FERINGHE. Stads Nieuws. nutmmu' of gjj djc, name of nog andere begeert, liet steekt ons nog tegen te schrijven gelijk gij, zelve om ons te ver dedigen mei uwe eigene wapens. Maar, in 't vervolg, zoo gij het nog vraagt zullen wij u loonen dat wij qeheele ver- tellingskens kennen, en van de schoon ste, welke gij altijd \ergeet uwe lezers mede te de'efen. Wij zullen zórgen van ze kenbaar te maken. Gij moet maar spreken. A. kling: - 1 j f BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. TRIDUUM ter cere van S'c .f it'illa, IJpercn, 5 Decern bei1 1874. BestassnjMg. - Door Koninklijk besluit van 29 November, sieur Vi liyn'de, avoué, rrchter- plaatsvervaiiger bij de rechtbank van eersten aan leg onzer stad, en provinciale raadslid, is vrede rechter van 't can toil Aalst benoemd, in vervanging van sieur Vanderhcydr, over leden. Mees»®®. - Een besluit van 24 Novem- b. r, benoemt, voor een termijn van vijfjaren, beginnende!) den 1"" Januari 1875, lid van den Bestuurraad der Koninklijke Institutie van Moesson sieur Alf. Vandérrpeerehoom, Sfaats-Minister en iiii der Volksvertegenwoordigerskamers. ttngeiak. - De weinige dagen vorst welke wii gehad hebben, hadden de waters rond onze stad met een dinne laag ijs bedekt. Eenige straatbengels, na liet schooluur, hebben zich erop gewaagd en een hunner is er in geval len en verdronken. Dit gebeurde Zaterdag namid dag. Met veel moeite heeft nten het lijkje gevonden en opgevischt. JLjre euvrièrc. - Deze Koormaat schappij, samen gesteld uit werkmanskinderen, zooals het haren tijtel te kennen geeft en waarvan w ij over eenige jaaren verschillige schoone con certs bijgewoond hebben, was door verschillige omstandigheden tot werkeloosheid gekomen. Eenige ware liefhebbers van zang en muziek, belang stellende in bet bestaan dezer tuaastchup- pijhebben het op zich genomen dezen kling weder in te richten en zondag laatst,in het lokaal T Zilveren Hoofd, in de Rijselstraet, werd het ••eiste concert verwezentelijkt, hetgeen zeer wel heeft gelukt en de goedkeuring van het talrij pu- biiek heeft weggedragen. M. de Baron Mazeman en nog andere groolen onzer stad hebben dit feest met hunne tegenwoordigheid vereerd enjdaar- doör getoond dat den goeden uitslag dezer maats chappij hun aan het hart ligt en dat zij belang stellen in de kinderen van den werkman. Wij wenschen geluk aan de inrichters en hopen dat hunne pogingen lot het bestaan en den bloei van deze schoone maatschappij mogen met goeden intslag bekroond worden. Liberale penning. - Meer dan vijf duizend franken zijn kinnen onze stad inge schreven op de lijst van den liberalen penning. Indien de andere plaatsen van ons arrondisse ment hunne bijdragen tot het groot werk in even redigheid doen, dan zal men waarlijk mogen fier zijn over zrrlken goeden uitsleg. Men ziel daaraan dat de liberale partij alhier, verre van zich te ontmoedigen, met nieuwen moed zich aan het werk stelt om in het toe komende den strijd aan te gaan en den verloren grond'weer in te winnen. Bnrgrrwaebt. - Uitslag der tweede schteUng gegeven aan de leden der Cijbelschut- leismaalscliappij dooi1 haren Voorzitter M. Iweins, (29 .November 1874). Carabine Flobert. 1Sanly Aniand. 25 20 20 25 25 113 2. Ligy Albert, 15 25 25" 25 20 t i 0 5. Ver gracht Louis,23 25 20 20 20 110 4. Poot Henri, 25 20 20 20 20 1Ó5 Bunion Auguste 25 20 15 20 20 100 C. >ppiii ilr'hi i. 20 15 25 15 100 Eervolle me MM. Beweerdt Ch., 00. iweins'J 95 Lesaffre A., 95. Lebbe A.j 95. Eeclercq T. 95. Vanaerde A., 95. Vlatunsebe, Step. - Zondag, 15 De cember, zul men'-eindelijk de 2e vertooning van het abonnement der Ylaaméche Ster kunnen bij wonen. De leden dezer maatschappij hebben alles aangewend om de gewone bezoekers hunner vertooniugen ter. hoogste te voldoen. De pro grammanat samengesteld zijn als volgt 1° Als de kul van huis is, blijspel niet zang in één bedrijf; 2" Eene verkeerde rekening, blijspel met zang in één bedrijf F.n a" De baas uil den Rooden Ezel, blijspel «riet zang in twee bedrijven. Dit is een heel schoon spektakel en al de lief hebbers van het vlaamsch töoneél zullen liefhebberij ruimschoots kunnen voldoen. Volgens dal wij vernemen zijn er reeds maatre gels genomen om de derde vertooning te geven op Zondag 27 dézer. Dit is een.goed gedacht, alzoo zal mén vóór IJperfoore met de inschrijvings abonnementen gedaan hebben. S»0 Barbara. - Zondag, G December, ter gelegenheid van het Barbara-feest, zal het korps Sapeurs-Pompinrs, met zijn muziek vóórop, zich naar de hoofdkerk van S' Maartens begeven en er de 11 1/2 mis hooren. Gedurend den Goddelijken dienst zal hel mu ziek de vplgende stukken uitvoeren j. Eantaisie sur Philemon et Baucis, gearr. door Otto (Gounod), 1e uitvoering. 2. Pot-pourri de Guillaume-Tell (Rossini). De Monileur van Zaterdag laatst bevat een koninklijk besluit die 22 burgerlijke decoratien van le klas, en 20 van 2e klas toekend aan oude onderwijzers om hunne lange diensten te be- Iqonen die zij aan het lager onderwijs bewezen hebben Wij kunnen niet dan toejuichen aan deze maatregelen, maar wij stellen met leedwe zen vast dat niet één dezer onderscheidingen ten deele is gevallen aan eenen onderwijzer onzes arrondissements. Nogtans wij tellen bij ons on derwijzers-korps, ver dienstelijke mannen onder alle betrekkingen en die eene eerlijke en lange loopbaan bij het onderwijs afgelegd hebben; wij kennen er die tot veertig jaren dienst tellen. Zou dit zijn om dat die heeren den grooten vriend van BI. den pastor niet zijn of is het dat ons arron dissement van alle gouvernementeele gunsten moet verstoken blijven. Bij koninklijk besluit zijn benoemd te Ise- ghem, M. Henri de Meulenaere, als burgmeester;; te Cornell, BL Domiaan Soele, als sehépené. Al wie iets buit'erigewobiVs 'zien 'wil, b.egéve zich voor de koöpwareri-'teiitoonsfeiiiiig' van liet magazijn DEN GOEDKOOP, in de Bixmtulestraat, N° 33, alhier. liet is waarlijk bewonderensweerdig. Vort den 27 November tot den 4 December 1874. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) v i -i le Zamen, 8. Vrouwelijk .4) Arfeuille, Joannes, tegeldekker', en Debaene, Amelia, naaister1. Therry, Julianus, peerden- smid,en Bniyer; Evelina, kantwerkster. Goyvaerls, Joanna, 41 jarén, zónder beroep, echtgenote van I.iidovicns Vanaeken, Lange- Touroutslraal. Ledure, Virginia, 72 jaren, zonder beroep, echtgenote van Blarlinus Ver- scliaeye, Dixmudestraat. Faire, Ivo,,73 jaren, lurvenier, echtgenoot van Maria Perèijtie, S' Ni- polaps-nevens-Vpfe, Dubois, BJaria, 52 jaren, koopvrouw,, echtgenote van jJoaurius .Hennion, .nijselstraat. Deworrn, Caiharina, 7a jarén, waschter, echtgenote van Franctis Gisolf, Platteel- slraat. Mesure, Josephus,. 84 jaren, zonder beroep, weduwaar van Josepha Deswaene, Dix mudestraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 3)^ de 7 jaren Vrouwelijk idem 1) <9 8m Vervolg van het verslag der verledene week). De volgende dag weed gevierd door een bol- spel voor de danien waarin 22. voortreffelijke prijzen te winnen waren. Behalve die welke ge woonlijk gegeven zijn op de kosten der-Maat schappij, werd nóg een kostbare prijs geschonken door 1>1. Van ülerris, président een van niet min weerde door 51. Dhonl, vice-president, en nog vier andere schoone prijzen dooi1 M"'u De Coop, ill Em. Blisselyn, BI. 11, Romuiens en BI. F. Bori'cqu'ey. Dit vrolijk spel, dat énkelijk onder de damen, ten. getalle van omtrent 325, plaats had, gaf zoo een schoonen en iiefelijkeri coup d'oiil, en de toi letten glinsterden, bij liet licht der luisters, roet zoo een zuiveren en maagdelijken glans dat vele eenvoudige niensclreii, dit ziende, zouden gemeend hebben door een gatje van den hemel te kijken.Ditzal nogtans onze polrtiekegeeste.lijken niet beletten van aan de sukkelaars le dpen ge- loQven dat het daar eene plaats is van zedebederf en godsdiensthaat. Ten 10 ure werd dit eerste deel der feest ge volgd van een liiisterlijk bal dat, ónder het biij gespel van een goed orkest, zich met de grootste levendigheid en de broederlijkste eendracht tot Iaat in den nacht voortgezel heeft. Beklagelijk was het dat, onze groote en prachtige zaal te klein geworden zijnde 0111 het volk te bevatten 't welk naar het lokaal toegestroomd was, vele damen de gelegenheid niet gehad hebben van te kunnen dansen. Die minst ongemak van die over vloedige menigte gehad heeft, T was de baas van het buffet 't welk van alle siach van goede spij zen, lekkernijen en ververschingen voorzien was. Blaar 'f geen den Triduum bijzonderlijk ge kenmerkt heeft, 'l is bét Concert houffe of de Café chanlant van den Dinsdag avond. Een vlaamsch kluchtspel in 2 bedrijven, uitgevoerd door de leden der Darbarislen en Victorie,hen die aan de Philliarmonie toebehóoren met de medewerking van eerie vreemde aktrice 19 zarig-, muziek- en bouffeslukkenwaaronder twee duos bouffes en eene operette bguffè, maakten de verlustigingen uit van dezen avond. Nooit heeft men bij de P/filharmonie meer ver maak genoten, nooit heeft men meer gelachen dan in deze avondfeest. Er was voor alle goesten. Behalve twee schoone ouverturen in sijmphonie voor de twee bedrijven van hel blijspel,.en vier solos voor trompet, saxophone, saxhorn en bari ton, kunstiglijk uitgevoerd door de heeren J. Depuydt, E. Blonleyne, J. Decool en Th. Temper- man in het muziekaal gedeelte, wij hadden in de zangpartij kluchtliederen en romancen van alle ,slacb en boitjfe ur overvloed. Ook was het niet te verwonderen dat het programma zoo rijk was, Want wij hadden de medewerking 'bekomen van de heeren Nicol,Poa!a en Remo, befaamde bótiffe- zangers van Brussel van 51. Vergi-achi van IJpe ren, wiens zuivere en teederx Stem in twee ro mancen veel plezier gedaan heeft, en yan 31. T'èrsy van Rijsel die insgelijks met eene zeer be- hagelijke stem begaafd is. Met zulke 'elementen moést zeker het opsluit der S'c Ceciiia-feest met dim grootsten bijval bekroond worden. Het eenigsle ongemak dat men in die verma kelijke feest gevoelde, 'I was de persing en de versmachtende lichaamswarmte der overvloedige menigte, want.de damen om iiiTijds te ko'riien lot dit kunstvermaak, 't. welk maarten 7 ure moest zijn aanvang nemenhadden zich in groot getal naar de zaal begeven van ten 4 ure en daar hun nen tijd doorgebracht met hel kaartspel. Ten 0 ure kon er niemand meer binnen, tot zoo verr e dat verscheidene vreemde eerleden die niet een rijtuig op die uur aangekomen waren, naar hun huis moesten terug keeren zonder de feest le zien. En men noemt zoo eene schitterende en treffe lijke feest goddeloosheid en zedebederfBlaar de H. Cecilia is van dat advies niet, want, zoo men het hier ondervindt, zij beschermt meer de Phil- lumnonisten zonder mis dan de Tüiters met eene mis. 't Nieuwsblad zegt dat M. de Deken eene mis van 9 franken gerecommandeerd heeft ter- eere sap de H. Cecilia op het verzoek van liet slads- mirziek. Dit is een teeken dat de Toilers hunne vermakelijkheden ter gelegenheid van hunnen feestdag mét'God beginnen (en met den duivel eindigen). Des te beter, want al wat met God be gonnen is, gelukt wel (als den duivel niet tns- schenkornt). Blaar hoe komt hel dan, Nieuwsblad dat God het verledene jaar, na het banket, aan de Toilers toegelaten heeft van niet. schoteldoeken naar malkaars hoofd te smijten en malkaar te mishandelen 't Is mogelijk dal God zulks toe laat, maar 't en is 't schoonste van zijne affaire niet, ten zij dit op hunne programme zoude staan en deeimaken van hunne vermakelijkheden. 't Is wonderbaar dat God, zonder mis noch tussclienkomst van :t gekruind gespuis, al zijne weldaden jont aan de liberale feesten waar men eendracht, vermaak en menschlievendheid om- moet. Blen moet bekennen,en T Nieuwsblad mei ons, dat God wonderbaar en ondoorgryndcliil; is in zijne werken. Nog een katholijk tribunaaltje. Niemand heeft vergeten dat in den loop van den verleden zomer twee jongelingen dooreen katholijk tribn- naaltje lot elk zes maanden gevang zijn veroor deeld geweest voor zedelooze aanrandingen op een vrouwspersoon.Al wie het fijne der zaak ken de zegde dat men aan dit proces of aan fle,getui genissen eenen draai gegeven had om geene vlek te werpen op een huisgezin waarvan een zoon studeert om priester te wórden, en de oneer der beschuldiging te doen vallen op twee onpjicbtige jongelingen waarvan de eene werkman was bij 31. den Baron Mazeinan en de andere in dienst was bij BI. Van Merris; Wat er van zij, in een, twee, drij, deze laatste werden veroordeeld lot elk zes maanden gevang, en aanstonds de mannen van liet Nieuwsblad, verheugd over dezen uitslag, namen de gelegen heid waar om een schandelijken uitval te doen tegen BI. den Bar on Mazeman en 31. Van Merris, en deze liberale heeren verantwoordelijk te ma ken van de zedelooze misdrijven buriner werklie den. Maai- het schoonste van al is dal de twee ver oordeelden, zich beroepen hebbende bij liet Hof van Appel van Gent, als onpliehtig, beide vrij verklaard zijn geweest. Het kwaadlromvig vuilblad, dat de veroordee ling zoo ruchtbaar gemaakt heeft, zal zich wel wachten van de vrijspraak aan zijne lezers kenbaar le maken. Het heeft liever zijn dutsen te voeden met leugens en lastering dan met de waarheid. Dit katholijk procesje mag gevoegd worden bij dat van Victor Baelde, in onze correspondenlie der verledene week vermeld. 2 December 1874. 't Is bij misslag dat wij in onze voorlaatste correspondentie aangekondigd hebben dat Don- Quicholte, in geval van benoeming als Notaris, eene lijfrente van fr. 1000 zal moeten storten in de Handen van den ontslaggever en zijne bloed verwanten, gedurende 25 jaren. Men verzekert dat het ir. 3500's jaars is, gedurende t leven van den ontslaggever alleen, om met zijne öüOfi fr.'s jaar? die hij ontvangt als representanten 1500 fr. als burgemeester dezer stad, te samen een inkomen le maken van fr. 10,000 rond, er bijgevoegd de 150 duizend francs 's jaars inko men van zijné immobilaire goederen gelegen zoo in Belgien als in Frankrijk en zijne parlefeirillie welke geheel zuiver is, want M. Rogier heeft nooit geen zulke gehad als Minister. En zoude men moeten twijfelen aan de goed keuring van dezen voorstel door den Minister van Justitie Neen, alles is ten voordeeligstén moge lijk voor beide partijen, en Don-Quichptte zal de medewerking hebben niet alleen van de be warende partij, maar ook van zijnen voorzaat ché alles zal doen wat in zijne macht en kracht is,om hem een groot getal aktien te bezorgen en alz»° zich zijne lijfrente te verzekeren. Tot lieden toe onze katholijke b'tirgmeèsfer r» representant, Bi. Berten, maakt geen deel der ka- tliolijken kring noch van de stadsrnuziek hij ont snapt aan alles zonder1 kost. Men haalt hern oil het Stadhuis met trommels en muziek en men leidt hem naar- de kerk om de Ceciliainis bij le wooiien, zonder kost. Men haalt hem driemaal 's jaars uit het Stad huis met trommels en muziek om de processie" bij te woonenpzori^er kust. Blen noodigt hem uit op het banket van Sin te Cecilia, in den Appelronder kost. Hij laat de gekruindé Krulle, Basilius en den Tweetander van Ss Jans op liet Stadhuis koine" om de kiezerslijsten op te maken voor zijn genia* en ontschul^iging, zonder fast. Hij beschouwt en omhelst de Soleil (tW'd- zonder kost. Hij ontvangt kiekens en andere pluiMgedierten, alsook zwijnepooten en ooren van zijne pachter - zonder kost.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2