L Briefwisseling der Toekomst. AVFAGIIEM, Vei'schillige Tijdingen. iakPMJZE3. r mengeliagèis. Rogge, 85 Eg liij zal alzoo zijn leveh overbrengen lot meerder eer cn glorie vau 'l menschdom en't Bisdom, altijd zonder host. 't Nieuwsbladgeschréven door de óhnoo.ze- Jaars's consciencie-onderzoekers, weet te praten om dat de Jnge-de-Paix van Poperinghe den Te .Deunt niet bijwoont en in de begravingen maar tot de kerkdeur méégaat. Zoo als het poperings'ch abbétje schrijft, dat zijn zijne affairens,hij heeft daarover aan niemand rekening te geven en voor 't gene ons betreft, wij geven hem grootelijks gelijk, want de kerken, zooals wij het laatst betoond hebben, zijn tegen woordig niet anders meer dan groote winkels waar men zeer twijfelachtige waren verkoopt voor veel geld. Dit gaat zoover dat eenieder daarover be gint overtuigd te zijn, en het beste bewijs daar van is juist in de hegravenissen eu in de jaarge tijden. Men gaat tot de kerk, niet'meer otn te bid den, maar alleenlijk om zich aan de familie des overledenen té loonen, en zoo géuw den défilé, dien men offrande noemt en die maar ingericht is geweest om wederom geld "te visschen, gedaan is, men ziet eenieder, zoowel het vrouwvolk als de manspersonen, de kerk uitvluchten. Waarom schrijft en preékt gij daarover niet, gekruinde winkeliers Om dat het duurbetaalde diensten zijn en dat, ahwanneer gij maar de kluiten kunt trekken, gij uwe gewijde hespen aan de rest vaagt. Eh ja. Wij lezen in de dagbladeren dat Zaterdag laatst de Kamer der VolksvertegenwoordigeVs nogeens in getal niet was om te zetelen, en wij bemerken dat den heer Berten daar wederom afwezig was zonder congé. Dit gebeurt zeer dikwijls en bewijst hoeveel ijver onze burgmeester-vertegenwoordiger toont in het oefenen zijner bediening'. Indien er eene geldboet bestond ten laste der afwezigen, wij zouden willen zien of hij ook zoo dikwijls aan de zittingen zou missen. Wat denkt u er van, vuilblad 50 November 1874. Aan al de Sirooptappen heil en zegen!! Salut en den kost Ten einde het zaligmakend Journal de Cour- trai en de heilige Vrijheid een staaltje papen- morale te'geven, vertaal ik het volgende artikel. Het strekke hun tot antwoord aan de menigvuldi ge aanvallen van li Morale indépendante i> welke het ons zoo graag naar het hoofd wierp. Ik begin: Onder het opschriftla Morale en action, lezen wij in den Opinion van Antwerpen. Een deken, gehuisvest in zeker gesticht wel gekend in het steegje hdu Livrewaar men de soldaten en werklieden aanlokt om hen eerlijke en stich tende tijdverdrijf te verleenen, zoo als Monseig neur Sacré zegt, bevond ziclr, over eenigen tijd, in de kerk van 8' Paul. 'waar hij'misse las en de plichten volbracht zijner heilige bedieninghij was vóór het altlaar geknield toen iiij een fran- sche scheepsjongen ontdekte wiens engelachtig gelaat hem toelachte. Hij naderde tol den jongeling, knoopte gesprek cu bewilligde hem lol biechten. Wat in den biechtstoel gebeurde, welen wij nietmaar de deken noodigde zijn' boeteling uit 'mi hem naar zijn huis te vergezellen. Dpze siemde toe, doch aan de deur des gesticht dei; eerlijke ItjAverdrijvén, gekomen wierd de scheepsjon gen bevreesd en weigerde binnen te treden. Nogtans, eenige dagen nadien, hervond hij zijn' biechtvader in de kerk eu dezen keer stond hij toe met hem, zijn huis van de rue du Livre ui te gaan, waar de deken hem deed wijn drinken en taartjes eten en hein 5 fr. gaf. Eene derde, stichtende samenkomst had plaats, aan boord van t schip waar de heilige man, in het vuur zijns apostelijken vlijls, niet gevreesd had zijn biechteling te gaan vinden. Slecht kwam hij er nogtans van af, want de kapitein en zijn Plaatsvervanger, zeer verlegen over de tusschen- koinsl van den scheepsjongen met den hoogen geestelijke, naderde heel stil de cabine en kwa men het geheim na, eene biecht van zulkdanige *°'>i t gat /.ij niet aarzelden den bestuurder des <j< weten van den kleinen jongen, bij den kraag *aUen'ei» hem in de handen der justitie over 'e 'cverén. 'en gevolge der nieuwe wet op den [lij fs- 1 wang, heeft onze heilige man,gisteren morgend ajngehouden, moeten losgelaten worden hoewel U op heeler daad gepakt was. Hel parket houdt zich met de zaak bezig. Uit het verhoor des Deken volgt dat deze Becquet noemt en dat hij voor dergelijke daden Frankrijk heeft moeten verlaten zegt men. Zouderlinge bijzonderheid. De scheepsjongen heeft verklaard dat, in het huis van de it rue du Livre waar, zoo als men weet, priesters,'eiken avond, de stichtende tijdverdrij- ven, men hem geleid had in een pronkkamertje voorzien van al het noodige om zich.,te verzetten. Voegen wij erbij, tot verdediging des scheeps jongen dat hij zich niet....... verzet heeft zooveel als de deken Becquet het verlangd had, maar dit heeft aan de pogingen van den eerweerden gees telijke niet gemangeld. Wij laten aan het Journal d'Anvers de zorg van de zedeles uit deze geschiedenis te trek ken. Ik, van mijnen kant, vraag aan het Journal de Courtrai en aan de Vrijheid, wat zij ervan meenen. Zij zullen zwijgen of coupletjes maken als dit .UvVm- A ;.a '4; Van veel lappen en veel kerken Is ons paap een ktilant Paap is trouwens in zijn werken Van ii Morale dégoutant. Boer wil op uw HAANTJES Ietten Houdt de kiekens in den nest Want ons paapken zon ze fretten. Jongste vieesch is verre 't best. Zooals ik het schreef, in jn.ijn' brief van I Ok tober II. is de koopman M. Moulin van Chevreuse die den pastoor Martean een' kogel in zijn hand, een in zijn hals en twee in zijn borsten daarbij een' in de bil zijner trouwe echtgenoote schoot, gansch en geheel vrij gesproken door het Assisen Hof van Seine el Oise. Zingen wij dus, op nieuw, ter eere van 'dezen gebalsemenden onbevlekten gebenedijden en gezalfden zuiverheidbewaarder het coupletje ge maakt door een' gekruinden driestekker en lui dende als volgt Van veel vrouwen en veel kerken Is dees paap ook een kalant Paap is trouwens in zijn werken Van Morale dégoutant. Boer wil op uw HINNEN letten Houdt de kiekens in den nest Want ons paapken zou ze fretten. Getrouwd vieesch is soms 't best. De Vrijheid van Zondag laatst vergelijkt eenen der slachtoffers des treffelijken burgers aan een' BEER. Hare vergelijking is heel schrandig. Onlangs is den beir uit den Brusselschen dieren tuin dood: deze ware een kostelijke vervanger. E. A. E. Een schrijft ons uit Merckem, 50 November 1874. Zondag laatst heeft alhier een erg ongeval plaats gehad. Om twaalf en half van den noene gedurend het onweder werd den molen van 8' Jan, gehuchte Draaibank,van zijne spil gehe ven en verbrijzeld de schok was zoo geweldig dat de molen als in den grond geplant was. Maar wat het meest iedereen beving was dat er een der zonen in den molen was gebleven en men hem hoorde klagen en om hulp kermen en men geen middel vondt om hem hulp te bieden zijne stem kwam voor als van iemand die levend begra ven was. Men heeft dadelijk begonnen metdelveh en de aarde weg te halen, tot dal na eene halve uur werkens men de hand van den ongelukkige li :efl kunnen zien. Na den put nog dieper te heb ben gegraafd is men erin gelukt hem uit zijnen gevaarvollen staat te verlossan. Men kan niei'ver- staari wanneer men 't gat ziet dat in d?aarde" ge maakt was zoo klein zijnde heeft kunnen doorgang laten aan ééneo volgroeiden mensen. Het verwonderd iedereen dat hij niet omgekomen is maar hij is erg ziek en spouwt bloed, De ijzeren staven van binnen dén molen zijn gebroken alsook de inolensteenen op het oogen- biik des ongevals bevonden er zich in den molen een vijftigtal zakken graan, waarvan er een Twin tigtal te kvviste zijn gegaan. Ten slotte alles wat er van den molen overblijft is maar goed meer om te branden. De eigenaars zijd over van droefheid en door dit ongeval plat geruïneerd. Men schrijft uit Brugge, 30 november Volgens men meldt, zou de veepest in Vlaande ren allengs meer toenemen. Deze ziekte bral. dezer dagen uit op eene pachthoeve te Brcélare, evenals te Langemarck. Te Oostcanip zijn er reeds twee stallen door bezocht, en pachter Claeys te Oedelen heeft insgelijks reeds 14 zieke dieren in zijnen stal. Uit Sicilië wordt ons een verschrikkelijk liefde drama medegedeeld. Eene leeuwentemster,met vurigen blik, Fiorina, had voor minnaer den jongen kunstenaar van den troep, een knappe bevallige gymnast, die ren t buitengewoone behendigheid de moeilijkste kunts- grepen verrichtte. Eene dame van Palerma van haren kant vatte eene groote drift op voor den jongen barakspeler Jong, schoon en rijk had ze niet veel moeite om zijn hart te bewegen en hem tot minnaar te maken Fiorina ried wat er gebeurd was, begreep wat er voorviel en verborg de folteringen barer ziel. Nooit was haar glimlach lieftalliger geweest, nooit had haar blik met meer teederheid gestraald; maar bare lieftalligheid hare streelingen, hare teederheid werden met klaarblijkelijke koelheid bejegend. Op zekeren avond had eene schitterende voors telling plaats gehad. Fiorina had tijgers en leeu wen afgezweept en voor harevoeten doen knielen. Men had het licht uitgedoofd. De leeuwentemster was nog in haar schitterend kostuum gedoscht. Ik moet u spreken zegde zij tot den kunstenaar, hier ter plaatse. De jongeling was stipt op het rendez-vous. Bemint gij mij nog? vroeg Fiorina. Altijd Weet ge dat indien gij mij voor eene andere vrouw verliet, dat ik het zou besterven. Wat gedacht Maar ik zou u eerst dooden... De barakspeler glimlachte. En,hoe zoudt ge dat doen vroeg bij. Zoo antwoordde Fiorina. En zij stiet hem met geweld in de leeuvvenkeo Terwijl de wilde beesten den ongelukkigen meineedige verscheurden, hitste Fiorina ze met zweepslagen aan... Och Siskatje, toch, het is jammer dat vader en moeder niet willen dat we trovwen, wij zou den toch zoo gelukkig zijn. - Ja we, Jan. Zie 'k ga er van sterven.... Willen wij al zelve trouwen Vaderen zon nooit willen Willen wij te gare wegloopen? Zou dit helpen Zeker, zij zullen blijde zijn ons daarna permissie te geven. Ehwelhoe zullen wij dit doen Doe al uwe kleêrs gereed en op een van de drie toekomende nachten zult gij mij hooren schuifelen. Gij staatstillekens op en gij komt langs d'achterdeure wij zullen al 't poortje van den hof gemakkelijk weg kunnen. Jantje gaf Siskatje een kusje en beiden gingen blijgemoed ter raste. Serfijn den broeder van Siska had alles gehoord en ging het aan vader en moeder vertellen. Wat, Siska, zou zulke dingen laten gebeuren en ons in schande helpen,'k zalze'nen dans leeren! Zwijg, Vrouwe' maakt geen lawijt en houdt u gerust. Noch gij noch Serfijn moogt van niets gebaren, laat mij begaan De vader was een van die kleine rappe man nekens. Siska lag op den loer. Den tweeden "nacht, zij hoort schuifelen, doch het schijnt haar dat zij iéts anders hoort en wacht nog een weinig voor zij durft de achterdeure uit gaan. Het was stikdonkei'. Aan het poortje vindt zij haren minnaar, die op hare vragen een teeken doet van te zwijgen en haastig weg te vluchten. Zij loopen alzoo eene halve ure verre tot achter de naaste herberg. Het had haar geschenen dat zij nog een ander koppel had zien wég vluchten.... en aldaar aan gekomen vonden'zij inderdaad nog'een koppel. Jan die met Siska weggeioopen was haalde eensklaps een lanteerntje te voorschijn en Siska viel bijna dood toen zij in haren minnaar haar broeder Serfijn herkende. Hare Jan stond hand en hand met haren vader die in eene vrouw ver kleed was. Tableau Maar de pantomime druïde niet lang, vader en zoon haalden rik 'ten splenteinieuwen martinet van onder hunne klcêrs Serfijn grrep Jan en vader nam Siska en dienden hun elk eene goede tafelinge toe. Sedert is Jan naar frankrijk gaan werken cn Siska eu wil van geen mannevolk meer hooren. KORTRIJk Tarwe, per hectoliter, Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos, Boter, per 1/2 kilo, Eieren, per 26, 50 November. fr. 20 a 21 14— 1550 5 1 54 1 90 2 00 3 EET WA HM. IJPEREN, 5 December. GRANEN ENZ. ver koel) tte kwantiteit. midden pr. p. 100 kilo. Tarwe Haver Erweten Boontjes Aardappelen Boter 24,600 7,800 600 700 1,000 8,000 25-50 19-75 26-25 26-25 25-50 6-50 540-00 LEUVEN, 30 November. Tarwe, per 100 kilo, fr. 27 25 a Rogge, a 20 75 Voederhaver, 50 Aardapp. 6 Boter, de kilo 5 90 Eiers, de 26, 2 29 GENT, 4 December. Tarwe, w.*, 100 kilos. fr. ld roode, Gerst, a a Haver, u Boekweit, de hectoliter, Duiveboonen, Peerdeboonen, Boter, per kilo, Eieren, per 26, St-NIKOLAAS, Tarwe, per hectol., ld. roode, id. Rogge, id. Boekweit, id. Haver, id. Gerste, id. Duiveboonen, id. Aardappelen, id. Boter, per kilo, 27 18 16 21 50 20 5 "25 2 90 3 55 .5 5 December, fr. 21 50 14 80 16 80 10 14 22 50 6 50 5 18 VEURNE, 2 December. Tarwe (nieuwe), per 145 liters fr. 24 Rogge, id. 20 Sucrioen, id. 18 Haver, id. 16 Boonen, id. 27 29 22 21 50 19 50 ROESELARE, Tarwe, 150 liters, ld. van Australië, ld. roode, Rogge, Haver, Boekweit, Boonen, Aardappelen, de 100 kilos, Boter, per kilo, Eieren, de 25, 1 December. fr. 25 a 26 25 24 19 20 25 24 28 6 50 6 5,55 3 60 2 60 3 20 OEÏE.VI ARÜTEM GENT, 4 December. Koolzaad, de 100 kilog., Lijnzaad, id., Koolzaadolie, id., ROESELARE, Koolzaadolie, 105 kilos, fr. Lijnolie, fr. 54 a fr. 34 fr. 66 1 December. 65 50 a 64 LEUVEN, 30 November. Koolzaadolie, per 100 kilo. fr. 65 Lijnzaadolie, 65 KORTRIJK, 50 November. Koolzaadolie, 105 kilos, tl 64 50 Lijnolie. 105 kilos, 61 75 Lijnzaad, per hectol. 50 November. 60 66 25 G! 55 50- 3i DENDERMONDE, Lijnolie, 100 kilos, fr. Koolzaadolie, Kempolie, Lijnzaad, Koolzaad, 66 75 54 53

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 3