Gazelle van arrondissement IJperen. ZONDAG, 13 DECEMBER 1874. N' G64. 13° Jaar. 4 Fr. 's jaars; Buiten stad, IV. 4-30. Annoneen 15 e. den regel Reehuuen, 53 e.: Ilol N' 10 t\ Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschilïige Tijding-en, Markten, Bekendmakingen. IiES.lK.TIT. Degenen die zich laten abonneeren aan de TOEKOMST voor 1873, zul len al de nummers gratis van nu lot Nieuwjaar ontvangen. Met het begin van 1875 zal het formaat der Toe komst vergroot worden. De prijs blijft als voor heen: IV. 44)© 'sjaars voor dé stadfr. 4-5© voor 'geheel Belgie buiten- landsehe verzendingen 't port daarboven. ©e iupldatsizigen van berichtenbekeudmakin- gen, verkoopingeo, enz., zuijen voortaan uiaar ld een timen den drukregel betalende reklamen 25 eentimen den regel. Men schrijft in ten bu- reele van dit blad en op alle Postkantoren des lands 5 men kan zich door de postboden ook laten inschrijven. Een abonne ment genomen met den post is de zekerste en gemakkelijkste wijze daar men, in geval van niet ontvangst recht streeks Mj den post kan reklameeren. Abonnementen, annon een en reklamen alles VOOR O-P BETAAL BAAR, zonder dit zal er geen gevolg aan de vra gen of inzendingen kun nen gegeven worden. Brieven vrachtvrij. PR1CADELLE. Twee Zondagen reekswijs heeft men in onze kerken een merkweerdig'en (vol gens het Nieuwsblad) herdenlijken brief afgelezen over het lezen der slechte ga zetten. Maar omdat het volk niet zou missen en meeneu dat het Nieuwsblad en den Journal d'Ypres de slechte gazellen zijn, zooals het wezentlijk is, heeft mer. wel zorg gehad in het Nieuwsblad van Zondag laatst de namen der Toekomst en van het Progres in volle letters te drukken Wanneer men wel acht gegeven heeft op de lezing van den bisschoppelijken briefen men met aandacht hel bovenge noemd artikel leest, wordt men overtuigd dat geheel ons Geloof, in de handen der gekruiude Négocianten maar een alle daagschen winkel meer is Inderdaad, wanneer men zulke han delwijs wel nagaat, moet men bekennen dat onze bisschoppen, zieh'aanstellen als groote spekulaleurs. Het tijdstip van Nieuwjaar nadert Jt is alsdan dat meestal de abonnementen op alle gazelten ver nieuwd worden en het is dus hoog tijd voor den winkel te zorgen. Daarom het fameus mandement en het allerslimst artikel van het wijsgeleerd en gezalfd Nieuwsblad zingen te gelijk Neem mijnen haan Neem mijnen haan!! Wat wij beslaligd hebben, is dal Go liath, die de magister en Engel zulke duchtige klopping ging draaien, nog uit zijne schelpe niet is gekropen Zou de permissie wederom ingetrokken zijn met de verschijning van den merk- weerdigen bisschoppelijken brief 't is geheel wel mogelijk. In alle geval gaal hij voort met weke lijks te schrijven't ware van de weke te lang om daarop te antwoorden, 'k zal liet Zondage uiteendoen, enz. En alsof hij zijne lezers wilde ver strooien, vindt hij eene klucht uit. Ter gelegenheid van Sinl-Eloi herinnert hij dat de Major, zijn been gebroken heeft Iedereen die het ongeval kent moet medelijdend met ons de schouders ophalen en uitroepen «Wel hemelsche Deugd En om zijne beestigheid te volmaken geeft hij een artikel over den atelier modèle. Luister, het is zoo merkweerdig als den bisschoppelijken brief Eindelvk begint men hope te kry- gen dat de werkwinkel ofte atelier eenige deugd zal doen en wat goê werklieden maken. De heer J. Seys is van de Commissie en houdt er hem ernstig meê bezig. 'T is een man van ondervinding, een vriend van l werk- volk De heeren Carton en Vanden- boogaerde, ook van die Commissie, helpen dielolTclykc pogingen. Wat zou men moeten denken van een metserdiener die zou heweeren, in het opmaken eens gebouws dal hij het ge bouwd en de architect hem geholpen heeft Hoe dom De brave kalholijke menschel) en de dibben,waarvoor dezeartikels geschreven zijn, zwelgen zeker toen zij zulke geest rijke en verhevene artikelen lezen. WERKEN IS ZALIG. Werken is zalig, zei het begijntje en zij en deê niemendalle. De klerikale blaren hebben sedert eeni- gen tijd eenen kruistocht ondernomen ten voordeele van den arbeid. Hoort maar hoe schoon zij dat vertel len De arbeid is de wet der natuur. De mensch kan er zich niet straf feloos aan onttrekken. De arbeid is de grondsteen van de menschelijke zedelijkheid. Van de menschelijke eer. Van de menschelijke waarde! Wel gezeid. Goed gesproken. Maar tot wie zouden deze woorden gericht en door wie zouden zij dienen rijpelijk overdacht te woorden Wij hebben in Relgie een veelkleurig leger van ten minste 50,000 religieuzen van allen kalieber. Nog geen derde deel van heel die bende houdt zich bezig met zieken te verzorgen en een zoogezegd onderwijs aan de kinderen te geven. Allo, klerikale schrijvers; Laat uwe woorden overeenkomen met de daden van hen voor wie gij altijd in liet harnas staat. Indien gij erkent dat, ieder mensch, om zijne bestemming hier op aarde te ver vullen,gedwongen is te werken,beginldan maar met ook te erkennen dat de over de twintig duizend religieuzen op schan delijke manier de natuurwet verkrachten en zij niets anders zijn als een maat schappelijke kanker. Maar ja wel Dal er door burger en volk niet ge werkt en wierd, waarvan zou geheel die luie troep dan leven? Het komiteit der Liberale Verceniging van Verviers, geen middel willende ver- waarloozen om de liberalen gedachten te verspreiden; heeft heslist in dat arron dissement hel zoo nuttig werk gezegd de Liberale drukpers, in de richtan en de liberale dagbladen aan de kofïijhuizen herbergen en aanbevolen kiezers, koste loos te zenden. Om dit doel te hereiken, doet het ko miteit eenen oproep lot al de liberalen en verzoekt ze liberale dagbladen, eens gele zen en die ter zijde gelegd worden, te zijner beschikking te stellen. Het denkt dit werk met 1 januari 1873 werkstellig te maken. Hei. komiteit is ook voornemens sehoolkomiteiten te Verviers in te richten eene algonieene vergadering van de Li berale Associatie is met dat doel op zon dag 15 december, 's middags bijeen geroepen. De klerikale gazelten geven hunnne veronlweerdiging te kennen omdat er gratie is verleend aan den heer Fonlainas oud-sehepene van Brussel, en maken dit feit aan hunne lezers hekend in grove en onbetamelijke woorden. Waarlijk, die overdrevene strengheid past weinig aan de klerikalen, zij die in hun kamp zoo veel mannen tellen, die zich aan dierlijke smeerlapperijen plich- tig maken, vuilaards waarvan er een groot getal door de tribunalen wordt ver volgd, en waarvan er misschien nog een grootcr gelal onbekend blijven. En heeft men nu genade geschonken aan eenen liberal, die in tweegevecht zijnen evenmensch heeft gedood, men vergcle toch niet dat minister Cornesse, over eenige jaren, gratie heeft doen vcr- leenen aan den katholieken hakker Hes sels van Antwerpen die veroordeeld was als klaarblijkelijk pliclilig van ver gift in zijn brood te hebben gebruikt,van eene onbeduidende winst hooger le heli- ben geschat dan de gezondheid, ja, het leven zijner medeburgers. Opmerkenswaardig is hel, dal terwijl de klerikale, gazetten hunne gal uitspu wen tegen den heer Fonlainas en hein zijne verkregene genade benijden, zij van eenen anderen kant Van O vers- schelde van S' Denijs, die ais brandstich ter werd veroordeeld, verontschuldigen. Doch Fonlainas is liberaal cn Van Over- scheide klerikaal. Het volgende artikeltje leest men in de Vrijheid van Kortrijk De klerikalen willen dus Van Over- schelde doen doorgaan als een slachtoffer eu niet als een piiehtige. De klerikalen willen dus doen geloo- ven, dat het liberalen zijn, die in 1868 al die ijslijkc branden te S' Denijs heb ben gesticht, en dat Van Oversehejde een onschuldig is door het gerecht aan partij zucht opgeofferd Eh wel, zulke uitvallen, zulke be schuldigingen gaan 'te ver. het is'scha n- TeEI IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJVEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. G-SO. - -12-0 5. - 3-57. - 6-o0 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-49. - 11-18. - 2-35. - 5-25. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 0-45. Langemark-Oostende. 7-to. - 12-00. - 0-20. ii Carail Vanoverschelde,een der. 's.oji/jus/u/auy Van 8' Denys, is in vrijheid gesteld. Bij was den i April '1809,tot lOjaren opsluiting veroordeeld en prevculievelijk in hechtenis genomen den 11 Augusti 1868. De publieke opinie, die klaar wilt zien in deze -zaak, is eens om in Vanoverschelde een slachtoffer en niet een püchtigen te vinden. Ook bij zijne terugkomst te 8' Dcnys, is Van overschelde van eenieder begroet geweest en heeft de vurigste gelukvvenschen ontvangen.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1