FOPERIN&HE. Stads Nieuws. onderwijs ontvangen en die in de ge meentescholen te doen opnemen 2° I)e kiedercn aanleteekenen. die de klerikale scholen bezoeken. Ie welen waarom zij er geplaatst werden en alle middelen van invloed te gebruiken, om ze uil die scholen te trekken en ze op de openbare scholen te plaatsen 5° De kinderen die openbare of libe rale scholen bezoeken te ondersteunen en aantemoedigen. Een breed verspreid onderwijs in al deklassen der samenleving, ziedaar het doel dat heden al de liberalen beoogen. Om het te bereiken heeft men de hulp der wet ingeroepen en het verplicht onderwijs gevraagd. Echter .omdat dit middel thans niet kan gebruikt worden is dat geene reden om onwerkzaam te blijven intengedeel zal de liberale Associatie getrouw zijn aan de werkdadige politiek die zij voor genomen heeft de volgen en zij zal krach tig medewerken tot het verspreiden van het onderwijs, een goed liberaal onder wijs, door de inrichting der school-komi- teiten. De Associatie heeft de inrichting dezer komiteileiten gestemd en moeten wij erbij voegen dat wij met innige vol doening zien zouden dat dit nuttig werk overal wierde in gang gesteken en volgehouden Hoe eer hoe lieveren hoe eer hoe heter 1. Leclercq,Th., 20 25 20 25 20 110 2. Dunton, A., 20 15 20 25 25 105 5. Poot, tl., 20 20 25 20 20 105 4. Iweins, Alf., 20 20 45 20 25 100 BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IJperen, 19 December 187-4. A Ylanmsche Stei*. - Zondag; laatst gaf deze belangvolle maatschappij, hare tweede ver tooning van het abonnement. De zaal was zeer wel voorzien en wij bemerkten verschillige hoog geplaatste personaadjes onzer stad, die door hunne tegenwoordigheid de pogingen door de sterrelin- gen aangewend, publiekelijk willen aanmoedigen. Dank De bijval welke de drij stukjes bij het publiek gevonden hebben, heeft goeden indruk op de spe lers voortgebracht en bijgestaan door de damen Fanconnier, hebben zij eene schoone vertooning gegeven. De stukken: A Is de kat van kuiss is en de Verkeerde rekening zijn twee zeer lieve stukjes waarin veel zedelessen te vinden zijn De baas uit den rooden ezel, moest niet wijken voor de heide voorgaande en maakten daardoor een schoone avond uit waar het publiek zich uitermate wel heeft vergeestigd. Wij maken ons hartelijk compliment aan de hceren spelers en aan de Besturende Commissie voor de goede en aangename uren die zij ons laten doorbrengen hebben. Zij hebben Zondag laatst bewezen datwillen kunnen is en dezen die meenen dat, met stronkelsteenen op den weg te leggen die door de sterrelingen moet doorloo- pen zijn,zij daardoor haren gang zal vertragen of haren glans verduisteren, zij verre van hun doel zijn. Zondag, 27 dezer, geeft de maatschappij de Vlaamsche Ster, hare derde vertooning met de medehulp van de maatschappij de Fontainisten van Gent. Deze heeren tooneelliefhebbers gaven ons over een jaar een aantrekkelijk spektakel en deze ge denkenis zal veel helpen om de liefhebbers van geestige, leerzame ea zedelijke stukken naar het theater te lokken. Ziehier het programma der vertooning welke men alhier geven zal 4° De twee dooven, blijspel iu een bedrijf 2" Ik of gij! blijspel met zang ineen bedrijf; 5" W.at afgrijslijk spook! blijspel met zang in een bedrijf; ■4° De schat van den vrek, tooneelspel in twee bedrijven. In den loop der week zal het uitgebreid pro gramma aan het publiek rond gestuurd worden. Braml. - Omtrent 10 ure des avonds, door twee verdiepingen gedrongen doch de spoedige toegebrachte hulp door onze moedige pompiers, doofde welhaast den gloed uit en men heeft dit maal nogeens het bewijs gehad hoeveel nut dit onverschrokken korps in onze stad bij brengt. Zooals men verzekert zou het vuur voortgezet zijn geweest door eenen balk die dooreen schouw gemetst was. Men schat het verlies van M. Huyghebaart op omtrent 4000 fr. Alles was verzekerd, zegt men. ISwrgcrwaeEst. - Maatschappij Cijbel- schutters. Uitslag der 7° Schieting van het wintersaizoen (15 December 1874) Hoogst getal. Leegst, getal. 4. Iweins, Jul., 1 1 2 5 4 14 2. Lebbe, Art., 5 4 4 2 2 12 borst er Zondag laatst ;roote brand los bij den zwijnenslachter Huyghebaert, op de Groote- Markt, alhier. Op eenen oogslag was de brand In zitting van Vrijdag 18 dezer, beeft boven gemelde Maatschappij besloten een ander lokaal te nemen dan dal waar zij tegenwoordig haren zetel heeft. De nieuw aangeduide plaats ishet Sl° Bar- bara-llof, Koeimarkt. Dit lokaal is allersints goed geschikt tot ver gaderplaats der Burgerwacht. Ekoo&'maatfschappij. - Woensdag laatst hadden wij het tweede feest dezer maatschap pij welke met veel bijval en ter voldoening van iedereen hare reeks winteravondstonden voortzet. Het programma zeer aantrekkelijk en met eene ware kunde samengesteld, geeft veel eer aan de Commissie en wel voornamelijk aan den heer onder-voorzitter Hilair He Coene. Eene volle zaal, waar men al de klassen onzer inwoners aantrof, getuigde over den smaak van het schoone die, als 't ware, zich algemeenlijk begint lucht te geven. 31. den Baron Senateur Mazeman was insgelijks onder de toehoorders vermengd, hetgeen iiedereën en voornamelijk de uitvoerende leden streelt, daar zij met dit overtuigd mogen zijn dat allen belang stellen in hunne werkingen ook vermeerdert hel getal leden van dag tot dag, en er zal welhaast eeu lijd komen dat de ruime zaal van den Gouden Arend, te klein zal zijn tol het geven van zulke feesten. Al de zangers waren op hunnen post, en twee koren zijn met vuur en samenhang gezongen ge weest. De sijmpliouie heeft insgelijks twee stukken uitgevoerd, onuoodig te zeggen dat 31. Beyer, eer haalt van zijne artiesten die hij met zooveel juist heid weel te geleiden. De romancen- en kluchtliederenzangers, alsook de vierzang van le Pont des soupirs en den sa menzang Orphée aux enfers, zijn zeer wel ont haald geweest, het handgeklap heeft niet ontbro ken, die allen zonder ouderscheid zeer wel verdiend heeft. Indereen heeft zeer le vrede de zaal verlaten. Banket. - Zondag avond, 20 December, heeft er een banket plaats in het hotel't Klein IJper, gegeven door eenige vrienden aan den heer P. Angilles, uit genegenheid en hulde voor zijne instelling als Voorzitter der maatschappij de Pandoors. De geestige genoodigden, de lekkere spijzcp en wijnen welke men zeker is aldaar te vinden voor spellen eene dier vreugde bijeenkomsten, welke men maar te IJperen vindt. Van den 11 tot den 18 December 1874. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) j u te zamen, 10. vrouwelijk o) De Grou, Augustus, daglooner, en Bartier, 3Iaria, kantwerkster. Talon, Amelia, 72 jaren, kantwerkster, wedu we van Alexius I'onfoort, Bollingstraat. Bryon, Cathai'ina/85 jaren, zonder beroep, on gehuwd Houtmarkt. D'hont, Amelia, 69 ja ren, weduwe van Bernardus Lievraux, Sleenen- straat. Desomer, Amelia, 62 jaren, winke lierster, echtgenote van Petrus Annoot, Iteere Janstraat. Kinderen beneden Slannelijk geslacht 5) de 7 jaren Vrouwelijk idem 0)' Alwie iets buitengewoons zien wil, begeve zich voor de koopwaren-tentoonstelling van het magazijn DEN GOEDKOOP, iu de Dixmudestraat, N° 55, alhier. Het is waarlijk bewonderensweerdig. Iel» «»aai»s. - De Visschers ter Panne hebben maandag een groote visch gevangen door het slecht weder op strand geworpen. Zij zijn aangekomen alhier in het hotel de Gaud, hond- straal. Alwie iets raars zien wil moet er naartoe gaan maandag vertrekken zij reeds. 16 December 1874. Godsdienstige strijdmiddels. Niets is kluchtiger noch geestiger dan de mid dels welke het gazetteprieslertje uitvindt om het docleurtje den duivel aan le doen en zich alzoo te wreken over zijne liberale schriften. Aanziet eens wat die gezalfde man al zegt op zijne rekening: De eene maal hij zegt dat 't docleurtje le Reniughelst zijnen congé J... fgekregen heeft, (ouf!) - de andere maal hij verteil dat het n Jlenheere's knecht is en voor al zijne artikels door Menheere betaald en gekweekt is, i> (out!!) een ander maal hij verkondigt eene valsche geschiedenis van eenen zieke welker logenstrafling hij verplicht werd in het Nieuwsblad te doen verschijnen, (ouf!!een ander maal hij wil den docteur van het bureel van Weldadigheid zwart maken niet te zeggen dat hij over twee of drij jaren eene duchtige les van dit bureel ontvan gen heeft over het bezorgen der arme zieken eu kranken, (ouf!!!!) Eindelijk, ziende dat d.t al niet kan helpen om zijnen tegenstrever te vernie len, hij vindt nu eeu ander middel uit dien hij meent krachtiger le moeten wezen en meer t ffekt te moeten doen, zoo niet op den geest der wel denkende mensehen, ten minste op het flauw ver stand der blinde sukkelaars die gelooven dat hedendaags hel geluk des menschdoms afhangt van de politieke religie of de priesterheerschappij. Hij neemt dan die onuoozele ineiischen bij hun zwak en zegt hun Ziedaar de wegdwaler der waarheid en het geloof; neemt van hem eenen a afkeer, want hij wil, kost wat kost, eene religie hebben naar de laatste mode eene religie zon- der paus en priesters, eene religie zonder kerk of zonder aulaar, eene religie zonder verrijzenis en zonder eeuwig leven, eene religie zonder biechten cn zonder H. Sakrament, eene religie zonder God. W\j weten waarlijk niet waar die kluchtiguard dit al uithaalt.) -Wat blijft er nu voor't mannetje's religie? Zijn verdoolde geesl en zijne arme ziel Ja, en ook i> nog de wiekende arm van eenen vertoornden God die gereed staat om zijne rechtveerdige a straffen over zijn hoofd en over onze stad te ii doen nederstorlen. Hi! hi! hi! hi! hi! hi! At!.. Risum teneatis amici! Welke leutige klucht! Welke fijne grap! Welke boertige charge van onzen zachtmoedigen God En in 't midden zijner lasteringen de heilige schrijvelaar durft nog zeggen Ja, docteur, wij vragen en smeeken den vertoornden God van ons en u te sparen en zijne straffen van uw hoofd en van de stad af te keeren. 0 hemelsche deugd! Hoe? het docleurtje wil eene religie naar de nieuwe mode.Maar hoe lang is het geleden dat gij hem wekelijks aanrandde! om dat hij verklaard had de religie le volgen der oude mode 'l is te zeggen de religie van Christus wiens rijk van deze wereld niet wasde religie van Petrus en zijne geestelijke opvolgers die, ver van wereldlij ke koningen te zijn, nooit geene rtnke land beze ten hebben de religie van hel Evangelie volgens welke alle menschen broeders moeten zijn in plaats van tijgers; met een woord de religie die, volgens de leering van onzen Zaligmaker, ingeboi- zemd moet zijn door de voorbeeldige navolging van zijn ootmoedig leven en met zedelijke over tuigingen maar niet, gelijk ten tijde der inkwi- sitie, met pijnbanken, radbraken, vel-afstropin— gen, brandstapels en andere menschenslachtingen gelijk gij het nog tol heden in het kleine doet omdat de liberalen en Bismark u beletten van verder te gaan en de religie der nieuwe mode, die de uwe is, gedurig bestrijden. Vervolgt maar het docleurtje, al uwe pogingen zijn maar belachelijke flikken en nooit zult gij hem iu de netten van uwe nieuwe religie vangen. De benijders van onze bloeiende Philharmonie niet wetende langs welken kant deze schoone maatschappij aanranden om dezelve alle achting bij het volk le doen verliezen, en ziende dat zij in hun doel niet kunnen gelukken met haar uit le geven voor eene plaats van zedebederf en godde loosheid, hebben nu iets anders uitgevonden. Om dat wij gezegd hebben dat eene maatschappij die zooveel schoone feesten geeft (zooals concerts, ha len, banketten, soupers, enz.) door de levering van eetwaren, wijnen, bieren en door de vervaar diging van concert-en danstoilellen, de winkeliers doen Jeven, zij maken nu de vrijwillige blinden wijs dat integendeel die feesten de neringdoeners ruineeren, vermits de zijdepapieren damen die >i het meeste getal uitmaken van onze liberale ii vergaderingen hunne overvloedige toilette niet a kunnen betalen. Wil men weten wie de neiringdoeners uitstrij ken en ruineeren? 't Zijn de slaven en slavinnen van onze gekruinde opperburgers, 'i is hel groot getal dibben, congreganisten, kwezels en kweze laars die, om aan hunne geestelijke meesters te behagen tot hunnen laatste» duit zouden storten in de mande zonder gat waarin men den opbrengst van alle slach van schooierijen inzamelt eu die alsdan in de winkels schulden maken om te leven. Wij hebben een overjaarsche dibbe gekend die, op het verzot k van 31. den Pastor, haren ouden gouden keten gegeven heeft aan O. L. Vrouwe, en die de vermaking en dc kuisching er van nooit aan den goudsmid betaald heeft. En hoeveel godvruchtige, maar gepijnde huisgezin nen vindt men niet waar, bij voorbeeld, zusters en broers, tot de begraving van een vader of moeder of anderen bloedverwant, al hunne cen ten bijeen schraven om een uitvaardetje te kunnen jonnen aan 31. den Pastor, waar het vrouwvolk eenen nieuwen mantel en het mannenvolk een nieuwe frak koopen en zich nevens de beste bur gers in de rouw stellen, en die 's anderdaags 's morgens hunne vijffrankstukken aan den pastoor lellen en verscheide jaren daarna noch mantel, noch frak, noch rouw, noch docteur, noch apo theker betaald hebben? Het docleurtje zoude er vele kunnen namen die uit katholijke glorie of om den pastor aangenaam te zijn, eenen uitvaart voor vader eu eenen uitvaart voor moeder met gereede penningen gedaan hebben, en die de eene l'einde twee jaar, de anderp l'einde vier jaar, de andere l'einde zeven of acht jaar nog op zijnen koek ston den. En 't gazettepriestertje, antwoordende op een artikel ('t Geld en de religie) waarin de schrijver den smoosvvinkel onzer religie-mannen liet kennen, durft toen zeggen gaat eens naar den winkel van 't docleurtje, 't is daar van dage voor geld en morgen voor niet. O die onbeschaamde smozen die alles inpakken voor den neus van een ander en die minst recht hebben, zelfs voor de Justicie, om zich voor hun lalijn te doen betalen! Tot bevestiging van hetgeen wij hierboven zeg gen over de gepijnde maar hooveerdige congre ganisten die hunne ouders op eene treffelijke wijze willen doen begraven, wij zullen hier slechts een klein feit aanhalen waarvan de waarheid on betwistbaar is. De volgende postkaart wel getim- breerd is de verledene weck naar dusdanige dibbe toegezonden geweest Joufvrouw, Wil de goedheid hebhen van zoohaast mogelijk te komen voldoen de rouwkleederen welke gij het verleden jaar bij mij zijt komen koopen lot de begraving van uwe moeder. Zonder uitstel, als 't u belieft. Aanveerd mijne groetenissen. D. B. De Moniteur der abbéljes heeft altijd veel rooi met onzen Triduum ter eere van Slc Cecilia; maar hij heeft ons nog geen de minste détails gegeven van de Cecil ia l'eos t der Tuilers. Zou hij wel over den uitleg van dien oudc-wijfs-kerkgang beschaamd zijn? Zondag laatst was er nogeens feest bij dé Philharmonie. In den namiddag zag me» de muziek met hare ciairons en tamboers de bijzon derste straten der stad, al spelen, doortrekken, rn iedereen vraagde wal er bij de muziekmaatschap pij der oude pompiers nogeens te doen was. Men vernam welhaast dat die vrolijke mannen een wandelingje deden oin appelit le winnen tot het bijwoonen van eenen lekkeren souper die hun door den heer onder-voorzitter, 31, Dhont, ge schonken was ter gelegenheid van den vierdag zijner patroonfeest. Dit avondmaal, die niet de bijtreding van een zeker getal eerleden ver boven de honderd lafelgenooten telde, is, gelijk alle andere feesten, in de vriendelijkste eendracht en debroederlijkste gulhartigheid doorgebracht ge weest. 1 wee losten voorgedragen de eene door den president, M. Van Merris, en de andere door den vice-president, 31. Dhont, zijn, door hunnen minzame» en aanmoedigenden inhoud, onder die ijverige kunstoefenaars de banden van vriend schap en wederzijdsche verkleefdheid nog nauwer komen sluiten. Gedurende deze week hadden wij nogeens de Icwatertemperdagen. Het schijnt dat deze dagen van vleeschderving en boetveerdigheid ingesteld zijn op dat God ons de gratie zou verleenen van wecedige priesters te hebben. Waarlijk WIJ zien dat het eten van visch in plaats van vleescb te Poperinghe effekt doet.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2