Gazette van 't arrondissement IJ peren. Nr 673. Zondag 14n Februari 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiliige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen Bericht aan onze abonnenlen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJpercn verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten, opdat wij een einde stel len aan dien staat van zaken. Mgr Dupanloup pruilt. Ter neer ge slagen, even als de hertog de Broglie, trekt hij zich in zijne tent terug, die hij eerstdaags te Cannes, aan de oevers der Middelandsche zee, zal opslaan. Hij zegt dal hy ziek is. Maar waarom, indien dit zoo is, gaat hij niet naar Lourdes of naar la Saletle? Onze Lieve Vrouw mag inderdaad voor hem wel een mirakel doen. Hij verdient het, hij, een zoo rusteloos kampioen. Te oordeelen naar hetgeen de ultramontaansche bladen zeggen, zijn er in de heilige plaatsen wel wonderen ver richt ten voordeele van lieden, die zich minder verdienstelijk gemaakt hebben dan de bisschop. Of zou Dupanloup zelf niet aan de ge neeskracht van het water uit de heilige bron, hetzij te Lourdes of elders, geloo- ven? Het heeft er wel den schijn van. Versailles toch, thans voorloopig de zetel van de wetgevende en van de uit voerende macht, is definitief als zoodanig verklaard. Of maarschalk de Mac- Mahon, het tegenwoordig hoofd van den Slaat, met dit besluit zal ingenomen zijn, twijfelen wij, want zijn herhaald en langdurig verblijf op het Elysée wettigt het vermoeden dat hij aan de hoofdstad Parijs hare rechten als zoodanig wenscht te hergeven. Mocht het genomen besluit gehandhaafd worden, dan zal de schat kist in huilengewone uitgaven van zeer hoog bedrag hebben te voorzien, om te Versailles vergaderzalen, enz., temaken. De kiezingen, welke Zondag in het departement der Seine-et-Oise hebben plaats gehad, zijn voordeelig geweest aan de republikeinsche zaak. De lijdingen uit Spanje zijn meest al voordeelig aan de koninklijke troepen. Het driehonderd jubelfeest der stichting van de Hoogeschool der Universiteit van Leyden, is Maandag in die stad gevierd geworden. Het engelsch Parlement is Vrijdag geopend. De troonreden bevat niets bij zonders. Zij zegt dat het gouvernement altijd in goede betrekkingen is metal de mogendheden en het behondt van den vrede is het voorwerp der gestadige zor gen van de koningin. De erkenning van don Aifons als koning zal niet lang meer uitblijven. De toestand der finantien van hel land is goed. Groot nieuws! De paus is uit zijn ge vang.... gekomen. Den 4 dezer heeft Z. H., door de kardinalen en prelaten vergezeld, hetValikaan veriatenen heeft geheel vrij de herstellingswerken be zocht, die aan de hoofdkerk van St- Pieter worden gedaan Sinds den 20 Juli 1870, had Pius IX den voet niet gezet in de hoofdkerk. Tijdens zijn bezoek en op zijn bevel zijn de deuren der kerk voor het publiek gesloten gebleven. Het nat slroo zal nu gaan afslaan! Wij dachten dat de mirakels van Lourdes wal versleten waren en de hui chelaars die ze exploileeren wat meer eergevoel hadden gekregen en beschaamd waren geworden op eene zoo onwaardige wijze de onnoozele buitenlieden te be driegen. Het schijnt dal dit zoo niet is: want die mannen die dc liehlgeloovigheid van de builerslieden exploiteren om ze vooral bun centen af te doen, dat is immers altijd het voornaamste doel, vinden alle dagen mirakels uit en zijn zelfs stout genoeg om ze te doen drukken en ze liet publiek in handen te geven. Ziellier een staalken van een mirakel welke de klerikale dagbladen exploiteren en volgens welke iedereen zal kunnen oordeelen, boe die gepatenleerde leuge naars en bedriegers het volk welen te misleiden. Nooit hebben wij barakspe lers zoo liooren liegen: Bij de grot van Oostakker, het Bel gische Lourdes genaamd, is in den zo mer een wonder voorgevallen, waarover de gazelten gezwegen hebben, en daarom van velen als onwaar aanschouwd werd. Eenigc goddelooze jongelingen waren naar Ooslakker gegaan, met het inzicht den spot te drijven met de bedevaart en O.-L.-V. Een hunner veinsde blind te zijn, en ging zich wasschen met hel water der grot, waarna bij, om met de mirakelen te spotten, de oogen moest openen en uilroepen mirakuleus genezen te zijn. Dewijl de gezellen zijner Godter gende handelwijs hem al lachen toerie pen: Ziel gij nog nietvoelde hij zich eensklaps met eene blindheid geslagen. Wij hebben over dit feit inlichtingen gen genomen, en kunnen heden bestati- gen dal de zaak zoo waar is dat men ons zelf 'l geslicht genoemd heeft, waar die mirakuleuse blinde verzorgd wordt. Hij weigert naar Ooslakker zijne genezing te gaan vragen, niet, gelijk men zegt, uit boosheid en koppigheid, maar omdat hij Gods straf erkennende, tot boeting zijner zonde, zijne blindheid lol op hel einde zijns levens verdragen wil, gelukkig zijnde, gelijk bij zegt, door de blindheid zijns lichaams, het gezicht zijner ziel te hebben weerbekomen. Hij is volkomen bekeerd. De gazet ten hebben gezwegen uit eerbied zijner familie. Wat zegde van dien loer! Patrizio, jongen, gij zijt daar een boonlje hij met uwe toeren EEN GOEDE RAAD. "Wanneer een leger goed ingericht is, en de krijgsman onder alle op zichten niets ontbreekt om den vijand aan te tasten, dan heeft hij een halve zegepraal behaald. W anneer de vlaamschgezinden van hun werk vrucht en goeden uit slag willen hekomen, dan moeten zij zich allen krijgsvaardig zetten onder een en dezelve banier Deze banier is voor het oogenbiik het "Willems Fonds, de eenigste en voornaamste inrichting waarcloor de vlaamsche beweging "bewijsi dat ze vooruitgaat en het getal harer werkende strijders immer aangroeit. Deze machtige kring, die door zij ne volksvoordrachten en hoeken het vlaamsch volk spijst, verdient door iederen vrijen man ondersteund te worden, omdat hij zooveel licht en waarheid aan ons half in slaap ge wiegde volk weet te geven. "Wij hopen dat alle overtuigde vlaamschgezinden, overal in alle dorpen en steden, afdeelingen van liet W illems Fonds zullen inrich ten en aan de moedermaatschappij van Genteen handje zullen toesteken. Wij verlangen dat het vlaamsch- gezinde leger goed ingericht worde, en daarom moeten wij allen in het Willems-Fonds» dienst nemen, om gezamentlijk met eensgezindheid de Vlaamsche zaak vooruit te helpen. De vlaamsche beweging is eene vooruitstrevende, strijdende kwestie; daarom kan zij alleen met waardig heid verdedigd worden door mannen die noch waarheid, noch licht schu wen. Deze, die een floers voor de zon trachten te trekken, maken geen deel van hetWillems-Fonds»'ook heb ben wij goede hoop dat vooraleer het jaar 75 verloopen is, gansch Vlaan deren hetWillems-Fonds zal bij springen en ondersteunen Dit verhopen en verlangen wij, omdat er alsdan eenheid en'broeder schap in onze vlaamschgezinde werk zaamheden zullen heerschen. Op het oogenbiik dat dc wapenings koorts in België zoo wel als elders altijd aangroeiende verslindingen maakt, zal het niet ongepast zijn, denken wij, een artikel van den Times te overdenken sprekende van deze werkelijkheid. Deze zelfs die denken dat de persoon lijken dienst, aangenomen door geheel het land, ons zoude in staat stellen op eene voldoende wijze den vijand, begee- rig ons land in te nemen, te kunnen verslootcnzullen daar voorzeker de zedelijkheid uittrekken De algemeene wapeningen maken voorzeker lieden het treffendste punt uit van den tegenwoordige!) somberen toe stand. Dc schoone droomen van welvaart vrede en vooruitgang zijn verdweenen Duilschland erkent het feit dat wat het door de wapens gewonnen heeft, hetzelve door de wapens moet trachten te behou den; het is in staal, op een gegeven teeken, eene aanzienlijke massa te velde le doen trekken, en de andere mogend heden zijn genoodzaakt zijn voorbeeld te volgen. Door de uilvaarding dezer laatste wet. kan het duilsche keizerrijk, op ge geven oogenbiik, over eene sterkte van 2 miljoen 800.000 man beschikken.Het is eene gewapende natie; men zegt dat de Duitschers niet oorlogzuchtig zijn, maar door altijd te hooren zeggen dat men moet vechten of sterven, nemen zij hunne partij daaruit, en gevoelen zich derhalve gelukkig en zijn eenigzins op hun gemak. De ongehoorde toebereidselen ver oorzaken eenen tegenstoot in Frankrijk. Een man, geheel en gansch gewa pend, wandelende op den boulevard, in lijd van vrede, wordt noodzakelijk aan zien als uitdagendeinzichten koesterende. Duilschland ziet langs alle kanten, ten Noorden als ten Oosten, dingen diezijnen heerschzucht kunnen verzadigen; het heeft gedurende verscheidene eeuwen van alle de gloriën genoten, ter uilzon dering der politiek en van den oorlog; hadden, de eene zoo wel als de andere, BureelDixuiudestraat, 39. 10 eeitlcmen (leu regel. la centicineu deu regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. t-00 's jaars voor de stad, tfr. 4-50 voor gcbcel Belgie. Buitenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen het ïiuimner. Men schrijft in op alle de poslbnreelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. O-liO. - I2-0S. - 3-37. - 0-3.0 Poperinghe. 9-07. - 8-43. - 9-30. Kortrijk. 5-54. - 9-49. - 4 1-18. - 2-53. - 5-23. Roeselare. 7-50. - 12-25. - (5-45. Langemark-Oostende. 7-15. - 12-06. - C-20. p»ii i

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1