Gazette van 't arrondissement IJgieren. Onwetendheid of kwade trouw. Liberale Bond. Nr 693. 14e Jaar. Zondag: 4n Juli 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT (vervolg). In ons nummer van 26n Juni 11. hebben wij bewezen, zoowel door de rechtsgeleerdheid als door de edicten en decreten, dat het woordMonastère bedied kloosterconvent en geestelijke gemeenzaamheid; diesvolgens dat de heer Burgmeester hetzelve in den goeden zin heeft overgezet. Er blijft ons eene korte antwoord te geven aan het gezegde van het Nieuwsblad dat M. de Burgmeester aan Joufvrouw VanZuutpeene zoude toegeëigend hebben wat aan de Kei zerin past en hierop eene beschuldi ging gebouwd heelt tegen de oude Mariaschoolvan de inzichten der stichteres miskend te heben. Het zal ons gemakkelijk zijn deze beweering te wederleggen. Inderdaad M. de Burgmeester, in zijne redevoering, heeft gezeid Volgens het inzicht dezer vooruit- ziende en liefdadige weldoenster mocht deze fundatie nooit in een klooster veranderd worden. Dit voordragende had M. Beke voor zeker onder het oog de akte van fondatie door Joufvrouw Van Zuut- peene goedgekeurd zoo door M. den Bisschop Delvaux als door het Magis traat van IJperen respectivelyk in daten 12 en 13 October 1765. In dezen akt staat er, in alle lette ren geschrevenDat de meesteressen op allen tijde deze schoole zullen mo gen verlaten of door de directeurs af gedankt worden. Zulk eene bepaling is zekerlijk teenemaaltegenstrijdig aan den geest van het kloosterlijk leven en Jouf vrouw Van Zuutpeene, alzoo beslis sende, heeft klaarlijk betoond dat haren wil was dat de Mariaschool nooit in eene geestelijke gemeente of klooster zou mogen veranderd wor den. Inderdaad ware het niet zeldzaam geweest van wereldlijke directors te zien tusschenkomen om kloosterlin gen uit een couvént te bannen. Wij zouden nog andere artikels v&n den zelfden akt van fundatie kunnen inroepen om ons stelsel te bekrachtigenmaar wij vergenoegen °Rs, voor van dage, met het hierbo ven staande. Vruchteloos neemt het Nieuwsblad Zljnen toevlucht tot het artikel waar in er gezeid isdat de meesteressen zouden onder hen leven in eene volko- mene vereeniging van hert en van geest, en met ijver en stichting de plichten van hunnen roep zouden vol brengen dit allen onder een en den zooveel hetnoodig is, door den bisschop der plaats goed te keuren. Voor eerst moeten wij doen aan merken dat den franschen tekst zegt règlement de vie et de moeurs, en dat het Nieuwsblad vertaald door regel van leven en zeden, om te doen geloo- ven dat de stichteres hier door heeft willen aanduiden een regel of statu ten van een geestelijk or dér. Dit is geheel tegenstrijdig aan de bepalingen van den gezegden aktvan fundatie; het fransch woord règle mentmoet vertaald worden in bedui- denis spruitende uit deze bepalin gen, 't is te zeggen met het woord reglement. Hetgene Joufvrouw Van Zuut peene voorgeschreven heeft, in hero pen artikel, en dat er een reglement zoude gemaakt geweest hebben om de plichten vast te stellen van den roep der meesteressenalsook om hunne zamenleving te vergemakke lijken en op een goeden voet te stel len; even gelijk het bestaat voor de Koninklijke Institutie van Meessen die bestiert is onder een reglement, hij Koninklijk besluit van 21 Mei 1849, goedgekeurd, en waarin hoven de hierboven ingeroepene bedingen, nog eene bijzondere kieeding bevolen is. Dit gesticht is niettemin eene we reldlijke institutie en de schoolvrou- wen zijn zekerlijk geene religieusen. Hier eindigen wij onze antwoord aan het artikel van het Nieuwsblad van 19 Juni, want wij meenen het onnoodig eenig belang te geven aan de menigvuldige arme praatjes en schimpwoorden in dit artikel bevat wij laten het publiek er over oordee- len in de overtuiging dat de beledi gingen van het vuilbladje met eene algemeene versmading aanveerd zijn geweest. Maandag heeft ten Sladhuize van Brus sel, in de trouwzaal, de vereeniging plaats gehad der afgevaardigden van den Bond der liberale vereenigingen van het land, onder voorzitterschap van M. Mas- cart, voorzitter van het voorloopig bureel. Ziehier de namen der Association regelmatig vertegenwoordigd Verviers, Liberale Associatie, Progressislenkring, x St-Nikolaas, Hasselt, Mechelen, Leuven, Hoei, Dendermonde, Maeseyck, Luxembourg, Provinciale Associatie, Antwerpen, Geuzenbond, Liberale Associatie, Liberale Vlaamsche Bond. A,alst, Veurne-Nieuport, Oslende, Dixmude, IJperen Gent. Liberale Associatie, Liberale Vlaamsche Vereeniging. Namen, Dinant, Tongres, Ni j vel, Luik, Doornijk, Brussel, Liberale Associatie, Grondwettelijke maatschappij der liberale kiezers, De Liberale Vlaamsche Vereeniging. De afgevaardigden van Philippeville, van Kortrijk en vau den Progressisten kring van Gent, hebben geen deel kannen nemen aan de stemming omdat er eene onregelmatigheid in hunne afvaarding was. De heer Mascart neemt hel woord en zegt dat de Bond der liberale Associatien heden een voltrokken feit is en het voor loopig komiteit nu de plaats zal afstaan aan een definitief komiteit. Al de associatien hebben met eenpa righeid, zonder wijziging, het ontwerp van statuten aanveerd. De redenaar zegt, als er tot biertoe geene groole openbaarheid aan de werkingen van het voorloopig komiteit is gegeven, het is omdat die vereenigingen een intiem karakter hadden; nu dat de Bond sa- gesteld is, kunnen wij handelen en openhaarheid aan onze daden geven. M. Olin, sekretaris, doet opmerken dat er drij komileilen onregelmatig te werk zijn gegaan in het benoemen hun ner afgeveerdigden. M. Carton stelt vast dat de afgeveer- digde van den progressislenkring van Gent.nietaangeduid is door de algemeene Vergadering, zooals de statuten het voor schrijven. Bijgevolg wordt de aanneming van dien afgeveerdigde uitgesteld tot dat de benoeming regelmatig zal zijn gedaan; evenwel wordt er beslist dat die afge veerdigden deel mogen nemen aan de beraadslaging, zonder stemrecht te heb ben. Er wordt overgegaan tot de benoeming des bureels van hel uitvoerend komiteit. Getal stemmers: 43, een wit hrieflje, volstrekte meerderheid, 23. Zijn leden van het bureel benoemd MM. Bara, met 44 stemmen. Carton, 44 Mascart, 44 Descamps 43 Lippens, 42 BisschofFssheim, 44 Van Humbeek, 44 Oris, 39 Hock, 43 stemmen. Pech er, 44 E. Jamar, 44 Warocquié, 44 De uitslag van de stemming wordt met toejuichingen onthaald. Hel komiteil gaal in eene andere zaal over tot de kiezing van zijne voorzitter, ondervoorzitters schatbewaarder en sekrelarissen. De volgende namen der gekozenen worden met geestdriftige toejuichingen onthaald. Zijn benoemd: voorzitter, M. Bara, oud-minister van justitie; Onder-voorzitters MM. Carton en Mascart Sekrelarissen MM. Descamps en Lippens; Schatbewaarder: M. Bisschoffsheim (langdurige toejuichingen.) M. Mascart staat den voorzilterzelel af aan M. Bara en na dal hij met eenige woorden den heer Bara geluk gewenscht had over zijne benoeming, neemt deze laatste het woord en met eene ontroeren de stem spreekt hij eene redevoering uit, die een grooten indruk heeft gemaakt; XV'ij moeien ons heden bepalen tot eenige zinsneden uit dezelve. Ondanks mijn begeerte, zegde M. Bara, om een ander persoon, die langer dienst heeft, meer weerdig en meer be kwaam is. te benoemen, hebt gij mij lot uwen voorzitter gekozen. Maar getrouwen onderworpen soldaat van het liberalism, discuteer ik niet, ik gehoorzaam uwe bevelen,en aanvaardden strijdenden post, waartoe gij mij hebt geroepen met de begeerte hem met krachtdadigheid te zullen vervullen. De rol van den liberalen bond is door de statuien afgeleekend deze was noodzakelijk legen de stoute overweldi ging van het ultramontanism. Wij hebben al te veel vertrouwen gesteld in de rechtveerdigheid onzer zaak en hebben ons niet genoeg bezig gehou den met de stoffelijke middelen om den vijand te overwinnen. Tegen de aaneen- geslotene bataljons moeten er meer dan gedachten zij om weêrstand te bieden en te overwinnen. n Ziel het klerikalism! Houdt het er zich mede bezig om zijne daden te doen discuteren Neen, het stelt alle discus sie in de drukpers, en op de tribune ter zijde. Wat groole macht heeft het niet. Het lijft geheel het land. Overal richt het associatien, congressen, komiteilen in. Yan de hoogste ladder der maatschap pij tot de laagste rangen lijft het iedereen in. Ziedaar waarom wij op den dag des slrijds ontwapend zijn, Zij werken, zij smeden hunne plannen in 't donker, maar zij staan kloek en er zal eene krachtdadige poging noodig zijn om ze omverre te werpen. (Toejuichingen.) Vergeet niet, mijnheeren, dal al de kloosler-associatien met geld tot den Bureel: Dixmudestraat, 39. 10 centiemen deu regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's jnars voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Belgie. Builenlandsche verzendingen 'l port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de postbiireelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-40. - 12-06. - 5-67. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk-Brussel, 5-34. - 9-49. - 11-15. - 2-55. - 5-25. Kortrijk. 5-34. - 9-49.- 11-15. - 2-o5. - 5-25.- 7-15. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. ZELFDEN REGEL VAN LEVEN EN ZEDEN,

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1