40 c. Degenen die zich laten abonneeren aan de TOEKOMST voor 4875, zul len al de nummers gratis van nu lot Nieuwjaar ontvangen, mits met een mandaat op den post van 4-50 vóórop te betalen. (4 l'r. voor binnen stad). Niets is kluchtiger dan de maniere van doen van 't Nieuwsbladje. Zijn confra ter, in den heere, alias bet Journal d'Ypues, had eene ezelarij begaan met een artikel te schrijven legen de bakkers, ten einde den kleinen burger aan zijne koorde te krijgen, zonder eens te pelzen dat de bakkers daarvoor zouden gebeten geweest zijn. Nu, eenige bakkers (der catholijke partij) vergramd natuurlijk over dezen stamp van hunne vrienden ontvangen, speelden op. De groote koppen kwamen t'hoope en zij moesten bekennen dat zij eene kale uitgemeten en zij bijna geheel hun spel blootgetrokken hadden. Wat gedaan, om dezen misslag te her stellen Na rijp overleg zag men niets beters dan het schrander Nieuwsblad te gelas ten deze zaak effen te maken en de bak kers wat te lamoezen en hun in slaap te wiegen En het fameus artikel kwam Zaterdag laatst voor de pinne. En 't effekt Juist het tegenovergestelde van hel— gene zij verwachtten: het professors gazeljc heeft zijnen confrater nu tot over het hoofd erin gestopt Mcencn die professortjes en die die naren Gods dan dat iedereen maar zoo veel ondervinding der wereld heeft dan zij? Wel! wel! moesten zij daarvoor zoolang de banken der school versleten en zulk lieflijk lalijn geleerd hebben 't was de moeite niet weerd. Wat hebben zij bewezen met hunne twee verstandige artikels Zij hebben getoond dat zij hunne Trienden zonder aarzelen opofferen toen zij hopen eenige stemmen voor de kie zingen te winnen. Zij hebben klaar doen zien dat zij on beschaamd iedereen voor kiesvee aan zien en daarom stoutweg morgen tegen spreken wat zij vandage houden staan. Wat helsche zage hebben zij niet in den tijd gezet tegen de Stadsregeering over het slag van het brood, hopende daardoor een argument te vinden tegen de Regenlie. En thans zij verzekerd zijn, of zij meenen het, van het grootste getal der bakkers, zij komen nu juist met de tegen overgestelde artikels voor den dag waar mede zij ten anderen keer de heeren van den Stadsraad bestreden hebben. Maar gij zijt te slim, heerkens! De bakkers die zich over tijd door u laten verleiden hebben, zijn steeds over u in gelicht en uwe zeemartikels zullen hun niet meer bedriegen. De burgers en het volk die gij onder het masker van rechtzinnigheid en lief dadigheid en een heelen hoop schijn heilige uitdrukkingen meent te vangen, hebben al lange weg dat gij hun voor den aap houdt. Slaat eerst den prijs van uw lalijn af en het zal een eersten afslag op alles uit- meken. E. Ons heilig ministerie is niet voor de soldaterij, zegt de Koophandelintegen deel dat weet iedereen. Voor dal de klerikalen aan het bestuur kwamen, zwoeren zij bij hoog en laag, dat zij van geene verzwaring der militaire lasten wilden. De minste maatregels ter verdediging des lands genomen, deden hen moord en brand schreeuwen. Hetwelk niet belet, dat de militaire lasten sedert dat zij aan het bestuur zijn, op de drukkendste wijze worden ver zwaard. Reeds kunnen de kleine burgers en landbouwers er niet meer aan denken eenen man voor hunnen zoon te koopen. Zelfs de zonen van begoede lieden zijn niet zelden verplicht soldaat te worden. En nog zijn wij aan het einde niet. Eerlangs wordt het Pruisisch stelsel van persoonlijken en verplichlenden dienst ingevoerd. Eerlang moet alleman soldaat worden. Het is dan, dat wij zullen gelukkig zijn, en dat de Belgen, dank aan de kle rikalen,zullen ineen luilekkerland leven! Gij gelooft het niet Gij denkt, dat het niet mogelijk is of dat het ten minste nog al wat zal aanloopen Gij bedriegt u. Het zal zoo zijn, als ik u zeg en zelfs spoediger, dan gij denkt. Hoor liever Er is voor korten tijd van wege het Pruisische gouvernement te Brussel eene nota aangekomen, waarin dit gouverne ment heel beleefd, maar ook heel drin gend verzoekt: dat het Pruisische stel sel, van alleman soldaat, zoude ingevoerd worden in het belgisch leger. Dat die nota bestaat, is zeker. Dat er in het ministerie sedert verscheidene da gen over beraadslaagd wordt, en dat het einde van die ministerieële beraadslaging onvermijdelijk de invoering van den per soonlijken en verplichtenden soldaten dienst zal wezen is het niet minder. De klerikale bladen durven het bestaan der nota niet loochenenen uit de taal van sommige klerikale kopstukken blijkt ten duidelijkste, dat aan het verzoek van Pruisen zal gevolg gegeven worden. Pruisen eiseht het, en als Pruisen het volstrekt eischt, kunnen wij het niet weigeren! zeggen gemelde kopstukken. Indien wij er dus toe overgaan, dan is het, omdat wij gedwongen zijn, omdat wij moeten; want andersWij zijn er tegen. Wij zijn tegen alle verzwaring van militaire lasten, dat weel iedereen.» Willen wij u iets zeggen, lezer? Als de klerikale kopstukken zoo spre ken als zij zich aanstellen, alsof zij gedwongen wierden dan spelen zij nogmaals comedie, dan zoeken zij ons nogmaals zand in de oogen te strooien. Weel gij aan wie wij het invoeren dei- Pruisische soldaterij zullen verschuldigd zijn, aan wie vooral, aan wie alleen Aan.de klerikalen Zij zeiven, dat is onze klerikale minis ters, zijn voor alleman soldaatzij zeiven hebben het Pruisisch gouverne ment verzocht eene nota in dien zin naar Brussel te zenden. De bewijzen? Men kan ze in de Duische dagbladen vinden. Ziehier wat die bladen, onder andere de Berlijnsehe, over de zaak zeggen In Belgie bestaat tot hiertoe nog altijd het remplacement, hetwelk ganseh ontoereikend is, om een goed leger samen te stellen. Het gouvernement is er niet voor. Het is integendeel voor den persoonlijken en verplichtende dienst. Het durft dien echter niet invoeren, want het vreest den tegenzin, welken de bevolking en zelfs zijne eigene vrienden er voor loonen. In dien slaat van zaken heeft het gedacht, dat eene nota van het buiten land, waarin op het invoeren van den verplichtenden dienst wordt aangedron gen het uit de verlegenheid zoude kunnen helpen. Nu spreekt het van zelfs dat Duitschland alleen eene dergelijke nota koude zenden vermits Duischland er het meest belang bij heeft, dat Belgie een sterk leger bezitte, om des noods aan Frankrijk den doortocht naar Pruisen te beletten. Ziedaar,zoo niet letterlijk de woorden, dan toch den zin van het artikel, dat wij in de Berlijnsehe pers aantreffen. De pers voegt er bij Het is te hopen, dat de bevolking in Belgie rede zal verstaan. Ziehier eene herinnering die de pro fessorsgazet goed kan dienenzij die altijd met leugens omspringt. Over 45 jaren verscheen in ons land een werkje, getiteld: Complément de l'ceuvre de 4830, geschreven door den toenmaligen hertog van Braband, thans Koning Leo pold II. Dat boekje bield zich bezig met de uitbreiding der belgische handelsbe trekkingen met. China en deszelfs instel lingen en haalde verscheidene getuige nissen aan die de fabel der dagelijksche slachtingen,door deChineezen op hunne kinderen gepleegd, geheel en al tegen spreken. Het sprak ook van een werk van J. Cue, die China langs alle kanten gedurende veertien jaren doorkruist had. De abt hield staan dat hij nooit een kind had gezien te vinden gelegd of aan de zwijnen geworpen. Daarbij kwam ook de getuigenis van den engelschen konsul van Kanton, die in de Times verklaarde dat al de schelmerijen over zoogezegde kindermoorden slechts uilgevonden wa ren om de penningen der onnoozeleu binnen te palmen. Daarom verbood M. Rogier streng het werk der H. Kindsch- hcid in de gemeentescholen in te voeren. Wat dient er meer gezegd DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-05. - 3-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-49. - 11-18. - 2-35. - 5-25. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-13. - 12-06. - 6-20. Als de vos tie passie preekt, RAKKERS wacht uw ganzen ALLEMAN SOLDAAT. 'T-iTS-/ «IT—mi DE KINDEREiN TAN CHINA. IJperen, 15 November 1874. LiEiet-alc VereeaiigiHg. - Men weet dat een liberale penning ingericht is in ons ar rondissement. Het eenparig goed onthaal waarmede bij beje gend werd gaf ons de verzekering van den goeden uitslag der onderneming. Inderdaad wij zijn in onze verwachting niet bedrogen geweest daar de sommen voorwelkemen ingeschreven heeft, een hoogen totaal bereikt hebben. Een bewijs dat men begrepen heeft de noodzakelijkheid eeuei dusdanige inrichting.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1