De ïegen - Rtamatischs WATT E HUIZEN Müïg Staande op de Kaai te IJperen, Verschillige Tijdingen. EN ERVE t TE STADEN EN IERCKE1. van I)i' Patis.son De Notaris VAN EECKE, te Ype- ren, zal in eenen zitdag, op DYtfS- DAG 4en MEY 1875, om 2 uren na middag ter herberg de Statie, te Poelcappelle, openbaerlyk te koop aenbieden Koop een, Een IIUIS, Scheur, Stalling, HoveniePshof, Weide en Zaeiland, ter groote van 22 aren 60 centiaren, dicht de herberg de Spar. Gebruikt door Leonard Goethals Koop twee. Een WOONHUIS en gerieven, met25 aren 30 centiaren Erf Gebruikt door Jacob Lamote. Belast met vruchtgebruik koop een geheel en koop twee voor de helft in yerdeele met Amelia Vanklooster te Staden. Koop drie, Een HUIS en 11 aren 22 centiaren Erf, gehucht Zeve- cote, Gebruikt door Joannes Desimpel. Men kan ook alle inlichtingen bekomen by Meester VANDEN BüO- GAERDE, 'Notaris te Staden. drij beneden plaatsen, vier slaapkamers, grond-vvaler, schoone kelder, waschbuis en achterplaats, op drij honderd stappen der stad; ten prijze van 250 fr. 'sjaars. Grondlasten ten laste van den eigenaar. Zich te bevragen, N° 4, op de Kaai, te IJperen. welke zijn gebenedijde Vader, die hij door de lochlingen naar huis leidde, overgaf tijdens de fyachus-feest, gegeven door Primo-loco, als ivanneer de Paus van Brugge, Jan van Leffinghe, jeheeten, de nieuwe kerk kwam wijden. Die Heerrr Mijnheerrr Honoré Van Saceghem is ook nog de broeder van den Tighemschen Notaris, Ezrloore genoemd sedert de advokaat hem zegde Aures liabentet non auiient. Langs die zijde stamt alzoo Mijnheerrr de Heerrrr Honoré Van Saceghem af van den ezeldomPardon! Wat doet die notabele Heerrr voor am bacht. Moederke Hij vangt palingen, ventje. En hij droog ze ook zeker, Moederke Is dat den dien bij drukkers Ja 't, mijn zoete kind. Ah Als het den dim is, Moederke, 'k ken hem wel. Gisteren ging ik daar meê met Polke om eene pinle azijn en 'k moeste mijn neuske toe nijpen, Moederke. En er hingen daar overal drooge lange visschen en Polke zei mij ze maken droogen paling gereed. Ik geloof u, mijn lieveling, die menschen zijn heel milde m zij doen heele goede keuken-. zij eten niet veel vleesch; maar vele paling welke hunnen jongen de heerrr Mijnheerrr Honoré vangt in den meersch. Maar Moederke, dat kost niet in den meersch. Hoe zijn ze zoo milde, Moederke Ge lacht nog eens met mij. Zeg 'ne keer schoone Gij wordt een heel slim en curieus ventje. 'k En doe, Moederke maar 'k weet het geerne al zeg toch Zij geven 't al aan den armen. Iri den tijd gaven zij nog veel meer, als gij nog op de wereld niet waart En, Moederke, die jager is zeker slim Ja hij hij zou zij vader niet geslachten Zulk een moêrtje Zulk een jonk Zulk een scheutje Zulk een tronk. Gij lacht alwéér met mij. 't Dunkt mij dat Pee van de slimste niet isik kan hem reeds een' grap spelen en 'k ben nog zoo jong en kleine nog. Ja, gijwaar is er nog zulk een sparre- waantje? Zeg voort, Moederke, ik hoor u toch zóó geerne vertellen. Als Pee 12jaar oud was, hij was nog niet gebroekt en hij had nooit zijn hair willen laten snijden noch kammen. Zijne ouders, zaliger gedachtenis, woonden een weinig over den ouden Posti's. En als hij zijn' eersten broek voor den eersten keer aandeed kreeg hij 'nen heelen nieuwen tenue en zijn Vader zaliger nam hem, bij zijne hand, naar de hoogmisse meê. Op eenige stappen der kerk begint de jonge Pee zijn' hand te wringen; de vader hond goed Pee trekt nog meerzijne oogen draaien hem in 't hoofdhij maakt afgrijzelijke muilen, rukt uit al zijne macht, schietdos en kiest het hazen pad, over hoek, over al, naar huis. Pee's vader gaat voort. Na de mis vraagt hij naar zijn zoon. Nergens was hij te vinden. Men zoekt, herzoekt, roept en belt, vruchteloosEindelijk wordt hij ontdekt: hij was met zijn' nieuwen tenue onder t bedde gekropen en men moest, met geweld, hem er uit trekken. Hij huilde, stampte, schuim bekte van benauwdheid of razernij. Gedurig riep hij, in de ijling zijns sehriks: nooit! nooit daarZ'en daar 'nen vent langs meer!ga ik gehangen! Nu, mijn kind, die vent was Onze Lieve Heer die Pee op den kalvarieberg der oude kerk ge zien had Eh! wat domme kop, niet waar Moederke! Als ik een' Onzen Heer zie of eene Onze Lieve Vrouw van >Lourdes ik doe gelijk Preetje ik salueer! Hoe zoo dan, kind, gij moet dat doen. Als ik den eersten keer het konvooi zag k en was nog niet verlegen ik. 't Is jammer dat het konvooi uilgevonden is of Petrus zou het wel uitgevonden hebben. 't Is wel! Ge lacht al den derden keer met mij. Ik ga gaan spelen, zuldeE. A. E. Te Brussel zijn de eerste zwaluwen ver schenen, die gelukkige voorboden van de lente. De kandidaat der klerikalen te Namen voqi- de plaats van senator, zal M- de markgraaf de Namur d'Elzée zijn. De liberalen zullen geen deel aan den strijd nemen en wachten lot de algemeene kiezing van het toekomende jaar, waartoe zij zich in geheel Luxemburg stevig inrichten. Men meldt uit Hoei, dat de correclionneele rechtbank aldaar uitspraak gedaan heeft in de beruchte zaak, sacrilegie geheeten, waarover de geestelijkheid zooveel gerucht heeft gemaakt, en welke met zooveel slechte trouw legen de nor maalschool is geëxploiteerd geworden. De jonge Gustaaf L..., oud 18 jaar, was be- ichuldigd van, op IQ Januari 1875, te Hoei, in dp collégiale ker'k en tijdens eene openbare ^Slechtigheid van den kalholijken eeredienst, door eiten of gebaarden, eene gewijde hostie belee- digd te hebben. Hij is veroordeeld geworden tot 16 dagen ge- 'angenisstraf en 2ü franken boet! ilen verzekert dat men tegen dit vonnis zal in beroep gaan. Bij koninklijk besluit zijn de heeren A. 'andenberghe en H. Joye, advokaten te Veurqe, voués bij de rechtbank v^n eersten aanleg te leurne benoemd, Eene afgrijselijke misdaad is op April ge pleegd te Weèneri, in de voorstad Wieden. Een kleermaker genaamd Johan Pokarnay heeft zijne vijf kinderen, het een na hel andere opgehangen en daarna zich zelf, op dezelfde wijze van het leven beroofd. Slechts een dei- kinderen, dat ge lukkig niet hoog genoeg gehangen was en aldus met zijne voeten aan den grond raakte is kunnen gered worden. Toen de buren, op de noodkreten der moeder, kwamen toegesneld, vertoonde zich voor hunne oogen een huiveringswekkend schouwspel. In eenen hoek nabij het venster hing de oudste knaap die geen leeken van leven meer gaf. Aan de deur hing het lijk van den ontaarden vader en aan eenen kapstok vond men de levenlooze lichamen van twee kleine meisjes en een knaapje van acht maanden. De menigte die zich voor de deur verdrong was bovenmate opgewonden en berstte los in verwenschingen, tegen den dader van dit mon sterachtig schelmstuk. De wacht moest er tus- schenkomen ten einde de rust te handhaven. Pokarny bevond zich ten gevolge van zijn slecht gedrag in een zeer bekrompen toestand. In den amerikaanschen staat Eenessee is eene belasting op ongehuwde mannen ingevoerd. De regeering beschouwt het ongehuwde leven voor mannen boven de 30 jaren als een voorrecht en heeft hun eene jaarlijksche belasting van 10 dollars Opgelegd. De opbrengst der belasting wordt voor het onderwijs in iedere gemeente besteed. Dat is eene belasting die de jonge meisjes zullen toejuichen.. Den 11 april, rond half twaalf ure des avonds, heeft Francois De Timmerman, hoeveknecht te Ruyen, een geweerschot ontvangen op het oogen- blik dat hij de hoeve binnentrad,27 loodkorels die in het hoofd en de borst van het slachtoffer zijn gedrongen, stellen zijn leven in gevaar. De Timmerman heeft zijn moordenaar gezien het is Leo Depraeter, van Ruyen. Hij is door de gendarmerie aangehouden en in het gevang te Audenaarde opgesloten. Een blad van Pensylvanie (Amerika ver- haaldt dat een pachter, de heer Jussie Laveray, zeer verwoed op de ratten die zijne eieren en zijn graan ophaten en zijne zolders verwoesten, besloot ze te vernielen. Opgemerkt hebbbende dat er in zijne magazijnen maar een enkel gat was, waar de ratten door konden, strooide hij graan op den vloer en, wanneer de ratten in groote hoeveelheid gekomen waren, nagelde hij een plank over het gat, hun aldus allen aftocht afsnij- dendende. Hij kwam binnen, gewapend met eenen stok en vergezeld door zijnen grooten hond. Dan trok hij de deur toe, die met een springslot toeging, welk maar langs buiten kon geopend worden, zoodat man en hond niet weg konden, De man dacht dat hij meester was over zijnen vijand, maar vergistte zich. Nauvelijks was hij binnen of de ratten sprongen woedend naar hem en zijnen hond. Hij bediende zich zoo goed hij kon van zijnen stok, maar ongelukkiglijk trof een slag voor de ratten bestemd, den hond en deze viel dood neder. Beroofd van zijnen trouwen bondgenoot wilde de pachter vluchten. Maar hij kon niet buiten en en riep om hulp. Inlusschentijd beten de ralten hem verschrikkelijk. Gansch zijn lichaam was met raltenbeten overdekt. Het zou onmogelijk ge weest zijn den uitslag dier ongelijke worsteling te voorzien, hadde niet een gebuur, die de kreten van den ongelukkigen hoorde, de deur open gedaan. De pachter bevond zich in eenen bekla- genswaardigen toestand: zijne kleederen hingen aan flarden, het bloed druipte hem van het gelaat en de handen. Toen hij gewasschen en hersteld was, dacht de Laveray aan een ander middel om zich van zijne lastige bezoekers te ontmaken. Hij leende twaalf katten, wat met de drie, die hij bezat er vijftien uitmaakte. Des nachts sloot hij ze in den zolder op, en s'anderdags 's morgends zag hij dat twee katten gedood waren twee een oog kwijt, een gansch blind en slechts twee niets hadden. Hij telde honderd negentien doode rat ten. Van den ongelukkigen hond bleven enkenl de beenen over. MENGELINGEN. Sander wat, gij gaat vleesch eten, het is verboón vandage en 't is vasten. Ten kost effen geen geld om het te laten bederven, Ten zal niet bederven, ik ga permissie vra gen aan den deken. Pierke, de zoon, die zijn vader en moeder hooren ergeweeren had over het eten van dit vleesch en de te vragen permissie, ging 's achter- noens te biechte en kreeg permissie om het over schot niet te laten bederven. Vader en moeder gingen 's anderdags .'s nuch- tens ook te biechte,en de moeder zorgde voor de permissie om den overschot van 't vleesch {e mogen eten niet tegenstaande Ijet vleeseh- derving was, uit hooide dat liet vleesch zoo diere is voor werktjienschen. Sander, 'k hén permissie wé we gaan ten noenedaarmeê nu een schoone pootie hebben en 'k en moê daarmeè geen andere toespijze koopeo, 't Is geheel wel vrouwe, maar verwarmt het niet, ge weet 'k en steek er niet op, op verwarm den bouli, We kunnen 't koud eten achter ons palaten met sause. 's Noens, vader, moeder en Pietje zetleden zich aan tafel en maakten een kruis (zij hadden nog maar hunnen paaschen gehouden). De palalers gjngen er in gelijk de advokaten in d'helle. En nu, vrouwe, geeft den bouli en snijdt ons elk 'nen boterham, 't zal dienen voor een stpperken, De moeder sneed stuiten en ging het vleesch halen. Tjeezesmerria 't vleesch is weg Wuk 't vleesch is weg Gademme we zijn bestolen. Ziede wel, met al uw verd.emde konten van uwe permissie Je zijl lekker aan uwe per missie!en 't vleesch en kost zeker niet .t sakker Maar vader en vloekt op moeder niet, 't is ik die gister achternoen permissie gehad heb en ik heli liet opgeè'ten. Tableau IJPEREN, 17 April. GRANEN ENZ. verkoclitle kwantiteit. middi'nprljs p. 100 kilo. Rogge Erweten Aardappelen 29,400 8,100 700 500 3,100 6,000 24-23 20-25 24-75 25-25 25-50 6-25 280-00 St-NIKüLAAS, Tarwe, per hectol., ld, roode,id. Rogge, id. Boekweit, id. Haver, id. Griste, id. Duiveboonen, id. Aardappelen, id. Boter, per kilo, POPERINGHE, Tarwe, Rogge, 15 April. fr. 21 40 15 30 19 50 12 15 90 21 90 5 09 16 April. middenprijs. fr. 18-37 15-50 12-50 5-50 3-50 per hektoliter, Haver, Aardappelen, de 100 kilos. Boter de kilo. KORTRIJK, 12 April. Tarwe, per hectoliter, fr. 19 a 20 Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos, 6 8 Boter, per 1/2 kilo, 1 56 1 63 Eieren, per 25, 1 58 1 81 ROESELARE, 15 April. Tarwe, 150 liters, fr. 26 50 a 27 ld. van Australië, 25 24- 50 ld. roode, Rogge, 18 50 19 Haver, 25 26 Boekweit, Boonen, 26 27 Aardappelen, de 100 kilos, 5 50 6 Boter, per kilo, 3 53 5 60 Eieren, de 25, 2 60 5 20 VEURNE, 14 April. Tarwe (nieuwe), per 145 liters fr. 26 Rogge, id. Sucnoen, id. Haver, id. Boonen, id. 21 21 25 17 28 pril. fr. 28 23 19 51 GENT, 16 Tarwe, w., 100 kilos. Id roode i> Rogge, i) Gerst, Haver, Boekweit, de hectoliter Duiveboonen, Peerdeboonen, i> Boter, per kilo, Eieren, per 26, LEUVEN, 12 April. Tarwe, per 1U0 kilo, fr. Rogge, Voederhaver, Aardapp. Boter, de kilo Eiers, de 26, OLIEMARKTEN. GENT, 16 April. Koolzaad, de 100 kilog., Lijnzaad, id., Koolzaadolie, id., ROESELARE, 13 Koolzaadolie, 105 kilos, fr. Lijnolie, DENDERMONDE, Lijnolie, 100 kilos, fr. Koolzaadolie, Kempolie, Lijnzaad, Koolzaad, LEUVEN, 12 April. Koolzaadolie, per iOO kilo. fr. Lijnzaadolie, MOPPERARRTEY. POPERINGHE, 16 April. Hoppe de 50 kilos. 25 75 22 50 19 25 2 90 1 35 26 75 a 20 24 50 6 50 5 50 2 10 3 1 65 fr. 36 fr. 37 fr. 68 April. 70 50 a 6l 12 April. 59 69 25 59 50 53 50 54 67 60 a 61 50 61 55 36 200 De verledene week was den middenprijs van het vee op de voornaamste markten van Brlgie: ossen 75 tot 96, stieren 55 tot 75, koeien en runders 55 tot 80 centiemen en kalvers 1 fr. tot 1,40. Vergeleken bij den gemiddelden prijs dei- voorgaande week, afslag van 4 tot 5 centiemen op ossen, 1 tot 5 c. op stieren, 1 tot 2 c. op koeien en vaarzen en 5 c. op kalvers. Alles per kilo levend gewicht. De markten waren sterk bevoorraad. Zwijnen golden 98 centiemen tot 1 fr. 10 of door elkaar gerekend 1 fr. 04 per kilo levend gewicht. Staande prijs. De beweging van den graanhandel is geheel vervat in de woorden; standhoudende prijzen. In Frankrijk werden de markten overvloedig bevoorraad en gingen de prijzen naar afslag over, ten gevolge der goede verwachting die het aanzien der veldvruchten daar reeds laat opvatten. Vlas: de beste soorten licht rijzend, de ge- meene soorten licht dalend. verzacht oogenblikkelijk de pijnen en geneest voor goed het Jicht en de Rhumatische Kwaal vah alle slach, de Tandpijn, de Lendenzweer, de Borstontsteking, de Keelkwaal, enz. In rollen van fr. i-50, en halve rollen van 80 cenlieinen, bij M. Cu. BECUWE, Apotheker, te IJperen. OPENBARE YERKOOPIüG VAN GEMEENTE STADEN. GEMEENTE MERCKEM. EEN SCHOON

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3