Gazelle van 'I arrondissement IdpQren. Eene nieuwe Louise Lateau. Eert Vader en Moeder. Ni 685. 14e Jaar. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakiiigen Bericht aan onze aboimenten. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT Daar onze TOEKOMST alloos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten, opdat wij een einde stel len aan dien staat van zaken. Men verzekert dat NIDufaure in het ontwerp op den Senaat de verplichting heeft geschreven voor de municipale afgeveerdigden, deel aan de stemming te nemen. De Echo Universel bericht, dat de fransche minister van financiën de vor deringen van de erfgenamen van Napo leon III, voortspruitende uil de vereffe ning der burgerlijke lijst, heeft onder zocht. en tol het besluit is gekomen dat de Staat hun slechts 2,700,000 fr. behoort uit te keeren. De minister zal diensvolgens aan de nationale vergadering voorstellen hun die som toe te kennen, in plaats van 4,000,000 fr., gelijk de kommissie der kamer heeft bericht. Dc Echo Universel, een der hevigste vijanden van hel bonapartismus, meldt dat prins Napoleon aan al de napoleon- tischgezinde leden der nationale verga dering een partikulieren brief gezonden heeft, houdende uitnoodiging bij hem te komen lot liet ontvangen van eene belangrijke mededeeling. Het blad meent te welen dat de prins in de door hem belegde bijeenkomst aan de aanwezigen de gevaren wil voor oogen houden, die voor de imperialistische partij zullen ontstaan uil de politike haar door Rouher opgelegd, en hen wil waarschuwen legen een verhond met de klerikalen op het terrein der verkie zingen. Pas was Rouher met het voornemen van prins,Napoleon bekend geworden, of hij liet niets onbeproefd den uilgenoo- digden het hijwónen van de bijeenkomst te ontraden, en de Echo Universel ge looft dal hem dit gelukt is. De berlijnschePos^meldt uit W.cenen, dat het paleis van den ex-hertog van Modena het werfbureel zoowel als het financieel kantoor voor don Carlos is. In dat paleis worden officieren en minderen aangenomen, om in de gelederen van den pretendent den burgeroorlog te doen voortduren en stort de oostcnrijksche aristokralie de sommen, welke zij zelve geeft en bij anderen inzamelt, ter bekos tiging van zijn leger. De dienstdoende bisschop van Guesen, Cybiehowsky. veroordeeld om onwette lijk de bisschoppelijke bediening te heb ben uitgeoefend, is uit de provintie gedreven en door de politie van Pozen buiten de grenzen der provintie geleid. De Popoio Romano verzekert dat de gezondheid van den Paus verzwakt is en men een geneesheer heeft moeten ont bieden. De .Times geeft een zeer toegenegen artikel voor Belgie over het debat dal in de Lordskamer heeft plaats gehad. Men heeft gesproken van vrouwen, die in vroegeren lijd dezelfde verschijn selen als die van Louise Lateau vertoon den. Thans hebben wij iets beters een meisje, die de rol van heilige van Bois- d'IIaine, speelt, eene tweede Louise Lateau, in onzen tijd. Die tweede heilige heet Francisca Peschra. Zij woont te Scheibenradisch, in Bohemen. Francisca Peschra is dochter van eenen herder. Zij is 27 jaar oud en ongehuwd. Zij staat in eenen bijzonderen geur van heiligheid en bezit, zeggen de goede menschen, de gave door hare gebeden en kastijdingen de arme zieltjes - uit het vagevuur te verlossen. Daar in den laatsten tijd het gerucht verspreid was, dat zij de vijf wonden op haar lichaam droeg, vele personen ont ving en voortreffelijke geldzaken maakte, zoo is er door de zorgen van de genees- heeren der streek een onderzoek inge steld. Ziehier wat wij uit het verslag van dit onderzoek vernemen Francisca Peschra werd in een fraai kamerken van hare voorgewende mees ters, in 't wit gekleed, op een bed lig gende gevonden, met een kerkboek en een rozenkrans in de hand. Tegenover het bed staat een huisaltaar met een klein beeld van Onze Lieve Vrouw aan beide zijden van het beeld hangen blonde haren die van Francisca komen. Haar gezicht was zeer bleek, de ge laatsuitdrukking smartelijk, het lichaam afgemagerd, de krachten zeer flauw, de pols duide koorts aan. Aan de binnenvlakte der heide handen en op den rug der voeten bevinden zich wonden van de groote eener erwt. Naar men zegde, bloedde Francisca iederen vrijdag uit die wonden, alsook uit eene wonde in de zijde. Op de vragen, die haar wierden toe- geslierd, antwoordde zij met zwakke doch verstaanbare stem. De slotsom van het onderzoek luidde; Mysterie of moederkwaal in den hoog- sten graad. De wonden zijn klaarblijkkelijk ge maakt. De lichamelijke toestand der zieke is het werk zoo wel van de perso nen als van de zaken die haar omringen. Hoogst wenschelijk ware hetde lijderes naar een hospitaal ter verpleging over te brengen, doch in haren tegenwoordigen staat kan zulks niet zonder groot gevaar geschieden. Ziedaar wat het geneeskundig verslag heeft vastgesteld. Men heeft hier dus alweder eenvoudig te doen met eene van die tallooze bedriegerijen, waaraan tegen woordig hel klerikalismus zich meer dan ooit schuldig maakt, om de lichtgeloovige menschen de oogen te verblinden en hun zooveel geld mogelijk af te troggelen. Wat niet belet, dat die menschen ziende blind blijven en voortgaan met- zich door de klerikale goochelaars te laten foppen en uitzuigen. Het spreekt van zelf, dat het voortdu rende pseudó-mirakel van de vijf wonden met andere even echte mirakelen gepaard gaal. Voor eenigen tijd werden al de inwo ners van de plaats in het midden van den nacht gewekt met de aankondiging, dat niet alleen Francisca Peschra, maar ook het Onze Lieve Vrouwenbeeld nevens haar bed aan het bloeden waren. Men snelde er heen en vond inderdaad, dal Francisca bloedde en dat het beeld sporen van bloed vertoonde. In het begin van Maart verklaarde de heilige, dat Onze Lieve Vrouw haar bevolen had zich op de plaats te vesligen, alwaar dicht bij hel dorp een kruis staat. Zij beloofde, dat aldaar binnen de twee jaar ook eene kerk zoude staan. Hel gevolg was, dat de herbergiers der gemeente seffens den noodigen grond op de aangeduide plaats kochten en den bouw van een huis voor dc heilige Peschra begonnen. De werklieden, welke aan het huis arbeiden, zeggen, dat zij het om de liefde Gods doen, en de herbergiers lachen in hunne vuist, daar zij wel weten, dal het geld aan den bouwgrond besteed, dooi den toeloop van pelgrims, hun woeker- inlresten zal opbrengen. Gelijk men ziet, eene tweede Louise Lateau. Dal het daarbij zal blijven, ge- looven wij niet. De nijverheidstak is goed. Hij is nog maar in zijn ontslaan, en 't kan niet missen, of wat in Bohemen geschiedt, zal eerlang nog elders geschieden. Het eenigste wat te vreezen is, is dat de concurrentie wat groot zoude kunnen worden. Moest dat gebeuren, en 't is zeer waarschijnlijk, dan zouden de oogen der goede zielen wel eens kunnen opengaan. En wat dan Wat dan Wel naar eenen anderen nijverheidstak, een ander mirakel uitge zien. Het verleden der klerikalen aaszak- spelers is zoo rijk "aan mirakelen van denzelfden deesem. dat zij nooit kunnen verlegen zijn. Van den anderen kant is de lichtge- loovigheid der godvruchtige menschen zoo kolossaal, dat zij altoos bereid zijn de meest versleten mirakelen na eenigen lijd wederom voor fonkelnieuw te nemen. De geestige lollekens-hccr M. Coomans die Turnhout verbeeldt (meè permissie, ja meê permissie van Monseigneur Dc- champ) heeft van M Malou 200 fr. gekregen om in zijn dagblad la Paix, M. Malou en zijneoolijke financie-maat- regelen te verdedigen. Als wij zeggen van M. Malou, we zijn mis, het is uil de Staatskas, uit onze kas beste burgers! dat deze som gegeven werd. Leest de zitting der kamer van heden. Leest die op uw gemak. En gij zult er in zien dat M, Malou van niets wist. Hij heeft aan de Kamer op prachtige wijze geantwoord 'k En hêt te kik nie geweest, 't was mijn secretaris En ik zal de 200 fr. weer geven. En M. Coomans ook. die hier vroeger te Gent een charivari aan den bisschop gaf en de kraag van zijnen frak liet in de handen van een wakkeren policie-agent, M. Coomans kwam ook zeggen, gister, in 't publiek, voor de kamer, voor allen die het hooren wilden 'k En hêt te kik nie geweest, 't was mijn kommies, die oO per cent op al de annoncen en reklamen trekt. 'k En heb ik maar 80 fr. voor mijn part gehadopde 200 fr. van 't gouvernement. En ik zal die ook wedergeven. Die leelijke Bara had de stukken in de handen. Er viel niet te loochenen. En hij deed Malou en Coomans rechtuit bichlen gelijk onder de galge En zij hebben gebiecht en... ziedaar in wat handen wij geleverd zijn O soulagement universel Neen Wij hebben geene goesting meer om te lachen. Waar zijn wij? Hoe laag zijn wij ge daald En de klerikale faiseurs verwijten aan de liberale gazetschrijvers dat zij zich laten uitknopen 't En is nog niet gedaan: 't moet al geweten worden, al moesten het de kraaien uitbrengen. Is dat geen goddelijk gebod meer? Het Verbond van z/a/sf vermeld het volgende feit, dat weder een kapitel te meer is. te voegen bij de klerikale onverdraagzaam heid. van welke wij dagelijks de bedroe vendste staaltjes ontmoeten. Ziehier wat Bureel: Dixmudestraat, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ffr. 4-00 's jaar» voor de stad, ü's*. 4-50 voos* geheel Belgie. Bnite'nlandsche verzendingen 't port daarboven. 1© centiemen het nqminer. Men schrijft in op alle de poslbureelen. DE TOEKOMST. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. C-40. - 12-05. - 5-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk-Brussel, 5-54. - 9-49. - 11-15. - 2-55. - 5-25. Kortrijk. 5-54. - 9-49.- 11-15. - 2-55. - 5-25.- 7-15. Roeselaré. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7—18. - 12-06. - 6-20. ^vwwrsi«93e^HBxiraGmra®©<!ia«!aaffliMjraaa*m*^a!Biisw^^ -si?) c

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1