Stads Nieuws. burgerstand De Presse Beige inaakt de volgende juiste bemerkingen over de gebeurtenis sen, welke Zondag te Brussel hebben plaats gehad De ultramontaansche- partij heeft den wind gezaaid zij oogst de vruchten in van het tempeest. Zonder twijfel moet men de loonee- len betreuren, waarvan onze groote ste den beurtelings hel schouwspel zijn. Maar wie daagt ze uit? Niemand anders dan degenen die altijd laster en beleedi- gingopde lippen hebben tegen al onze grondwettelijke vrijheden degenen die ze schaamteloos veroordeelen, en dreigen onze politieke inrichting, bij de eerste de beste gelegenheid, te vernietigen degenen die de pretentie hebben van de gaansche maatschappelijke samenleving te doen bukken onder het juk der kerk. En men is verwonderd dat, in tegen woordigheid van deze bestendige tergin gen, het openbaar geweten in opschud ding komt en zich veronlweerdigtdat gevoelens, welke zoo uitdagend de mo derne beschaving worden toegeworpen, geene aanleiding geven tot geweldige manifestation, uilgaande van jonge doch soms onberadene caracters. Ja, er bestaat een wezentlijk gevaar voor de toekomst, en al Je wijze mannen en vrienden van hun land zouden zich moeten vereenigen om het onheil af te weeren en zijnen gang tegen te houden. De katholieken zeiven, al degenen die het ultramonlanism in zijne buiten sporigheden niet willen volgen, die de uitoefening hunner godsdienstige vrijheid willen doen gepaard gaan met de pratiek der vrijheid, moeten, meer dan iemand, overtuigd zijn van eene der tegenspreke- lijkste waarheden. En deze waarheid is, dat de be moeiing van den priester met de strijdende politiek, groote onlusten en oneenigheden in den schoot der bevolkingen moet doen geboren worden dal de religie zelve aan alle aanrandingen is blootgesteld, wanneer hare bedienaars zeiven de gewelddadigste worsteling der partijen uitdagen. Wij allen weten datoveral in België, waar de priester zich bepaalt bij het vervullen der plichten van zijn ministeriehij de vriend is van de gansche bevolking, de raadgever naar wien de familie immer luistertdat daar waar hij op het polietieke terrein de wet wil geven, daar waar hij den predikstoel tot politieke propagande doet dienen, hij een agent wordt van wanordelijkheden, en bloedige worstelingen zonder genade in den schoot van al onze gemeenten. Daar ligt het gevaar in opgesloten. Het zal des te verschrikkelijker worden, naarmate de Kerk meer stoutmoedige pretention krijgt om den Staat te over- heerschen naarmate de klerikale dag bladen meer luid op en stoutmoedig zeggen, welk doel zij willen bereiken. Ons land zou het schoonste land der wereld zijn het zou eene groote familie wezen, wier leden zouden vereenigd zijn door het gemeenschappelijk gedacht van verbroedering, indien de Kerk niet alle dagen ën overal onrust en tweedracht kwam zaaien, door het verspreiden van de walgelijkste leerstelsels. Zonder twijfel, zouden er in Belgie, gelijk overal, twee groote politieke par tijen bestaan, de conscrvateurs en de progressistende eenen die het behoud van den toestand willen; de anderen die dezen toestand voorzichtig willen wijzi gen. Maar deze vreedzame worstellingen, welke het voedsel zijn van het leven der volkeren, zouden geene noodlottige ge volgen kunnen na zich slepen, terwijl, integendeel, de pretientien van het ullra- montanisme, zooals zij vandaag zich op doen, niet alleen in Belgie, maar in de gansche wereld, noodlottig geleiden lot den burgeroorlog, ten koste van al de godsdienstige geloofsbelijdenissen. Huwelijken. Sterfgevallen. RGüsiRw vïIGGEj 27 Mei 1875. "denken hel publiek kennis te moeten geven nat le 1 rutzak eene congregatie voor de jonge dochters dezer gemeente komt in le richten en waarvan de bijzonderste juffers van het dorp geen deel hebben willen maken. Pó Prulzak heeft na de opneming der namen die gedaan werd in de oakristij, de congreganisten bedankt lot hun zeggende Wij hebben het goed graan, ik hen er geheel content van, er is maar hel kaf overge bleven waarop eene der congreganisten het woord nam en zeide Tjustement, het kaf! JU. de pastor, er zijn waarschijnlijk nog wat graantjes m... i) waarop Pé antwoordde«Ba! wij hebben altijd het zuiverste graan. Het zijn insgelijks leden van de gymnas- vereenigingen, die zaterdag avond voor de minis- terien en in de straten van Brussel betoogingen hebben gedaan en geroepen weg met het minis terie Deze feiten grepen plaats na een feest dat in een gijmnas-maatschappij der hoofdstad plaats had. Het is onnauwkeurig dat het beeldeken van 0. L. Vrouw van Woluwe naar het lokaal van het Studenten-Genootschap is gebracht. De commissie der maatschappij vernomen heb bende dat er daar kwestie van was, heeft terstond beslist de brengers van het be Ideken niet binnen te laten of ook niemand die tot het Genootschap niet behoorde. Die maatregels zijn vruchteloos geweest, want niemand heeft zich aangeboden. Wij zijn gelukkig dit te vernemen en wenschen de universiteils-jeugd geluk over haar wijs gedrag, voegt de Indépendance hierbij. De Echo du Parlement zegt met genoegen te kunnen vaststellen dat het publiek tegen die inbreuk op de vrijheid van eerediensi geprotes teerd heeft. De politie heeft haren plicht gedaan en een groot getal personen zijn haar ter hulp gekomen. De Gazette zegt dat bedevaarders, den pater noster lezende, in den nacht van zaterdag lot zondag uit Brussel vertrokken zijn. Men heeft ze gezien in de Eikstraat, Savel- plaats, enz. Zij hebben zich naar Etterbeeck achter de Luxemburgsche spoorweg begeven. Zij waren door geene priesters geleid. De groepen bestonden uit vrouwen en boeren. Men zegt dat een zestal personen zijn aan gehouden. De correktionneele rechtbank zal zich onmid- delijk met de zaak bezig houden. Men wil een voorbeeld geven. Een onderzoek is ook geopend over het wegne men van het 0. L. Vrouw-beeldeken te Woluwe. En als men zulke uitdagingen doet, als men gelijk gisteren, in al de sermoenen, hevig uitvalt opal dat treffelijk is en de lieden, op den buiten, zooals de klerikale bladen doen, opmaakt om wraak te nemen, is het dan te verwonderen, zeggen wij, als het volk ten verste gedreven, eens kwaad wordt en zich op zijne beurt aan eene betooging overlevert. Men moet de klerikale bladen lezen om te weten wat hevige taal zij voeren en hoe zij de liberale burgers uitmaken, en als er iets voorvalt dan nemen zij het air van een slachtoffer te zijn van den haat der liberalen Wal meer gematigheid zou aan die kwezelaars beter slaan. IJperen, 29" Mei 1875. ScBiooIpesossaiig. - Thans is de school penning voor de kostelooze gemeente-scholen dei- stad IJperen ingericht. De kommissie, samenge steld uiteen twaalftal heeren, hebben onder hun eenen raad van Bestuur gekozen. Deze raad komt de stedelijke overheid officieel kennis te geven van zijn mandaat en ter zelfder tijde haar aan te kondigen dat hij de som van honderd franken stort ten voordeele van 10 kin deren uit de kostelooze gemeente-school voor meisjes (fondatie Van Zuutpeene-La Motte) om a(s aanmoedigingen gegeven te worden in de prijsdeeling van 7" Juni aanslaande. Reeds zijn bussen in eenige EstaminetsgepJaats en nog andere zullen welhaast ter beschikking gesteld worden van de kommissie. Wij bestaligen met voldoening dat de stadsre- geering met veel welwillendheid deze bussen kosteloos geschonken heeft en dat al de herber giers alwaar men deze bussen geplaatst heeft zeer toegenegen zijn om den schoolpenning krachtig te helpen ondersteunen. De Toekomst zal ook steeds wakker alle nieuws des aangaande in hare kolonnen overnemen. Scti««lpn;aaBiiiing. - SJjst des komitcits. Lijst van den I" trimester, Lijst van den l/2 2" trimester, Laatste gedeelte van Mei, Afgesneden buurs, sociëteit S' bastien), 2e storting), Een ongenoemde, (2e storting), Afgesneden buurs, (5e storting), Blauwe wedding, Braem in de Spore, Afgesneden buurs, (4° storting), Smausjas, Drooge wijngaard, Rondhaling in den Sultan, Wiskt in den Sultan, fr. fr. Se- 24-9(5. 54-40. 30-27. 1-21. 5-00. 1-03. ■1-00. 0-60. 1-59. 0-04. 0-30. 5-50. 0-55. Totaal fr. 126-35, ScEBOone Kuusfeu. - Wij vernemen dat M. Adolf Flamand, onze stadsgenoot, en die zich te Antwerpen bevindt, alwaar hij de beeld houwkunst bewerkt, in de Blauwe Zaal ten Stad- huize alhier zal ten toonstellen twee uitdruk- Icings-koppen en een kinderbeeld. Den Zondag 50 en Maandag 51 Mei zal het publiek toegelaten zijn. De twee uildrukkingshoofden verbeeldende het eerstede schrik, en het tweede de verach ting, zijn dezelve waarmede onze jonge artiest den tweeden prijs bekwam in de kon inlijke aca demie, te Antwerpen. M. Adolf Flamand bekwam nog andere onder scheidingen, onder andere, het verledene jaar de tweede plaats van uitmuntendheid, 2eafdeeling, middelbaar onderwijs; en van dit jaar derde plaats van uitmuntendheidlc afdeehng. wege de IJpersche Banket. - Zaterdag 29 Mei heeft in het Hotel de kasselrij, alhier het Banket plaats gehad dat opgedragen werd door de korpsen officieren en ondtr-officieren der IJpersche Burgerwacht, aan den heer Emile Smeysters, luitenant bij het l5le linieregitnent alhier in bezetting. Deze hulde werd dezen laatste gedaan uit dankbaarheid voor zijne bewezene diensten in het aanleeren der wapenoefeningen en krijgsbewegingen aan de leden der Burgerwacht. Tegenbevel. - Op Zondag 50 Mei moest er kiezing plaats hebben bij al de com- pagnien der Burgerwacht. Een tegenbevel is uitgegeven dat dezelve verschuift tot op Zondag 6 Juni 1875. Oïieoi'de, buiten. - Programma dei- stukken die zullen uitgevoerd worden den 50 Mei 1875, ten 6 ure 's avonds, door het muziek van het 1" ligne reg', onder het bestuur van M. Charles Simar: 1. Le trompette de M. Ie Prince, ouverture, Bazin. 2. Aline, polka, Ch. D'Honl. 5. Le Trouvère, fantaisie, V'erdi. 4. Les Eburons, grande marche n° 1, Julien Simar. 5. Les Dragons de Villars, quadrille, arr. Deby. 6. Pot-pourri, populaire, Buissens. Men schrijft ons uit Brugge: Zondag, 23" dezer, kwam in den voormiddag te onzer stede, het Muziekkorps Harmonie der Stadsschool var) IJperen aan. Om 10 l/2 ure begaf zich die Muziekafdeling, onder het spelen van pas redoublës», naar het hotel van M. den Gouverneur, die heel bereid willig eene serenade van schooljeugd aanveerd had. Er werden nu, ais blijk van hoogachting jegens dien hoogen ambtenaar, eenige muziekstukken uitgevoerd. Eenieder was nieuwsgierig te weten of die jonge Muziekanten al iets goeds zouden uitbren gen; welhaast hoorde men onder de omstaanders 11 't is niet alleen tamelijk, 't is toel Na de uil voering werden de 54 IJ pc rl in gen door den heer Gouverneur binnen gevraagd, en gebracht voor hel balcon op de Groote Markt uitziende. Die hooge ambtenaar bedankte het Onderwijzerskorps en de leerlingen van IJperen's Stadsschool over den blijk van achting hem gegeven, wenschte de jonge Muziekanten geluk over hunne keurige uit voering, moedigde ze aan om den weg van vooruitgang te behouden, en sprak vervolgens over het Bestuur van IJperen, dat op eene zoo uitstekende wijze zich in zijne provintie onder- 11 scheidt, en voornamelijk door de inrichting van 11 het publiek onderwijs van alle graden en voor alle klassen der samenleving, waar men tot in i> de .volkscholen toe, niet alleen het noodzake- lijke, maar daarenboven het nuttige en het a aangename, met zooveel vrucht aanleert, 11 zooals gij, jongelingen, hel zoo even bewezen hebt. Verders handelde M. Gouverneur over de plichten der leerlingen jegens hunne onder wijzers, over de zorgen en het zware werk dezer volksbeschavers, over den dank dien de volksklas verschuldigd is aari een zoo bezorgd Stadsbestuur, dat noch moeite noch onkosten spaart om van de volksjettgd deftige menschen te makep. Dat de Onderwijzers, wie de heer Gouverneur gul de hand drukte, en de leerlingen hoogst voldaan waren, moeten wij niet zeggen. N11 was het 11 1/2 ure, de IJperlingen begaven zich naar het Park, waar zij een concert gaven zouden. De heeren Gouverneur eo Provinciale Opziener waren vóór middaguur reeds ter plaats, een uit gelezen en zeer talrijk publiek woonde de uitvoering van het programma bij. De Brug gelingen waren niet weinig verwonderd in opko mende jongelingen, en zelfs kinders, muziekanten te vinden met waarlijk goeden aanleg. Een zeer jonge flutist en een jonge saxophonist werden na hunne u fantaisie variéehartelijk toegejuicht; het publiek lachte hun minzaam en dankbaar toe. 'Om 3 1/2 ure begaf zich het Muziekkorps, onder het spelen van eenige stukjes, naar de woning van M. Mortier, thans schholopziener in Brugge. De schooljeugd van IJperen wilde haren oud- Bestuurder eenen openbaren blijk van erken tenis en verkleefdheid geven. M. Mortier zag ver scheidene zijner oud-leerlingen terug, hij zegde zich getroffen en diep gelukkig over de gevoelens welke onderwijzers, oud-leerlingen en leerlingen van IJperen's' Stadsschool, waar hij twaalf jaar werkzaam geweest is, hem kwamen betuigen. Nu ging men de rijke merkwaardigheden van Brugge bezichtigen. Achtervolgens wierden het Meseum-Memlingh, in S'-Jans gasthuis, de zaal van het Brugsche Vrye, het carillon, de faire, enz. enz. bezocht; het Bestuur van Brugge had vrijen toegang tot alle voorname plaatsen of gebouwen verleend. Het werd tijd om te vertrekken. Onder het spelen van eenige pas redoublés, de braban- conne en het air d'Ypres 1. trok de schooljeugd naar de statie, hoogst tevreden over eenen dag gansch en heel gebruikt aan kennis en weten schap. Wij voegen bij het bovenstaande, dat ver leden jaar, dezelfde Muziekafdeeling, een concert gegeven heeft in de Kursaal te Oostende, en in deze stad even wel ontvangen, en hartelijk toegejuicht is geweest. Zulke wandelingen stichten onder de volksklas een onschatbaar nut, zij veredelen den jongen werkman, zij doen hem zien en voelen hoe hij zich gedragen moet. Onkosten voor volksonderwijs en opvoeding ge. daan, dat weet men, juichen wij met beide handen toe. De Redactie. Yan den 21" Mei lot den 28" Mei 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 6) ,e g> Vrouwelijk 2) Lamaire, Augustus, bakker en Schoonaeit Eugenia, kantwerkster. Allewaert, Elodia, 12 jaren, Ryssellstraat. Lacante, Anna, 8(1 jaren, zonder beroep, weduwe van Carolus ürcroix, Recoleltestraat. Mierou Amelia, 78 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Auguslinus Deworm, Meenenstraat, baere, Isabella, 77 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes Verkouter, Meenenstraat. Ra. mont, Eugenia, 49 jaren, kantenwerksler, echt genoote van Joseph us Vlaemynck, Meenenstraat, Beyls, Regina, 69 jaren, winkelierster, echt- genoote van Joannes Wittesaele. Hondstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 5) de 7 jaren Vrouwelijk idem 0)°' 27 Mei 1875. Een kalote muziekant heeft zich wederom onderscheiden 111 den nacht van den 16" dezer maand alhoewel het nogtans hoogdag was. Dien zatlap heeft de herbergen doorloopen al vloeken en brieschen en de laagste beledigingen en lasteringen tegen de liberalen uitbrakende, lot dat hij door deze op straat gezet wierd. Wij verhopen dat de politie zulke heldendaden niet ongestraft zal laten. Het is spijtig dat het ypersch Vuilblacl zich met de zaken van Poperinghe niet meer bemoeit, 't ware voor haar eene goede gelegenheid geweest om over het treffelijk katholijk muziek le handelen en de liberalen door den modder le slepen. De philharmonisten zijn van zin het zomersai- soen wel te doorbrengen. Zonder de plaatselijke feesten mede te rekenen, zullen zij deel nemen aan de festivals van Tourcoing, Passchendaele en Veurne zij verwachten ook het prachtig vaandel welk zij in geschenk zullen ontvangen van hun nen vlijtigen en mildadigen voorzitter en die, volgens het schijnt, eene fier schoonste van bef land zal zijn. Wij vernemen met genoegen dal onze pope- ringsche Tuiters ook zich wel zullen kunnen ver zetten, men verzekert ons dat zij de muziek-feest van Rexpoede zullen bijwonen het gerucht loopt dat er nogtans eene conditie aan hunne medewerking tot deze feest gesteld is en dat luitenant Cadé. met het gekeerd Kazakje, heiast geweest zijn dezelve aan de Ilexpoedenaars te laten kennen 't is dat de Philharmonisten daar niet uilgenoodigd zouden zijn. Wij gelooven zulks niet, want wij weten dat de voorzitter van het liberaal muziek nog dynsdag laatst eene nieuwe schriftelijke uitnoodi- ging ontvangen heeft 0111 dat deze sociëteit, aan het festivaal van Rexpoede zou willen deel nemen. Geestelijke kcouijk. NOG DItlJ. Het Hof van Assisen van Henegauwen heeft bij verstek veroordeeld tot tien jaren opsluiting, Mathieu Vialleton, bestuurder der school van de Broeders Maristen le Jumet, en Jan Lautrey, in religie, broeder Leonicus, beide beschuldigd verschillige aanslagen tegen de eerbaarheid ge pleegd te hebben te Jumet, op kinders beneden de elf jaren, waarvan zij de onderwijzers waren. Pastoor Van Liere die, vluchteling zijnde, voor openbare belëedigiüg aan de zeden, tot een jaar gevang veroordeeld is geweest werd korts daarna, in frankrijk, waar hij verborgen was, als pastoor benoemd te Clairmarais bij S' Omer. Men zal nu ook zeker de twee bovengemelde broêrkes als onderwijzers geven aan de fransche jeugd Broeder Benoist, in religie broeder Nabor, is ook veroordeeld tot vier maanden gevang. Deze waardige opvolger van Christus die zeide: laat de kleine kinderen tot mij komen is gesti aft geweest voor zware mishandelingen op de leerlingen hem toevertrouwd laatst door eenen stamp verbrijzelde hij het been van een dezer jongens en meer dan 30 kinderen,van 6 tot 12 jaren oud, hebben komen getuigen dat sedert meer dan 5 jaren, broeder Benoist alle slach van mishandelingen op hun pleegde. Couragie ouders! Zendt maar uwe kinderen tot zulke model-scholen.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2