Gazette van 't arrondissement IJperen. De geestelijkheid op den buiten. Nr 683. 14e Jaar. Zondag 25» April 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze abonnenten. Politieke berichten AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, hel ons dadelijk te laten weten, opdat wij een einde stel len aan dien staat van zaken. De ministerraad heeft zich gisteren morgend vereenigd, onder het voorzit terschap van maarschalk Mac-Mahon. De zitting heeft maar een uur geduurd, M. Buffel heeft de mededeeling over de verandering in de refekturen lot maandag uitgesteld. In Frankrijk neemt de republikein- sche partij het den minister van marine hoogst kwalijk, dat hij tot kommandant van het revolutie-eskader een erkenden honapartist benoemd heeft admiraal La Roncière Le Noury, en deze haastte zich natuurlijk de edelmoedigheid van den minister te vergelden door aan het kabi net nieuwe moeielijkheden te berokke nen hij koos namelijk tot chef van zijnen élat-major kapitein Duperré, ge wezen adjudant van den zoon van Napo leon III. Naar men wil, zou de minister, verbolgen over zulk eene vermetelheid en onbeschaamdheid, geweigerd hebben die keuze te bekrachtigen. De kamer der Gedeputeerde van Prui sen heeft in derdelezing het wetsontwerp gestemd, volgens welke de artikels lo, 16 en 18 der Grondwet afgeschaft wor den. Een brief uit Berlijn, te Parijs door den Courrier de France afgekondigd, verzekert dat prins von Bismarkaan eene douaane-vereeniging werkt tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië, die eene soort vasllandsche blokus zou uitmaken tegen de engelsehe, fransche en belgische nijverheid. Men meldt uit Berlijn dat het wets ontwerp op de afschaffing der kloosters en godsdienstige gestichten, met geen afkeer door den keizer is ontvangen, zooals men gezegd heeft. Als het ontwerp nog niet. is kunnen aangeboden worden in de Kamers, is het omdat er een diepgrondig onderzoek noodig is. Ziehier volgens de Berlijnsche bladen, de voornaamste schikkingen van die wet: De Staat verbeurt al de klooster-goe deren. De orders die tot doel hebben het onderwijs of het verzorgen der zieken, zullen nog gedurende twee jaren mogen bestaan, waarna zij geheel zullen worden ontbonden. Al de overige orders en korporalien zullen binnen de zes maanden ontbonden zijn. Al de eigendommen die aan de kloos ters zullen gegeven zijn door hunne leden, zullen aan die laalslen worden terug gegeven. De oudste leden van de kloosters en degenen die onbekwaam zijn tot werken, zullen van den slaat een pensioen be komen. De heer Ernest Thieme, redacteur van de ultramonlaansche Germaniais gedagvaard wegens majesteitsbeled 'iging en aanzetting tot ongehoorzaamheid, waarvan hij zich in een dagblad-artikel heeft schulding gemaakt. Tevens is hij op last der berlijnsche rechtbank in hechtenis genomen, als verdacht van poging om zich door de vlucht aan de hem wachtende straf te ontrekken. Al de engelsehe dagbladen diseuteeren de ondervragingen in de kamers gedaan over het duitsch-belgisch geschil. Zij aanzien de toestand met veel kalmte. Prins Humbert van Italië zal de kroon prins van Duitschland te Florenlie ont moeten. Alwie uit de stad zich op den buiten begeeft slaat er waarlijk verstomd over de ongehoorde stoute handelwijs wejke de geestelijkheid aldaar in het werk stelt. Met den heiligen Paaschlijd en het zoogezed heilig jaar, geeft zij den vol len toom aan hare dolle bedrijvigheid waarvan men zich in stad met moeite een gedacht kan geven. En het zijn geene afzonderlijke daad zaken door eenen enkelen geestelijke ge pleegd, het is eenealgemeene gedragslijn, op een ordewoord,met berekening voor geschreven en op eene ware militaire regeltucht uitgevoerd. Elke preêksloel wordt eene politieke tribuun, elke biechtstoel wordt in kies- bureel en eenen winkel van abonnemen ten voor dagbladen herschapen. Gaat gij te bieehte Stel u niet voor dat de priester luis tert naar hetgeen waarover gij u beschul digt; gij zoudt al de zonden der wereld bedreven hebben nog zou hij er zich niet mede bezig houden. Hij stelt u onmiddelijk eene vraag: Maakt gij deel van een liberaal ge nootschap? Antwoordt gij bevestigend, geene ab solutie, vooraleer gij stellig belooft er uit te gaan. Gij hebt schoon te zeggen dat uw ge nootschap enkelijk eene politieke veree niging is, dat zich enkel bezig houdt met de politieke aangelegenheden van het land en in niets uw geweten noch het volbrengen uwer christelijke plichten kwetst: niet te doene. gij moet er uilgaan of gij krijgt noch absolutie noch commu nie meer. Voor wat de liberale gazetten betreft, de bichlvader handelt even gelijk. Alwie aan een liberaal blad geabonneerd is, moet, vóór hij den biechtstoel verlaat, zich verbinden er van af te zien, anders geene absolutie. En het is niet genoeg dat men zich abonneere op een katholiek blad gelijk la Belgique of fiet Journal de Bruxel- lesmen moet een clericaal blad nemen, zooals den Bienpublic of den Courrier de Bruxellesorganen der geestelijk heid. Er zijn geen goede gazetten meer dan degene die ingericht en bestierd worden door de zwarten. En de menigte, maakt daarover nogal aardige bemerkingen. De jesuieten drin gen u den Bienpublic op. middelerwijl de andere monikken en de gewone gees telijkheid u den Courrier de Bruxelles aanzeggen. Wat mag dit geheim zijn zouden de eenen actiën hebben in den Bien Public en de anderen in den Courrier En zou het de edele geldzucht zijn, die deze hel den aanspoort lot eene verwoede concur rentie, zij die zoo luid schreeuwen dat zij afstand gedaan hebben van alle aard- sche goed Gaal eene vrouw te bieehte waarvan den man geabonneerd is op eene liberale gazet, de geestelijke zegt haar brutaal weg Uwe fortuin behoort u zoowel al aan uwen man hewel, gij moogt niet gedoogen dat hij ze gebruike om een liberaal nieuwsblad te betalen. Gij moet er u volstrekte]ijk tegen verzetten. Liever gekijf en kwalijkovereenkomst in hel huishouden, liever ongeluk in de famillie dan eene liberale gazet. En alzoo blaast hij openlijk de tweedracht en den opstand der vrouw tegen haren man. Heeft hij le doene met eenen bediende van het gouvernement, hij bedreigt hem zijne plaats te doen verliezen of hem alle kans van verhooging te doen ont nemen, en, onder hel clericaal ministerie dat wij het geluk hebben le bezitten, men weet wat die bedreigingen willen zeggen. Met de neringdoeners, de kooplieden, de fabrikanten en de landbouwers en allen die een onafhankelijken stiel uitoe fenen, legt hij het anders aan boord. Hij doet de kalanlen af van de nering doeners en de kooplieden. Hij verbiedt formeellijk nog iets bij hun te koopen want het is de zendelingen van den dui vel bevoordeeligen, de aanhangers der helle verrijken, zich medeplichtig maken hunner wandaden. Van de fabrikanten en landbouwers, onttrekt- hij de werklieden. Hij dondert tegen hun dat zij in den dienst van satan zijn en dat zij zullen mede deelen der straffen welke over het établissement waar zij werken zullen nederslorten en men weet hoe het er op den buiten staat, waar reeds voor vele vakken de arms ontbreken. Om zich aais deze ondragelijke tijrannie te onttrekken vele landlieden gaan hun nen paaschen houden (te bieehte) in eene omliggende stad, waar de geestelijkheid nog het bevel niet ontvangen heeft zoo buitensporig te zijn. Eh wel de pastors of de paters die de missiën prediken, schreeuwen van uit hunnen preekstoel Alwie ter communie gegaan heeft in de parochie na dat zij naar stad ge weest zijn om absolutie, hebben eene sa- crilegie bedreven De geestelijkheid fabrikeert alzoo zon den en sacrilegien volgens goeddunken. Hel is tegenwoordig niet meer de beledi ging jegens God, maar de weigering der onaanneemlijke eischen der geestelijkheid te onderslaan, die zonde geworden is. Gij begaat eene heiligschenderij enke lijk omdat het de geestelijkheid belieft hel alzoo te noemen, dit hangt geheellijk van haren willekeur af. Eh wel! ik mag u verzekeren dat de geestelijken, met alzoo te handelen, juist hel tegenovergestelde hekomen van het geen zij beoogen; want vele menschen die tol heden ten Paaschtijde hunne chris telijke plichten vervuld hebben, zien er van af, enkelijk om van de willekeurig heid des priesters ontslagen te zijn. Veel liberalen die lot heden onver schillig gebleven waren en verstandige katholijken zijn verstoord en woedend. Zij zien klaarlijk dat de geestelijken van den godsdienst een politiek werktuig maken, een middel om de wereldlijke personen te onderwerpen, en ze te overheerschen zoowel in hunne geeste lijke dan in hunne stoffelijke belangen. Zij rukken er zich van los, hebben er van genoeg tot aan de keel, en gij zult zien, dat, in de aanstaande kiezingen, zij tegen deze pootspelers zullen stemmen. Zij zien klaarlijk dat thans ook in Belgie de strijd niet bestaat tusschen liberalen en katholijken, het is te zeg gen onder wereldlijken maar wel tus schen geestelijk en wereldlijk. En het is wel aan deze onjuiste be namingen van liberalen en katholijken dat de geestelijkheid gekomen is zooveel aanhangers te vinden waarmede zij den oorlog voert tegen de burgerlijke maat schappij. De tegen overeenstaande par tyen in Belgie zijn de geestelijken en de wereldlijken, niet anders. Het is tegen de geestelijkheid alleen dat wij le worstelen hebben want alles wat ze aan den dag legt, strekt om ons te overheerschen in alles en ons te doen bukken voor al hare pretentiën. Ik zou Bureel: Di.vuiiidcstraat, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's jnars voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Belgie. Buitenlandscbe verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de poslbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-05. - 5-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-49. - 11-18. - 2-55. - 5-25. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-15. - 12-06. - 6-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1