SPARREN, HUIS CH.GHEYSENS EN ZOON, L Steler ARSÈ1 VAN fllM. Slaande op dc Kaai te IJperen, Schrijnwerkers en Meubelmakers, AVELGHEM, Verschillige Tijdingen. TiUlkmiJZEA Den maandag 11 Januari 1875, te Ifollebeke, bij de plaats. 2000 allerschoonste LIJSTEBQQMEN EN PLANTSOENEN. 5 om uur, in een bosch gelegen bij de hofstede ge bruikt door sieur fSutjUen, VERKOOPING drij beneden plaatsen, vier slaapkamers, grond-water, schoone kelder, waschhuis» en achterplaats, op drij honderd slappen der stad: ten prijze van 250 fr. 's jaars. Grondlasten ten laste van den eigenaar. Zich te bevragen, N° 4, op de Kaai, teIJperen. B UKKERSS TRA A T, i IJPEREN, hebben de eer bekend fe maken dal zij zich komen te stellen als Schrijnwerkers en Meubelmakers, en dat zij alles wat deze twee stielen betreft, met alien spoed, volmaaktheid en bijzondere laage prijzen ten uitvoer kunnen brengen. Zij bevelen zich in dc gunst van het publiek. van 1 Januari tot al December zijn luidruchtige winkel-recommendatien, jammeringen over den armen paus, bedevaart- en mirakelverlellingjes, kiesbetwistingen, personaliteiten, lasteringen en vervloekingen uitgebraakt door de gezalfde dis cipels van Christus tegen al wie met hunnen winkel (dien zij nog durven religie namen) niet mededoet. Wanneer wij een woord spreken over de algemeene belanSen der stad, zij antwoorden ons met een fijngeschoren artikeltje tegen het docteurlje zich in de oumachtvindende onze redeneringen te wederleggen. Zondag laatst heeft de krapuleuze schrijvelaar dit nogeens bewezen, en, al zijn lasterend ver nuft waarschijnelijk uitgeput zijnde, hij neemt nu zijnen toevlucht tot eene soort van volk waarvan hij zelf de eerlijkheid op eene spottende wijze in twijfel trekt, om nieuwe argumenten te vinden maar wij verachten zulke aanrandingen, en,niet anders behertigende dan de verlossing onzer stad uit de alverslindende klauwen der zwarte roofvo gels, wij zullen onze lezers blijven onderrichten over de ware belangen der stad en over al wat hunne oogen kan doen opengaan. Hieronder laten wij een verslag volgen over den toestand onzer vaart, 't welk, ons medegedeeld zijnde uif IJper, laat zien dat men zich maar in de liberale steden be zig houdt met de groote belangen van het volk, en dat men in eene calotestad gelijk Poperinghe de oogen sluit op zulke gewichtige zaken TERSLAG over den slaat van bederfenis der waters der poperingsche vaart of Vleterenbeek en over de maatregels bekwaam om hieraan hnlp te brengen, voorgedragen in algemeene vergadering der Landbouwmaatschappij van het arrondissement IJperen. Een groot getal landbouwers der gemeenten Oostvieteren en Westvleleren ons eenige klachten toegestuurd hebbende nopens de bedorvene wa ters der poperingsche vaart die zich samenvoegt met de Vleterenbeek, wij hebben gemeend deze kwestie te moeten onderwerpen aan een diep en ernstig ondezook, en wij hausten ons heden u den uitslag onzer navorschingeu en studiën mede te deelen. Over eenige maanden heeft men te Poperinghe, nevens de Vaart, eene papierfabriek opgericht die haar grondsap stortte in dit kanaal welks waters lot voedsel der stadsbevolking dienen. Welhaast werden die waters zoo slechf dat een algemeen gemor onder de burgers ontstond Deze reklamatien waren gegrond, want al bet viseti vond men als schielijk doodgeslagen, en de brouwers moesten op verren afstand drinkbaar water halen voor hunne belangrijke nijverheid. Ook vond de plaatselijke overheid zich verplicht maatregelen te nemen om deze moeielijkheden te bemiddelen; 't is alzoo dal zij de afdamming deed verhoogen die de waters ophoudt aan den uitgang van Poperinghe, en dat de papierfabriek van haren kant eene goot van aarden buizen deed leggen langs waar zij rechtstreeks over dien dam hare loswaters deed afleiden in de benedenkom of de leege vaart. De bezwaren die verdwenen waren in de stad deden zich welhaast gevoelen te lande, en dit op eene wijze die zoo veel te heviger was dat dit kanaal, ('t welk buiten de stad tot de engheid der Vleterenbeek vervallen is,) op eene uilgestrekt heid van meer dan tien kilometers, rijke weilan den doorloopt waarop duizenden ruinbeesten geen ander water te drinken vinden dan dit der Vleterenbeek. 'T is alzoo dat de landbouwers die meest voorzienigheid hadden, van de eerste da gen, de kosten niet spaarden om, dikwijls tot op eenen grooten afstand, driukbaar water te halen, en daar waar men deze voorzorg verzuimde, men zag welhaast de beesten ziek worden; eene ontsteking verklaarde zich in de oogen, hun hair stond recht en zij gaven maar het vierde meer der melk die zij te voren gaven; eenige koeien verloren zelfs het leven cn een veel grooter getal zouden bezweken hebben, indien eindelijk alle de pachters de voorzorg niet genomen hadden van in hunne grasweiden kuipen met drinkbaarwater te plaatsen. Het was dan klaarblijkend dat de waters der Vleterenbeek ongezonde en ziekmakende stoffen moesten bevatten. Waarin bestonden deze stoffen? Zie daar de vraag tot welker oplossing wij onzen toevlucht genomen hebben tot de kennissenen de dienstwil ligheid van onzen ambtgenoot M. Becuwe, wiens medewerking ons nooit te kort blijft. Wij hebben dan twee flesschen doen vullen met die waters waarvan het eene geput was juist op de plaats waar de fabriekgoot hare vuiligheden stort in de Vleterenbeek, en het ander op eenigen afstand van daar, en zie hier de uitslag der proef- onderzoekingen die door M. Becuwe zijn gedaan geweest: Het water geschept in de flesch N° 1 aan de goot, bevat eene merkelijke kwantiteit zuavel- tvalerslofzuur aeide sulfhijdrigue), terwijl hetgeen geschept was in de flesch IS" 2 eene mindere hoeveelheid behelst; maar het beslaan dezer stof in dit laatste water kan men genoeg- j' zaatn kennen door de eigenschap welke het heeft van het zilver te doen zwart worden en door den walgelijken en bijzonderen reuk welken het uitwasemt wanneer men het ver- i> warmt. Hel zwavelwaterstofzuur is aanzien als een der doodelijkste vergiften, het doodigd schielijk de dieren die het inademen in den staat van gaz en doet meer of min haastig afmageren die welke het inslorpen gemengeld in water volgens de meerdere of mindere hoeveelheid die er zich in bevindt. a Van eenen anderen kant dit water bevat ook eene groote kwantiteit chloorkalk [clitorure de a chaax)-, men ontdekt het met er eenige drup- >i pels zurkelzure ammoniak (oxalate d'ammo- ii niaque) in te gieten. Hewel, het chloorkalk is a niet min nadeelig aan de gezondheid en zou a alleen genoegzaam zijn om de ziekelijke teekens s die men bestatigd heeft te kunnen voortbren- ii gen>i Het schijnt ons onnoodig te zoeken van waar deze twee substancien voortkomen: men zou daarvoor de verschillige inmengsels moeten kennen die gebruikt zijn in de fabriekatie van het papier; maar het bijzonderste is dat wij kunnen verze keren op eene wijze die allen twijfel uitsluit, dat die waters eene genoegzame hoeveelheid van die verderfelijke stoffen bevatten om het leven der menschen en der beesten in gevaar te stellen. Dit vastgesteld zijnde, laat ons rijpelijk de middels onderzoeken welke de wet ter onzer be schikking stelt om deze bezwaren te doen ver dwijnen. ('f Vervolg in ons naaste nummer.) 2 Januari I8"5. Donderdag laatst is alhier begraven een dier jongelingen welke de levendigheid uitmaken onzer verschillige kunstmaalschappijen. In den bloei zijner jaren ontrukt aan zijne talrijke vrienden door eene bijna altijd ongeneesbare kwaal die men met recht de doodkramp noemt, iedereen heeft willen eene laatste hulde bieden aan het minzaam karakter en de goede hoedanig heden waarmede hij begaafd was. Geheel de libe rale jonglingschap der stad heeft deze droevige begraving bijgewoond, en de algemeene achting voor den overledene, M. Alfons Ghillebaert, slechts 22 jaren oud, heeft voor den heer pastor eenen offerande-stoet doen deflleeren waarvan men de weerga maar ziet in de eerste uitvaarten der grootste familien der stad. Bij de teraardbestelling van het lijk, een lid der tooneelmaalschappij Victorienen nam het woord om een laalsten vaarwel aan dien deugdzamen jongling toe te sturen, en deze redevoering werd door de talrijke menigte die zich daaruit zuivere genegenheid vergaderd vond met een droevig hartsgevoel aanhoord. De geestelijken alleen zoohaast zij hunne oordjes gewonnen hadden, hebben het kerkhof verlaten. Dit bewijst dat men, zonder in de gunst te staan van zekere mannen, toch talrijke en recht zinnige vrienden kan hebben. 28 December 1874. Honderd tegen een Eene groote Iafhcrtigheid Ongehoorde heldendaad der Xaveriancn Vervolg en slot.) 't Is dank aan het edel gedrag van BI. Henri Vanderslraeten en aan de krachtdadigheid en kloekbloedigheid waarvan de veldwachter De- sulter proeven heeft gegeven, welke, om BI. Car- pentier los te krijgen, gedreigd heeft zijne wapens te trekken, dal men gelukt heeft dezen uit de klauwen der fanatieke geweldenaars te rukken welke hem voorzeker, in hunne woede, met stampen zouden gedood hebben indien zij hem hadden kunnen doen neèrvallen. Wanneer het slachtoffer hunner hoonende mishandelingen werd naar huis geleid, half dood, en gemalen of beter geradbraakt, de lafaards hebben hem nog achtervolgd en het is slecht voor de krachtmoe- dige houding van Mijnheer Vanderslraeten en den veldwachter Desutter dat de discipels van Franciscus-Xaverius achteruitgedeinsd hebben en teruggekeerd zijn in hunne schuilplaatsen hoog moedig over hunne edele en vrome daden. Ah! Tartufe, allBasile, ziedaar van uwe trekken Men zegt dat, gedurende het schandlooneel, dat wij komen te beschrijven, die meer dan eene uur heeft geduurd, en die de rust der ingi zolenen stoorde, gendarmen,op eenigen afstand van daar, gerustelijk wandelden met groote laarzen die dreunden op de kasseisteenen, het geweer op den schouder, schijnende niets te hooren en niets te zien. Eene zaak die de dubbelzinnigheid en het jesuilism bewijst der oprechters zuiker Hachus- feesten die overal aanleiding tot beroerten geven, is dat de Voorzitter van den katholijken kring (een lijivvaad-marchand van Kortrijk) een' brief doet schrijven welken hij onderteekent cn waarvan afschrift op mijn tafel vóór mij ligt, aan den Prokureur des Konitiks te Kortrijk ten einde buitengewone maatregelen af te smeeken, om de tegenkantingen der liberalen te beletten. Dienten gevolge, vijf gendarmen, het wapen op den schouder, de hand op de vesting van hun' sabel, hebben niet op gehouden, gedurende vijf uren in het modder te plassen voor het lokaal van den papenkring; en het zijn die zelfde Xaverianen voor wien men bijzondere buitengewone behoedmid dels heeft genomen en dit met opene vensters, gedurende dal de gewapende macht hen be schermde, ophitsende zangen huilen, en laffelijk en verraderlijk mishandeld en met slagen overla den hebben eenen vreedzamen burger omdat hij liberaal is of liever omdat hij de slaaf niet wil wezen van dezen wiens lafheid slechts huns gelij ken vindt in hun jesuïlism. En nu Bisschop van Brugge, Deken van Avelghem, Reynaert en Ver- gauwen, oprechters dezer feesten weest fier over de gevolgen van uw werk weest fier over de lauwerkroonen uwer vrienden Maar let op de WEDERWRAAK!!! Wij zijn van diegenen die niets vergeten Wij bevelen in de welwillendheid onzer liberale vrienden de Xaverianen wiens namen, beroep, en woonplaats volgen, en die aanschouwers zijn geweest der laffe daden hier boven verhaald. Anguslule Delrue, docteur in geneeskunde, te Avelghem neef van den Burgemeester Delrue van S' Denys. Léo Ootevaere marchand in oliekoeken, kerk meester te Avelghem broeder van Ootevaere gemeente-raadslid van S' Denys. Georges Moerman, kandidaat-notaris klerk bij den notaris Opsommer voor dezen te S' Denys. Fruy, kerkmeester en lijnwaad-marchand te Avelghem. Aimé Bloerman, vice-president van den Tap, kr.... marchand te Alvelghem. Odijlon en Alphons Moerman broeders der voorgaanden. Tonglet Michel, statie-overste te Avelghem. Onze pen weigert de andere namen te schrij ven een' bij een geraapten troep metselaars- dienders, bakkersknechten, kloefkappers, schoen lappers pasteimakers, broeklappers, smidjes, vodden-marchands, enz., enz., enz. E.A.E. De Moniteur kondigt drie koninklijke beslui ten af bij welke het contigent van het leger voor 1875 vasgesteld is op 100,000 man; hel contin gent der milicie voor hel zelfde jaar op 12,000 man, en de begrooting van oorlog, ook voor 1875, bepaald is op 59,415 700 frank... zonder cenlimen. Men weet dat 1° januari dit jaar op eene vrijdad valt, rnageren dag. Wij vernemen dat de Paus, op aanvraag van M. Guibert aarslbisschop van Parijs, toegelaten heeft, op 1 januari 1275 vleesch te eten in heel hel aartsbisdom van Parijs En wij Zijn wij buiten gecijferd En is de religie te Parijs anders als in Belgie Niet dat het ons al veel kan schillen,maar enfin, daar zijn toch menschen die het zouden willen weten. Men schrijft uit St-Niko!aas 27 december: Zaterdag is uit Meerdonk, wij de Kouter, op bevel der rechterlijke overheid, een ongelukkig kindje van ongeveer 4 jaren oud, in doodsgevaar te St-Gillis aangebracht, om in het gasthuis dier gemeente opgenomen te worden. Het schijnt, dat eene ontaarde stief-moeder van dit ongeluk kig sohepselke, middelen heeft ingespannen, om hetzelve dood te martelen Naar men zegt gaf zij het slechts kond water te drinkn en droog roggebrood te etendes nachts moest het in den stal slapen, hebbende voor bed een weinig strooi, en voor orkussen eene haringmand Daarenboven het had reeds wonden aan het hoofd en het lijf, de hon den kwamen des nachts deze wonden likken. Welk een ijzingwekkend schelmstuk Het is te hopen, dat het gerecht de plichtige eene voorbeeldige straf zal doen ondergaan. De werkstaking rond Carleroi is geheel en al opgehouden. Een telegeam van het eiland Bladera meldt, dat op 17 november, het vaartuig Cospatrick, geladen met landverhuizers, op reis naar Nieuw- Zeeland. in volle zee verbrand is. Van de 465 personen, welke zich op dit vaartuig bevonden zijn er slechts 5 kunnen gered worden. Voor de duivenmelkers. De verzoek schriften ten voordeele der bescherming welke aan de reizende duiven dient gegeven te worden, zijn, met zeven tot acht duizend handleekens bekleed, aan den heer minister van justicie over handigd. Laat ons hopen dat de duivenmelkers hunne wenschen voldaan zullen zien, want er is niemand, al is hij dan ook geen duivenmelker, die niet inziet van wal belang en wat nut die lieve diertjes zijn. Men schrijft uit Baltimore (Amerika) 5 De cember: De hangende brug over het meir Roland (dijk van den Northern-Central) op 6 mijlen afstand van onze stad is gisteren eensklaps inge stort, onder het gewicht van twee reizigerstrei nen. üp verscheidene honderd meters afstand hoorde men eenen ontzaggelijken jammerkreet, waarop eene doodsche stilte volgde. Alies was onder 'l water verdwenen. Het getal der slacht offers moet aanzienlijk zijn; de twee treinen waren letterlijk niet volk opgepropt. Volgens ministerieel besluit van 12 Aug, was alle jacht den 51 Dtcember, te middernacht gesloten. Noglans zijn de klopjachten op groot wild zonder vuurwapens tot 51 Januari toegela ten; met beurzen en fretten mag men geheel het jaar konijnen vangen. Op waterwild is de jacht lot 51 April open en de jacht met loophonden en zonder vuurwapens tol 15 Blaart in Oost- en Weslvlaanderen en Henegouwen, tol 51 Maart in de provinciën Antwerpen en Namen en hel ge deelte der provinciën Luik op den Linker oever der Amblèze. Tot 50 April in Luxemburg. -- Het huwelijk van prinses Louisa met prins Philip, hertog van Saksen, is bepaald vastgesteld op Donderdag 4 Februari aanslaande. In de volksbibliotheken van Zwitserland telt men 95 boeken per 100 inwoners. Duitsch gedeelte: 91 voor 100; fransch gedeelte: 1 10 voor 100;. italiaansch gedeelte 24 voor 100. We moeten in Belgie nog een stapken doen om zoo verre te geraken. In een groot deel van Frankrijk schijnt de zer dagen een ontzaggelijke hoeveelheid sneeuw gevallen te zijn, vooral op de bergen van Auver- gne en in de Vogesen. Te Salcrs in het departe ment Cantal, lag hij bijkans een meter hoog en bij den tunnel van Liozan bereikte hij de hoogte van 1 meter 50 centimeter. In het departement Doubs, naar den kant van Pontparlier, was de gemeenschap groolendeels gestremd. Blen zegt dal Blgr. Bracq, BI. Ph. de Kep- per heeft aangewezen om naar de Kamer te gaan in vervanging van wijlen BI. Vermeire. BI. de Kepper is notaris en provincie-raadslid. De gravin van Shlippenbach, van Heilgen- Krewz, in Croatian is van een vierling bevallen: Een shoon nieuwjaar! Pastoor Alexander Perv die de openbare ruste stoorde door zijne predikatiën, is door den Staatsraad van Geneve uit het land gebannen. Nog een slachtoffer!... EETWAREN. IJPEREN, 26 December. GRANEN ENZ. verkoel] Ue k wan li lei t. midrii'iiprijs p. 100 kilo. 1,700 25-50 Rogge 600 19-00 000 00-00 000 00-00 000 00-00 Aardappelen 000 0-00 570-00 18 50 16 28 December, fr. 21 a 14 n 1 45 2 64 18 22 50 14 50 7 1 90 VEDRNE, 50 December. Tarwe (nieuwe), per 145 liters fr. 25 00 29 Rogge, id. Sucrioen, id. Haver, id. Boouen, id. KORTRIJK, Tarwe, per hectoliter, Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos, Boter, per 1/2 kilo, Eieren, per 26, OLIEMARKTEN. LEUVEN, 28 December. Koolzaadolie, per 100 kilo. fr. 68 50 Lijnzaadolie, 65 KORTRIJK, 28 December. Koolzaadolie, 105 kilos, fl Lijnolie, 105 kilos, i> Lijnzaad, per heclol. DENDERMONDE, 28 December. Lijnolie, 100 kilos, fr. 18 Koolzaadolie, 69 25 Kempolie, 59 Lijnzaad, 53 50 Koolzaad, 54 69 50 58 75 18 30 70 54 55 KANTOOR VAN NOTARIS TE WERV1CK. VAN EEN SCHOON

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3