POPERINGHE. lililie-Liclitmg van 1875. De klerikale betoogingen. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. AYELGMEM, wel willen welen waarom 5 miljoen burgers onder de wet moeten gesteld worden door eenige duizenden priesters! Wij geven aan allen welmeenenden lezer, dit hier ter overdenking opdat hij wete en voortvertelle hoe het op den buiten al gaat en hoe er de menschen den duivel aan gedaan zijn en het ijzer in den buik gehouden worden; alles waar van men in de sleden zich geen gedacht kan vormen. X. De geestelijken worden van langsom verwoed et tegen de liberale drukpers zij bepalen zich niet meer met de absolutie te weigeren aan de herbergiers die liberale gazetten in hunne herberg aan- veerden, maar beletten nog hunne kin deren hunne eerste communie te doen, zoolang die gevloekte dagbladen niet verdwenen zijn in eene onzer omlig gende gemeenten beeft men zooverre ge gaan van de zusterkens van liefde te verbieden een zieke mensch te gaan verzorgen zoolang eene liberale gazet in het huis te vinden was. Zeer wel. maar, gelijk wij ook vrien den in veel gemeenten teilen, wij raden hun aan maar die herbergen te bezoeken waar er liberale nieuwsbladen te lezen liggen en alzoo zullen wij de heeren pastors zelve den last laten hunne pinte bij de anderen le gaan pakken, om deze laatste van geen honger te laten sterven. Zondag hebben er te Luik anti-kleri kale beloogingen plaatsgehad. Meer dan 20,000 personen, tot alle klassen der bevolking behorende, hebben de tjeef- kcnsprocessien uitgejouwd, die zich van de eene kerk naar de andere begaven en dit alzoo bijna alle dagen hernieuwde. Men riep: weg met de klerikalen! weg met den Syllabus! leve de koning! leve België leve de grondwet Dat was een echte charivari, nooit heeft men zoo iets gezien le Luik. Deze betoogingen zijn een duidelijk bewijs van de verbittering die de kleri kale betoogingen in de groote steden uitlokken Ziehier wal wij daarover in de Meuse lezen: Waarom die processien in hunne ker ken niet gehouden? Zij hébben er im mers genoeg. (stad gent). Bij ministerieel besluit van 21 april, zullen de militianen voor den dienst en in hel contingent begrepen der lichting van 1875', aan de krijgsoverheid worden afgeleverd op de hierna volgende tijd stippen, te welen Militianen waar-voor de storting van 200 frank voor de loting niet is gedaan. De 7. 8, 2, 10, 14 en 18 juni 1873, in de provintie Henegouwen De 7, 8, 9, 10, 11 en 12 juni 1875, in de provintiën Brabant, Oost- eti West- Ylaanderen en Luik De 7. 8, 9 en 10 juni 1875,in de pro vintiën Antwerpen en Namen De 7, 8 en 9 juni 1875,in de provin tiën Limbourg et Luxembourg. Militianen waarvoor de storting van 200 frank is gedaan. Den 1 juli 1875. in al de provintiën. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. menigte volks langs ii In onze stad hebben zondag ernstige beloo gingen plaats gehad. Zij werden veroorzaakt door de bedevaart van den jubilé, die sedert acht dagen in de St. Denysparochie ingericht is. Deze bedevaarten zijn op zondag, II april, aangevangen. De geloovigen moesten vier kerken, die van St-Denijs, St-Paulus, St-Jacob en Sl-Jan bezoeken. De uitgang der processie uit St- Denijskerk, was vastgesteld op 5 ure nanoen op welk uur eene groote onze boulevards en straten wandelt. a Verleden zondag en maandag hadden deze betoogingen, die meer een politiek dan godsdien stig karakter bezaten, zonder hinder plaats gehad. Men bemerkte in den sloet vrel vrouwen cn kinderen en 5 a 400 mannen, die gewoonlijk in alle bedevaartsloeton te zien zijn. De geestelijkheid had noglans een dringenden oproep gedaan tot al de kopstukken der clericale partij onzer stad; men schijnt er niet naar ge luisterd te hebben. Men zag maar een gering gelal dier kopstukken. De twee eerste processien werden bejegend met algemeene onverschilligheid. Builen wat geschuifel van eenige jonge knapen op den doortocht, liepen deze bedevaarten tamelijk rustig af. Dit was zondag bet geval niet... Het was de laatste dag der processie van de St. Denijsparochie Meri wist dat die herhaalde bedevaarten te Luik eenig misnoegen hadden gebaard en gisteren dreigden een aanvallend karakter te krijgen. Daar om had de policie hij den pastor van St. Denijs- kerk stappen aangewend; deze wilde, zegt men, naar niets luisteren en besloot dat de processie zou uitgaan. Geheel de policie werd te been gebracht om haar te begeleiden en desnoodigs le beschermen. i) Om 5 ure ging de stoet uil de kerk vooraf gegaan door een groot rood kruis. De bedevaart gangers zongen krachtig lof- of liever oorlogsge zangen. Een dezer liederen zegde dat men het geloof wilde vernietigen en deallaarsverbranden en eindigde met deze strijdzuchtige woorden; Welnu Christen, zijn wij soldaten, Snellen wij naar den dood, naar de glorie Zij d ie ons in den strijd nooit zal verlaten Is Onze Lieve Vrouw der Vicloire 3> Alles ging nog al betaamelijk, lot de stoet aan de St-Janskerke kwam. Doch toen de pro cessie uit de kerk terugkwam, werd zij uilge- schuifeld door de ontzaggelijke menigte die zich voor de Sl-Janskerk en achter den schouwburg' bevond. Deze plaats en de rue Vinave d'Ile en de Groote Kerkplaats waren «verdekt met volk; zonder overdrijven mag men zeggen dat daar 20,000 man stonden bchoorrnde tol al de klassen der samenleving. Te midden der kreten, bet gehuil en het geschuifel dier menigte geraakte de sloet tot aan de Kathedraal. Overal op den doortocht riep men: weg met de clericaienweg den sylla bus Leve de koningLeve BetgieLeve de Constitutie Deze belooging kreeg een nog ernstiger karakter toen de processie de St-Paulus-kerk verliet, om naar de St- Denijskerk terug te keeren. De kreten werden eens zoo hevig en men geraakte handgemeen; diij vier malen werd de stoet door sneden, de bedevaartgangers werden gestooten, vooral in de nabijheid des St-Denijskerk. De policie beijverde zich de orde te handhaven en den gang der processie te beschermen. De menigte, die zich rond de processie ver drong, was zoo opeengeprest, dal de stoet afliep in de grootste wanorde. De bedevaartgangers hadden schoon le zingen dat hooren en zien vergingen hunne stemmen werden verstikt door de allerhande kreten der duizeride personen die nevens hen gingen. liet was een helsch ge- druisch, zooals men er nooit te Luik gehoord had. Hier en daar hadden eenige tooneelen van geweid plaats, doch zonder erge gevolgen. De betoogingen hebben gisteren avond in onze stad groote opschudding verwekt. Wij be treuren ze oprecht omdat zij bewijzen dal de geinoedeien opgewonden zijn en hel gevaarlijk is, ze uit te dagen. De geestelijkheid lichte ter gelegenheid van den jubilé bedevaarten in, dat is haar recht; maar indien zij een weinig nadacht en en de voorzichtige raadgeevingen wilde aanhooren dan zou zij de processien niet laten uilgaan, juist op het uur dat T meeste volk in onze stralen en op de boulevards is, en waar zij zich blootstelt aan betoogingen van tegenovergestelde» aard. De echte godsvrucht heeft al dien niterlijken praal niet noodig. Willen de geloovigen enkel eene eenvoudige daad van godsvrucht aan den dag- leggen ter oorzaake van den jubilé, dan moeten zij vooral wensclien dit kalm en ingetogen te doen. Wil de geestelijkheid clericale en ullra- montaansclie betoogingen inrichten in de groote sleden van ons land, dan mag zij er op rekenen dat zij overal kiachldadige oppositie zal aantreffen die erge gevolgen na zich kan slepen. 33<g>ffiS» LEVERING VAN HET CONTINGENT. IJperen, 24" April 1875. ScIsofeIj»cs>2Biug. - BJjst des t^nBiizieaSsi. Lijst van den 1" trimester, fr. 24-90. Gevolg van eene mande zonder onderste, 3-40. Wisktvan Maandag, 19 April, 1-00. Den ongenoemde (n° I), 10-00. Totaal fr. 59-56. Stad. - Ziel» ier wat een onzer lezers ons ter inplaatsing zendt. Wij voldoen geern zijn verzoek daar het de belangen onzer stads geldt. Alhoewel eene zeer kleine zaak, denken wij dat de verwezenlijking van dit voorstel veel bijval zal vinden. Oordeelt Onze slad eertijds zoo bloeiend door haren koophandel en hare nijverheid, ziet haar laatste bestaanmiddel, de kanten alle dagen verminderen en is, in weêrwil van alles, veroordeeld om eene garnizoenslad le blijven. Ten diengevoige en in het belang van de bevol king is het noodig dat men het verblijf er zoo aantrekkelijk mogelijk make. Onder andere uitvindingen om tot dit doel te koinen, heb ik iels uitgedacht dat waarlijk dient in acht genomen te worden, dit is bet plaatsen op onze Groote-Markt van een kioske, dat er ge- durend den zomer zoude staan ten dienste van de Muzieken onzer stad welke er des avonds toer- wijzig concert zouden kunnen geven, tegen eene kleine vergelding, wel le verstaan. Door dit middel zou men een weinig meer levendigheid in ons eenzaam stadje brengen en vandaar tot andere verbeteringen geraken. C. ESeaaaïSïsng. - Wij vernemen met vol doening dat M. Edouard Simar, zoon van den zoo kundigen muziekmeester van liet 1° regiment voetvolk, Muziek-meesler b inoemd is bij het 2de regiment Gidsen, hetwelk tegen den toekomenden winter zal ingericht zijn. Vati clen 10" lot den 23" April 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 9) Vrouwelijk Lpfever, Franciscus, molenmaker, en Gheysen, Josephinaj kantwerkster.Libberecht, Amandtis, te zamen, 14. werkman, en Dehollander, Florentia, kantwerk ster. Defrancq, Henricus, dienstknecht en Ozeel, Sophia, dienstmeid. Verbeque/Catharina, 75 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Colbaert, Rijsselstraat. Bodein, Theresia, 76 jaren, zonder beroep, we duwe van Joannes Ducornev, Boomgaardslraat. Barbez,"Livinus, 59 jaren, werkman, echtgenoot van Maria Peperstraete, Meenenstraat. - Bryon, Elisa, 26 jaren, modewerkster, echtgenote van Aiphunsus Riem, Bakkerstraat. Verharghe, Joannes, 63 jaren, commissionnaris, weduwaar van Joanna Desagher, Meenenstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2)^. de 7 jaren Vrouwelijk idem 4) 21 April 1875. Eene groote beweging heeft de verledene week in onze stad plaats gehad ter gelegenheid van het ontslag van een werkend lid der Philharmonie. Sedert omtrent twee jaren was dit ontslag bevrocht door onze geestelijke qpperburgers op de vrouw tegen haren man en door principaal.en professors van het bisschoppelijk köjlegie op den zoon tegen zijnen vader. Iedereen weet dat, voor onze gekriiinde en gezalfde heeren, de ophitsing der vrouwen legen de mannen, en der kinderen legen hunne ouders deel maken van hun programma. 't Is voor hun de beste manier om tot hun oogwit van opperheerschappij te geraken, en 't is waarschijnelijk dezen laatsten middel over welken den gekriiinden roomenschen generaal Huys-Muys eene zinspeling wilde maken ais hij aankondigde dat hij zijne onderlaag in de veldslagen van Paa- schen en van den Jubilé ging herstellen. Wij wenschen hem veel geluk, maar wij ge- looven nochtans dat deze liefdadige middels elders maar weinig bijval zullen bekomen, men kan maar een man op duizend vinden die hem aldus door eene1 onredelijke vrouw laat draaien. Men zegt dikwijls wat een goedgeluk van eene christelijke vrouw te trouwen, maar vraagt van hier tot Bergen en zelfs tot Watten aan de mannen die van deze specie gehad hebben óf het hier waarlijk hel geval is. Maar de man is op 't schip en hij moet var;n zoo het zeel uithangt. Ja, ja, mijnen man, zeide deze trolsche dweepzuchtige vrouw, in de Philharmonie 't zijn al vauriens en indien gij er uwe demissie niet neemt, wij zijn al verdoemd en gij zult de male- dictien van den hemel over uw huis trekken. Vreest niet van u te beschadigen, wij hebben geen liberaal geld noodig, zulk geld brengt geen geluk mede. Wij hebben te Bergen altijd christelijk ge weest en, omdat wij christelijk waren, geld in overvloed in onze patisserie gewonnen. De pasteien vlogen er dagelijks bij honderden en had papa gelukkiglijk de hulp tan mijnen broeder niet gehad hij zou voor de godvruciilig- ste en grootste damen der stad nooit geen suiker d'orge stokken suikerboonen en turksche mutsen genoeg ten opstel gehad hébben. Sofitje en ik, wij hadden ook van 's morgens tot 's avonds onze bezigheid in den winkel, en tot M. kappelaan toe van S10 Winnocus-kerk had nooit voorbijgegaan zonder van onze makarons en nouneveesten te komen proeven. En 't zijn zulke prullen dat de brouwer als gegronde redenen heeft moeten aanleerden. Maar welke folteringen moet deze man, zonder karakter, niet onderstaan hebben,om tegen zijnen wil en dank, afscheid van al zijne oude vrienden en voorstaanders te nemen, en een einde aan de eeuwige hartknaging van zijne vrouw (e kunnen stellen. Daags voor zijn ontslag was hij zijn hart gaan lossen bij den heer voorzitter en gedurende twee uren schetste hij hem, onder het storten van overvloedige tranen, zijn pijnelijk leven af. In het bijwezen van zijnen eigen broeder ver nieuwde hij nogeens zijne protestatien van eeuwi ge aangekleefdheid aan de Philharmonie, hij zwoer van de zelve nooit te verlaten en 's an derdaags werd hij ontslaggever. 't Is dat hij gerekend had zonder zijnen biech t- vader Cornelis Joakhim hij had waarschijnelijk uit het geheugen verlooren de beloften welke hij hem gedaan had om d absolutie te verkrijgen, en hij brengt aldus lot ons geheugen het vermoeden welke men had dat hij tot werktuig had kunnen dienen om hij 't melkbieek principaaltje over te dragen al wat er geschiede in de bestierende kommissie der maatschappij, waarvan hij lid was. O tristige kommedie-speeler (onder de direk- tie van den tooneelmeester Conelis Joakhim) heeft uw hart gedurende deze twee jaren zich nooit verontwaardigt over de rol waar' mede sii u belast had. Hebt gij sedert uw ontslag niet o verwogen j gij, zoo als den apostel Petrus, nu drijmaal voorzitter en weldoenden vriend verlochend hebt" Gij moogt thans u gerust doen inlijven in j troupe van Pieter-Josephus Judas, gij zijt nu 0! den zeiven voel, de twee maken maar een en p- moogt door uwen biechtvader het masker van uw luiters gelaat doen opmaken. Vaar wel en ziel vermits gij in 'l zwart water zwemt dat gij er niet in verdrinkt. Indien gij moest sterven zoo als gij geleefd hebt volgens de voorzegging van Hendrik Pollepel' zou uw oordeel schrikkelijk wezen. Eene rechtvaardige'stem van hier hoven z0n uitroepen Ga van mij, wij willen hier geen ge, meens hébben met de gene welke uwe vrouw vauriens naamt, keert weder van waar gij ge_ komen zijt in den schoot van uwen valschèn biechtvader, Cornelis Joakhim. Dat zulks diene tot stichtend voorbeeld der flauwe mans. In een volgend artikel zullen wij aanhalen on wat wijze de ontslaggever over korte jaren gebao. deld was in de klerikale dagbladeren door onze gezalfde kortgebroekte en langerokte öpperbur- gers. -assae©eG£ö- Tot Hiees'tleii" spijt van wie laet benijdt. Zondag laatst, heeft M. Van Merris, aan zijne medebroeders der Philharmonie en der oude pompiers, een luisterlijk feest opgedragen. Omtrent 500 leden hebben erdeelaangenonienï De voorziltér, M. Van Merris, had 300 francs ter beschikking van de commissie gesteld om er mede, bij de goudsmits der stad, prijzen aan te koopen. Is alzoo dat 20 stukken zilverwerk aan de overwinnaars vervallen zijn. De stoet heeft zich gevormd in den hof der Philharmonie eu heeft zich om 2 1/2 uren bege ven naar de woonst van den heer voorzitter om er de prijzen afiehalen. Aan het hoofd van den stoet bevond zich, in groote tenueeene brigade gendarmerie. Daarop volgde het muziek, vergezeld van den lambqur-mailre, tambours en clairons, de oude pompiers en de leerlingen der Philharmonie welke de prijzen droegen. Het tweede afdeel van den stoel bestond uit vier groepen eer-leden, elk van eikanderen ge scheiden door een standaart-drager met de num mer van den cibel. De stoet kon met moeite dringen door bet volk welk langs geheel den doortocht op een ge stapeld was en de lucht met toejuichingen ver vulde. t Is om 5 ure dat de schieting begonnen heeft bij het gehucht 't Wit Paard. M. de Burgemeester had, op het bevel der geestelijkheid, aan de maatschappij verboden van perssen langs de Boescheep-kalsijde te plaatsen, want de geestelijkheid had hem stelling bewezen dat ieder scheut eene zonde was die uit de gewee- ren vloog en M. Ch. Lebbe, onzen ijverigen ge meente-raadsheer, die zich wel met het afleggen en het ondersteunen der vraag van de maatschap pij had willen belasten, heeft M.de Burgemeester niet kunnen overhalen. Gelukkiglijk is de kwaadwilligheid van het bestuur zonder invloed gebleven op den goeden uitval der schieting, vermits verscheide aanpaal- ders aanstonds hunne hoven ter beschikking der commissie gesteld hebben. Alles is onder het beste orde doorgegaan; geheel de commissie en voornamelijk M. Charles Lebbe en M. de Baron de Posch verdienen de oprechtste dank en lof over hunne ijverige en bescheidenemédewerki n g Dank zij ook aan M. L-ahaye-Syoen, die niet alleenlijk eene welgeschikte plaatst gegeven heeft om aldaar de eer cibel te stellen, maar die nog zijn buis ter beschikking der heeren schutters aangeboden heeft. Voor alleer tot de zaal weder te keeren heeft de Philharmonie op de Groote-Markt, de Braban- coune gespeeld, de welke door het opgepropt en van vaderlands-liefde vervoerd volk met dui zend vreugde-kreten en het levendigste handge klap is bejegend geweest. De feest is gesloten door een voortreffelijk gastmaal opgedragen dour M. Van Merris aan de commissie en aan de schutters. Dit gastmaal heeft plaats gehad in de schooiic zaal der Philharmonie, dewelke voor de omstan digheid nog prachtig met lieve natuurlijke bloe men versierd en schitterlijk verlicht was. Er waren 486 uitgenoodigdë vrienden aanwe zig, waaronder verscheide officieren, in groote uniforme, der IJpersche burgerwacht. M.de onder-voorzitter, Dhondt, heeft inde best gescbikste en vriendelijkste woorden een toast opgedragen aan den beer voorzitter en Van Merris heeft den zeiven nut zijne gewootic- lijke en hartroerende welsprekendheid beant woord en gedronken op den voorspoed der Philharmonie. biooit heeft er meer geestdrift onder al de aanhoorders bestaan en M. de deken zal nog lang mogen werken en in de woestijn roepen voor alleer hij onze schoone sociëteit van Phil" harmonie zal kunm n hinderen en verbreken. 22 April 1875- In den bijzonderslen estaminet onzer statie- plaats heeft men eene ongeloofbare schoone ver zameling gevormd van liberale dag- en weekbla deren, zoo vlaainsche als fransche.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2