Gazelle van 'I arrondissement IJperen. Omzendbrief van den Minister van Justicie. Eene kleine bedenking. Nr 690. 14e Jaar. Zondag lSn Juni 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiilige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Bericht aan onze abonnenten. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten welen, opdat wij een einde stel len aan dien staat van zaken. M. Karei de Rémusat is zaterdag mor- gend te Parijs overleden. Het is een ver lies voor Frankrijk, want hel was een zeer vendienstelijk en geacht politiek man en goed schrijver. Bij het openen der zitting van maan dag der fransche nationale vergadering, heeft M. d'Audriffel-Pasquier kennis gegeven van de dood van M. de Rémusat. Hij heeft gezegd dat hij een van die mannen was, die de vergadering en het land eere aan doen. Hij is tijdens een langen levensloop de welsprekende en overtuigde verdediger geweest van de liberale gedachten. Het keizerrijk heeft hem de eere gedaan te verbannen hij is geroepen geweest om 20 jaren later de rampen te herstellen en zijnen naam aan de vrijmaking van hel grondgebied te hechten. De woorden van den achtbaren voor zitter zijn door langdurige toejuichingen begroet. De vergadering heeft de discussie voortgezet van de wet op het hooger on derwijs. Deze discussie zal waarschijnlijk geheel de week duren. De fransche Nationale Vergadering heeft de discussie voortgezet betrekkelijk de vrijheid van onderwijs. Artikel 2 der commissie is gestemd, na met 425 stem men legen 226, eene wijziging van M. Pascal-Duprat te hebben verworpen, die tot doel had een meer vrijzinnig karakter aan de nieuwe wetgeving te geven. Eene belangrijke verklaring is woens dag in de fransche Nationale Vergadering gedaan, door den heer minister van open haar onderwijs. M. Wallon heeft aange kondigd dat hij tijdens de derde beraad slaging van de wet op het ooger onder wijs, de afschaffing zal vragen van den geheelen van artikel 2, waar het klerikaal amendement is ingebracht, aan de bisdommen burgerlijke personnifikalie in zaken van hooger onderwijs gevende. De fakulteit aan de departementen en gemeenten gelaten om hooge scholen in te richten, zou lenzelfden tijde verdwij- nen. Bij de stemming op artikel 5 van het wetsontwerp, werd er vastgesteld dal de Kamer niet in voldoende getal was en de discussie is moeten ui (gesteld worden. De ontroering die de ullramonlaansche beweging in geheel Europa maakt, heeft ook de aandacht van Engeland gelrokken. De uitbreiding die het Jesuïtenorde neemt in dat land, doel dit voor velen als een nationaal gevaar aanzien. M. Whalley, lid van hel Lagerhuis, heeft aangekon digd dat hij hel ministerie daarover zal ondervragen. Een groot getal jesuilen bevindt zich op dit oogenblik in Engeland zonder toe lating en in strijd met de wel. Dat is eene onregelmatigheid waarop M. Whal ley de aandacht van M d'Israëli roept en vraagt of het gouvernement hel inzicht heeft die vreemdelingen te vervolgen en wat maatregel hij tegen hen denkt te nemen. Uit Berlijn meldt men dat de openbare inschrijving voor de russische bank vijf tien maal ingeschreven is. Er is voor 501,000,000 thalers inge schreven (een miljaard 250 miljoen fr.) De Kamer der Gedeputeerden van Pruisen heeft met 215 stemmen logen 148 de wet op de provintiale herinrich ting gestemd. In het groot hertogdom Baden is het houden van jubilé-processiën buiten de kerk verboden. De in Italië vastgestelde wet op de mi litaire dienst bevat, gelijk men weet, een artikel volgens hetwelk de studenten in de godgeleerdheid van deze dienst niet zijn vrijgesteld. Hoe billijk deze bepaling ook zij, het Yaticaan is er natuurlijk zeer verbolgen over, en in een toespraak lot het bestuur der vereeniging ter bescherming van de gewezen pauselijke ambtenaren heeft Pius IX in de scherpste uitdrukkingen den maatregel afgekeurd, en bij die gelegenheid zich tevens beklaagd over do gevaren, waar aan in hel leger de godsdienst der soldaten is blootgesteld. Volgens de Morning-Post zal het spaansch leger onder de bevelen van ge neraal Jovellar 55.000 lot 40,000 man tellen en in vijf kolommen worden ver deeld. De carlislische generaal Dorregaray zal niet in staat zijn een ernsligen weder stand aan die legermacht te bieden, maar het gemak zijn troepen tusschen het geberchte te doen rukken zal hem van eene ramp behoeden. De kiezingen voor de tweede Holland- sche Kamer heeft donderdag te Amster dam plaatsgehad. Drïj liberale kandidaten zijn met eene groole meerderheid geko zen. Twee uittredende conservateurs zijn niet gekozen geworden. Ziehier de gekende uilslagen van de kiezing Zijn gekozen 16 liberalen. 3 conservateurs, 4 anli-revolutionnairen en 8 ullramontanen. Vier tweede stemmingen zullen noodig zijn, waarvan drij tusschen liberalen en conservateurs en een tusschen liberaal en anti-revolutionnair. Het kalholijk ministerie, zijn beruchl- programma van S'Nicolaas niet kunnende ten uitvoer brengen, komt, uit enkele partijgeest de Koophandelskamers af te schaffen alhoewel zij volgens zijne eigene bekentenis onmeetbare diensten bewezen heeflaan de uitbreiding van den openbaren rijkdom. Men moest de Deputatie van Antwer pen eene voldoening geven, omdat zij nooit heeft kunnen verkroppen dat de Kamer der Koophandels hoofdstad het initiatief nam aan Leopold I, een stand beeld op te rechten, aan den monark wier nagedachtenis hij allen helg dier baar is voor al hetgeen hij aan den dag legde om onze onafhankelijkheid te doen eerbiedigen en te blijven behouden. Daarom was den ondergang der Koop- handeiskamer van Antwerpen besloten maar om oenigzins zijn spel te duiken, bewerkte het ministerie de afschaffing van al de Kamers, hetgeen thans geschied is, ter grootste voldoening van al degenen die de politieke partijen bovenhel wel varen des lands stellen. Daar wij te IJperen welhaast zullen beroofd zijn van eene instelling waar de koophandelaars zich wederzijds konden inlichten over de te nemen maatregels ter verbetering van nijverheid en koop handel van het arrondissement, zou het nu niet hoogst noodig zijn den Cercle de Commerce te doen herleven, die van over lang geen teeken van leven meer geeft, doch nog altijd in stand is? Het is eene vraag welke wij stellen aan allen wëldenkenden handelaar, die de hoop voedt van weieens koophandel en nij verheid in onze stad te zien herleven, twee takken die onmisbaar zijn tot haren bloei en welstand. De heer de Lanlsheere, aan wien alle liberale dagbladeren dank welen voor zijnen omzendbrief tegen de klerikale wanordelijkheden gericht,.zou niet slecht doen eens het bijblad van Zondag van den Bien public te lezen. Hij zou er eene lijst in aantreffen, die militair lijk opge maakt is, in een soort van ministerie van burger-oorlog, over de buitenspoorighe- den der bedevaarders van Slootendi'ies. Die lijst is in kolommen verdeeld 1° kolom, de parochiën ten gelalle van 93: 2e kolom, de gekwetsten3e kolom, de gekneusdenj 4e kolom, onbekwaam heid tot werken van ten meeste tien dagen5e kolom, opmerkingen. En onder deze opmerkingen lezen wij Een doode, Pieter Schoepe op dit uur hebben verscheiden getuigen onder eed, verklaard dat Schoepe met stokken geslagen werd. Men weet dal de lijkschouwing, dooi' hel gerecht bevolen, vastgesteld heeft dat Schoepe natuurlijk en subiet gestorven is. Maai' wat men ook weet is dat een der welsdocloors den Bien public voor laster deed veroordeelen. Wal men niet weet is hoe de Bien public er achter gekomen is dal verschei den getuigen, onder eed. verklaard hebben dat Schoepe met stokken gesla gen werd. Al deze omstandigheden schijnen ons van aard om de aandacht van den heer minister van justicie te vestigen. Hij die in zijnen omzendbrief de uitdagingen helelten wil, zal hij van de volgende woorden van den Bien pu blic zeggen Zekere liberalen heelden zich te gemakkelijk in, op het zeggen hunner dagbladeren (leugens!) dat zij alles tegen ons mogen wagen, 't Is eene volkomen dwaling; de meest bevreesde kalholieken meenen dal zij het recht hebben zich te verdedigen (gelijk te Sl Nikolaas zeker en gelijk tegen de leerlingen van het antwerpsch atheneum) en dat zij er des noods gebruik zouden weten van te maken. Is dal geen echte weergalm dei' woor den van den generaal der jesuieten Boothaan. die zeide De liberalen zijn niet vies gevallen, zij meenen dal de vlammen der hrand- stapels voor eeuwig uitgedoofd zijn. Alzoo heeft de provincie der jesuieten, waarvan Gent of Drongen hel midden punt zijn, een leger van over de 25 duizend Sieskens. Hoeveel wel in gansch België? Wij besluiten met te zeggen dat het bijblad van den Bien public van Zondag veel wetenswaardige zaken bevat,die aan niemand wie Land, Vrijheid en Grond- wcl bemint, onverschillig mogen blijven. De Mei is ten einde Rechtuit gezegd, de meimaand heeft ons toch al hare bekoorlijkheden niet ten loon gespreid. Mij dunkt, de «lieve Mei» is dit jaar achtergebleven. Maar toch, de wereldharmonie, l'har- monie universelle! 't Is nacht in 't brein der stervelingen 'l is sombei' in dc na tuur... Alles leeft in stomme verwach ting... En waarlijk, de hedendaagsche gebeurtenissen voorspellen weinig goeds, of liever veel goeds, gelijk ge 't nemen wilt. De geesten zijn in gisting. Overal heerscht eene zekere onrust in de gemoe deren. Maar ook overal is de samenleving bedreigd. De noodlottige zwarte hand drukt loodzwaar op de harten en op de besturen. De volkeren leven vol angst. De vijandelijke drommen alverslindende reuzenmacht, nemen dagelijks op eene verbazende en verschrikkelijke wijze toe. En nogtans, de tijden van dwang zijn ■rt ■-<^*S-Afc'WA.ltf SWXK^^&ia3Ut'Xj£SC2»^S^ x;a.:--Hnr"»r;gG.--.yagj- vu'Ms-siao.j. aIU£ Bureel: S$ixiiuit!esti>aat, S9. 10 c e ii U c me n desa regel. 25 centiemen «Sen regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. !'i\ 4-00 's jaar# vooa* de slad, fr. 4-50 voor gciieeï België. Bnilenlandsche verzendingen't port daarboven. 90 centiemen liet nainnier. Men schrijft in op alle de poslbureélen. TOEKOMST ■EBMUaBMnMMM IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 0-40. - 12-05. - 5-57. - 0-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk-Brussel, 5-54. - 9-49. - 11-15. - 2-55. - 5-25. Kortrijk.- 5-34. - 9-49.- 11-15. - 2-55. - 5-25.- 7-15. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 0-45. Langemai'k-Ooslende. 7-18. - 12-06. - G-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1