I lil Stads Nieuws. fj toekomeiuie nog preuscli le zijn wanneer men liem redacteur noemten geen mannen meer doen vooruit slappen, wanneer zij op ezels gezeten zijn V BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. op la November 1874. een BELGISCH BANKBILJET van 100 fr., dragende liet n1 601 o 67. of 81 i n 58. lil i;/ j IJperen, 21 November 1874. Concert. - Zondag laatst had het perste groot Concert der koormaatschappij plaats iu de ruime en schoone zaal van den Gouden Arend. Dit muziekaal feest was eens ware triomph voor de maatschappij. De kooien Chants Lyri- ques de Suill en Sur l'Eaii, van Gevaert, onder het bestuur van M. Ed. Devos, zijn met veel juist- hiid uitgevoerd geweest en de toehoorders waren niet gierig op hunne toejuichingen. Het groot aria van La Juive, en dit van Les Dragons de Villarsgezongen door Mej. Drpa- ture, heeft alle herten verrukt, en toen zij het schoon Ave Maria aanhief, dan, o dan, was de geestdrift onbeschrijflijk. M. A. Ligy, bekroonde uit het conservatoir van Gent, heeft ons een staalke gegeven van zijn uitgestrekt talent. De Rondo Rasse en de Variation sur un Thème de Donizetti, door hem uitgevoerd stelden M. Ligy voor als een echt artiest, die veel bijgedragen heeft tot het sukces van het feest. M. E. Vergracht en G. Maillard, de eerste met zijne melodie Ne m'oubliez pas, en de tweede met zijne kluchtliederen, verdienden eene bijzon dere melding. De sijmphonie,onder het bestier van M. Beyer, heeft de Ouverture de Semirumis, en de Mo- sa'ique sur Martha met zooveel vuur en samen hang uitgevoerd, dat na elk stuk de zaal dreunde van de bravos door het belooverd publiek gegeven. De heeren Valcke eu Baratto, 'verdienen eene openbare hulde voor de diensten die zij de Koor- maatschappij bewijzen in het begeleiden en ais spelende leden in de sijmphonie. Men zal zich lang over de uitmundendheid van dezen muziek-avond herinneren en hel talrijke publiek,waaronder wij de heeren Baron Mazeman, lidder G. de Stuers, beschermleden J. Iweins, Pokureur des Konings, Baron Duriilte, enz., telden, zullen een goed geheugen blijven behou den van dit schoon feest. Onze stad mag fier zijn over het bezit van zulke Maatschappijen, M. de Voorzitter A. Van- den Boogaerde en ai de leden dezer maatschappij mogen zeer voldaan zijn toen zij hunne zoo edele pogingen zoo ruimschoots bekroond zien. Burgerwacht. - Ter gelegenheid van 's Konings naamfeest heeft de Majoor Kom- mandant eene schijfschieling ingericht voor het Batailjon en de Halve Batterij, in het kiosk, op de Esplanade. Prijzen gegeven door 't Gouvernement en door den koinmandant waren te winnen. Ten 4 ure was de schieting geëindigd. M. de Onderluitenant Van Aei'de behaalde het meeste getal punten M. Costeur, garde, schoot het sctioonsle wit. Ziehier de uitslag der verschillige prijskampen. Gouvernements-prijzen van 1872 Batailjon, 1. Vergracht Emile; 2. Dnmon August; 3. Ver gracht Louis; 4. Lombaert Charles. Idem, Artillerie: eenige prijs,Deweerdt Ch. 1873. Batailjon, 1ergracht Louis; 2. Car- dinael Leon; 5. Dnmod August. Idem. Artillerie; eenige prijs, Deweerdt Ch. Prijzen gegeven den la November 1874, dooi den heer Bevelhebber der Burgerwacht l.Van Aerde, A.; 2. Vandermarlière L.; 3. Renier 11.; 4. Candaele J.; 3. Vanlholl H.; 6. Poot H.; 7. Vandaele, F.; 8. Deraedt; 9. LigyA. Schoonste wit: 1- Costeur H.; 2. Dumon G.; 5. Vergracht L. Den Maandag avond was het nogmaals feest bij de Burgerwacht. Ter gelegenheid der instelling van de heeren .T. Iweins en F. Ligy, als Voorzitter en Onder voorzitter der Maatschappij, de heeren leden hebben hun een Banket opgedragen, hetzelve was voorgezeten door den Majoor kommandant. Onnoodig te zeggen dat men op dit feest de grootste gulherligheid aangetroffen heeft. Na den gewoonlijkcn dronk aan Z. M., stelde M. Aug. Hynderick den nieuwen president voor en complimenteerde de Maatschappij over haren goeden keus, uit hoofde der verkleefde gevoelens van M. Iweins jegens de Burgerwacht. M. Ligy werd insgelijks als Onder-Voorzitter de leden voorgesteld. Daverende waren de toejuichingen welke men den feestgevierden gaf. Ten einde zijne voldoening te betoonen voor liet schoone feest hem aangeboden ter gelegen heid zijner kiezing als Voorzitter der Schuilers- Maafschappij, J. Iweins biedt twee schoone schietingen aan welke zullen plaats hebben in het lokaal (Oud Zilveren Hoofd) telkens ten 7 ure 's avonds, op de Zondagen 22 en 29 November aan staande. Schoone prijzen te winnen, Het antwoord door M. Iweins beloofde veel goeds voor de instelling met eene eerbiedige stilte werd zijne aanspraak toegeluisterd en don derend was het handgeklap welke het slot zijner rede begroette. M. Ligij, die van sedert 1848 zonder onder breking zich altijd toegelegd heeft voor het nut dei- ijpersche Burgerwacht, sprak ook eene korte maar zieltreffende redevoering uit sijmpathieke toejuichingen vielen hem ten deele en zijne mak kers dronken met genoegen eene teug tot zijn welzijn. Het feest heeft vrij laat in den avond geëindigd. Wci'krcclifersrasid. - Woensdag namiddag, ten 2 ure, had ten Sludhuize alhier de kiezing plaats voor de opengevallen mandaten in denjWerkrechfersraad. De heeren Brunfaut August, De Coene Leo en Vergracht Louis (werkbazen) werden als leden verkozen. En de heeren Monstrul Pieter en De Gi-oote Theodoor (werklieden) zijn in denzelfden graad benoemd. BHüIlclc. - De inschrijvingen voor de milicie, lichting van 1873, zullen beginnen op 1 December aanstaande, om le eindigen op 31 derzelfde maand. Wij roepen vooral de aandacht der milicianen in op de volgende schikkingen der wet van 1870: e De ouders of voogden dergenen, welke zich willen doen vervangen, moeten vóór 1 Februari. aan het departement van oorlog, hunne aanvraag zenden, vergezeld van eene kwitancie, van de storting, der som van 200 fr., in de kas van den ontvanger der registratie van hel ressort hunner woonplaats. De stortingen worden ontvangen, te beginnen van 2 Januari van elk jaar, voor de milicianen der nieuwe lichting. 'i Na den 22 zullen zij niet meer ontvangen worden. <i Bij gebrek aan gemelde storting, vervalt de milicianen van het recht zich te doen vervangen, niet door het departement van oorlog, maar zelfs op elke andere wijze.» Dit moeten de belanghebbenden vooral goed in aandacht nemen, welke zouden genegen zijn te gelooven, dal de storting van 200 fr. alleen noodig is voor degenen, welke zich door hel departement van oorlog wer.schen le doen ver vangen. Alwie iets buitengewoons zien wil, begeve zich voor de koopwaren-tentoonstelling van hel magazijn DEN GOEDKOOP, in de Dixmudestraat, N" 33, alhier. Het is waarlijk bewonderensweerdig. Van den 13 tot den 20 November 1874. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 2) - v y-,u te zaraen, 5. vrouwelijk o) De Busscher, Josepiius, werkman, en Waelkens, Amelia, kantwerkster. Doet, Joanna, 78 jaren, kantwerkster, onge huwd, Rijsselstraat. Minnekeer, Marcus, 79 jaren, zonder berotp, ongehuwd, Hondstraat. Durebreu, Barbara, 61 j., z. b., eehtgenoote van Joannes Drgraeve, Rijselstraal. Simoen, Fran- ciscus, 04 jaren, b., wedunaar van Euphemia Dael, Dixmudestraat. Coutenv, Rosalia, 71 j., z. h,echtgenote van Henricus, Gullincl.x, Meë- nenstraat. Viaene, Virginia, 49 jaren, winke lierster, echtgenote van Petrus Provo,-Bolerstraat. Stragier, Francisca, 73 jaren, zonder beroep, weduwe van Ricliardus Van Eegroo, S'Nicolaus- straat. Swekeis, Jacobus, 79 jaren, zonder beroep, weduwaar van Maria Heughrbaert, Boter- straat. Assez, Petrus, 79 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraal. Van Overschelde, Hortrntia, 49 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraal. Kinderen beneden Mannelijk geslacht de 7 jaren Vrouwelijk idem 2) VERLOREN Indien men een dezer biljetten aangeboden werd, is men verzocht er dadelijk kennis van le geven in he bureel van policie. 18 November 18/4. ONZE STADSBELANGEN. Gelijk wij het onlangs hebben doen opmerken, onze geestelijke opperburgers vinden in onze stad geene andere belangen dan hunne uitsluitelijke alleenheerschappij, 't Is daarvoor dat zij in de kolommen van het Nieuwsblad nooit handelen noch van stedelijke financien, noch van vveldadig- heidsgestichten noch van openbare werken, noch van openbare veiligheid, noch van openbare gezondheid, noch van schoone kunsten, noch van straten en trottoirs, noch van gaslicht, noch van vaarten en beken, noch van pompiers-exercitien en bluschmaterieel, noch van niets wat de stoffe lijke belangen der bevolking aangaat. Met niet anders bekommerd dan met hun wereldlijk op pergezag, zij vernederen door de lastertaal al hunne tegestrevers om zich boven hen te kunnen verheffen, zij kennen geene andere diskussien dan die der kiezerslijsten welke zij vervalschen zoo veel ,zij kunnen, en, wanneer de liheialen deze verval- schingén te laat ontdekken, gelijk het gebeurd is in 18(59 (wanneer de echte meerderheid door eenige stemmen in minderheid gebleven is), zij roepen Iriomphantelijk dat de ka t hol ij kendie men uitmaakt voor domkoppen en achteruit- kruipers,slimmer zijn dan de liberalen die ge- durig spreken van wetenschap, vooruitgang, verlichting, enz. Uit deze slimheid besluiten zij dat de katholijken het recht hebben van aan het hoofd der stad geplaatst te worden. Wij bekennen dat de liberalen meer de raffi neering der kiezerslijsten verzuimen dan de katho lijken.Maar wie zijn die slimme katholijken diezoo hehendiglijk de liberalen kunnen bedriegen? Zijn hel de katholijke burgers der stad Neen, het zijn vreemde lediggangers die, met het grid van den Staat en de afpersing der sukkelaars op hunne renten levende, al den tijd hebben om zich van 's morgens tot 's avonds en van I Januari lot 51 December met alle slach van electorale studiën bezig le houden,terwijl de liberale burgers, weer houden door hunne dagelijksche affairens en werkzaamheden, niet altijd hunnen tijd aan die listige kuiperijen kunnen besteden. Het zijn mannen die, tijdens de herziening der kiezerslijs ten, in plaats van zich in de kerk le bevinden, op hel stadhuis woonen en daar dikwijls de plaats nemen van hunnen vriend den burgmeester om het werk van dezen ambtenaar te dikteeren óf te verbeteren tot het welzijn der religie 't welk gansch afhangt van hunne zalige kontrole. Indien, bij ongeluk, de verbetering van den burgmeesters werk door de liberalen ontdekt wordt gelijk in 1869, men verontschuldigt zich met te zeggen dat dit eene kleine misslag is die onwetens is gedaan geweest dewijl er een twintigtal (lees: meer dan 23) kiezers, zoowel liberalen als katholijken op de stemlijsten gebleven waren die het kiesrecht verloren bad- den door de vermindering der grondlasten. Maar wanneer een misslag begaan is door de libe ralen, dit is vrijwillig gedaan en met het opzette lijk inzicht van de lijsten te vervalschen, niet door een twintigtal maar door150 tol 130 onre gelmatige inschrijvingen en uitschabhingen Nota. Men heeft geen één geval kunnen namen van die talrijke onregelmatigheden, ter wijl de liberalen,tot bewijs der lijstenvervajsciiing van I8C9, hebben laten zien waarin die verval- sching bestond en zelfs duidelijke voorheelden er van aangehaald hebben. 'Wij zouden cp deze stof nog veie woorden den hals kunnen breken maar of redeneerden wij met dat volkje tot Paaschen, wij weten te vooren dat wij nooit geen gelijk zouden halen. Maar wat wilt gij de belangen der religie overtreffen de belangen der stad. Het vuilhlad zegt dat, terwijl men aan het hou wen is in het Gemeente-Huis, inen daar ook stal lingen en remisen zou moeten maken voor den heer Commissaris. Er is iets die nog veel nuttiger zoude zijn. Men zou daar moeten een bureel maken ten dienste van onze gekrtiinde oppei burgers, waar zij op hun gemak en /onder de minste stooring zouden kunnen de kiezerslijsten helpen vervalschen en hunne bevelen geven wanneer het vergadering zou zijn van onze gemeenteratelaars. 't Schijnt dat men daar ook een cabinet parti- culierzal behouden voorde katholijke liefhebbers op dat zij in scheuren en kerkboeken niet meer zouden moetenloopen. De ingang zou al den kant der paardenmarkt zijn, alwaar zij zouden kunnen langs het achter poortje binnensluipen. Vader Angelus is in zijne negen dagen, hij heeft alreeds drie nachten in de kerk overge bracht om. door de voorspraak van de allerhei ligste Maagd Maria, de I1H. Engelen Seraphienen en Cherubtenen en de tnsschenkomst van Jan van Leffinghe den gekruinden Malousche Krulle, Bierbuik en den papieren deputatie-baron van IJpre, te mogen de plaat, van notaris binnen, deze stad bekomen voor zijnen zoon Don Qui-i cholte, in vervanging van den achtbaren en nuld- dadigen heer Berten, ontslaggever. Indien zulk geluk zich verwezenlijkte zouden wij frère Charles en Gregorius aanraden seffens hunne limonade-kazakke aan te trekken om den Minister der grrroote Justitie te gaan bedanken over den grooten dienst welken hij hun in dit geval zoude gedaan hebben met hun zulk een merkweeadigen confrater te geven. Men zegt alhier dat, in geval van benoeming, Don Quichotte gedurende 23 jaren eene lijfrente van duizend franken zal moeten dienen aan den ontslaggever of zijne bloedverwanten over het he komen dezer plaats en der minuiten, en om eenig- zins die bloedverwanten huilen schadeloosstelling te stellen over dit groot en jaarlijksch verlies. Een welbekenden heiligen steenkapper, laatst belast zijnde met eenen nieuwen voet aan le zet ten aan eenen zijner plaasteren confraters in hei ligheid, die eene onzer kerken versiert en die hij ongeluk eenen poot gebroken was, heeft eene lee vergeten, 't Is alzoo dat men van dien onge- lukkigen mismaakten heiligen eenen poot ziet uitsteken met vier teeën, en die meer gelijkt aan een oudbakken franschbrood dan aan eenen men- sclienvoet. Wij verwachten ons dat eenen dezer dagen den oprechten heiligen van hierboven zal nederdalen om zijne vijfde tee te reklameeren. Dat herinnert ons dal Strootje den koperslager ook eens belast was om voor denzelfden heiligen een nieuwen sabel te maken in vervanging van den ouden die gebroken was. Strootje ging aan 't werk, maar als den sabel gemaakt werd, iedereen bemerkte met verbaasdheid dat den heiligen krijgsman te vooren eenen gekrulden pullus droeg, dewijl eene kromme scheede aan zijne zijde hangde, en och HeereStrootje had eenen rechten sabel gemaakt. 't Gene bewijst dat steenhouwer cn koperslager zeer ervaren kalolen kunnen zijn, maar dat het bij hen, als werklieden, geheel anders is. De Toekomst van Zondag II. zegt dat de be stierders der (bedevaart van 1875 de gekrninde Krulle wilden doen aanzien voor Onzen Heere. Zulks is niet te verwonderen, aangezien hij reeds sedert twee jaren, door zijne doorluchtigheid Jan van Leffinghe, als Inspecteur benoemd is om, in het laatste Oordcel, met zijnen Evangelieslok.de inspectie te doen van de zielen welke door het vuur van zijne cuisinière gepasseerd hebben en te zien of bij hen geene de minste vlekken meer bestaan der schrikkelijke zonde van onkuischheid welke zoo eigen is aan de zwakheid der vrouwe lijke natuur. Bazilius heeft tot dezen post niet kunnen be noemd worden om reden dat hij al de zielen zou de beschij... en alzoo onzuiver maken om in den Hemel te gaan. Iedereen is verwonderd onze heeren gekrninde opperburgers op straat te ontmoeten, als zijnde op hunne ronde om Paasch- en S' Pieters eieren, of wel Paasch-brieftjes en S1 Pieters-penning, ge lijk of uien het noemen wilt, af te halen. Volgens dat men zegt, zij hebben maar weinig succes gehad 't is waarlijk spijtig Ook 't was buiten alle saizoen en veel van onze medeburgers waren aan het zaaien om door de gedoogzaamheid onzer hooggaachle gekrninde opperburgers later huu deel te kunnen maaien. Dit jaar men was van gevoelen dat het schrikkeljaar was om dat zij vijl of zes maanden huiten stier zijn (zeggen de boe ren) maar oude gebruiken zijn moeilijk om laten, dewijl het nog kleine overblijfsels zijn der oude Inquisitie vanSpanje,waaraan onze meergenoemde hooggeachte opperburgers met ziel en lichaam nog aangekleafd zijn doch deze oude gebruiken zijn tegenwoordig niet meer gevaarlijk. Het eea»ste Winter-Coneert. 'I'heeft sterk geweest bij de Tuilers Zondag laatst. De executie van het groot getal van....twee fanfaarstukken waarop onze Tutters sedert een jaar hunne keikoppen breken, was uitmuntend. T was afgrijzelijk schoon!!! En laweit, jongens, dat er zestien ruiten der zaal van geborsten zijn- Wij betreuren met het Vuilblad den val der Schoone Kunsten hij de PhilharmonislendfZ® staan daar met eenen bedroefden chef van Brussel gekomen, waar hij twee arme prijzetjes bij de on wetende muziekschool dezer stad behaald heeft, en zij zouden willen kampen tegen de Tniters Willen zij eens spelen om ter meest gedruis f" zij zullen zien wie den eersten prijs zal bekomen.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2