POPEHINRHE. Nog een! Stads Nieuws. KOSTELOOZE GEMEENTESCHOOL Briefwisseling der Toekomst, voorbij. De vrijheidszucht ontgloeit alle borsten. Vrijheid en vooruitgang is de kreet die uit alle monden galmt. Ja, twee tegenstrijdige gedachten slaan tegen over elkander, en worden door partijen, van onderscheidene benamingen, verte genwoordigd zij verdeelen de wereld in twee wel afgeteekende kampen. Wee de botsing Zij zal verschrikkend wezen De beslissende dag nadert, en nadert ras... De teekenen des tijds zijn beteeke- nisvol en klaarbeduidend. Ach! moge de heilige zaak der geestontwikkeling zege pralen. en voor eeuwig haren troon vesti gen op de overblijfselen van een vergeten Rijk wat zeg ik, van eeis geveld wange drocht, dat weêr den kop wil oprichten Dit is onze vurigste wensch (Be LiberaalX.Y.Z.) Men leest in den IV est-flaming Gister kwam voor onze korrektion- neele rechtbank de genaamde Pieter Caltrysse, van Couckelare. beschuldigd van aanslag op de zeden van kleine kin deren. Die Pieter was een der ijverigste bedevaarders van Couckelare, en op (i Mei laatst, had hij zich te Brugge onder scheiden in het zingen van ora pro nobis Eiwel, Pier zal nu tijd hebben om dit te zingen, vermits de rechtbank hem veroordeeld heeft lot G maanden gevang en 26 frank boet. Nu, 't is al zulken hutsepot dat men bij de bedevaarders vindt... Domkoppen of vuillappen Wanneer een vreemdeling onze stad be zoekt en onze grootsche gebouwen be schouwt, die getuigen onzer vorige groot heid, zegt hij soms bij zich zelve dat het jammer is ziilke groote gestichten aan te treffen in kleine stadjes alwaar ze tot niets meer kunnen dienen. Ehwel! indien een dier vreemdelingen zich Maandag laatst in onze stad had be vonden en tegenwoordig ware geweest in de prijsuitreiking aan de meisjes der La- motte-school, hij zou warelijk zijn getroffen geweesthij had de Groot-zaal der Groote H'alle letterlijk te klein gevonden om al het volk dat er naartoe gestroomd was plaats te geven; het was er om met zijne tegen- woord'gheid deze belangrijke plechtigheid te vereeren en zijne goede genegenheid uit te drukken voor de heringerichte school. Het is hier het geval te zeggener kon geene vlieg meer in. Zelfs tot de venster openingen waren met toeschouwers be kleed. Om de schaduwe aan het Tafereel te geven ontbraken er daar nog van die dood kleurige en haatdragende gezichten, die van over jaren lang hun schuim op het stads bestuur werpen en voor geene middels achteruit deinsden om de nieuwe school geroepen om onze werkende klas te doen herboren worden in hare wieg te versmach ten. Het is spijtig zij hadden er eene voor- behoudene piaats gevonden Op de eereplaats trof men het stadsbestuur aan, alsook den heer senateur baron Maze- man, M. de Prokureur des konings, M. Henri Carton, oud arrondissements-com- missaris, een groot getal beambten, M. de Majoor kommandant en verscheide officieren der Burgerwacht, M. de Kommandant der pompiers, heeren officieren van 't leger en verschillige heeren professors en andere personen, gekend voor hunne toegenegen- geid tot alles dat strekt om het lot der volksklas te verbeteren. Ter rechter zijde van de estrade zag men 264 meisjes gerangschikt, hun gelaat was blij en helder, hare kleedingreim enzindelijk, zij zaten stil en ingetogen te wachten met geluk en ongeduld op liet oogenblik der ontvangst harer belooningen. Niet ver van haar ontwaarde men eene schaar damen onzer stad welke door hare tegenwoordig heid aldaar wilden bewijzen hoeveel belang zij stellen in de opvoeding en het onderwijs der jonge meisjesverder zaten de ontelbare ouders, vrienden en kennissen der leerlin gen. De plechtigheid werd geopend meteen stuk uitgevoerd door het muziek der Ge meenteschool voor knechtjes. De kindertjes uit de leegste klassen alsook de meisjes uit de hoogere klassen hebben beurtelings door hunne gezangen en gebaren de algemeene toejuichingen uitgeloKt' en menigeen tot tranen van aandoening bewogen. De heer Burgemeester heeft alsdan eene aanspraak gedaan waarin hij in breede trekken de geschiedenis der instelling af schilderde, de tegenkantingen die te over winnen geweest zijn, het programma des onderwijs dat in de nieuwe school gegeven wordt. Het voorname doel is van aan het meisje der werkende klas het onderwijs en de opvoeding te geven om er goede huis vrouwen van te maken; men moet niet alleenlijk de ziel en den geest vormen, maar ook zorgen opdat het lichaam zijne kracht ontwikkele, en de leerlingen inlichten tot alle handwerk noodig aan eene vrouw uit de werkende klas. De tentoonstelling van gemaakte klee- dingstukken, enz., geeft ons de volle over tuiging dat een meisje, wanneer het eenige jaren deze school zal bijgewoond hebben, buiten zijne onderwijs, in zijne aangeleerde handwerken genoeg bestaan-middels zal vinden om in dienst te treden in de grootste huizen, een huishouden op den besten voet te bestieren en door zijne opvoeding den huislijken haard aan den werkman aange naam te maken. Na de plechtigheid werden de leerlingen, muziek voorop, naar hare school terug ge leid, vergezeld door al de burger- en mili taire oversten en andere personen die de prnsdéeling voorgezeten hadden. Eene ontelbare menigte overdekte de markt en straten, en wij mogen zeggen dat wij nooit aan eene grootere en toegenegend- ste volksuiting tegenwoordig waren. Wij zijn ver van die tijden wanneer er verblinde mannen waren die een honderdtal dronke dibben opstookten om te huilen tegen het Bestuur, dat de vermetelheid had onze jonge werkmeisjes te onttrekken aan de geestverstomping waarin zij gedompeld waren en aan de exploitatie die hunne lichaamskrachten verlamden Onze Staats-overheden wisten wel dat den goeden zin des volks zou geëindigd hebben met te lachen over ai die hoekjezoekerijë'n welke gericht waren tegen het opkomen der nieuwe school. Men spot niet ongestraft met de kinderen des volks, daadzaken heb ben komen bevestigen dat al hun ge- scdreeuw, maar leugen en laster was. Het is daarom dat deze school, van langer hand, dag voor dag, een hinderpaal uit den weg ruimende, zich, na een jaar bestaan,op de hoogte bracht van eene der beste scholen des lands. De feest van Maandag laatst heeft ons getoond dat deze school de toegenegenheid van het volk bezit, want men hoorde luidop in de menigte zeggen dat dezen die dezelve tot stand brachten de dankbaarheid der geheele stad IJperen verdiend en gewonnen hebben. venditieder verzameling oudheden et kunst- De De kunstvoorwerpen en antiquiteiten werden tentoongesteld in den Lombaard, den Zondag 23" en Maandag 24" Mei laatst, en de toeloop van vreemdelingen en inwo ners onzer stad was groot. Met bewonde ring vonden zij er eene verzameling schoon heden, welk een klein museum uitmaakte. Wij mogen zeggen dat Yperen zeldzaam zulke verknopingen in te boeken heeft. Het publiek bestond in een groot getal vreemdelingen gekomen uit alle gewesten uit kenners en liefhebbers onzer stad die met hunne damen en juffers aldaar plaats namen. De ruime verkoopzaal was te klein om zoo eene talrijke menigte plaats te ver- leenen. Begonnen den dinsdag 25 mei, de verkoo- ping eindigde den woensdag avond den 2" juni. Dagelijks heerschte in stad eene buiten gewone levendigheid, de rijtuigen welke de damen naar de verkoopzaal voerende door kruisten de straten, de hotels deelden ook mede en het getal hunner gasten was merkelijk vermeerderd. Deze verzameling, waaraan den kunst- en oudheidsminnenden heer Désiré Böhm een veertigtal jaren besteed heeft om deze bijeen te brengen, heeft eene som van rond de 40,000 franks opgebracht. De voldoening van dien heer is zeer groot, omdat de voornaamste voorwerpen zijner Collectie in zijne stad blijven en er een groot deel ervan in Stads-Museum plaats deemt. Iedereen heeft zich afgevraagd hoe liet mogelijk was zulke groote hoeveelheid zeld zaamheden bijeen te kunnen vinden maar zij zullen nog meer verwonderd zijn toen zij eene andere verkooping zullen zien houden door dien zelfden liefhebber. Deze is eene andere verzameling niet min raar en kostelijk, zij bestaat in boeken, handschriftenprinten schetsen van groote meesters, enz. Klooster. - Een gerucht loopt onder onze bevolking, dat indien het zich moest verwezenlijken, ons een schoon been zou zetten, dit is dat den aankoop der gewijde fabriek, van buiten de Meenenpoort zon fedaan zijn voor dejesuiien, om aldaar een looster m te richten voor weggeschopte kloosterlingen van Duitschland. Ons landeken zal welhaast, meer dan voor de jaren 1789, overdekt worden met kloosters, en als eenen boom met venijn overdekt, met huid en hair opgeeten wor den! Concorde (buiten). Programma der stukken die zullen uitgevoerd worden, onder het bestuur van M. A. Balmaekers, door het Muziek der Stadsschool, in den hof der Concorde Zondag, 13" dezer, om 6 1/2 ure des avonds. 1° Pas redoublé, (A. Balmaekers.) 2° Ouverturela Médailled'or, (Gurtner.) 3° La Grive Polka pour petite flüte, (Christophe.) 4° Pot-pourriLes Dragons de Villars, (Maillard.) 5° Valse La Magicienne, (arr. par Vanden Boogaerde.) BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. 4. WOEST O. 10 Juni 1873, Een Sermoen van onzen Eerweerden heer Pastoor. ROUSItRTGGE, 'T IS NU EEN BEDEVAARDER IJperen, 12" Juni 1875. PRIJSDEËLOG aan de leerlingen der voor meisjes (FUNDATIE VAN ZUYTPEENE LA MOTTE.) Schoolpenning. - In twaalf etablisse menten bevinden zich reeds bussen, waarin zoo men zegt milde giften gestort worden. De personen die de plaatsen niei. bezoeken alwaar van die bussen reeds geplaatst zijn', moe ten daarom niet laten hunne genegenheid voor het volksonderwijs lucht te geven. Eene inschrij ving is open in ons bureel, en alhier ontvangen wij altoos met dankbaarheid alle giften hoe klein ook. Ziehier de lijst der reeds ingeschrevene som men Beloop der voorige lijst, fr. 181-81 Onkost van een concert, 5-50 Souvenir van de le prijsdeeling der Lamotteschool, 10-00 Een ongenoemde (R) voor een spaar boekje 10-00 Afgesneden beurs (vijfde storting) sociëteit S'-Sebastiaan 1-08 Nog een gebuur, 0-50 fr. 206-89 Vea«<S5tie 1!. Désirc R&hiii. veuuiucuer verzameling ouanenen et Kunst voorwerpen gehouden door den heer Désiré Böhm, in het lokaal van den vorigen Berg van Bermhartigheid was merkmeerdig op meer dan eene wijs. CL-J Van clen 4" tot den 11" Juni 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) Vrouwelijk 5) Dewilde, Henricus, landbouwers-werkman en Versavel, Maria, werkvrouw. Deleu, Barbara, 36 jaren, werkvrouw, echtge- noote van Joannes Meurisse, Meenenstraat. Engelaere, Catharina, 39 jaren, kanlenwerkstei', echlgenoole van Jacobus Cilor, Zaalhof. Nevelslyn, Petrus 79 jaren, wever, echtgenoot van Theresia Vanacker, Meenenstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 3) de 7 jaren Vrouwelijk idem 1) te zamen, 9. 10 Juni 1875. Niet tegenstaande de ongehoorde pogingen door de knechten van Jan van Leffinge ingespan nen om onze Philharmonie in den grond te boren, zien wij met voldoening dat zij nog niets van hare krachten verloren heeft, integendeel, zij glinstert helder er dan voordezen en hare leden vergenoegd, van de dolle lasteringen onzer tegenstrevers, zijn dagelijks meer en meer overtuigd van het voordeel en de levendigheid welke zulke sociëteit in eene stad als de onze bijbrengt. Zie hieronder de opsomming der feesten welke in het zomer-saizoen de leden worden aangebo den. 1° Speelreis naar Tourcoing (festival) den 20 Jnni, vertrek van Poperinghe ten 10-55 's morgens; wederkomst te Poperinghe 10-05 's avonds. 2° Uitstapje naar Passchendaele (festival), 27 Juni, vertrek van Poperinghe 10-55 's mor gens, le IJperen aangekomen zal de Philharmonie beschikken over een trein spécial die ze dadelijk naar Passchendaele brengen zal. 's Avonds zal dezelfde spéciale trein de sociëteit naar IJperen brengen, om ten 10-05 ure 's avonds terug te Poperinghe te wezen. 5"Groot concert, 5 Juli 6 ure 's avonds, in hel schoon Park van den baron dePosch. Dit concert zal gevolgd worden van een Bal in de zaal der maatschappij, ten 10 ure. 4" Speelreisje naar Vrurne en Dunkerke, den 1" Augusti, vertrek van Poperinghe ten 7 ure 's morgens, aankomst te Veurne ten 10-15. 's Anderdags vertrek van Veurne 7-40 en aankomst ten 8-28 's morgens. Vertrek van Dunkerke 6-45 en terugkomst te Poperinghe ten 9-JO 's avonds. 5° Inhulding van hel nieuw vaandel, gegeven door M. Van Merris, voorzitter, aan de Philhar monie. Ten 11 ure's morgens officieele overhandiging van het vaandel. Ten 3 ure 's namiddags groot feest opgedragen aan de Damen der Maatschappij door d n heer President. Een bijzondere programma zal later de bijzon dere schikkingen ervan vaststellen. 6" Groote Muziek en zangavond, den 22 Ok tober ten 6 ure 's avonds, gegeven in de Groote zaal der Philharmonie. Bijzondere programmas zijn de leden toe» zonden waarop al de schikkingen gemeld zij welke vereischt worden dm aan al die fees, deel te nemen. Men ziet in het hierbovenstaande aangehaald wat effekt al de spertelingen tijdens den jubö- tegen deze achtbare maatschappij gericht, J maakt hebben. Zij heeft de achting en de toe»,' negenheid gewonnen van alle weldenkende men schen. Dit dient tot lesse en leere aan al degene» die het benijden. Leugens en laster uitgebi^i. tegen iets dat eerlijk is, kunnen maar degene» kwetsen die ze uitgekraamd hebben. 1 Och Heere beminde Catholijke, ik brn Z0|) vervolgd door de kwade Christenen ik heb dage lijks eene zingende misse te doen, en somtjjj. twee, en nog wal andere kerkelijke voordeelen' om keuken en kelder in stand te houden Och Deere ik ben zoo vervolgd door de kwad( christenen ik ontvang den heer Arrondissement Kommissaris en nog wat andere christelijke we|. telijke overheden, wij nemen le samen, bij mij het noenmaal gevolgd van een goed glas wijn mei toebehoorten Och heere ik ben zoo vervolg van de kwade christenen ik heb alles ie» mijnen laste gemeentelijke en kerkelijke zaken Onlangs was ik te Yper geroepen bij den Arron. dissemenl-Kommissaris om, ingevolge art. 70 dei gemeente wet mijn verslag te geven over den siaai der gemeentelijke zaken, en naar hij hem hel noenmaal genomen te hebben, ook gevolgd va» verscheide fijne flesschen wijn, champagne, eene tas koffij met eencn fijnen dreupel er. eenen cigard iedereen weet in wat gesteltenis ik 't huis gekome» ben, bijna bezweken onder mijn ziele en mag» last Och heere beminde catholijke, ik ben zoo vervolgd door de kwade christenen iedereen weet ook wat voor treffelijke pogingen ik gedaan heb zoo in mijnen stoel der waarheid als hij an dere middrls om het huis der weduwe Verstraeli te koopen ten einde vroeg en laat mijn vrijen doorgang te hebben naar het Klooster der Zus- terkens van Liefde, zonder tot mijn oogwit ge- raakt te hebben. Och heere ik ben zoo vervolgd door de kwade christenen I God gave hel welhaast een einde nemen mag, en voor eenigen troost blijft mij over Ivo van de Sp,andbroek en de Zusterkens van Liefde alwaar ik alle mijne pijnen en smerten mag lossen. Amen. 51 Mei 1875. Iedereen weel dat het jaar 1875 dat wij beleven het heilig jubel en vruchtbaar boerejaar zal zijn, een jaar volgens de zwarten, welke een der schoonste bladzijden onzer geschiedenis zal uil-| maken; ook moeten wij het bekennen, onze Pé heeft hem geweerd om zijne schapen de eerste van die hemelsche gunsten te laten genieten, hel is waar het moet maar eens gedaan worden wij zijn daarmede nu ook streeke, de laatste wagon aflaten, gebeden en verdiensten door de Rous- bruggenaars verzameld, zijn Vrijdag laatst te Poperinghe met de koopwarentrein op het adres van S' Pieter naar den hemel verzonden. Pé, van zijnen kant, heeft zich met al die hemelsche gunsten niet bevredigd en zijne mildheid is van dezen keer zonder palen geweesl: hij heeft het vrouwgeslacht dezer parochie be gunstigd met eene congregatie iets waarvan de noodzakelijkheid zich zoo zeer deed gevoelen dan 't water in de schoen. Ten einde de inrichting van dezen kring te bespoedigen heeft Pé, volgens men ons verzekert, geradig gevonden aan de dibberij van zijne paro chie, de volgenden omzendbrief te sturen: Lieve dibbetjes Wij, Pédoor de medoogendheid zijner hooveerdigheid Jan van Brugge, ploegbaas van Rousbrugge, ridder van 'torder der Vlinder- muizen, enz. kashouder der geschooide zilveren en koperen muntstukken van Rousbrugge en Haringhe. Een akt van erkentenis voor het geliefde vrouwvolk mijner parochie, willende daarstellen omdat mijne nagedachtenis eeuwig onder hun en hunne nakomelingen zou blijven bestaan hebbt besloten en besluit Al de kwezels van -16 tot 80 jaar zullen zich, te rekenen van Zondag 25 Mei aanslaande, bijeen verzamelen hunne klub zal den naam dragen van Congregatie en bijzonderlijk onder de bescher- ming geplaatst worden van de allerheiligsie Klmkebek,patrones der kommeeren. üm in gezegde klub aanveerd te zijn, moet men tot liet graan en niet tot het kaf behooren, en zich dan ook verplichten van ai wat in uw huis, famillie en gebuurte omgaat aan ons over 'e brengen ten einde ons in de mogelijkheid te stellen van aanstonds onze vernielende middels in het werk te brengen om diegene welke niet willen dansen zooals wij schuifelen geheimzinnig in hunnen handel en beslaan te krenken. Aangezien het kerkelijk huwelijk een der grootste nijverheidstakken van onze geldreligie uitmaakt en aangezien er hier zoo weinig onder het graan getrouwd word, moeten wij middels beramen om de huwelijken te vermenigvuldigen. De Congregatie heeft' dan bijzonderlijk voor oogwit aan deze die noch nooit ten huwelijk zij" gevraagd geweest, door onze gezalfde lusschcn- komst, elk een frischcn kerel te verschaffen.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2