Klerikaal en liberaal. De liberale partij. Stads Nieuws. bedrog en fopperij. Bovendien hel staats bestuur is niet in staat een der klerikale eischen te voldoen. Maar mogen de liberalen rust nemen bij dien toestand? Neen! hunne plicht roept hen tot den strijd. Aan ons moet de toekomst zijn! alleen de liberalen zijn de ware bewaarders der burgervrij heid, de onafhankelijkheid des lands; zij alleen zijn trouw waard. De klerika- len foppen en bedriegen altijd en ten allen stonde. Zij beloofden veel en heb ben niets uitgevoerd. De ondervinding heeft geleerd en de ondervinding is de beste leermeesteres. Wakker op! liberalen, wilt gijniet dat België verloren gaat. De klerikalen hebben het land bedrogen en foppen het het nog gedurig voort. Zij werken als mollen, ondermijnen alles stillekens aan met list en slimheid. Vreest, dat zij het door hunne onderaardsche werkingen zooverre zullen brengen dat zijaan de slavenij des lands slechts een schijn van vrijheid zullen laten Thans zullen de klerikalen al hunne krachten inspannen voor de gemeente- kiezingen die bij een paar maanden moe ten plaats hebben. Want zoolang de liberalen daar meester zijn, zal de heer schappij der klerikalen nimmer in ons land wortel schieten, gestadig wankelen en stellig spoedig vallen. In volgende artikels zullen wij het gewicht der gemeentekiezingen doen uit schijnen en bewijzen dat de belangen der burgers vooral eischen dat zij liberale gemeenteoverheden hebben. Intusschen, liberalen, waakt en werkt. Zeker beleefden wij nimmer eenen lijd waarop de woordekens liberaal en klerikaal meer de lippen van het publiek ontrolden en meer te voorschijn kwamen in dag en Aveekbladen ook speelden de beide partijen nooit groolere rol. Voor de klerikale partij aan het roer kwam, zegt de Westvlaminglag ze diep verzonken in de machteloosheid en scheen onbekwaam zich nog ooit te kunnen oprechten hare dood was zeer nabij, toen ze eensklaps in het gedacht kreeg haren toevlucht te nemen tot het bedrog en voor princiep aan te nemen dat alle middels goed zijn om tot een doelwit tc komen; daarom schreef zij op haar vaandel, tegen wil en dank, en overtuigd van hare onrechtzinnigheid en leugentaal Onafhankelijkheid vrijheid voor allen en in alles. Onafhankelijkheid! Zij die nooit geweten heeft wat het is onafhankelijk te zijn. Vrijheid voor allen en in alles Zie die geene vrijheid en zelfs geen vaderland kent. Vrijheid Zij die niets anders wil en betracht dan heerschen over allen en en in alles. Vrijheid Zij, die den mensch als volslagcne slaaf behandelt; die verbiedt dal er een letter geschreven of gelezen worde welke haren lof en hare glorie niet bezingt; die alwie vervolgt en vernietigt, die haar in het minste punt geene volkomene ge hoorzaamheid toekentdie ellende en armoede bliksemt naar eiken sterveling, die niet knielt voor hare grillen; zij, die ccne hemel heeft voor hare slaven en nakruipers, en een eeuwig vuur voor den eerlijken man, die het onrecht en de valschheid verstoot, die geene slavernij duldt en vrij wil leven zoo als hij vrij geboren is. Nu, met die hoogdravende woorden op haar vaandel en wat bliksems naar het liberalismus geworpen, deed zij het volk den haak slikken en de liberalen maakten plaats bij den troon voor hunne tegenpartij. En hoe staan de zaken sedert Wat hebben wij er bij gewonnen? Volstrekt niets tenzij eeneijdele beurs. Voor hunne aankomst hadden wij eene schoone spaarkas en nu hebben wij schulden. De toestand is onder alle opzichten verslecht en de stoutmoedigheid der op leiders van die partij is zoo ver gekomen dat een volksopstand aan de deur staat en onvermijdelijk schijnt. Hare onverdragelijke heerschzucht en hare aanslootelijke grillen zijn ten hoog- sten gestegen. Intusschentijd en om hare handelwijs een schoon 'gezicht te geven, gaat ze voort de liberale partij op alle tonen uit te schelden en haar aanhoorders, verbo den zijnde eenig ondezroek naar de waar heid te doen of een liberaal blad in han den te nemen op straf van eeuwig te branden, drinken hare leugentaal als water. Wat zijn nu eigenlijk die zoover- schrikkelijke liberalen, die zoo gevlucht en gevreesd moeten worden? Wat willen zij in ons land inbrengen en ons opleggen Ziet hier het beknopt programma van het liberaal congres van 1846; daar zal men kunnen zien hoevele redens er beslaan om het belgisch liberalismus en de liberalen met zooveel woede te ver volgen; men zal er ook uit kunnen op maken wat een liberaal is en wat hij wil, en dat dan elkeen met gezond oordeel bij zich zeiven overlegge wat er hem te doen staat. De liberalen vragen vooreerst de ver mindering van den kicscijns tot de palen door de Grondwet aangewezen, alsook de toelating tot de kiesbus van de personen die een ambt uitoefenen waarvoor er een bewijs van bekwaamheid door de wordt geëischt. 2e De volstrekte onafhankelijkheid der burgerlijke macht. 3° De inrichting van een openbaar onderwijs voor alle graden, onder het uitsluitende bestuur der burgerlijke macht verwerpende de lusschenkomst als macht van gelijk welke godsdienst ministers. 4° De intrekking der terugwerkende wetten. 5° De vermeerdering van het getal volksvertegenwoordigers en senateurs volgens de getallen 40,000 en 80,000 zielen. 6° En eindelijk de verbeteringen wel ke de toestand der werkende en behoef tige klassen noodzakelijk maakt. Zietdaar wat de liberalen willen en wat men moet willen om liberaal te zijn, en maakt nu bij u zeiven de vergelijking tusschen de klerikalen en de liberalen. Stellig is het een verblijdend toeken van den tijd dat de liberale partij in vele plaatsen van het land uit haren dood slaap opgestaan is. Wij hebben met genoegen den Bond tusschen de Liberale Associatien zien tot stand komen wij juichen toe dal Korlrijk en SLNikolaas mannelijk teeken van leven geven en hopen dat nog vele andere plaatsen dat goede voorbeeld zullen volgen. Neen niet meer geslapen, 't zij in de steden, 'tzij in de dorpen. De gemeente kiezingen zijn aanstaande en dat mag geen oogenblik meer uit het oog verloren worden. Het ware eene misdaad, liberalen, u onverschillig te toonen. Gij zoudt u schuldig maken aan de zelfsmoord uwer partij. Meer nog. gij zoudt de vrijheid, de onafhankelijkheid van uw land ten onderen brengen; uw welzijn vernietigen en het vaderland de ketenen der slavernij voorbereiden. Pas op want het gevaar is groot. Niet slapen want de strijd moet met dubbele krachtinspanning hernomen worden in Vlaanderen. Niet slapen on ze tegenstrevers blijven geen dag, geen uur, geene minuut werkeloos in hunnen geweldigen oorlog tegen al wat liberaal is. Niet slapen als de vijand gestadig de volksvrijheid en de onafhankelijkheid des lands ondermijnt. O hebt oogen en ziet hebt ooren en luistert. Liberalen, gij wordt uitgemaakt als nielswaarden in de klerikale gazetten en in de sermoenen. Men slicht alom vergaderingen et sociëteiten, gericht tegen u het is eene heilige milicie die op kom- mando leert gaan en bewegen. Verblind zijn dezen die het niet willen begrijpen, dat eens over dit groot fanatiek leger de stem zal opgaan, herhalende de roep van Pieter den HerremijtGod wil het Inderdaad, gij hebt reeds die stem in 't klrin gehoord te S^NikoIaas, waar negen reizigers van Brussel ongenadig door klerikalen afgeranseld werden. 'T is waar, die waarschuwende stem houdt zich thans stil, maar alles zegt dat zij nog op verre na niet verdwenen is. Stellig zal zij herbeginnen, indien de liberalen zich niet kloek gedragen en aan hunne politieke onverschilligheid geen einde stellen. Uwe werkeloosheid maakt den vijand stout. Wakker op liberalen. Wij zeggen u in een woord De dagen van strijd zijn aanstaande er mag geen oogenblik rust meer zijn eendracht maakt macht. Meer zeggen wij nietdat dit enkel woord genoeg zij om de liberalen tot hunne plichten te roepen. Vergeet dit niet en niet meer geslapen! Middelwijl men ten allen kante hoort spreken over die heilige vuil- potten, die onder de bescherming van hunnen rok en den glimlach der schijnheiligheid op de lippen zich overleveren aan de walgelijkste gru weldaden op minderjarige kinderen van beide geslachten aan wien zij geroepen waren om hunne hartjes te vormen tot de deugd eh hunnen geest te versieren met de zuiverste gedachten van eere en mensöhelijke gevoelens middelewijl men dit schoon voorbeeld zich ziet overzetten aan het wereldlijk gedeelte van die mannen die zich ook scharen onder de uitverkorenen en die van de libe ralen niets goeds weten, wij willen spreken van veel mindere bedienden zooals dezen van eene gemeente oost waars die deze week aangehouden en te IJperen vast is gezet voor feiten van denzelfden aard met jongens en meisjes gepleegd. Die man was stan- daartdrager van de confrérie van het heilig Sakrament, had zijn woorde- ken te zeggen op de parochie, en gareindien er iemand een stroo in zijnen weg gelegd had. Eh wel! die man begint zooals al zijne medemon sters, zich voor martelaar uit te ge ven. In het gevang zittende der ge meente, vraagde hij en bekwam dat er eene non zou mogen hij hem gaan, hij heeft van haar eene medailje ontvan gen, wij weten niet dewelke, die hij, bij zijn overvoer naar het gevang van IJperen verscheide keeren gekust heeft, in afwachting dat de clerica- le bladen van IJperen, zooals de bla den onlangs te Luik over Duchesne schreeven, hem doen doorgaan als het slachtoffer van den liberalen haat. Maar spreken wij er niet verder overhet gerecht heeft de zaak in handen en wij willen in niets op hetzelve indruk maken. Eens ten vollen ingelicht zullen wij de namen der gemeente en van den held der smeerige historie laten kennen. Middelewijl dat, niet tegenstaande al die schoone dingen, al wat cleri- caal is voortgaat met het wereldlijk onderwijs te schandvlekken en de mannen die er zich mede bemoeien door den modder slepen Middelewijl richt men langs alle kanten Boerenbedrog in om het geld uit den burger zijne zakken te klop- en en de menschen van langs om ommer te maken. Mirakels hij de voere Te "Westoutre, hebben de paters, hij hunne reeds rijke doening nu nog eene nieuwe O. L. V. van Lourdes gevoegd. Water en zal aldaar niet ontbreken, wrant zij hadden daar juist een kapelleken nevens een sourcen-put! De wereld wil bedrogen zijn. E. "^-T73 IJperen, 14° Augusti 4875. Schoolpenning. - Lijst des komitclt* Beloop der voorige lijsten. 552-65 Pers van S' Sebastiaan, '1 -00 Vervolg der laalste storting van de afgesneden beurs uit de sociëteit Sint Sebastiaan, (3° wekelijksche storting), 0-50 Partij wiskt, in grande tenue, O-GO Totaal fr. 534-75 Engelsche biljard. - Dit feest is een der schoonste geweest van al de feesten onzer Gemeente-kermis. Zulke feesten brengen veel profijt aan onze neringdoeners, daar zij veel volk naar onze stad lokken ook is het zeker dat ons stadsbestuur besluit genomen heeft door al hare middels zulk danige maatschappijen te ondersteunen. De verschillige maatschappijen vormden zich des morgens in stoet en doorliepen de verschillige straten onzer stad, waarna zij ten 14 ure, door eene commfssie afgevaardigd door't stadsbestuur in oogschouw genomen werden tot het uitloven der prijzen van schoonste kleedij. Ziehier de algemeene uitslag van den prijskamp: Voor België Medailje voor grootste getal, Société du Casino, Poperinghe. Voor den vreemde: id. Société van Artevelde, Roubaix. Medailje van verstafgelegenheid Voor België Maatschappij Biljard, Brussel. Voor den vreemdeEtoile du Nord,Wazemme, Rijsel. Medailje van schoonste kleedij. Voor den vreemde: Les amis réunis de Flandre en Les enfants de S' Roch, beide van Rijsel. De Medailje voor België is niet toegekend. Medailje van grootste getal, (van stad). Aan de maatschappij der Kleine Post. Prijzen behaald door de spelers: 1° prijs. Een vergulden eermetaal en 90 fr. aan M. Vander Heinde, V3n Roubaix. 2. Van Coppenolle, Roubaix, 80 fr. 3. Decoene Aug., IJperen, 70 fr. 4. Viane, id., 60 fr. 5. Baekelandt, id., 50fr. 6. Verhelst, id., 45 fr. 7. Joos, Jules, id., 40. 8. Borremakers, Rijsel, 55. 9. Vandendaele, id., 30. 10. Spurt, id., 28. 11. Duriez, id., 25.12, Beissens, IJperen, 24. 13. Monstreuil, id., 23. 14. Verhaeghe, Rijsel, 20. 15. Siroux. IJperen, 20. 16. Cardoen, id., 18. 17, Courtrez, id., 18. 18. Jorissen, Désiré, Rijsel. 16. 19. Bart, Edouard, Roubaix, 15. 20. Dehaene, IJperen, 12. 21. Lebbe, Jules, id., 12. 22. Slekelorum, id., 10. 23. Ver- brugghe, Jules, id., 10. 24. Lambrechi, Rijsel, 10. 25. Devogel, id., 10.—26. Carron, Roubaix, 8. 27. Depieme, Rijsel, 5. 28. Barratto, Gustave, IJperen, 5. 29. Morillon, Gustave, id., 5 fr. Wij mogen ons artikel niet sluiten vooraleer een wel verdiende hulde te brengen aan den heer Dcbevernagc, van Rijsel, voor zijne buitengewone pogingen om met zijne Maatschappij den prijs kamp te verluisterlijken. Wij juichen uit er harte toe aan den ijver met welken de inrichtings kommissie hare plicht ge kweten heeft om geheel het feest tot een goed einde te brengenjwij maken ons kompliment hare pogingen werden met den besten uitslag be kroond. Potijze. - De feesten op de Potijze, die op 15° en 16" dezer plaats hebben beloven zeer luisterlijk te zijn. Veel en verschillige prijskampen als ringsteken, bollen, enz. vervullen het pro gramma. Het festival zal een der voornaamste der feesten wezen zie hieronder het programma: I. Muziek der Pompiers, bestierd door M. Otto. a. Louise, ouverture, Gürtner. b. Grand fantaisie sur Guillaume-Tell, Rossini. c. Peau de Satin, polka, Klein. II. Muziek van Zonnebeke, best. d. Balmaekers. a. Souvenir de Belisaire, Donizetti. b. Fleur du bois, fantaisie, Van Perck. c. Souvenir de Campine, Michel Krein. III. Muziek van Reninghe, best. d. Pr. Moerman. a. Fantaisie, arr. door Pr. Moerman. b. Pot-pourri, idem. c. Polka, idem. Concorde. - BUITEN. Programma der stukken welke zullen uitgevoerd worden den 15 Augusti 1875, ten 6 ure 's avonds, door het Muziek van het 1° ligne reg', onder het bestuur van Mr Ch. Simar. 1° Zanetta, ouverture, Auber. 2° L'ananas, mazurka, Lettelier. 3° L'Etoile du Nord, fainlaisie, Meyerbeer. 4° Nini, valse n° 3, Jnlien Simar. 2e PARTIE. 5° Les Eburons, grande marebe. J. Simar. 6* Rendez-vous-de chasse, Rosini. 7° La féte du printemps, galop, Strauss. Ditjes en dotjes. - Wanneer men muziekant is en men in een bal speelt, zou men wel doen eene akt voor Notaris te passeeren om zeker van zijne zaak te zijn. Op eene danspartij was er laatst een muziekant die een dansken medeflikkerde, beloofd hebbende van op het eerste teeken des muziekmeesters op zjjnen post te zijn. Maëstro verstond dit niet goea en begon zoodanig op te spelen dat al de men schen weggevlucht zijn, meenende dat hij razend geworden was. En het bal was gedaan

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2