löPËRINGHE. Mi helooverd kind. avelghem, Siads Nieuws. oorlog bedreigd Hij die ons de wet- Faidei» op den nek wrong? Hij die dooi den mond van Benetletti, onze onafhankelijkheid behandelen wilde als eene pop waarmee men doen kan wat men wil? Neen Duitscliland is ie groot, te machtig te verstandig, te verlicht om ons te beledigen. Ons moreel helpen in onzen strijd voor beschaving, ja wel 'Ons dwarsboomen, omdat wij, ongelukkig genoeg, nog den ultra- moi.taanrchen kanker neit hebben kunnen uitroeien, ondanks al onze kloeke pogingen, neen, dit willen wij niet gelooven. Daartoe is Duitsch land te edelmoedig Aan 't Meuleken, een wel gekend gehucht eener gemeente van 't kanton Veuvne, is er een kind van elf tot twaalf jarentoebehoorende aan wer dieden, dat epileptiqueis, of eene zenuwziekte heeft, in eenen zeldza- men hoogen graadli et arme schepsel, slaakt luide schreeuwen, wringt zich armen en beenen, als de krisis over komt, roept en tiert van pijn en Siaarte, en vervult den bezoeker met aandoening en diep medelijden. Dit is zeer bedroevend en ongeluk kig voor het kind en voor zijne fa milie. Doch, liet is ook bedroevend, te hooren én te zien den overgrooten toeloop van volk uit al de omliggende plaatsen om naar dat kind te gaan kijken allerlei geruchten zijn daar over heinde en verre rondgestrooid de eene vertellen dat het kind betoo- verd is anderen, dat het van den duivel bezeten is! Iioe is het mogelijk van in de leste^ helft van de negen tiende eeuw nog zoo dom, nog zoo eenvoudig, nog zoo lichtgeloovig te zijn Iloe is het mogelijk dat in onze Vlaanderen nog zulke bijgeloovighe- den onder zoo veel menschen kunnen weerklank vinden En het geen nog meest bedroevend is van te vernemen dat er sommige menschen zijn die geleerdheid bezitten, en die zulke geruchten door hunne woorden en hunne houding schijnen aan te moe digen, in plaats van er tegen te pro testeren, en door hun gezag of door hunne positie, de verdoolde meening in te lichten, de eenvoudige menschen den blinddoek af te doen, en hen te zeggen dat er geene tooveraars zijn, dat er nimmer bestaan hebben, dat er nooit bestaan zullen dat niemand kan van eenen duivel bezeten wor den dat dit alles oudewijvenpraat is, en dat het in zulke ongelukkige gevallen niet te doen is met het on gelukkig kind te gaan belezen, zoo als er gezegd wordt, maar dat het kind moet toevertrouwd worden aan eenen goeden geneesheer, die zijn vak verstaat, die de ziekte kent, die ondervinding heeft. Dat dient gedaan te worden, en niets anders. Wij protesteren tegen zulke onge rijmde uitstrooisels wij protesteren uit al onze macht, in name der ge zonde redein name der weten schappen, in name der waarheid, en wij roepen-tot alle eenvoudige men schen Blijft te huis op uw werk, in plaats van de vensters te gaan breken door gedrom aan 't huizeken der moeder van dat kind ja, blijft te huis, op dat niet langer uwe onzin nige beevaart blijve dienen om de domme vooroordeelen in zwang te houden die ons de onwetendheid en de duisternissen van de middeneeu wen, te treurig en te bloedend herin neren en tot de geleerden en weten den zeggen' wij doet uwen plicht, spreekt tot de eenvoudigen met rede en verstand, en zegt aan de verleide volksschare dat het allen verdichtsels zijn wat men uitgestrooid heeften aizoo zullen deze doen wat er betaamt gedaan te worden, ik wil zeggen de onwetenden onderwijzen, de vooroor deelen en bijgeloovigheden helpen uitroeijen. X. X. (Advertentieblad) BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. 14 April 1875. Aen J. Delbove, priester. O IJperen, 17" April 1875. Sclroolpüsining. - De kring ter be voordeeling van den schoolpenning zet hare werking voort. «Veel kleintjes maken een groot, zegt het spreekwoord, en deze kring, zich. dit herinnerende, verzamelt alles in, hoe gering ook, zeker zijnde dat op den duur, hunne pogingen zullen met den besten uilslag bekroond worden. Lijst van den 1" trimester, Gevolg van eene mande zonder onderste, fr. 24-96. 5-40. Totaal fr. 28-56. Giai-gea-wacBiil. - Het volgende artikel is ons ter inpluatsing toegezonden Heer opsteller, Ik heb met vee! aandacht gelezen het artikel over de Burgerwacht, in het nummer der, Toe komst van Zondag laatst, en ik ben overtuigd dat het ernstig noodig is onze medeburgers kennis te geven, volgens de inrichtings-wet, wie het recht heeft ingeschreven te worden op de controle van den werkzariien dienst. Ik zeg: het recht, want in een vrij land zooals Belgie, is het toegelaten aan eiken burger van gewapend te worden, de orde en de wetten te beveiligen en te waken over het behoud onzer nationale onafhankelijkheid en de onschendbaar heid van ons grondgebied. Wie zijn, volgens art. 24 der wet, de burgers die door de Gemeente-Overheid moeten inge schreven worden Al degenen die in staat zijn fcicli te kleeden, anders gezegd, deze die de middels hebben om hunne kleeding te koopen dus, al de burgers die door de Gemeente-Overheid niet aangewezen zijn, moeten aanzien worden als personen, wiens middels zóódanig bepaald zijn dal zij deze kleine uitgave niet zouden kunnen doen, zonder zich te hinderen in hunnen koophandel, nijverheid of andere bestaanmiddelen. Om dit recht aan eiken burger Ie behouden heeft een besluit ven 27" Juli 1848, nr 42482 de volgeede bepalingen vastgesteld Een persoon ingeschreven op de controle de réserve, heeft altijd het recht zijn inschrij- ving te vragen op de controle van gewonen ii dienst; en deze inschrijving mag hem niet ge- weigerd worden. Door een algemeen onderzoek heeft men tot de ontdekking gekomen van een groot getal personen onzer stad die recht hadden om deel te maken der Burgerwacht. Deze inlijving verwekt hij eenige eene misgepiaalste ontevredenheid. De kleine onkost die er te doen val{ wordt ruimsehools vergolden door de eer van deel te maken eener der edelste instelling. Dus al deze die deel maken der Belgische Bur gerwacht mogen zich gelukkiger achten dan dezen die er geen deel van maken. Een nieuwe garde. ScEswohc Eisisjstesj. - Ei- sprake dat men vvelhaasl zal aanvangen met het optimme ren der stellingen lot het plaatsen der standbeel den in den noodgevel der Halle. De beelden die in de zuid- en' westgevels der Ilalle geplaatst zijn werden destijds vervaardigd door den verdienstelijken artiest M. Puyenbroeck en de plaatsing daarvan gaf aanleiding lot schoont- feesten die teenigermale ter eere van den beeld houwer ten deele vielen. Wanneer de schepenzale opgedaan was,werden er nogeens feesten ingericht waarin men de ar tiesten welverdiende eer toebracht. Nu, met de voltooiing dei- herstellingswerken aan onze groote Halle, verwacht iedereen zich, ter gelegenheid van Thuindag aan eene meer of min oflicieele plichligheid die de plaatsing der beelden onzer voorvaders zou vereeuwigen, zooveel Ie meer daar hut nu drij kinders van IJperen geldt die de vervaardigers derzelve zijn. Volgens de Pliotographiè'n die er van gemaakt zijn kan men zeer gemakkelijk oordeelen over de kunstelijke waarde derzelve en wij mogen vrij en zonder aarzelen verklaren dat deze beelden voor niets moeten onderdoen voor deze die reeds van over lang in de gevels pronken, ook wanner men den naam noemt van M. Fiers is allen lof overtol lig, en onze twee j udige IJpersche artiesten de heeren Lefever en Comein, die, als M. Fiers, de hoofdstad bewonen en ter gelijker tijde als die heer een gelijk getal beelden vervaardigd hebben, mogen eene verdiende plaats nemen in onze lof- tuigingen over de volmaakte uitvoering van hunne werken. De stad mag fier zijn aan deze kunstenaars het licht gegeven te hebben, en de burgerklas, waar van zij kinderen zijn, zou haren wensch voldaan zien, mochten zij het een of andere feest ter vereering dezer volkskinderen bijwonen. X. (iemccntc-school. - Het muziek feest gegeven door de leerlingen der Gemeente school onzer stad, Zondag laatst van 12 tot I ure, is zeer wel gelukt. Een schoon en talrijk publirk heeft aan den oproep beantwoord en ■mildeiijk, zoo bet schijnt, zijne jonst voor de Gemeente-School getoond. De muziekstukken, uitgevoerd onder het bestier van den kundigen muziekmeester M. Balmakers, hebben de goedkeuring van eenirder verdiend. +N Ê&aeïte. - In den nacht van dl" tot 12" April, is er ten nadeele der weduwe Crienj-Coe.- voet, koopvrouw in de Vleeschhouwerstraat (Statiestraat), alhier, ontstolen geweest vaneen tot twee dozijnen geeie buzaan vellen. Een oud zilve ren zakuurwerk, ter waarde van 5 a 4fr., en eene somme van 70 fr. zijn insgelijks door de dieven of den dief medegenomen. De daders zijn tot heden onbekend. \an den 9" tot den 1G" April 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) z 10> Vrouwelijk 6) Vandorpe, Edouardus, wever, en Vanheule, Eudoxia, kantwerkster. Denys, Petrus, goud smid, en Vankemmel, Lucia, zonder beroep. - De Gryze, Franciscus, wever, en Duprez, Virginia, strijkster. Cardoen, Carolus, zwingelaar, en Lenoir, Sabina, kantwerkster. Joseph, Petrus, 86 jaren, zonder beroep, we- duwaar van Maria Weis, Hondslraat. Laire, Petrus, 72 jaren, koeihouder, weduwaar van Joanna Deibecque, Mondstraat. Gauquie, Bar bara, 78 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Playi, Bollingstraat.Flamey, Alexander, 78 jaren, zonder beroep, weduwaar van Maria Provoost, Dixmudcslraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 1) j de 7 jaren Vrouwelijk idem 0) Zondag laetst heb ik de Toekomst gelezen en ik heb niet weynig verwondert geweest van te zien dat gv naer den lykdienst van uwen vaeder gekomen zyt als priester. Gy spreekt noglans van uwe kinder gevoelens en van uwe teedere liefde voor uwen afgestorven vaeder. 't Is spylig dat deze gevoelens by u maer ge komen zyn nae zyne dood, het zou hem veel aengenaeme genoegen verschafqhebben deze ge voelens by u Ie ontdekken gedurende zyn leven. Gy zoudt veel beter enkelyk als kind naer de begraeving gekomen zyn, want gy had als kind, in de legenwoordigheyd van meer dan 800 treffe- lyke persoenen de gedaglenis van uwen vaeder niet durven hoonen. Maer wat durft een priester niet! Zien wy niet daegelyks al de vyandschappen welke zy in de famillien doen ontstaen, zy die zich de dienaers en naevolgers van den God van vrede durven benoemen. Ook den deken en de professors hebben u wel geoordeeld. Uwe koppigheyduwen dwaezen hoogmoed waerborgden hun uwe medewerking. Maer hunne poogingen zoo wel als uwe ontaerde handelwys zullen tegen de Phiiharmonie en de Societeyt der Oude Pompiers vrugteloos blyven. Gedurende de laetste ziekte van uwen vaeder is den deken meer dan honderd keeren gekomen om zyne demissie te verkrygen. Hy deed al de deuren siuyten en om myn ver trouwen beter in slaep te wiegen, hy gebaerde vermaningen over d'eeuwige zaeken te willen geven; hy verhoopte dat uwen vaeder,overvallen en afgemat door de ziekte, zyne demissie zou geteekend hebben. 'tWas al vrugteloos,want nae 23 jaeren lang in de societeyt zooveel genoegen gevonden te hebben, hy was te zeer aengekleefd aen den President en aen de medebroeders, om hun te verloochenen en hy zond deo dtken wandelen, telkens dal hy hem van die nieuwe zonde kwam spreeken. Engy durftonbeschaemd doen verslaendat uwen vader, in geval van geneeziiïg, de zael zou ver iaeten hebben en,dewyl gy aizoo vrywillig liegt, gy roemt 11 van eenen priester te zyn van den God van eeuwige waerheyd! Als gy my vroeg om uwe studiën veortezetten lot het seminarie, gy moest i«y zeggen dat met het priesterdom alle kinderlyke gevoelens, niet meer kunden noch naoogden bestaen en dat wy uwe ootmoedige dienaer en dienaeresse moesten wezen, maer in dat geval, gy zoudt het niet ge- geraeden gehad hebben. Gy zoudt veel beter treffelyken plafonneur ge weest zyn, onderdanig aen uwe ouders en met uwen aerbeyd een eerlyk bestaen verdiend heb ben. Gy zoudt niet hebben durven schryven dat uwe hoedanigbeyd van priester u boven UW'e pjtders plaetst, dat gy alleen kunt oordeelen en dat de ouders, wanneer de jongens in 't zwarte zyn, voor hun maer de rol van dienaer en dienaeresse meer te spelen hebben. Gy hakkelt, zegt gy, ja gy hakkelt als gy de overhand niet kunt verkrygen, want alsdan de gramschap en den vernederden koppigen hoog moed versmagten de slem in uwe keel, maer als gy gelooft te zegepraelrn en dat gy met andere kwezelaers de rëglen van uwen broeder kunt ondermynen en miskennen, gy kraeyt toen wel zonder hakkelen. 'I Is te lang dat uwen drummenden koppigen aerd iny bekend is, omdat ik er my ooit zou kunnen over tnisgrypen, Gy zoudt willen dat den deken de politie van de lykstoeten zou hebben en dat hy meester zou zyn op straet gelyk in de kerk. H<?e! t was ik die den deken vroeg en die hem betaelde om naer [jet huys te komen en 't is den deken die zou commandeeren en zeggen vvie aen den lykstoet zal deel nemen en wie hy er teo-en myn en wil zo,u uitsluvten. Kent gy dan het spreekwoord niet Die belaeld, conanjandeerl. Indien den deken lykstoeten wilt comman(j ren, dat hy gael om d'arme behoeftige menseh'" in te haelen,maer alsdan gaet hy nauwelyks te/" tot aen de kerkrdeur en zviien kappelaen pas d'argetit pus de suisse. Gy spreekt ook van vonnissen die de kerkre(, ten aldus vastgesteld hebben. Vermits er besta naemt ze, maer gy zult er u van wagten, J.i wetende dat gy nogeens vrywillig liegt. Indien gy begeert nog beter van iedereen Pe kend te zyn en aldus nieuwe Ivtels bv u\L' bisschop te verkrygen, en nog eens van uWe confraters gefeliciteerd te zyn gelyk op den da„ van den lykdienst, keert man- weder -naer d'Ezi straet te Brugge, om door uwen advokaet eej nieuwen schimp artykel te doen schryven. Ik zal u nog eens zelve antwoorden en,alhot. wel gy hebt durven schryven dat de ouders, djj het ongeluk hebben priesters onder hunne jon. gens te tellen, schaers verstand genoeg blyVen houden- om de dienaers van die uitstekende liglen te worden, ik hoop nochtans dal God n» genoeg gezond verstand zal overlaten, om ["e bewyzen dat het vierde der tien geboden niet verdweenen is, sedert dat gy en de uwe het wilt vervangen door: zyt de slaeven van uwe jongens in plaets dat er geschreven staet Eert UVVen vader en uwe moeder. WEDUWE DELIiOVE-BOlICQljEY, Ter gelegenheid der schuif-schieting geofferd door M. Van Mei-ris aan al de leden der Phil, harmonie en die den 18" der loopende maand plaats heeft, men had aan den burgmeester de permissie gevraagd om de noodige perssen te mogen plaatsen langs den openbaren steenweg van den Abeele, op eenen kilometer afstand der stad. Onze burgmeester - volksvertegenwoordiger heeft geradig gevonden te antwoorden aan JI, Lebbe, gemeenteraadsheer en major der burger, wacht, die lid van de commissie der schieting ij en die zich van deze vraag bij hem had willen belasten, dat zulks niet kon toegelaten zijn, om reden dat de paarden die aldaar zouden gepas seerd hebben zich hadden kunnen verschrikken en groote ongelukken veroorzaken. Hoe komt het dat den burgmeester tot ilu gewacht heeft om in zulke schietingen gevaar te vinden; verschillige keeren 's jaars waren hier zulke feesten gegeven en, alhoewel deze schielim gen dikwijls in het midden der stad plaats had den, nooit heeft er het minste ongeval gebeurd, Daar is de vraag dat eenieder zich doet, en hier is de antwoord die van alle lippen rolt. Deze schieting is eene liberale feest, onze ka- tholijke stadhuisbazen moeten dan trachten de zelfde te doen mislukken. Wij leveren dit gedrag over aan de popering- scheschatplichtigcn; men tracht ten hunnen voor deel wat feesten in te richten om de neeringdoen- ders profijt te verschaffen en de overheid der stad zoekt onderkotige middels om deze feesten te doen missen, onder het spottelijk voorwendsel dat er gevaar zou zyn voor de paarden. Maar dat onze kopstukken ons eens uitleggen waarom men alles toelaat aan de eene en alles wilt verbieden aan de andere. Was er geen gevaar voor de paarden, als wan neer men over twee maanden eenen altaar opge richt had ten midden der Groote Markt en dat er duizende kwezelaars van de omliggende paro chiën ile straten doorliepen al schreeuwen en tieren, genoeg om al de paarden oorendul te maken Waarom die twee malen en twee ge wichten en waarom onder de klerikale regende die ons bestiert, zijn de heigen niet meer gelijk voor de wet? 't Is waar, hel orde-woord koomt van het bisdom de liberale Phiiharmonie moet verpletterd worden en, om tot dit oogwit te gei aken, alle middels zijn goed; die schepsels van den bisschop moeten dan gehoorzamen aan zijne bevelen, hoe dom en hoe belachelijk deze ook mogen wezen. Niettegenstaande de tegenkanting van de zoo gezegde kerkelijke en wereldlijke overheden, deze feest zal noglans plaats hebben, want de com missie der schieting heeft de noodige maatregels verschaft om hun kwaden wil zonder uitwerk sel te laten. De perssen zullen geplaatst zijn in belokene plaatsen waar de wraak onzer tegen strevers ons niet zal kunnen vervolgen. Wij laten aan alle onpartijdige lieden oordeelen ovei zulk een gedrag en wij schandvlekken de age middels welke de dweepzuchtige zwarte bende hier gebruikt tegen onze liberale muziek maatschappij. U April 187 'j hêïd ^a<*er'ce Postb°de ffeeft mij de Vrij- Goed manneke lees luid op het nieuws ro'^ U-rvvijl ik mijne pijp ten einde Het kind gehoorzaamt: het leest van 't begin lot t einde en tamelijk goed. Er komt nu een nieuwe iieerrr te vpor- 'Jn; de HEEt-R munijeerrr IIonoré Vin Sace- ghem. Wat voor soort van vogel'is 'dat vaderke?? Vraag het liever aan Mocderke, mijn kind; ik moet straks werken beginnen; doch 'k zal luisteren wat zij u over dat schepsel Gods zal vertellen r r t j r r t r ?e Heer Mijnheer IIonoré Van Saceghem, mijn lieve jongen, dat is de zoon van zijnen vader St-Petriis van den sakristie-zolder. Hij is de broeder van den geestelijken Gentille die it) zijnen gewijden driehek den Champagne i

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2