POPERINQHE. Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM, BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Mijnheer de uitgever, Zijn hert van eenen priester die verga, ven kan, hoont en lastert eenige regels verder eene geheels, maatschappij, samenstrld uit d, treffelijkste lieden van Poperihghe en elders. [)e heer voorzitter van die edele maatschappij, waari van zijnen vader BI. Delbove altijd een der hoofden was, wordt door hem niet gespaard. X. B8E&Z3BS35BQC 'fUOXS3&: r ftsrsgBagare-igBgagg.' mwh i i miiiiiii inn inn mi mi mi xrssbsbbt1 Afgemat door dr'zitkle en verbrijzeld door het lijden, BI. B cuvve zag zich genoodzaakt dtze •onderscheidene en moeilijke bedieningen te ver laten; bij zijne aftreding waren zijne colegas diep getroffen en de arme ongeiukkigen overlaadden ■hem met hunne zegeningen. Dit leven van zelfopoffering, dat tot voorbeeld aan de jongheid moet dienen, bleef niet onopge merkt bij liet Landsbestuur, en tijdens het laatste bezoek in onze stad van M., ontving M. Becuwe uit de handen des Konings het ritlderskruis zijns orde's. Na gesproken te hebben over zijn openbaar leven, moet ik u onderhouden over zijn bijzonder leven 't Zal mij genoeg zijn, MM., u te zeggen dat M. Becuwe de achting en de toegenegenheid zijner talrijk' vrienden behouden heeft en dat zijne familie die hij omringde met.de teederste verknochtheid en eene onophoudende bezorgd heid, alleen in staat is liet onmeetbaar verlies te beseffen dat zij komt te onderstaan. Ziet daar, Mijnheren, de waardige ambtgenoot aan wie wij l. den de laatste hulde komen bewij zen. De plaats en de omstandigheden laten wij niet toe verder te spreken over het zoo wel ver vuld leven, er het is niet in die rasse afschildering dal men In t volledig tafereel zijner verdiensten kan vinden maar hoe kleurloos zij ook zij, zij wordt volledigd door de aanwezigheid dezer ontelbare menigte vrienden en medeburgers, toe gestroomd, oui samen met zijn,e naastbestaanden, tranen van smart en spijl op zijn graf te komen storten. Vaarwel dierbare ambtgenoot, in naam van het gemeente-bestuur, in naam uwer talrijke vrienden en van uwe medeburgers, Vaarwel Schoolpenning. - £ijst des &®BSï54eiÉs. Een begin, fr. 8-00. Rondhaling in't caféhuis, 4-57. Eene partij wiskt, 1-50. Rond de keers, 3-40. Wiskt, 0-56. Na het concert van Maandag, (29 Blaart), 1 -18. Eene partij bak, Concorde, 1-23. Eene partij kaarten, 0-08. Een prijs uit het Schaapstal, 2-00. Eene partij smausjas, in de Spore, 0-30. Cercle des X, 0-70. Uit de getemde, 0-23. Braemtjein den Sultan, 1-57. Total fr. 24-96. ESsipgei'wacSit. ud wa k a nt.uu.i Sedct' t eenige dagen hoort men veel spreken over de Burgerwacht of garde civique. Het schijnt dat er een dertigtal nieuwe garden ingeschreven zijn, hetgeen tot die redekavelingen oorzaak zoude gegeven hebben. En nogtans de maatregel heeft niets willekeurig. De instellende wet der Burgerwacht van 8" Mei 1848, roept ai de Belgen in van 21 tot 50 jaar, wel te verstaan deze die in de kosten van hunne uitrusting kunnen voorzien geene reden, dan die van den dadelijken krijgsdienst, kan een burger van de inschrijving op de registers ont slaan (art. 9 en 10). Indien dus een gemeentebestuur personen oproept moet zulks slechts aanzien worden als de eenvoudige toepassing der wet. Wij begrijpen dus niet hoe dat sommigen daarover ontevreden kunnen zijn ja zeifs, dat er zijn die niet aarzelen alle slach van kleine middelen te beramen, om aan die instelling Ie ontsnappen. Zekerlijk brengt de uitvoering dier wet eenige korte onaangenaam heden bij maar indien wij ons roemen, en met recht, in een vrij en onafhankelijk Belgie te leven, zouden wij ook niet mogen terug deinzen voorde lasten, en de diensten die het Vaderland, in vergelding, van zijne kinderen eischl Vergeten wij nooit dat wij plichten jegens hetzelve te vervullen hebben en dat dezen die, in welk vak het ook zij, dezelve verzuimen, geen deel mogen nemen in de achting en den roem die het Vaderland te beurt vallen Wij herhalen het, hel Stadsbestuur heeft niets dan zijne plichten volbracht, en wij denken dat het tenzij voor gegronde reden, bij zijn besluit zal blijven en streng, 't is te zeggen, zonder uitneming, de wet zal toepassen. Zulks is liet eenigste middel om eene ernstige Burgerwacht te hebben en om tevens alle reklamen te mijden I Ingezonden.) WerJ&B'ccIites'ffipaad. - Bij konink lijk besluit is BI. Valcke-Hage, voorzitter van den werkrechtersraad te IJperen benoemd en BI. L. De Coene, onder-voorzitter. AcmdbcipSe. - De Besturende Commissie heeft de eer de leerlingen te verwittigen dat, te beginnen met Zondag 1April, M. Justice zijne lessen over de Rekenkunde zal voortzetten alle Zondagen van 8 tot 9 en van 9 tot 10 ure, en dat M. Heyninx, Ingenieur-Bouwmeester, lessen in het bouwen-'(fephnologie) zal geven op dezelfde dagen en uren, in het lokaal der Academie. De Besturende Commissie wenscht vuriglijk dat de leerlingen en lumne.ouders liet nut besef fen welke er uit deze lessen te trekken is. Op het einde des leerjaars zullen er prijzen gegeven worden aan dezen die met vlijt de lessen bijgewoond hebben. ffiaagcütskkcu. - Donderdag laatst is er in de statie te Kortryk een ongeluk gebeurd. M. Emile Leroy, kantenkoopman onzer stad, heeft in het veranderen van trein zijn been gebroken. Blrn heeft hem denzelfden dag in ecnen treu rige» toestand naar zijne woonst te IJperen overgebracht. Sieur Edouard Roose, metser, geboren en wonende te IJperen, in de Tegelstraat is Woensdag laatst van eene leedcr van 23 sporten gevallen en zich den rechter-arm gebroken. Ten zelfden dage is sieur Lievin Bouchaerf, kleermaker, wonende alhier op den kanonweg, in hel noenuur, op de eerste verdieping zijner woonst door het venster gaan liggen om de lucht te scheppen en er door gevallen op de sternen der straat. Hij heeft erge wonden aan het hoofd bekomen. Dit ongeluk is, zoo het schijnt, toe te schrijven aan de dronkenschap, waaraan de ongelukkige zich sedert eenigeii tijd overgaf. S4{t«la>SicSlaöoI. - Programma der stuk ken die zullen uitgevoerd worden in de gewoone Zaal der Halie, morgen Zondag li" April, van middag tot één uur, door hel Muziek der Stads school. 1. Pas redouble, door eenen oud leerling der Stadsschool. 2. Ouverture, door Ed. Grégoir, arr par 31. C. Otlo. 3. La Grive, polka pour petite flüte, door Chrislophe. 4. Valse: La Magicienne, arr. par Vanden Boogaerde. 5. Fantaisie pour Clarinette, door M. K. Otlo De uitvoering der-muziekstukken zal bestuurd worden door BI. A. Balmaekers. Er zal in de zaal eene bus geplaatst worden, om de gunsten te ontvangen, welke de vrienden der Stadsschool willen storten, ten voordode dei- arme kinderen, die regelmatig die school bijwo nen. Van den 2" tot den, 9" April 1873. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) te zamen, 14. Vrouwrhjk Sanly, Joannes, zwingelaar, en Reyiiaert, Lucia, dienstmeid. Wydooghe, Maria, 88 j., z. b., weduwe van üesiderius Arnout, Rysselst. Delobel, Eusebia, 66 j., spinster, echtgenóote van Joannes Hoet, St-Jacobs nevens Ypre.xYelvoet, Virginia, 46 j., z. b., ongehuwd, Lange Thouroulst. Becuwe, Caiolus, 72 j., apotheker, echtg. van Eudoxia Verrue, Boomgaardst. Dutliieuw, Julia, 31 j., naaister, echtg. van Petrus Degraeve, Meenenst. Demarez, Enphrmia, 99 j., z. z., weduwe van Petrus Boutry, St-Pietrrspiaals. Ghillebaérl, Ludovica, 94 jaren, kantenwerkster, ongehuwd, Lange Thouronist. Desmet, Remi- sius,, 21 j., z. b., Lange Thouroulst. -Ver- haeghe, Guslavus, 29 j., schoenmaker, onge huwd, Koeimarkl. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2), de 7 jaren Vrouwelijk idem 1)°' 8 April 1873. Wij hebben in onze vorige artikels laten ken nen door de bevel-brieven en andere middels van het bisdom, hoe dat er twee groole veldslagen geleverd zijn geweest, tijdens de zending en den Paaschen, tegen onze liberale maatschappij de Philharmonic door het Rometnsch leger, en onder de bestiering van den gekruinden ge neraal Huys-Bluys. Om dit leger te versterken, den ópper-bevel hebber Jan van Leffmghe te Brugge, had, tijdens de Ju bi lé, nog twaalf zijner bijzonderste vreemde gekruinde kapiteins en luitenanten van het Ro- meinsch Leger, en waarschijnlijk ook van het ie- ger van Don Carlos, alhier ter plaats gezonden, zonder te rekenen de medehulp van de gezalfde sergenten en kaporaals der naburige gemeenten, dit al, om de liberale Maatschappij zooveel te ge makkelijker te kunnen overwinnen. Wij, als overwinnaars,houden ons dan als ver plicht, een verslag te geven der voorzeide veld slagen. Hst leger der liberale Maatschappij, de Phil- harmoniebestond, tijdens de zending, Gene raal en zijnen etat-major medebegrepen, uil 516 krijgsmannen. Sedert de zending, tot heden, 44 nieuwe en kloekmoedige soldaten zijn er bijgekomen. Een Luitenant is, door ziekte, op het slagveld gebleven, maar hij heeft nogtans tot het laatste toe standvastig en getrouwig aan zijne liberale princiepen blijven houden, en alle pogingen' to.t zijnen afstand van het leger, door de gekruinde bende, verworpen. Vijf andere twijfelachtige mannen zijn overge- loopen tot den vijand, en hunne weglooping, se dert lang voorzien, heeft de grootste voldoening in ons leger verwekt. Een zekeren Y Jeppen heeft zijn afscheid schriftelijk begrond op eenige persooneele in tresten en dan, voegt hij er bij, om dat hij, al hoewel sedert 51 jaar deelmakende van dit leger, tot heden toe de sijmpathie van zijnen generaal noch van zijne medebroeders heeft kunnen beko men, de kennisgeving van dit ontslag heeft door algemeene toejuichingen aanveerd geweest. Ziet daar geheel den uitslag van deze twee af grijselijke veldslagen door de jiomeinsche solda len aan de Philharm'onie, die tegenwoordig 655 leden lelt, geleverd 3 verminderingen te gen 44 vermeerderingen. Onze oprechte gelukwenschingen, heer deken! Lof en eer, aan den kloekmoedigen liberalen Generaal 51. Van Morris Lof en eer, aan zijne eerlijke en standvastige liberale princiepen Lof en eer ook aan zijn njenschlievend en milddadig karakter, door wélke schoone hoedanigheden hij geheel zijn leger bijeen is blijven behouden en zelfs vermeerderd heeft. Wal groote voldoening voor dezen dapperen voorzitter die, Ier gelegen heid zijns feestdags, op Zondag 18 dezer maand, eene algemeene revue over zijn leger zal pass'ee- ren, die zal gevolgd worden door eene groole Cijbelschieliug, met menigvuldige zilveren prijzen alsook een lekker avondmaaitijd door M. Van filerrisgeschonken aan al de leden die aan deze feest zuilen deelnemen. De uitrekeningen, ons tot heden bekend, beloopen al tot meer dan 400 le den, 'l gene eenen schoonen stoet zal vormen. Nu, dat deze twee veldslagen voorbij zijn en ten voordeeligste als het maar zijn kan voor ons leger zijn uitgevallen, zonde onze goede overste, M. Van Blerris, die geene de minste rancune legen zijne vijanden draagt, niet goed vinden de heereti Generaal Jan van Leffinge en Huys-Bluys, nu t hunnen Etui-Major, uit te nooden om onze revue, op 18 dezer, bij te wonen, ten einde een gedacht te hebben, iioe machtig een leger is welke eene goede opvoeding ontvangen heeft Zij zouden dan zich kunnen overtuigen van hunne minderheid en in welken slechten slaat hun eigen leger verkeert. Ook het spreekwoord zegt:«Zui- k"U meester, zulken dienstknecht,» en ais men de opperhoofden Jan van Leffinghe en Huys-Bluys be ziel, hunne onderlaag is geenszins te verwonde ren. Indien wij hun iets te raden hadden, het ware van voor eenen tijd zich te laten inlijven bij het Pruisische leger, onder de oppermacht dei- Generaals Von Bismarck en Von Bloikte, en dan zullen zij eenige kans hebben veldslagen te kun nen winnen; zij zouden daar kunnen ondervinden op welke schoone wijze deze twee deftige Gene raals het diiilsche gekruind leger doen marchee- ren, en alsdan zouden hunne onderdanen uit vraakzucht de deuren van hunne tegenstrevers met drek niet meer moeten besmijlen, 't geene hier gebeurd is en hun de naam van katholijke drekparlij heeft deen geven. In tusschcntijd wij leveren zulke onbeschofte mannen en daden over aan de waakzaamheid der bevoegde overheid. «saK§3«®ö Zie hieronder eenen brief ter inplaatsing ons toegezonden. Ons dunkens zon M. Delbove veel wijslijker gedaan hebben, had hij dat potje ge dekt gelaten. Brugge, den 7 April 1875. Zoo even is mij, ik vyeel niet van wien, één van de laatste nummers van uw blad De Toe komst, toegezonden geweest. In dit nummer maakt gij van mij gewag en verhaalt, nopens de begraving van mijnen welbeminden vader, din gen die ik zonder antwoord niet kan laten voor bij gaan. Daarom, gebruik makende van het recht dat de wet mij geeft, kom ik u vragen dezen mijnen brief, zoo ais hij is, in het naastko- mende nummervan uw blad te laten verschijnen. Mijn antwoord zal kort zijn, en voortkomen uit het hert van eenen priester die vergeven kanen tevens van een kind, dat zijnen vader teérlijk be minde in zijn leven en bitterlijk beweent na zijne dood. 1° Als kind van den overledene en als priester zeg ik dut al de onaangenaamheden die in de be graving van mijnen lieven vader plaats gehad hebben, mij uitnemend hard gevallen zijn. Omdat ik priester ben, bad men, mijns dunkens, mijne hoedanigheid van kind niet moeten miskennen en lioonen. 2° Ik geloof dat ik, als priester, meer be kwaam ben dan mijne geëerde moeder om de maatschappij van de Philharmonic, bestierd door eenen president gelijkMr J.VaiiMerris, volgens ha re zedelijke waarde te schatten. Het dunkt mij ook dat Mr Van Blerris, met zijne muziek en pom piers, eene ongelukkige omstandigheid gekozen heeft, om de verscheidenheid van gezindheden, die in eene familie kan bestaan, te' doen uitber sten, en zoo ons hert met nog grootere droefheid te vervullen. Moest het hem niet genoeg geweest zijn, te wéten en te zien dat ik daar tegenwoor dig was, om zich te onthouden van 't geen mijne kinderlijke en priesterlijke gevoelens zoo ging kwetsen Wal te voorzien was, is gebeurd: ter zijde der doodkist van mijnen vader, heeft de droefheid mijn hert overweldigd, en publiek op de straat zijn mijne gevoelens losgeborstenen, als ertoe gepraamd, heb ik geprotesteerd legen eene handelwijs, die mij eene barbaarschheid scheen. 3? Ik mag zeggen dat, indien mijn overleden vader,dien ik nog lange jaren-hoopte te behouden, van Mr Van Blerris maatschappij heeft deel ge maakt, hij- ons, door zijne stichtende godvruch tigheid in zijne doodziekle, den allergrootsten troost-gegeven heeft, en, ware hij tot genezing gekomen, dat hij voorzeker nooit meer van de Philharmonie ging noch kon deel maken. 4° Het is buiten allen twijfel dat niet alleenlijk, 8elijk gij zelf het moet bekennen in uw blad, Mr de Deken meester is van de lijkstoeten in zijne kerk, maar ook dat hij meester is en de politie heeft over de lijkstoeten even als over de proces sie» op de straat. Menigmaal is het zoo gevon- nisd geweest; en ware het anders, wat zou liet godsdienstig karakter van diergelijke plechtig heden geworden 0 o° Eindelijk, Mr de uilgever, aangaande de na- aping van mijn hakkelen, welke gij lot 5 maal toe onder de oogen van uwe lezers stelt, kan ik moeilijk verstaan/dat zulks uit de pen van eenen poperingiienaar zou komen. Immers het schijnt mij zoo klein en verachtelijk van eene natuurlijke gebrekelijkheid, die niemands schuld is, tegen eenen stadsgenoot te willen keeren. Om dit te verstaan, Mijnheer, is er maar een graantje lij klit-id en beschaving npodig. (Tv Nochtans, Mijnheer, als priester, vergeef ji deze en al andere beleedigingen die ijc in a droevige omstandigheid van het overlijden mijnen vader onderstaan lu:b. Voor het overj„' durf ik, met gerustheid het onpartijdig oordè'.'i van a:1e treffelijke burgers te gemoet zien, tii (|c vaste overtuiging dat ik maar gedaan heb 't gee de godsdienstige gevoelens van eenen priester e„ zoon van mij verrischtrri. J. DELBOVp priester. Onze lezers zullen erin opmerken dat die Delbove zonderlinge kwaliteiten aan zijn ambt »a, priester toekent, zoover dat eene moeder, meth^ oogenblik zij een zoon heeft die priester is, ge zierkeu verstand meer bezit en niet anders meeJ denken tnag dan hij Zijne zeemzoete taal, altoos als pries ter,verraad eene calossale jesuitenstreek 0111 de lozers |e misleiden zijn antwoord uit het hert kooiend,, van eenen priester die vergeven kan is kosteliR en doet ons herlelijk lachen E.h wel heer priester Delbove, gij moogt boffen, gij hebt uw eigen een schoone panenoog geslagen I En ware liet niet dat de overheersching jg uwen brief doorstraalt, en waarin gij uwen deken Policiekommissaris wilt maken, wij zouden n vierkant uitlachen met uw jesuiten gezeever doch wij laten eene antwoord u schuldig door ónzen correspondent. Deze zal met zijn hert die KAN vergeven u eens duchtig op uw plaats zetten en u toonen dat van uwentwege zwijgen onverbeterlijk ware geweest. Saldi, Y% O JES¥Efü 7» april j 873, Heer opsteller, Dewijl uwe gazet openslaat tot het opnemen van alles wal strekt om de menschelijke dwaas heden te hekelen, en voornamelijk, deze daarge- steld door hun, die om hunne geleerdheid en de weerdigheid die zij bekleeden zouden moeten min onderhevig zijn dan anderen zulke dwaasheden te begaan, neem ik de vrijheid Ued. eenige regelen ter inplaatsing te zenden. Het is niet alleenlijk in de steden dat de gees telijkheid met handen en voeten werkt ten voor- deele van haren winkel de opvoeding, maar zelf in plekjes waar zij de overhand heeft zoekte zij nog iemand of iets te vervolgen. Sedert eenigen tijd woont er alhier een jongeling die zijne stu diën in de-Iloogscliool van Gent doet. Eh wei zoudt gij gelooven dat dit meer of genoeg is om hem lol het mikpunt te maken van al hare ser moenen. Naar hem lastelijk afgeschilderd te heb ben, zoover liet niet noodig is zijne naam teho'oren om hem te kennen, zij vallen uit tegen zijne manier van leven en waarschuwt de ouders opdat zij hunne dochters wel zouden bewaken tegen dien kerel I Omdat hij leerling in een gesticht is van zuiver wereldlijk onderwijs, moet hij, als al zijne medeleerlingen, bedorven zijn tot in het merg der beenderen en daarom moet men voor hem eenen afschuw hebben. Onze geestelijkheid, misschien vreezende dat er nog andere ouders hunne binders ter universiteit zouden kunnen zenden, preekt en dondert tegen dit gesticht dat er de honden niet zouden van willen eten, terwijl zij de universiteit van Leuven ophemelen en aanprijzen dat Het een plezier is! En in afwachting heeft onze jongeling zich maar we! in acht te nemen en recht in zijne schoenen te loopen of anders het is er op, zijt er zeker van. Voor ik sluite, heer opsteller, doe ik hier eene vraag, ten einde die door hel publiek te laten oplossen Heeft een geestelijk man het recht uit politieke» haat, eenen mensch in zijn huislijk leven te stooreo door tegen hem de .wantrouw zijner medeburgers aan te vuren,en hem daardoor op meer dan 'ééne manier te plagen en te be schadigen Wij zullen dit God en den molenaar laten schéén, ontvang, enz. 9 April 1873. Het Journal heeft nog eens in 't harnas ge sprongen. Zijn afkooksel de Vrijheid, aapt het na. Vijf en twintig keeren MgNHEERE HIPPOL YTE BALLEKENS gevolgd van Gustave BataiUe Alexander Decock, lvon Lamcire, enz. Ziet g'j deze laatste in de schaduw staan van BIr Mrr BI'" Hippolyte Ballekens, lijnwaad marchand te Kor- trijk? Wat armzalige persona lies in den tabled UÜ Mr M" M'rl Hippolyte doet er edel en grootsch A\at helder en levendig kleur zoo g... als een pannekoek Zijn schitterende glans, zijn aloin- bekende roem, zijne nooit genoeg volprezen heer en glorie verdooft al de anderen het zijn dwer gen recht over den reus Ah! Mijnheeren vreest dien flmksche jonker, die dappere held, die onvermoeibare voorvechter die g..'.. Pruimsehijter. Gij zijt allen slechts schuim en klatergoud in zijne tegenwoordigheid) ja in de tegenwoordigheid van 31r Mrr M"r Hippolyte Ballekens. Alles heeft hij voor hem schoonheid en sier lijkheid van lichaamsbouw edelheid van ka rak-

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2