Het gaai goed! Vereeren wij onze kunstenaars? Stads Nieuws. BUKGERSTAND der aan de geestelijken verslaafde benden bedevaarders ziet. Het is nogtans een zeer gevaarlijk waag stuk dat de belgische geestelijkheid daar- stelt. Indien zij te Gent, vijf-en-twintig duizend onnoozeie vlaamsche boeren hebben kunnen bijeenbrengen, de menigte die door zij geschuifel en geroepen deze politieke betoogingen afkeurde,werd geschat op meer dan tachtig duizend. Al welken kant zou alsdan het recht van den sterksten wezen Twee hoofdplaatsen van provinciën. Luik en Gent, hebben zich tegen deze politieke betoogingen opentlijk verzet, die de straten met onrust en stoornis vervulden het is te zeggen dat de bedevaarten te gelijker tijd veroordeeldt zijn in liet liberale Walenland en in het klerikale Vlaandrenland. Al de weldenkende burgers, al de vrien den van Belgie, al deze die de rust beminnen, die de inwendige vrede hoogschatten, moe ten zich vereenigen om de overdrevene en achteruitkruipende plannen der fanatieke geestelijkheid tegen te werken. Onze wetten geven de geestelijkheid eenen zeer uitge zonderden toestand; in geen land van Euro pa bezit de geestelijkheid meerder vrijheid, is gelukkiger dan in Belgie. Dat zij "van deze kostbare voordeelen genieten, dat zij regeeren en gebieden in hunne tempels maar dat zij verzaken aan hunne uitdagingen dat zij hunne heersch- zuclit wat intoomen dat zij nooit de open bare rust stooren en dat zij bijzonderlijk geen geloof meer echten aan den terugkeer der ongelukkige tijden wanneer het volk onder hun ijzeren juk gebogen ging De geestelijkheid weet wel door welken paal zij in hunne ongehoorde plannen ge- dwaarsboomd wordt; daarom ook is het lager en kosteloos onderwijs, den ijzeren paal, hun grootste vijand. Maar de liberale burgers hebben het hun tot eenen plicht gerekend het lager en kosteloos onderwijs, zoo veel mogelijk uit te breiden in de be hoeftige klassen, waar de'geestelijkheid ge makkelijkst zijne werktuigen en slaven vindt. Ziedaar de onvervalschte gevoelens der weldenkende burgers en zelfs der goede katholijken over de bedevaarten. verlangen reeds een de begin beurteling ;ezien. De le opruiïn- Iletgeen de klerikalen inlandsche oorlog heeft van uitvoering pntvangen. Luik, Gent, Brussel hebben den oproer in hunne straten uitdagingen, de beledigingen en gen van het grauw tegen de vreedzame li berale burgers hebben hunne noodlottige vruchten gedragen. Te S' Nikolaas, te Aalst, te Audenarde, achtervolgt men er alles wat maar den schijn heeft liberaal te zijn en het bloed wordt vergotep Te Antwerpen, ziet men het crapuul, dronke gemaakt door uitzendelingen, opge jaagd tegen de liberale onderwijsgestichten en het leven van de leden der geuzenbonds gelukkig hebben de overheden van deze stad zeer kalm en beraden gehandeld, onder steund dat zij waren door de kalme houding der liberalen, anders hadde er jammerlijke voorvallen kunnen plaats hebben. Maar zeg, gaat het gouvernement dit alles laten te ver komen, en zullen de liberalen zich zelve moeten beschermen Dat de vlaamsche kunst in allrs den voorrang in het land heeft, lijdt niet ten minsten twijfel. Onder muzikaal opzicht staan wij in 't verleden ontegensprekelijk aan het hoofd, en ten hnidigen dage tellen wij zoona anders niet dan geboren Vlamingen onder de moderne toondichters van Belgie. Onze tegenwoordige componisten worden dooi de Vlamingen vereerd en gewaardeerd; echter mogen wij de grondleggers onzer muziekkunst niet uit het oog verliezen. De talentvolle schrijver Edmund Vander Slraeten richtte hun reeds een waardig monument op, door het uitgeven van drie zvvaare boekdeelen over de geschiedanis der nederlandsche muziek. De walen maken groeten ophef van de weinige roemenswaardige mannen die bij hun het licht zagen; zoo prijken er reeds twee standbeelden op de openbare plaatsen van Luik en Bergen, het eene aan Gretry en het andere aan Oriand Lassus opgericht. In 't vlaamsche land, waar een zoo groot getal wereldberoemde toondichters werden geboren, vinden wij tot 1111 toe nog niet het minste spoor van 't kleinslc monumentje, dat hulde bewijst aan de groote nederlandsche muzikale beroemdheden. Gent, Antwerpen Brugge, dedrie zustersteden, vergeten hunnen plicht te vervullen tegenover talrijke geniën. Yperen schonk het licht aan Jacob De Kerle en aan Jan Bonmarché. Bendermonde leverde Jan Okeghem; Harlebeke Andreas PevernageAudenaarde, Gaspard Van Weesbeéke, Rousselare, Adriaan Willaert; Pope ringhe, Jan Verwers bijgenaamd Tinctorus Turnhout, Cornell's Verdoncktin een woord, elke vlaamsche stad, hoe groot of klein zij ook zij, mag op eene muzikale beroemdheid aanspraak maken. Waarom toont Vlaanderen zich ondankbaar aan de grondleggers van zijnen muzikalen roem, ter wijl het walenland reeds twee standbeelden bezit, met groote geldelijke toelagen van den Staat op gericht. Alwéér is er spraak twee andere standbeelden op te richten, een aan Tinctoris, te Nijvele, die er niet geboren werd en er zelfs nooit heeft ge woond, en vervolgens aan Jan Guyot te Chételet. De Staat, zoo het schijnt, zou 12,000 fr. ver- leenen aan Nijvele... niettegenstaande het bewe zen is dat Tinctoris (Verwers) in 't vlaamsche land werd geboren. Zal de stad Poperinghe dat toelaten en een barer beroemste kinderen door het walenland laten ontnemen? Of zijn wij, Vlamingen, dan enkel goed om met gekruistn armen te blijven dubben wanneer den roover onzen kostbaarsten nationalen schat komt rooven? (De Zweep.) IJperen, 5" Juni 1875. Sclioolitciisaaiig. - Gezien het goed- gelukken van het werk, de Vereeniging heeft besloten bare eerste gift welke zij aan de school van Zuytpeene La Motte voor de prijsdeeling van Maandag laatst, gedaan had van 100 totl50 fr. te brengen. Deze som is geschikt om verdeeld te wor den onder de 15 der verdienstelijke meisjes welke gedurend het jaar zich onderscheiden hebben in het regelmatig bijwoonen der school en andere belooningwaardige uit muntendheid. Elke beloonde zal een boekje van 10 fr., ingeschreven op de spaarkas, ontvangen. Dit zal de kinderen aansporen om zich meer en meer toe te leggen om nut te trek ken uit alles wat er in de Lamotte-School te leeren is, en de ouders zullen hunne kin deren zoolang mogelijk op school laten, daar zij ondervinden dat Meesteressen en Stads- overheden, alsook de meerderheid der be volking werken alléénlijk voor het geluk en het onderwijs hunner kinderen. tot heden Zie hieronder de ontvangsten Bedrag der voorige lijsten, Vriendelijke bijeenkomst in de Kasselrij, Bij de Vlaamsche Ster Een ongenoemde (3 maandlijk- sche storting), Een ongenoemde (3 maand!ijk- sche storting), Braam in de Spore, Een ongenoemde, Savez-vous pourquoi quand le coq il chante, il ferme son yeux Rép. Paree qu'il connaït son Sanson par coeur, Un Bouton de Rose, de Menin, Kadeau van een gebeur, Een onbekende, den buiten be wonende, fr. 126-33. fr. 33-65. 1-55 5-00 5-00 1-28 0-50 1-00 1-00 0-50 1-00 5-00 Totaal fr. 181-81 E-nmotte-school. - Verleden jaar drukten wij de hoop uit dat Mijnheer en Mevrouw de Stuers nogmaals de leerlingen der kostelooze meisjesschool in hun fraai buitengoed zouden ontvangen. Onze wensch heeft zich ten vollen verwezentlijktDon derdag laatst, is aan de leerlingen de schoone gunst te beurt gevallen, dit aangenaam uitstaptjete vernieuwen. Twee honderd vijf-en-zeventig kinderen, van hunne onderwijzeressen vergezeld verlieten, in den namiddag, het gesticht der Rijsselstraat, en begaven zich in de grootste ordre en de vreugde op het gelaat naar het kasteel van den heer Ridder Gustaaf de Steurs te Zillebeke. Daar verwachtten henhetgul- hartigste onthaal. Nadat de kinderen den lusthof rondgewandeld en zich op de zachte graszodengoed vermaakt hadden, boodenM' en Mme de Steurs huneenigesmakelijke ver- verschingen aan, welke de jonge herten uiterst wel bevielen. Die mildadige personen moesten gemis eene onuitsprekelijke voldoe ning genieten, zulke zoete en aangename ogenblikken aan de kinderen der volksklas te 'verschaffen; tevens moesten zij niet min verwonderd zijn,te zien welken verbazenden vooruitgang die school, sedert een jaar gedaan heeft, zoowel onder het betrek der bevolking als ouder dat der goede manieren en der stiptelijkste gehoorzaamheid die zij bij die kinderen hebben kunnen onderschei den. Eere dus aan Mr en Mme de Steurs, van zoo menschlievend tot dien lageren volk stand te willen nederzien, alsoolc over hunne minzame handelwijze jegens die menigvul dige kinderen, die alien zeer lang, eene aangename herinnering van hun bezoek op liet kasteel, zullen blijven behouden. In name der ouders dier kinderen, betui- wij hier Mr en Mc de steurs, onze diepste,, erkentenis en onze hartelijkste dankbetui gingen over het liefdadig werk dat zij verricht hebben. P. S. Wij zouden nog vergeten te melden dat er dees jaar veel beuter op de koeken was. Zal 't Nieuwsblad nu te vreden zijn Brand. - Woensdag avond rond 11 1/2 ure, begon op eens de noodklok hare droe vige tonen over stad te verspreiden het brandde in de Weninckstraat, bij bakker Sansen. Vijf minuten na de eerste kloppen der klok waren de brandspuiten reeds ter plaats en onze moedige Pompiers maakten zich welhaast meester van het vernielend ele ment. Gelukkig dat ons model-korps zich zoo dapper gedragen heeft anders wij zouden thans grootere ongelukken te betreuren hebben daar de magazijnen van den heer Delfosse reeds begonnen vuur te vat ten; doch zooals wij zegden was na twee uren alles gedaan en het gevaar verdwenen. De schade is betrekkelijk de hevigheid des brands niet al te hoogmen zegt nog dat alles verzekerd was. De knecht, door den rook uit zijnen slaap getrokken, heeft zich langs het dak moeten redden. De bakkerij en een deel van het achterhuis zijn plat. Men kent de oorzaak van het onheil niet. De stadsoverheden, ons garnizoen, de burgerwacht, allen waren ter plaats en allen samen met de burgerij en de pompiers hebben hunnen plicht gedaan. Burgci'w.icSit. - Maatschappij Cij- belschutters. Uitslag der 1" Schieting met de oorlogswapens. 24 Mei 1875. Eere prijs. Renier Honoré. Hoogst getal. Iweins, Jules, Voorzitter. Swekels Léon. Hoogste wit. Vergracht, Louis. 2' Schieting. 31 Mei 1875. Hoogste wit. Vergracht, Jules. Hoogst getal. Vergracht, Louis. Ligy, Felix. Lesaffre, Auguste. Dumon, Auguste. Renier, Honoré. Deweerdt, Charles. Prijsilcelisïg. - Maandag aanstaan de heeft de Prijsdeeling plaats, voor de kin deren der Lamotte-School (Van Zuytpeene). Deze plechtigheid zal plaats hebben in de Groote-Halle zaal, ingang recht over het Vleeschhuis, ten 3 ure des namiddags. Indien wij goed ingelicht zijn, zal deze prijsdeeling vereerd worden met een talrijk en uitgelezen gezelschap, waaronder veel damen, die door hunne tegenwoordigheid hunne toegenegenheid willen betoonen aan de kinderen der wérkende klas die zoo vlij tig en oppassend vrucht trekken -uit de opofferingen onzer stadsoverheid en de on onvermoeibare pogingen der moedige Mees teressen. 1° iSegeBisesst. - Zaterdag morgein! ten 9 ure is het 1° regemen t infanterie, alhier in bezetting, vertrokken 0111 zich naar het kamp te begeven alwaar het een zestal weken zal verloe- Van den 28" Mei tut dun 4" Juni 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 9) v r-i 'e zamen, 13. Vrouwelijk 4) Huwelijken. Luylen Petrus, Brouwersknecht, en Capelier Philomena, kantwerkster. Sterfgevallen. Mapherson Josephus, 92 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Isabella Possenier, Heere Jan straat. Vandevelde Virgina, 59 jaren, kant werkster, ongehuwd, Goddelievestraat. Van- dewynkel Florentia, 54 jaren, zonder beroep, echtgenote ven Florimondus Dumont, Dixmnde straal. Parmentier Theresia, herbergierster, echtgenote van Carolus Dedecker, Vleeschhou- werslraat. Gruwier Carolus, 52jaren werkman, ongehuwd, Meenenslraal. Barbier Emelia, G7 jaren, koopvrouw weduwe van Henricus Vande- zande, Rysselslraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren Vrouwelijk idem l)°' 3 Juni 1873. Klerikale weIgcMianieB>dlieid 5bb de asïisse. Het is ongelooflijk tot welken graad van onbe- schoefdheid de kwezels en kwezelaars te Pope ringhe gekomen zijn. Wij spreken hier niet van de rechtzinnige christelijke menschen maar zij werden dun gezaaid, gratie aan de vruchten welke de kleri kale grondbeginselen, onderrichtingen en ophit singen te weeg brengen. 't Zijn nochtans priesters van den God van vrede die aldus de schapen verdwalen, maar hoe zouden deze herders in den geest van hunne heilige zen ding blijven en de vrede onder ons doen heer- schen, zij, die de christelijke liefde uit hun hart verbannen hebben,om er 11 itsluitelijk haat en nijd in te koesteren en niet anders meer te betrachten dan de wereldsche opperheerschappij. Dat men alsdan nog verwonderd zij als wij ons herrinneren van de goddelijke waarschouwing dat er een tijd zou komen op welken men, onder de kudde desHeeren, valsche herders zou zien met lammervellen aan, maar die, in wezenlijkheid, slechts verslindende wolven zijn. Wij moeten met droefheid bekennen dal er bijna geen een dibbaard noch dibbe meer be staat die een vreedzamen burger kan ontmoeten zonder van haat en toorn op te zweden cn, ge]j:c als het de natuurlijkste zaak der wereld ware j! denken aan middels oin hem in zijne faam' ;P kwetsen, in zijne belangen le hinderen en a||g regels van wellevendheid en goede opvoeding te overtreden. 't Is aldus dat zij over eenige maanden de deuren en vensters van verscheidt: der treffelijk en minzaamste burgers der stad met menschen. drek besmeurd hebben. Deze verfoeilijke en walgelijke daad is ong,,. straft gebleven, want die deugdzame vrekers va,, priesters en godsdienst hadden den nacht gekozen 0111 eerlijke burgers te hoonen. Maar, dit al js niets bij 't geen Zondag laatst in d'hoogmis van Sl Berlinus kerk is geschied. Men hoorde er eensklaps een groot gerucht, f„ noch d'heiligheid der plaats, noch de opofferin„ van 't sacrifitie der misse konden de verontwaar« diging der aanstaandefs beteugelen. Het beroerte was veroorzaakt door een schan daal, welke men eerst op deo rug van den orgel- blazer, een. ongelukkige oude werkman, wilde leggen, en dat door geheel het land als cpne heiligschenderie door de klerikale bladen zoudf uitgetrompet zijn ware het niet dat een jonge kle rikale sl... de dader er van is. Deze kerel bevond zich op de hoogzaal en, wm vermoeid van zingen,hij verzettede zich mellanjL d'orgel-puipcn op de menschen te pissen. Wij hadden alreeds eeii klerikale orgel-pro.,,, maar nu heeft hij school gevormd, en wij hebben een klerikale orgel-zee... De dochter, Juffer Sylvie Wagenmaker, die met dit klerikaal warm water geenszins gediend was en eene schoone nieuwe muls geheel bedorven had, wierd nog stout aangesproken door Meesier Jochem, de kappelaan van S'-Bcrtinus-kerk maar zij wist hém wel te antwoorden en het volk druimde zoo hevig aan dat M. Jochem niet langer de orgel-zee... durfde verdedigen. Andere menschen hadden ook dezen on verwachten regen ontvangen en tol de zilve klerikale Du- pont toe schreeuwde dat zijne kleeding bedorven was, maar hij kreeg welhaast order van le zwij gen en 's anderdags ging hij rond vertellen dat twee en twee vijf is. Als er ui een van die bedevaarten, welke geen ander uitwerksel kunnen hebben dan Belgie aan onlusten met vreemde mogendheden bloot te stellen en den burgerlijken oorlog hier in te voe ren, de pastor op de groote markt van Poperinghe uitriep: leve [de Paus-Koning en een liberaal antwoordde: Bravo, wat al la wijt heeft mrn hierover niet gemaakt En, nochtans de misse was reeds geëindigd, en, indien deze onbeledigende Bravoeenige beteekenis had, t was ten hoogste maar legen de wereldsche heerschappij welke de geestelijken vooe den Vans-Koning met geweld willen her stellen. Maar men moest deze prulle voor eene heilig- schenderij doen passeeren, om aan d'eenvoudige menschen te kunnen wijsmaken dat de liberalen zonder God en zonder geloovezijn. Nu zullen de kwezels zwijgen dat zij zweeten, en, indii n zij ooit over het schandaal spreken dal Zondag in d'hoogmisse is geschied, de bescha digden en niet dien ongerijmden klerikalen kwast zullen de plichtigen zijn. Waar gaan wij met zulke grondbeginsels? De waarheid is vervalscht, de liefde verbroken, de zedelijkheid verbannen en, behalvcns een of twee, onze priesters zijn aan 't hoofd van deze bewe ging Hunne liberale stadsgenoten vervolgenen aan de wraak der dwepers aanwijzen is geene zonde meer. Integendeel! Ach! hoe verschiilig zijn zij van den goeden Herder, die het verloren schaap ging zoeken, met liefde op zijne schouders laadde, in V schaapstal wederbracht en met blijdschap uitriep: Er zul meer vreugd in den Hun I zijn vooreen verloren schaap dal tot mijnen Vader wederkeert dan voor 999 anderen die den goeden Herder nooit zullen verlaten hebben Onze ka loten gaan van langst om beter cn de vreedzaamste burgers, vermoedt zijnde van libe- raljsmus, die een stil glas bier willen gaan drin ken in eenen katholijken bier-winkel, zijn over hunne denkwijze gekweld. Onlangs was liet conseiller Pyten die aan zijnen broeder zijn politiek gedacht verweet, laatst was het de welbekende Midias die een der achlbaar- ste inwoners der stad in volle herberg tergde om dat dezen aan den stoet der Philharmonie deel genomen had. Hoe vindt men het! en dat verwe ten zijn door eenen Midiasdien dobbelen gebrilden Zwatelaar, die over tijd op de markt wandelde met den bril van zijnen ezel aan; hij was gemist van bril en wierd het maar gewaar door het lachen van de menigte die hem onder deze nieuwe gedaante aanschouwde. Midias heeft op zijne echte plaats gezet geweest door dezen die hij alzoo aansprak en die meer verstand bezit in zijnen kleinen vinger clan Midias achter zijne lange ooren. Dan ziet men eens le meer het gedrag der kalolen jegens dezen die niet opentlijk en absolu- telijk de slaaf van de zwarten niet willen zijn.Men heeft schoon gematigde opinien te hebben en bekwaamheid te bezitten,piles is miskend alswan- neer men het werktuig niet welzijn van de gezalf de opperbui'gerszulks heeft men menigmaal kunnen ondervinden. Als wanneer er bier over tijd kwestie Wps een provincialen raadsheer en een nieuwen schepen te kiezen, men vernachtte zich ten min sten eene dezer plaatsen te zien g ven aan een bekwamen medeburger, die door zijne positie zoo als door zijne menigvuldige kennissen, scheen geropen te zij n om deze bedieningen tebekleeden; maar neen, hij was te onafhankelijk van karakter en had te veel waardigheid om le willen kruipen

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2