poperinuhT Slads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. A VELG-HEM, Yerscliiliige Tijdingen. te Aalst gebeurd is: cc Pater Smalen, de man die zekere beroemdheid heeft ver worven ter gelegenheid der ziekte van den vrijdenker lM. Altmeyer, die hij zijnen vriend noemde, heeft hier, even als te Brussel, bewezen welke vriend schap hij de vrijdenkers toedraagt. De kleinkinderen van den officier die hier zondag werd begraven, zijn leerlingen van de troepskinderen-school, waarvan pater Smaelen de almoesenier is. Die eerwaarde pater is van gevoelen dat alle kinderliefde moet worden uitgedoofd wanneer de vader de godsdienst niet belijdt zijner kinderen en dat het niet betaamtdat de kinderen vaneenen vrij denker een laatste vaarwel gaan zeggen aan het graf van hunnen vader. Ware pater Smaelen meester geweest, hij zou de kleinzonen van den kapitein Mullen- doriï van hunnen droevigen kinderplicht hebben afgetrokken en belet hebben dat zij hunnen grootvader lot aan zijne laat ste rustplaats vergezelden. BURGERSTAND Huwelijken. Maerten, Henricus, werkman, en Hof, Julia, kantwerkster. Sterfgevallen. Dujardin, Constantinus, 52 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Coleta Mattyn, Lange Thouroutstraat. Beckaert, Leo- nardus, 23jaren, ongehuwd, Korte Meersch. Debacker, Amandus, 70 jaren, zonder beroep, weduwaar van Mathilda D'hellin, Rijsselstraat. immitons Vécriture d'un homme et nous l'ané ant irons -i-T—r.T» <S*»Q ^ar~r" IJperen, 1" Mei 1873. ScSiDolpciniiug. - Lijst tics kniniteits. Lijst van den 1° trimester, fr. 24-90. Gevolg van eene mande zonder onderste, 3-40. 1-00. 10-00. 4-40. 0-70. t-00. 1-88. 2-26. 1-00. 2-21. 0-81. 0-60. 1-75. 0-10. 2-50. 1-05. YViskt van Maandag, 19 April, Een ongenoemde (n° 1), Toer met de kaart in 't Klein IJper, John, Partij Toplafel Zillebeke, Cercle des X, Donderdag, 29" April, in den Sultan, Een handelsreiziger, Klein IJper, Cercle desX, Ovaal, 1 2" loer met de kaart, vier sulferstekjes, Het komt uit de Yrange, Wiskt van Maandag laatst, Totaal fr. 59-25. Bcuocmisig. - Door koninklijk besluit van 28 April 1875, is de luitenant de Codt, kommandant der school van het 2de reg' Gidsen, adjudant-majoor henoemd. Kapitein Antony, van het 8° linie-regiment is batailjons-adjudant-majoor, ter zelfder date be noemd. Brief. - Mijnheer de opsteller, In een der laatste nummers van uw geëerd blad, drukte een correspondent den wensch uil, al de in staat zijnde personen, tot de Burgerwacht te zien oproepen. Het schijnt dat tot heden die wensch zich gedeeltelijk verwezenlijkt, aange zien men gedurig nieuwe garden inschrijft. Wij moeten gewis die handelwijze goedkeuren, en tot onze groote voldoening getuigen dat de nieuwe garden de maatregelen goed begrijpen, welke men wettelijk jegens hen genomen heeft. Zoo heeft men, Zondag laatst, ter gelegenheid hunner eerste oefening, goed kunnen zien, wel ken goeden wil, welke eigenliefde, welke zwie righeid zij reeds aan den dag legden om gauw met de eerste grondstelsels van hunnen dienst gemeen te zijn. Wij wenschen hun hierover geluk en zijn verzekerd dat zij dien dienst, niet als eene corvee, maar als een aangenaam en tevens nuttig tijdverdrijf zullen beschouwen! Aanvaard, Mijnheer de opsteller, mijne harte lijke groetenissen. Een gewezen Garde. Vlnanisclic Stei». - Woensdag laatst heeft de Vlaamsche Ster zich in haar lokaal vereenigd. Het naamfeest haars voorzitters gaf aanleiding tot deze bijeenkomst. Alle jaren vereeren de leden hem met het eene of andere geschenk tol aanden ken en belooning zijner bewezene diensten. Dit jaar bestond de gift in twee zilveren servicien met het zinnebeeld der maatschappij. Bij het aanbieden werd eene aanspraak voor gedragen door den heer sekrelaris in naam van de geheele maatschappij. Deze getuigde der diep ste aangekleefdheid en oprechte toegenegenheid. De Voorzitter bedankte over zulke schoone ge voelens en spoordde de herren leden aan zich door onderlinge verkleefdheid bij hen aan te slui ten, om alzoo te gemakkelijker de tegenkantingen te doorworstelen. Het overige van hel feest liep heel vrolijk af, en de vergadering scheidde maar uiteen na een reeds gevorderd uur. Masziek. - Het muziek van het korps Pompiers heeft Donderdag laatst op de Groote- Markt een schoon concert gegeven, van 12 tot 1 ure. Bevoordeeligd door een alleraangenaamst weder heeft het veel volk naar zich getrokken en onze Groote-Markt had een fraai en levendig uitzicht. De drang rond de muziek was tamelijk groot door dien een groot getal toehoorders in plaats van te wandelen er stil bij bleeven en het elfekt dat het muziek moest tewege brengen was om zoo te zeggen weggenomen. Nogmaals hoorden wij de opmerking dal men op onze Groote-Markt eene kiosk diende te plaatsen dat de menigte op afstand houdende, terzelfder tijde zou toelaten de schoonheid der uitgevoerde muziekstukken te waardeeren. Door het middel ware iedereen te vrede ge steld en onze schoone en openbare plaats zou er door verfraaien. \an den 50" April tot den 7" mei 1875, GEBOORTEN Mannelijk geslacht 8) (e u_ Vrouwelijk 0) Kinderen beneden Mannelijk geslacht de 7 jaren Vrouwelijk idem I) 5 Mei 1875. De Philharmonic heeft een nieuwen naam ge kregen bij bet dvveepersvolk is zij nu de slechte bende geworden. Conseiller Pijten, die te vele stoppe achter zijne lange eoren heeft omdat er nog plaats zou zijn voor herssens,heeft aan zijnen broeder verweten dat hij deel maakte van de slechte bendemaar Karei heeft hem vierkant op zijne plaats gesteld. Pappot, die voor eeuwig zou moeten zwijgen ais er van slecht gesproken is, klapt ook mede van slecht volk wanneer men van liberalen handelt. Wij zouden willen weten van dezen pap-boer hoe hij bet gedrag zou betitelen van zekere jongeling die, na acht jaren lang gevrijd Ie heb ben met een eenvoudig en braaf dochtertje der burgerij, aan wie hij altijd het huwelijk beloofd had, eindigt met aan haar te zeggen Ik sla toe met u te trouwen indien gij eene trouwgift van 50,000 franken kunt medebrengen. Gedurende deze langdurige liefdebetrekkingen, bad deze juffer vele schoone trouw-occasiëo laten voorbij gaan op zijn verzoek en om hem aange naam te wezen liet zij ook alle feesten, zoowel die der Philharmonic als andere, bij te wonen. Onlangs had nogeens een jongeling haar ten hu welijk gevragd, maar zij had, volgens gewoonte, deze gelegenheid verstoolen, staat makende op de geduriglijke eeden van getrouwigheid van haren ouden verliefde. Na een mingeval met een ander lief, dat, drij jaren geleden, hier veel gerucht maakte en waarin deze jongeling de bijzonderste rol gespeeld heeft, de juffer wilde alle verkeer met den trouwlooze verbreken, maar deze, op zijn kniê'n vallende, had genade gevraagd en het goed hert van de dochter had hem vergeven. Daar bij was hij nog groot liefhebber van vogelen ('l gene eene zeer eenvou dige liefhebberij is) en, zoo als bij dikmaals op Rijsel reisde, had hij daar altijd schoone lieve vogeltjes, welke hij in kooi kweekte. Deze jongeling is den allergrootsten vriend der gekruinde opperburgers die hem maandelijks ver giffenis verleenen over zijne menigvuldige zonden en die dezen moor in hel openbaar trachten wit te wasschen, 't geen voor hun een verloren arbeid is. Ook zingt hij op hel hoogzaal waar zijne zui vere (lees onzuivere) pap stem veel bijval heeft bij de jonge en oude kwezels en, had bet niet geweest door zekere geschiedenis in zijne schuur, hij zou tegenwoordig op het Stadhuis zetelen. Otn de voorbedachte liefdeschcuring te vieren die laatst, ter gelegenheid van zijne plotselinge pretentie van 50,000 franken trouwgifle, plaats had, heeft zijne waarde moeder eenen café zijne waarde kalote-makkers aangeboden en zij hebben hun daar al te zamen zat gedronken op zijne gelukkige ontbinding. De jonge dochter, wat laat klaar ziende, draagt hem al de misachting toe welk zoo een gedrag verdient wij vergeten nog te zeggen dat deze treffelijke jongeling zijne studiën had gedaan om priester te worden, maar dat hij de kap over d'haag geworpen heeft. 't Is op zulk een gedrag dal wij begeeren het gedacht van Pappot te kennen; wij zijn nieuws gierig te welen of hij deze jongman ook bij de slechte bende zal schikken of wel bij de god vruchtige, goede, zuivere katholijken, alwaar hij al reeds door de zwarte bende Iluys-Muys en Cic als voorbeeld de poperingsche jeugd aange wezen is. 'T was Zondag laatst de beurt der katholijke tuiters en maneblusschers een uilslapje te doen, maar uit vrees hunne garde-civiek tenue te ver slijten, waren zij in hurgerskleederen. Wij welen niet of het uit vrees was de ooren gescheurd te zijn door hun helsch getuit, dat niemand hun vergezelde, maar 't was compassie waardig die arme jongens alzoo alleen langst de straten te zien loopen. 't Is waar nogtans, wie zou nog daar kunnen mede geweest hebben alwie in de kalote-partij in staat is een instrument te dragen is bij de luilers ingelijfd. Wat blijft er over? eenigé gloeiende buitenburgers, in wiens gezelschap burgmeester, schepenen of raadsratelaars be schaamt zijn zich te toonen. Maar het gekruind garnizoen van Poperinghe had toch wel kunnen hun verzeilen. Een goede raad, jongens Wij vernemen dat gij Zondag aanstaande eene schijfschieling aan het reeptje hebt, vraagt aan uwe gekruinde opperburgers de permissie om de kollegiegasten alsook de oude mans-en vrouw gestichten langs daar zouden mogen wandelen dat gij toch zoo armelijk langs de binne wegen niet meer zoudet moeten luiten. Op de promenade militaire in burgers tenue die Zondag plaats had, zijn de gewapende mane blusschers eerst vertrokken en, wat na hen, de tuiters volgden. Luitenant Cadé, die vooren was met zijne ma neblusschers, verwittigde de bazin uit 't hoppe- land, welke eener zijner herbergiersters is, al de glazen die zij in huis had gereed te vullen (wel verslaan geld voor bier te eischen) tegen dat de tuiters toekwamen. Zoo gezeid zoo gedaan, de bazin zeer verheugd stond gereed met volle pinten, het muziek kwam op, een helsch gerucht makende enging voorlweg Wij hebben vernomen, dat, ter gelegenheid van den eersten Mei, eene vrouw op de huisven sters van den gekruinden baas Joachemius ge plakt was. De naam van de vrouw die men daar alzoo heeft willen verbeelden is in alle monden, daarom is het dat wij ze niet moeten noemen; wij kunnen nogtans niet laten den deserteur daar over proficiat te wenschen. A propos van 't zelfde Gusje, al wat men klapt op zijne rekening is, wel verstaan volgens hem, logentaal. Niets van al wat men zegt, is gebeurd zoo tracht hij zich bij zijne liberale kalanten wit te wasschen. Maar Gusje, manneken, dat liedekeD grijpt niet meer, eenieder kent u tewel om zich aan uwe zeemerijen nog Ie laten vangen. Hoor, Gusje, neem een nieuwin stiel aan, wees draaier, daarin zijt gij ervaren en, volgens uwe begeerte, zult gij dan al het werk hebben, zoowel van liberaal als van klerikaal. PA.SSCHENDAEL1Ë. JUBEL-PROCESSIE (3 Mei 1875). Deze processie, volgens ons, houdt niets bijzonders in. 't Zijn altijd dezelfde sukke laars, godsbedriegers, vuillaps, enz., die dezelve uitmaken. Dit jaar zijn twee voorvallen de aandacht van het publiek komen vestigen. Van uit de Gemeente-School moest den stoet van het mannevolk naar de kerk gaan. Men trok door de Molenstraat, de litanie van O. L. V. zingende, toen den wagen, geladen met ver- kens-, van baas Noliet, en beschikt voor de markt van Rijsel, voorbij reedt. Die bees- tjens, hoorende geheel het gemeenschap latijnsche zuchten ten hemel sturen, heb ben daarin partij genomen, en het gezang der bedevaarders werd door hun met veel sukces geaccompagneerd. Op een ander punt was er een pelgrim die wat hoog en misschien valsch zong.'De kos ter doende de functie van suisse, en gewoon aan de ware uitgalming der noten van het muziek, vond goed van "den pelgrim te doen zwijgen. Ja maar, deze laatste was van het advies niet. Van dan af ontstonden er we- derzijdsche dreigingen, verwij tingen, en eindelijk ging men tot dadelijkheden over, men greep elkaar bij den kop en den pel grim werd deerlijk ten gronde gesmeten Hoe stichtend. 5 Mei 1873. Waarlijk! nooit hadden wij durven veronder stellen dat de politieke wraak zoo verre kan gedre ven worden dat men om dezelve lucht te geven, de snoodste en lafste misdaad boven het hoofd van onberispelijke tegenstrevers zou willen doen hangen. Hoe langer wij de klerikale kliek bestrijden, hoe meer wij ondervinden dat hare geleiders en inblazers voldreven snoodaards mogen geheeteu worden want wij zijn verzekerd dat er vele mis dadigers achter de grendels gerot hebben die van hen iessen hadden kunnen ontvangen. Brandbricfkens welke doorjesuitiekeC£maz7fe)Z moeten rondgestrooid zijn geworden vielen in de handen van de rechterlijke overheid. Alles schijnt goed ingericht te zijn geweest om het gerecht te bedriegen. Men wilde de eer bemorselen van eenen jonge ling wiens goed gedrag, wiens eer en goede faam, wiens rechlveerdigheid en onomkoopelijkheid te recht algemeen geacht en hoog geschat zijn. Wat deed men om tot dit oogwit te geraken Men heeft stukken genomen door dezen laatste om schreven, men heeft zijn schrift nagevold men heeft briefkes gestrooiden dezen zijn alzoo in de handen gevallen der rechterlijke overheid welke het haren plicht geloofde een onderzoek te bevelen. Aldus is liet, dat bovenbedoelden jongeling, Maandag laatst, heeft moeten naar Kortrijk op- trekken waar hij van verbaasdheidveront waardiging en verachtingbijna dood viel, toen hij zag, dat men vari hem een politiek slachtoffer had willen maken. Doortrapte jesuiel moet men zijn om bekwaam te wezen om zulke snoode beschuldigingen op iemands hoofd te doen wegen. De eer, de rust der familie, de samenleving en al wat 's menschen hart duurbaar is mag men dUs ongestraft onder de voeten trappelen??? Meer dar, overtuigd zijn wij dat die briefkes het werk zijn van eenen VERV ALSCHER Ces billets sont Voeuvre d un faussaire Daarom is het dat wij niet achteruit zoude[1 deinzen. Integendeel, wij bidden <n wakkeren aan niet alléén 1000 maar wel 10,000 fr' „j, le looven aan dezen die der overheid van het gerecht den misdadiger zou kunnen aanbrengen. Dat hei Journal de Courtrai dezen maatregel Ver, wijderd en afkeurt verslaan wij zonder moeite, het meent met ons dat de briefkes het werk zjjn van overdreven en fanatieke dompers. Wij herhalen het diensvolgens men loove tieo of honderd duizend franken uit; wij zuilen geluk, kig wezen. Want wij hebben de innige overtuiging dat de rechterlijke overheid niet een onzer vrien den treffen zal. Oudstijds, toen de paperij ons arme Vaderland met brandstapels overdekte, zegden hunne trou. welingen, der geheimen hekend: donnez-raioi deux lignes d'un homme et je le ferai pendreIn onze dagen, in de XIX eeuw, deze eeuw van verlichting en vooruitgang, wordt den jesu itieken boel nog boozer en doortrapter om zich zijner tegenstrevers te ontmaken. Het zegi Het heeft dus voortgang gedaan en niet weinig!! Ten slotte zeggen wij dat wij betrouwen heb ben in la justice humaine en den tijd zal misschien uitwijzen dat de prudents en de avisészooals het Journal zich uitdrukt, dat is de voorzichtige en geaviseerde papen zullen moe ten bekennen dat de briefkes het werk zijn van een' vervalscher, Ü'UN FAUSSAIRE, in de taal des Journal's. E. A. E. Zaterdag heeft er te Antwerpen, eene aanran ding gevolgd van misdaad, plaats gehad, welke de bevolking in diepe opschudding heeft gebracht, Twee onderofficieren, de genaamden Michiels en Hemeuse, die uit Mechelen, waar zij in gar nizoen liggen, hunne makkers van Antwerpen waren komen bezoeken, kwamen den trein te laat, en besloten den weg te voet naar Mechelen af te leggen. Om 1 uur des nachts, verlieten zij de stad, en trokken de Mechelsche poort uit. Toen zij de brug overtrokken, werden zij plotselings aan gesproken door een groep personen, die, ten getalle van vijf, langs verschillende richtingen op hen aankwamen. Een dezer personen vroeg aan Michiels eene aalmoes, zeggende dat hij vader des huisgezins en zonder werk was. De onderofficier geloofde den persoon op zijn woord, en gaf hem al wat hij in zijnen zak had, namenllijk een frank en eenig klein geld. Alsdan dachten de twee onderofficiers dat zij hunnen weg gerust konden voortzetten. De schelmen beletten hun zulks. Degene, aan wien Michielszoo edelmoedigjiad afgegeven wal hij bezat, zegde hem dat hij meer moest hebben. Hij smeekte niet meer, maar nam eene dreigende houding aan. Hij zegde aan de twee onderofficiers dat, indien zij niet spoedig hunne zakken ledig maakten, men hen in de vest zou gesmeten hebben. De twee vrienden wilden zich uit de handen rukken der schelmen, doch deze lieten hun den tijd niet. Zij greepen hen aan, en wierpen de twee onderofficiers in de vesting. Daarna namen de misdadigers de vlucht. De toestand der twee slachtoffers was ver schrikkelijk. Het was hun onmogelijk zich uit iiun netelachtigen toestand te redden. De kreten der ongelukkigen werden gehoord door een schildwacht, en deze snelde aanstonds toe met de noodige redvverktuigen Michiels die een weinig kon zwemmen, wendde alle pogingen aan om zijn makker, die bijna verstikt was te redden, doch te vergeefs, de ongelukkige Hémeuse verdweèn onder water. Gedurende dien tijd, had men alles ter redding ingespannen. Een soldaat der genie, de genaamde Renard, was in de vest gesprongen en had Michiels vastgegrepen. Echter op hel oogenblik dat men de twee mannen wilde boven halen, brak de koord, en de ongelukkigen vielen terug in de diepte. Renard en Michiels wendden nieu we poogingen aan en konden de aaneengeknoopte koord weder vastgrijpen. Ze brak voor de tweede maal. Voor de derde maal, na hoven menschelijke poogingen le heb ben ingespannen, konden zij de koord weder bereiken, en thans werden zij naar hoven gehaald en waren dus gered. Michiels werd naar liet gasthuis van Bercliem gebracht, terwijl de moedige Renard zich terug naar zijne kazerne begaf. Gisteren morgend heeft men het lijk van den ongelukkigen Heméuze opgevischt. Wij hopen dat de justitie spoedig de hand ïd weten te leggen op de schelmen, die de dadeis zijn van dit wanbedrijf. SïecisJci'lijlic kronijk. Hel hof van beroep van Brussel, heeft maandag uitspraak gedaan in de zaak van den Echo dit PcivlGWicut en van M. Hvnians tegen deB Courrier de Bruxelles en den Bien Public- Met hof, hel ingespannen proces voor laste1' tegen de twee klerikalen dagbladen, als gegrond beschouwende, heeft het karakter van onderlinge betrekking der twee gedingen bevestigd en beef'

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2