POPERINGHE. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM, dacht; wij moeten thans ook trachten haar ontwerp te doen gelukkente meer daar zij ons de stellige "verzeke ring heeft gegeven dat, in geval der gelijke tentoonstelling binnen eenigen tijd bij ons zou ingericht woorden, zij daartoe hare welwillende medewer king zal verleenen. Maken wij ons dus van nu af ge reed om met bijval te kunnen mede dingen. BURGERSTAND Huwelijken. Bonne Constantinus, herbergier en Lie- baert Virginia kantenwerkster. Sterfgevallen. Bourgois Josephina, 79 jaren, zonder beroep, weduwe van Albertus Wallaert, Bollingstraat. Renier Petrus, 59 jaren, bakker, echtgenoot van Pelagie Vandevive- re, Dixmudestraat. Rosseel Petrus, 73 jaren, werkman, echtgenoot van Regina Bouden, Boesinghestraat. Degroote Vir ginia 71 jaren, naaister, echtgenote van Gaspard iluygebaert, S' Nicolaus nevens Ypre. Joos Maria, 61, winkelierster onge huwd, Rysselstraat. Decroix Carolus, 79 jaren, kleermaker, echtgenoot van Anna Lacante, Recolettestraat. Vanderkelen Benedictu-s 76 jaren gepensionneerden douanier, weduwaaryanFrancisca Legrand, Meenenstraat. 15" Mei 1875. 't Is met eene diepgrondige droefheid dat wij de dood ver nemen van onzen achtbaren vriend, M. de Doctor LECLUYSE, dezen morgente Poperinghe, in den Heer ontslapen. De lijkdienst zal plaats heb ben Donderdag morgen aan staande. Wij twijfelen geenzints of een groot getal der menigvuldige vrienden van dezen rechtschape nen en edelmoedigen man zal hém, met zijne begraving, een laatste bewijs van aangekleefd- lieid willen geven. ItOUSBRUGCHE. WOESTEjY 1 IJperen, 1Mei 1875. Sehoolpenniug. - lijst «les komiteits. Lijst van den I" trimester, fr. 24-9(5. Lijst van den 1/2 2" trimester, fr. 54-40. liene partij domino, 5-50. Een halve frank van den Paus, 0-50. Een truk, 0-80. Een goochel loer, 0-58. Hij de Koormaatschappij, 2-55. Nog altijd solferstekjes, 0-23. Cercle der X, 0-70. 2 teeuwe porieriks, 0-80. Al wederom de sulferstekjes, 0-55. Een stuk op den bandonion, 8-10. 4 sulferstekjes, 5-00. Carilate van 'nen zot, 0-30. 't Komt uit de Vrange (2d" storting), 1-50. Totaal fr. 81-95. S4aezês»g. - De kiezers voor de Pro vincie zijn uitgenoodigd tegen Maandag 24 dezer, om over te gaan tot liet kiezen van een lid voor den Provincialen Raad, in ver vanging van M. Verlynde, die Vrederechter benoemd is. ©sagelaik. - Donderdag, 6" dezer, viel de negenjarige knaap. Geeraerdt Henri, onzer stad, in de waters der Kaai. Geluk kiglij k is Mijnheer Myle-Vandermeersch hein ter hulp gekomen en erin gelukt den jongen van cene gemisse dood te redden. ScI|O0»c ï4s8sa«!l«tss. - Het is altoos met even veel voldoening dat wij het sukces aanhalen van onze artiesten stadsgenoten en deze der streek. Onder dezen indruk deelen wij de namen mede der heeren die te Londen in de Inter nationale Tentoonstelling, de bronzen me- dailje bekomen hebben voor aanveerding bij den Jury 1874, deze zijn: MM. Bossuet, Francis; Ceriez, Theodoor Delbeke, LouisRoffiaen, Francis Van Kemmel, Karei, en Debergh, Alph., van Poperinghe, allen schilders, en Lefever, Edmond, beeldhouwer. Met deze gelegenheid mogen wij onze stadsgenoot KÏ. Aloïs Boudry niet vergeten die te Antwerpen een schitterende overwin ning komt te behalen in de koninklijke akademie, alwaar hij den eersten prijs behaald heeft in de schildering naar het leven (torse). Bravovoor onze artiesten. Blozack. - Donderdag avond, heeft het publiek eenige aangename uurkens doorgebracht, in de estaminet den Sultan op onze Groote-Markt alhier. M. K...., een duitscher, heeft een muziek avond gegeven op den Bandonion. Nooit schooner heeft men op dit moeilijk instru ment hooren spelen en M. K.... moet een groote muziekant zijn om zoo talentvol de stukken der grootste meesters uit te voeren. Ook na elk stuk daverde het huis van de warme toejuichingen hem door de toehoor ders gulhertig gegeven. Wat die heer, buiten velen, ten zijnen voordeele heeft is dat hij zijn publiek niet lastig valt door het gestadig rondhalen. Hij doet maar ééne ronde omtrent het eindigen van zijnen avondstond. Het is te hopen dat hij nog eenige avonden alhier ten onzer stede zal doorbrengenhet is den wensch van menig IJperling. Van den 7" Mei lot den 14" Mei 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 6j te„ Vrouwelijk b) Kinderen beneden Mannelijk geslacht 3) de 7 jan 11 Vrouwelijk idem 2)y' 12 Mei 1875. Wij zijn nieuwsgierig te vernemen op welke wijze onze gekruinde en gezalfde opperburgers hunne jaarlijksche paaschrondu zullen doen om de paasebbriefkens en den S' Pielers-penning in te zamelen; ongetwijfeld of zij zullen hun bij geen één lid der maatschappij de Philharmonie durven begeven aangezien zij de 1). absolutie geweigerd hebben aan al de leden zonder onderscheid van geslacht of conditie: zulk doende, 't ware zeker lijk hun bloot stellen aan groote tegenkomsten, noglans geld geeft moed en wij hebben ten allen tijde gezien dat onze zielverlossers, zoo even als hunne medebroeders MM. Malou en Coomans, hun van geen ongenaamde middels afwijken om lot hun doel te geraken, want zij zeggenwie liet einde begeert, moet de middels gebruiken daarom heeft de generaal Huys-Muys hel voor- ledene jaar zijne stoute kazak aangetrokken en gezegd als nieuwen herder en opperhoofd der stad, zal ik bij iedereen gaan, zonder onderscheid, er bestaat geene oorzaak om ook het liberaal geld niet af te trommelen, en indien wij bij den man niet gelukken zullen wij bij de vrouwen of de dochters probeeren. 't Was in dit inzicht dat hij, met zijnen Intendent Joachim, het verledene jaar bij eenen liberaal onzer stad zich begaf, en in de afwezendhoid van den man de vrouw, zoo goed liberaal als den man, in onderhandeling nam over zijn jaarlijks bezoek tot het inzamelen der paasch-bnefkens en S' Pielers-penning, de vrouw antwoordde wal het eerste punt betreft, zij, en nog veel mm haren man, geene de minste be trekkingen hadden met paasch-briefkens, en wat aangaat S' Pieters-penning, dat zij ook verzekerd was zulks geenzints de gevoelens van baren man waren en dat het vruchteloos zoude zijn op zulks in het toekomende nog weder te keeren, dat zij daarenboven de gevoelens van haren man mede deelde 0111 reden dat man en vrouw maar een persoon uitmaakt, zoo als de 11. Drijvuldigheid.» Generaal Huys-Muys was gelijk van de hand Gods geslagen, hij nam zijne driebuis en vertrok mocht dit dienen tot les aan onze liberale vrou wen voor het toekomende, en zeggen wat geluk voor het huisgezin waar de vrouw naar de goede en gezonde redenen van haren man luistert, zulks strekt tot de goede opvoeding der kinderen en de eendracht in het huisgezin en in de familien. Mocht dit ook dienen tot les voor den generaal Huys-Muys om hem in het toekomende weer te houden van zulke bezoeken bij de liberalen af te leggen wilt hij zich niet bloot stellen aan alle slach van onaangenaamheden. Men leest in den Journal de Gand van den 9" dezer maand, dat Vrijdag 1. I. 's namiddags, in liet ongewijd kerkhof van Geilt (door de ka- tholijken liet geuzen kerkhof genoemd) de be- graafnis plaats gehad heeft van M. Guslave Vanhoever, student-apotheker in het burgerlijk hospitaal. Verscheidene professors alsook'de stu denten der universiteit en een groot getal vrienden, hebben de overledene tot zijne laatste woning vergezeld. M. Jules Sioen, van Poperinghe, heeft in naam der faculteit, den levensloop zijns makkers afge schetst. Wij zijn gelukkig te zien dat M. Jules Sioen den laatsten vaarwel aan zijnen liberalen vriend gezeid heeft, alhoewel dezen in het ongewijd kerkhof hegraven (de katholijken zeggen gedol ven) wierd. Maar wat zal broeder Theophilus, professor in het bisschoppelijk kollegie te Meenen daarvan zeggen en oom Petrus dan Men verzekert ons nogfans dat Julius, alswau- neer hij bij Joannes koomt, verscheidene scha- peliers moet aantrekken vooraleer hij slapen gaat, 0111 bevrijd te worden van de liberale plaag alsook van donder of bliksem. Een katholijken gast heeft zich 7,ondag laatst wederom onderscheiden.Wij hebben alzoo dikwijls gezeid: men mag dronkaard, vuilaard, enz. zijn, mits men slaaf der zwarte bende is, zal men toch als zeer treffelijke jongeling aanzien worden door onze geestelijkheid; het is nogeens het geval voor dezen gast zoo als voor vele andere pap- of vuilpots. Wil men weten wat de zedekunde van zulke jongelingen is, hoor't gene dezen gast Zondag in eene herkerg uit zijne dronke veste sloeg: Men mag God vergrammen, maar zijne dienaars niet, voor God le mishageu kan men vergiffenis beko men, maar er is geene genade voor deze die de bevelen der priesters niet stiptelijk volgen. Ook mogen zulke gasten zich zat drinken, zij mogen liefdebetrekkingen hebben met herberg- ineiden, dit alles ter meerdere eer en glorie der H. Kerk, mits eene biechle te spreken en eenen bedevaart te doen voor penitencie, krijgen zij absolutie en mogen des anderendags herbeginnen Maar lid der Philharmonie zijn 0 afgrijselijke doodzonde, de hel met hare eeuwige vlammen verwacht deze die voor onze gekruinde pailjassen niet willen buigen en hunnen ontslag van deze verdoemde maatschappij niet willen nemen! 12 Mei 1875. Als men de toestand der beschaefde wereld bestudeert, moet men bekennen dat de priesters in alle landen oorzaek zyn der oneenigheden die er bestacnniet te vreden met de meer als vol doende voorrechten die zy bezitten; met de jaeiwedden die zv uit de stadskas genieten, zy prediken het volk tot ongehoorzaemheid aen de wetten van zyn land en hitsen de stadsbesturen tegen tlkanderen op om alzoo in troebel water te kunnen visschen. Lord Palmcrston sprak waer- heid toen hy in zitting der gemeente-kamer van Engeland den 14 Maert 1862, zegde in de landen waer de priesters de minder- heid uitmaken vragen zy gedurig niet alleenlyk de verdraegzaemlieid maer nog de qelyklieid; maer daer waer zy meesters zynslaen zy noch verdraeg- zaemheid noch gelykheid toe. De verdrukkenden invloed der priesters laet zich overal gevoelen, maer byzonder in onze beide Vlaenderen, waer de onverdraegzaemheid hel toppunt bereikt heeft. Nooit heeft men in een land van vryheid zulke verdrukking gezien, door mannen die zich de gezanten van Jesus- Chrislus dui ven noemen. Zy weten met behen digheid het geloof en de lichtgeloovigheid der massa te gebruiken om te gemalikelyker het geld uit de zakken der onwetende volksmenigte le kloppen. Dikwyls heeft uw geëerd blad van den pro- vensche Lampe en zyne heldendaden gesproken, want al de sprongen van dien krommen kiesdra- ver hebben ons nooit anders dan medelyden in geboezemd. 'T en is te Proven niet alleen, dat zulke over- heerschers te vinden zyn, eeri ander gemeente geniet ook de zoete vreugd eenen pastoor le bezitten, voortskomende uit het niruw-mode magazyn van Baes Jan; wy zullen hem, voor byzondere redens, den naem geven van pé prut zak. Ziehier eenige staelljes der handelwyze van dien geldz'uchtigen geloofsbelyder Over eenige maenden zegende hv het huwelyk in van een jong paer der werkende klas dat weinig geld bezat, schier niet genoeg om eenige meubels le koopen. Na zy getrouwd waren, moesten zy, gelyk men gewoonlyk doet, naer het sakrisly, om daer wat prullen te hooren vertellen, dit geëindigd zynde, bedankte de brui degom den heer pastoor en ging vertrekken, maer hola! zei pé, smeet de deur op het slot en sprong er voor, gy zult hier niet buitengaen zonder my vyf franks tebelalen.Van waer ik koom gaven de armste menschen zooveel de bruide gom trok een gezicht gelyk een zwingelzweerd en met al de kluiten uit de hoeken te zoeken, kreeg men de gevraegde somma byeen. Pé .snakte er achter gelyk een die in tien jaren geen munt meer had gezien, hy telde, vond alles in den haek, opende de deur en verloste het jong paer uit dal heilig gevang. 't En is geen kunst of beweeren de zwarten dat het burger-huwelyk geen waerde en heeft, dat is zeker omdat het geen geld en kost. Ziehier nog een ander voorbeeld van christelyke milda- digheid: Sedert meer dan een jaer is er een arme vader van famillie zinneloos geworden hy en zyne vrouw wierden onderhouden door het loon dat hunne kinderen met dienen moesten winnen; gelyk deze kwael sedert eenige weken ernstig toenam was er een van de dochters van Frankryk gekomen om haren vader te bezoeken; die dochter geraekle by gelegenheid by pé, en over het eene en het ander sprekende was pé van gedachte een lof te doen, verzekerende dat de arme krankzinni ge daerdoor zou kunnen beleren kortom pé droogde diedoclUer2-50 fr. af om een lof tedocn! My dunkt dat hy zich had moeten schamen over zulke daed, daer de moeder het zoo noodig heeft om aen haer huisgezin het noodige te ver schaffen. Och wat catolieke geldwinkel! Wanneer zal het volk de oogen openen?.... Als pé eene ronde achter geld kan doen dan is hy t huis, zyne vlyt is zoo groot dat hy somlyds de scheidpalen zyner parochie niet kent, want verledene week is hy in eene naburige gemeente geweest om almoesen te vragen tot vergrooting van het nonnenklooster en de meisjesschool. Veel catolieke hoeren, waer hy meende te ge lukken, hebben hem naer zyne parochie gezon den en de pastoor dier gemeente is niet te wel gezind over de schending van grondgebied door pé gepleegd. Het is meer dan helachelyk als men overdenkt dat de nonnen voor wiens klooster hy schooit meer dan 200 betalende kinderen in hunne school onderwyzen, van deze 200 zyn er wel 50 pen- sionnairen welke jaerlyks betalen. Zouden die lekkerbekken met dit niet genoeg kunnen over houden om zelve de noodige herstellingen aen hunne gebouwen le doen? Maer pé weet wel dat daar de knoop niet en ligt en dat men een koei inoet melken of dat zy anders zou slaen van trielk te geven, zoodus dat de dompers, die onder zyn juk moeten buigen, ook zoo motten behandeld worden hy weet wc| dat er het aenstaende jaer geld zal noodig zyn om stemmingen te bewerken. Owe lezers zullen misschien peizen, heer op steller, dat Pé als hy zoo geem het g,|(j uit de zakken zynpr slaven klopt, hy ook gereed is 0111 hun den penning te jonnen Gy zyt er We! mede! Pé en zyne zuster Nelledoen hunne winkelwaren en andere voorwerpen komen uit de fabrieken en magazynen der groote steden'. Verledene week kwam er een voerman uit Poperinghe en gaf een pak af van 50 pond zwaer by eenen werkman, maer welhaest werd men de misslag gewaerop het adres had mende hoe danigheid van pastoor niet gevoegd om geen achterdacht te geven. Het was een zak chicorée- café (prul) die le bestellen was hy den heer pastoor die zyne parochianen zoo genegen is dat hy tot zynenprut van elders doet komen "Wy hebben nog van Serren en Magoni te spreken, maer gelyk de lyd ons ontbreekt, zullen wy hy de eerste gelegenheid, over deze punten eens handelen. Uitgesteld is niet verloren. X. PROVEN. 15 Mei 1875. De voortbrengselen der politieke katholijke zedelijkheid dragen een bijzonder kenmerk, die hun overal doen uitschijnen: Hijpocrisie in de kerk, verwaandheid op de straat. Rousbnigge heeft in den nacht van 11" tot 12" dezer hel bezoek ontvangen van zulk een vogel. Het raadslid onzer gemeente, uitvoerder der hooge werken van Lampe, is overgevlogen naar Rousbrugge, 0111 eens den vollen loom te geven aan zijne 011de kwalen. Hij heeft zich daar niet te vrede gehouden van door zijne dronkenschap, in openbare plaatsen buiten gezet le zijn, maar heeft 111 het midden van den nacht zich toegelaten géweldadigheden te plegen 011 de rust der vreed zame inwoonders te slooren en volgens men ons verzekert, heeft hij in verscheidene herbergen gevloekt geiijk eenen afgod. Wij gelooven dit volgaarne, want volgens den fr-anschman zegt, bekennen wij deze waarheid: chassez le natu relil revient au galop. Nu hebben wij nog le vragen aan de politie van Rousbrugge, of het toegelaten is dat katho lijke zwijns de vreedzame burgers, van andere gemeenten, in hunnen rust mogen gaan stooren of wel zal er nogeens gezegd worden dat onze Lampe alles kan uitdooven wanneer het katholijke koppen betreft en rechterlijke gevolgen kan inspannen als het liberalen aangaat? 13 Mei 1873. In eene gemeente hier in 't omliggende welke wij zullen noemen met eene Rwoont er eenen man wiens zoon zijne studiën doet in de hoogschool te Gent. Sedert dat die man op dit gemeente is gaan wonen en het aan de ooren van den pastor gekomen is, gaan er geene omstandig heden voorhij of dezen laatste hekelt en beknib belt alles wat den man en zijn huisgezin aangaat. Laatst waren de pastor en zijn kapellaan op de ronde om paaschbriefjes alias 0111 Sl Pieters Penning, want toen de pastor geld voor den penning ziet storten vraagt hij naar geene briefjes meer In het huis gekomen zijnde, van den man waarvan wij hooger spraken, de pastor vraagde naar de paas-cerlificaten en de vrouw legde er cl rij op tafel. - Maar bazinne gij zijt maar met tweeën! Mijn zoon, Mijnheer, die naar de universiteit van Gent gaat, gaat ook te biechte, alhoewel gij hem in uw sermoenen niet gespaard hebt. Ten is geen universiteit te Genten om kort te maken alles wat er uit die gestichten komt van Luik, Brussel en Gent en deugt niet. Op dit gezegde, de man die tot alsdan kalm achter de stoof was blijven zitten, stond recht. Mijnheeren, hetgeen gij hier op de ge meente ten mijnen opzichte uitmeet is niet geper mitteerd, wij hebben altoos eerlijke menschen geweest en zijn het nog, en hetgeen ik u verzoek is van in 't toekomende ons gerust te laten; want ik weet niet met wal recht en zich lol den pastor wendende gij, hier zooveel noten op uwen zang hebt, gij die te Wervik.... Op het hooren van dit woord maakte de pastor zich uit de voeten, en de kapellaan, voor d'eere van 't korps zeker, willende den aftocht verduiken, ging een s'ermoentje probeeren, toen de man zegde: Luister, M. kappeliaan, wil doen gelijk den pastor, anders en een beraden gebaar van den baas deed den kapellaan zijn meester volgen. Bravo alzoo moesten al onze buiten bewoners doen, waar de zwarten den meester willen spelen; op deze wijze zouden zij hunnen duivel zooveel niet kunnen ontbinden. C. 13 Mei 1875. Het Journal en de Vrijheid die zoo een groot gerucht mieken over de zoogenoemde brandbriefkes van welke zij een reuzenwapen legen onze partij wilden vormen, zwijgen er lieden van als de dood zelve. Die twee sakristie- gazellen zijn vervuld met een rechtsgeding waar over wij later ons gedacht zullen uiten. Wij verstaan niet waarom zij niet nog eens

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2