Gazel te va:i arrondissement IJperen. Hoe de geestelijken hun gedroegen toen zij gansch meester waren. Provincialen Raad van WestTlaanderai. j\r 675. Zondag 28n Februari 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschil!ige Tijdingen, Markten. Bekendmakingen. Bericht aan onze abonnenteo. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT Daar onze TOEKOMST altoos regel matig tien Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten, opdat wij een einde stel len aan dien staat van zaken. De fransche Nationale Vergadering heeft de artikels gestemd van liet ont werp Wallon, eenen Senaat inrichtende. De stemming der artikels heeft niet zonder moeite plaats gehad, daar de oppositie alles gedaan heeft om de stem ming ervan te beletten of uil te stellen. De Vergadering heeft een bijgevoegd artikel gestemd, volgens welk de wel zal uitgevaardigd worden nadat de constitu tioneel wetten zullen gestemd zijn. Hel is nu bijna zonder twijfel dat Frankrijk morgen in bezit zal zijn eener grondwet, die ofschoon nog onvolledig, eene gouvernementsvorm bevat, die het sinds zoo langen tijd verwacht. Het zal dus uit dien voorloopigen toestand komen, die het aan de vader landsliefde en zelfsopoffering van al de frakliën der republiekeinsche partij Ie danken heeft. Uit Madrid meldt de Gaceta dat de nontius een zeer beleefden brief van den paus aan den koning heeft gezonden. Als een merkwaardig teeken des lijds vermelden wij het volgenden voorstel, dat door eenige leden van den gemeente raad te Weenen is ingediend, en dat dus in openbare discussie zal komen in de hoofdstad van liet keizerlijk-koninklijke apostolische rijk. 't Luidt woordelijk aldus: Overwegende, dat met het oog op den drukkenden nood van het volk, die zich van dag tot dag over ruimer kring uitbreidt, jaarlijks hunnen weg naar Rome vinden: Overwegende dat deze miljoenen meest aan de armere klassen onder allerlei voorspiegelingen ontlokt wor den; Overwegende, dal juist die landen 't meest onder deze belasting gehukt gaan, die, wat verstandelijke ontwikkeling en financieelen bloei betreft, bij andere Landen achterslaan; Overwegende, dat thans alle herder lijke brieven der bisschoppen,in verband met het jubeljaar, de geloovige tot dub bele giften aansporen, en ook le Weenen tal van busspn geplaatst zijn, lot inza meling van giften voor den in nood ver keerenden H. Vader: «Overwegende eindelijk, dal al deze miljoenen, die eene hoogst gewenschte bijdrage zoude kunnen zijn tot verzach ting van den nood en de armoede in het binnenland, thans builen de grenzen van het vaderland besteed worden, voor doeleinden die niet zelden eene voor den Staat vijandige strekking hebben; Doen dr. Linderen consoorten, dat deGemeenteraad besluite, aan de Staats regering hel verzoek te richten, deze onwettige bedelarij evenals elke an dere zoowel in hel belang der hoofdstad als van den Staat, zoo spoedig mogelijk tegen te gaan en te beletten. De dienstdoende bisschop van Posen, M. Janiczewski, is in vrijheid gesteld. Op bevel van don opper-voorzitter is hij uit de provintie Posen, uit Oost- West- Pruissen, uit Saksen en hel dis— trikl Francfort gezet; hij is reeds over de grenzen van die dist rikten geleid. Uit Rome meldt men dat prins Hum- bert een bezoek aan Garibaldi heeft gebracht. In gevolge een koninklijk besluit van IS dezer, is de raad heden in buitenge- wonc zitting bijeengeroepen om over le gaan tot de kiezing van twee kandidaten tot de plaats van raadsheer van het Hof van Beroep van Gent. Het Hof van Beroep had, met eenpa righeid van stemmen, als eerste kandi daat voorgedragen: M.Van Alleynnes, en als tweede kandidaat: M. Ed. De Gottal; beide rechters le Brugge. Na lezing en goedkeuring van het proces-verbaal der laatste zitting, wordt er lezing gegevcts der aanvragen gedaan tol het bekomen dier kandidaturen. Slechts twee vragen zijn gedaan, le welen door de heeren Van Alleynnes en De Gottal, de kandidaten van het Hof van Appel Er wordt tol de stemming overgegaan. S3 leden nemen er deel aan. MM. Simon, prokureur te Gent, 40 sln. Van Alle/mies 10 Schoilaert 2 Wille briefkens i Zoo dus, den heer Simons, die geene kandidatuur gevraagd had, en, wat meer is. die eerste kandidaat is voor de tweede plaats, te kiezen door den provincialen raad van Oost-Vlaanderen, is hier als eerste kandidaat gekozen. Welke comedie En welk is hel doel van die farce Om te kunnen eenen liberaal van het Hof van Beroep verwijderen. De raad gaat daarna over tot de kiezing van den tweeden kandidaat. Wederom hel zelve comediespel! HM iT~ Bureel: Dixuiudestraat, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ci.aaio fr. 4-90 's jaars voor de stad, fr. 4-50 tooi» geheel België. Builenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen liet nummer. Men ch.'ijfl in op alle de poslbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-llazebrouck. 0-30. - 12-03. - 5-37. - 0-50 Poperinghe. 9-07. - 8-43. - 9-30. Kortrijk. 3-54. - 9-49. - 11-18. - 2-33. - 5-25. Roeselare. 7-30. - 12-25. - (5-43. Langemark-Ooslende. 7-15. - 12-06. - 6-20. Vervolg en einde. Nicolaas, bisschop van Kamerijk, den oorlog Voerend legen Geraard van Sinl-Aubert, deed de oogen uitsteken van al de lijfeigenen, inwoners van Sinl-Aubert. (Recueil des historde Fnance, t. XI, p. 499.j De geschiedenis levert eene menigte voorbeelden op van niet min afschuwelijke wreedheden door die kerkelijke prinsen gepleegd, die zoo slecht de leering van het Evangelie navolgden. (Chapeauville, Gesta pontif. Leodiensium.) Vele van die pricsters- krijgslie, zoekende listiglijk het verbod van Chris tus dat verbiedt menschenbloed te vergieten, le ontwijken, gebruiken eene knods in plaats van degen, en sloegen hunne vijanden dood. (Scien ce héroïque.)'L\]n ze de inrichters niet van onze stokslagers? De geestelijken hielden zich met niet minder drift bezig met de jacht. Verscheidene burgerlijke co canonische wetten verbieden aan de religieu- sen zich aan dit vermaak, zoo weinig overeen komstig met hunnen staat, over te leveren. Door Cene capitularie van 789, verbood Karel-de- ^roote aan de abten en abdissen jachthonden, Valken en klampvogels te voeden. Verschillige kerkvergaderingen en de provinciale sijnode van in 1503, verboden aan de bisschoppen hunne jachthonden en jachtvogels mede le ne men wanneei- zij hun bisdom gingen bezoeken. Brantome verhaalt dat Frans I, koning van Frankrijk', een concordaat met paus Leo X tee- kende, om zijnen adeldom le kunnen beloonen met hen abdijen en goederen der kloosters te schenken; de koning zei dat hij liever die goede ren aan de edelen gaf, dan het geniet er van te laten aan monnikenonnuttige menschen die tot niets dienden, dan om te drinken en te eten, in de kroegen te zitten te spe len, pezen voor kruisbogen te maken, konijnen met fretnetten te vangen, op 'vinken te fluiten, ofte diep in het glas te kijken. Ziedaar, zegt hij, hunne oefeningen en nog wel de onplichtigste. (Brantome, capitai- ne frangaist. 2, p. 354.j Denkt gij, zegt Maillard, de geestelijken van zijnen tijd aanspre kend, dat Christus die voor ons geleden heeft, op deze wereld gekomen is om zijn plezier, om cardinaal, bisschop of abt te worden, eenige beneficiën te verkrijgen en zich aan de slemperij over tegeven? Nooit heeft Christus concubienen gehad, nooit heeft hij verscheidene beneficiën genoten, nooit heeft hij jachthonden noch roofvogels onderhouden. Het is zeer eenvoudig, dat, bij een zoo onge bonden leven en zulke bedorven zeden, de gees telijkheid zeer onwetend moest zijn. Ook, konden de priesters bijna niet lezen, verstonden niet Buitengewone zitting van 23 Februari 1875. C0MED1ESPEL. hetgeen zij lazen, en bij gevolg van hun onver schilligheid en onbekwaamheid, gaven zij geen onderwijs aan 't volk. Men zag ouderlingen, die niets van de eerste grondslelsels van den gods dienst kenden, zelfs niet de vaderons. Irotier, bisschop van Poitiers, en Iribrade, bisschop van Parys,geen eenen priester in hun bisdom vindend die bekwaam was te onderwijzen, deden door eenen paler kleine sermonen maken, die de priesters aan het volk moesten voorlezen. (Delaure, hist, de Paris, t. 1, p. 463.J Men mag grootendeels de ongebondenheid en de bedorvenheid, welke de schrijvers der midden eeuwen aan de geestelijken verwijten, toeschrij ven aan den ongeliuwden staat welken aan de priesters door paus Gregorius VII voorschreven werd. Men weel dat in de eerste eeuwen van het christendom, de priesters en bisschoppen moch ten trouwen, en dat het Evangelie zich stellig verklaart tegen den ongehuvvden slaat (1 Tim. IV, t. 3: 1 Corinth. IX, 5. VII, 2 en 9 Math. VIII, 14J; de apostelen, en eerste pries ters en bisschoppen, namen eene vrouw, en niemand vond er iets op te zeggen. Het ware te wenschen, zegt Alvarus Delagius, bisschop van Sylva in Portugaal, dat de geestelijken nooit belofte van zuiverheid gedaan hadden, bijzonder in Spanje, waar zij ruim zoo vele kinderen hebben als de wereldlijken. Moet men verwonderd zijn over de bedorven heid der zeden der geestelijkheid in de midden eeuw, wanneer men het pauselijk hof van Rome er zelf het droevigste voorbeeld van ziet geven? Sinl-Bernard heeft twee boeken geschreven tegen de bedorvenheid dei' geestelijkheid van zijnen lijd. In eene der verhandelingen getiteld: consi derations ad Eugenium Pontificem, geeft hij de beschrijving der bedorven zeden der pauzen en bisschoppen, en in de andere, voor titel dragend: Apologia ad Guillielmum Abbatem, de schrikkelijke misdaden die in de kloosters gepleegd werden. Op het einde der i5" eeuw was die bedorven heid der zeden der priesters tot tiaar hoogste punt gestegen, en de godvruchtige schrijvers zijn 't accoord daarover. De hervorming alléén was bekwaam de zeden der geestelijken te zuiveren; langs alle kanten door de hervormers aangetast en in het oog gehouden, trachtten zij dooreen meer voorbeeldig leveu, de beschuldigingen hen toe geworpen, le ontvluchten. Ziedaar beminde lezers, eenige kleine staaltjes uit de geschiedenis der geestelijkheid, die de pretentie heeft van alléén bekwaam te zijn het goede en het zedelijke aan de menschen te onder richten. Gij ziet wal leventje de geestelijken beleefden in dien goeden ouden tijd, tot welken de klerikalen verlangen onze bevolking terug te brengen. En, t zou nu nog een ander spel zijn, indien zij konden onverlet de baas spelen en gansch meester zijn

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1