'POPERINGHE. HOUTWAREN EN MEUBELS, TE HUREN een groot en gerievig HUIS SCHOOL l KANTOORGERIEF, REGISTERS, Kerk- en Gebedenboeken, Encre Beige perfectionnée, Op Maendag 16 Augusti 1875, INSTEL Maandag 30 Augusti en OVERSLAG Dinsdag; 14 September Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM, Yei'schillige Tijdingen. hoppe/markten. OPENBARE VERKOOP1NG te Yperen buiten Notaris Laurent PïtOOT, BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Een kap over de haag. Men leest in de Organe de Namur .- Er is gisteren in onze stad een klein drama ten huize van LEO VASSEUR, juis met den noen. Met tyd van betaling mits borg te stellen. NB. Eene vum BRANDHOUT staende achter de herberg den Boule vard, buiten de Statiepoort, welke de koopers zouden moeten gaen zien voor den Overslag die zal plaats hebben ter zeiver verkooping- in de Potyze. 1875, ten 2 1/2 ure juist namiddag, in het hotel de Peerdenposterie te Dixmude, van I-I. 4-92-15 c. allerbeste MAAIGRAS in Eessen-Bronkagie, tegen de Wil- gendijkstraat en 't Zarre Vaardeken, genaamd d'Eegde, de Vijf Lijnen van Eduwaere, 't Gemet van Stroom en de Vier Gemete van Vercruysse bekend bij kadaster sectie D, num mers 80, 81, 82 en 84 verdeeld in 11 koopen. Om door de koopers aan stonds in gebruik te treden. Staande Oude-Houtmarkt, N° 11, en allerbest schikkende voor huur houders, rijtuigmakers, zadelmakers enz. Voor de konditien zich te bevragen Oude-Houtmarkt, N° 5. Verkrijgbaar len bureele van dit blad GROOTE SORTEERING aan zeer geringe prijzen. Donderdag namiddag, in een straatje niet Ter* van de Dixmude-poort, was Fons-Luik op het dak van zijn huis geklommen een pauselijk vaandel zwaaiende waaraan was vastgemaakt eene groote vuurschop. Eenige met hem mede wonende eerdedibben hieven saam een katten-koor aan {jie iedereen naar omhoog deed gapen. Men vraagt zich af wat de flambeeuwdrager heeft willen verbeelden en of hij wel zou sollici teren om een plaatseken te bekomen in het schoon en grool hotel der Thouroutpoort San den 6° tot den 13" Augusti 1873. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) ,e M 13. Vrouwelijk 8) Decöninck Florimond, werkman en Vlaminck jjelania, kantwerkster, Joos Julianus schalie dekker,'en Therry Maria, zonder beroep. Tim perman Constantinus, langzager, en Demaziere Clementia, dienstmeid. Vandermecrsch Amelia, 86 jaren, zonder be roep, weduwe van Petrus Baralto, St-Pietersplaats. Wyckeboer Natalia, 32 jaren naaister, onge huwd, Meenenstraat. Vanholme Fidelia, 38 jaren, zonder beroep ongehuwd, St-Pietersplaats. Carpentier Maria, 79 jaren, zonder beroep, weduwe van Jacobus Mieroo, Houtmarkt. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 5) 9 de 7 jaren Vrouwelijk idem 4) 12 Augusti 1875. Vrijdag II. heeft er alhier, in ons Bisschoppelijk kollegie, onder het voorzitterschap van generaal Huys-Muys, eene buitengewone vergadering van al de gekruinde kopstukken der dekenie van Poperinghe plaats gehad. Ongetwijfeld of het wild en vreemd pluimgedierte van Proven was aldaar ook tegenwoordig. De vergadering had voor oogwit nieuwe en bedriegelijke middels te verschaffen om, in al de gemeenten en bijzonder lijk te Poperinghe, de ongelukkige kiezers van tien franks, met de aanstaande kiezing, verblind te houden en te doen gelooven dat zwart wit is, alhoewel de kiezers, neringdoenders van alhier, de ondervinding hebben op welke schandelijke en bedriegelijke wijze zij sedert drij jaren door onze gekruinde opperburgers beschadigd zijn geweest in hunnen koophandel. Wij vreezen nog dat zij hun op nieuw zullen laten in den zak steken nogtans zij moeten in het geheugen hebben met welke bedriegelijke middels, logcntaal, valsche beloften, zij misleid zijn geweest. Iedereen moet zich ook herinneren op welke vferfoeilijke wijze onze gekruinde scherp-schieters de maatschappij der Philharmonie, wiens goede faam door geheel bet Rijk bekend is, hebben trachten te ondermijnen en ten niette brengen en wat heeftden uitval ervan geweest Behalve twee of drij valsche herten, overdragersZéro. Zij hebben hun zoo belache lijk gemaakt als het maar zijn kan onlangs, over drij weken, predikte generaal Huys-Muys nog dat de maatschappij der Philharmonie niet goed konde zijn en zelfs veroordeeld was, omdat zij onder haar groot getal van 656 eerleden, vier of vijf dezer rekende zonder religie of ten minsten die hunne christelijke plichten niet kwijteden. Is zulks niet beweenelijk dat 650 goede en treffelijke personen met geheel hunne familie zouden moeten verloren gaan door de oorzaak van 4 of 5 bijzon dere die zich aan de koppigheid en onzittigheid van Huys-Muys niet willen ondergeven. Ten is niet aannemelijk. Laat ons ook eens onderstellen, om dat er in de schoone bewarende katholijke partij verscheide onrechtveerdigaars-afperssers of onkuischaards zich bevinden, zooals de gewezen deken, pastors, onderpastors, Spaas, Pieter Van- liere, Opsomer, Duchesne, Dufoer-Valment, enz., of Pappots, Louis Venynts of het groot getal kleine cn groote broederkes van liefde, met welke de rechtbanken dagelijks overladen zijn, zoude men de zoogezegde goede overblijvende katholij- ken gelijk moeten veroordeelen 't Is 't gene wij ook niet kunnen aannemen. Iedereen moet bekennen dat generaal Huys-Muys door zijn grooten hoogmoed en ophitsing van Jan van Leflinghe, den kop verliest. De prijsdeeling in ons Bisschoppelijk kollegie heeft plaats gehad zonder de uitnoodiging der liberale parlie. Nogtans wij gelooven dat vele personen hun aandeel betalen in de jaarlijksche vruchtelooze gekruinde subsidie van 5,000 fr. ten laste van eenieder. M. de burgemeester Berlen moet het weten, of het uit zijnen zak betaald is of te niet. 10 Augusti 1875. Wij hebben een innig genoegen te mogen bestatigen dat onzen voorstel eenen liberalen penning in te richten niet onaangehoord is gebleven.Reeds Zaterdag avond zagen wij blokken in de bijzonderste liberale estaminets dezer ge meente voor opschrift dragende: Denier liberalliberale penning. Wij zijn overtuigd dat deze liberale inrichting degelijk zal beant woorden aan den klerikalen strijdpenniug. Het was meer dan tijd dat onze partij het middel onzer tegenstrevers in het werk stelde. Wijs gehandeld is het niet, zich ongewapend vóór zijn' gewapenden vijand aan te bieden. Daarom zal de nieuwe inrichting van den liberalen penning ernstig en standvastig wezen. Een komiteit van ZES leden is gevormd een reglement is opgesteld en geteekend. Welhaast zal het in druk worden gegeven de laatste onderhandelingen zijn op het punt te eindigen. Intusschen worden alle ware liberalen verzocht den Liberale Penning indachtig te zijn ei. de mannen van goeden wil die reeds omhalingen hebben gedaan worden voor hunne aangekleefd- hcid van harte bedanktzij hebben het liberalis- mus,zij hebben het Vaderland eenen waren dienst bewezen. Want de theocratie heeft nooit anders dan het ongeluk der menschheid veroorzaakt. De grootste oorlog, zooals de kleinste twist dei- volkeren de wreedachtigste bloedstroomingen, zooals de moorddadigste menschenslachterijen zijn het werk der helsche theocratie die ten koste van ons bloed zich uit hare puinen zou willen verheffen.De volkeren tegen elkander ophitsen cn verdeelen om ze weêr onder hare klauwen te ver scheuren, ziedaar haar idéaal. In name van eenen God van liefde, vrede cn verzoening moordde zij duizenden edelmoedige mannen die nooit andere misdaad begingen dan anders te durven denken dan zij. Edelmoedige maagden werden onmee- doogend verbrand, weêrlooze moeders, hun dierbaar kroost ontrukt, werden den prooi van gekruinde beulen. De geschiedenis vereerlijkt die helden en heldinnen en schrijft in bloedletters nevens hunne namen deze hunner zwarte moor denaars. Weleer was het wapen onzer tegenstre vers het staal en het vuur heden is het nog de menschelijke dwaasheid en hel geld. Een en ander moet en zal verdwijnen. Naarmate de verstanden zich ontwikkelen, verlicht ook het juk der slaaf- heid welke Roma op ons doet wegen. De dag nadert op welken heel het menschelijk geslacht de weldoende lucht der ware Vrijheid en onafhan kelijkheid genieten zal. Dan alléén zal op het aardrijk de ware rust, de ware broedermin heerschen. Onze partij heeft voor wapens de gezonde Rede en Wetenschap machtiger hefboomen dan het fanatismus en ae domheid. Daarom kan zij niet meer uitgedoofd worden. Doch de volkeren kunnen soms, door het geld, bedrogen en mis leid worden. Dit is het gevaar dat ons lieve België op huidige dage dreigt. Daarom steunen wij er op nieuw en krachtda dig opdat het de plicht is van ieder rechtschapen liberaal hert het zijne bij te brengen tot de alge- meene ontslaving van het menschdom. Elk lid dei- maatschappij moet dien heiligen plicht ter herte nemen. De schilder zijn genie de dichter zijn' verbeeldingsgloed de schrijver zijn geestde redenaar zijn welsprekendheid, voor het edel werk. Allen nog hierbij eenen penning en eerlang roepen wij uit: de theocratie heeft gedaan E. A. E. Nog eeu! Marquezü Acta Sanctorum. De Xaveriaan uit Tongeren, die op het punt was kerkmeester te zijn, die hier verleden week is aangehouden geweest, zegt de Vedette du Limbourg onder de beschuldiging van talrijke aanslagen aan de zedelijkheid op twee jonge dochterkes van zeven jaar komt veroordeeld te worden door onzen korrektionneelen rechtbank tot dertig maanden gevang. Het requisitorium van M. den prokureur des konings Barthels en de uitspraak van den rechtbank hebben toegejuicht geweest door de talrijke menigte die aan het gehoor deel nam. Nog een Marquez Acta Sanctorum. Een gewezen Broederke der christelijke leeringwel bekend tot Brussel, tegenwoordig zwijnenslachter, in n" 107, rue de Laken (Lakenstraat) had door den korrektionnee len rechtbank van Brussel, veroordeeld geweest tot 15 dagen gevangzitting uit hoofde van aansla gen op de zeden welke het ons onmogelijk is omstandigheid te verhalen. Op het beroep van den veroordeelde en op het beroep a minitnd van hel Openbaar Ministerie, heeft de vierde Kamer van het Hof, in zijn gehoor van 29 Juli laatst leden, het vonnis hervormd, besluitende dat de straf toegepast door den eersten Rechter niet geëven- redigd was met de misdaad. Gevolgenllijk, het Hof, recht doende aan het requisitorium van M. Van Berchem, advokaat- generaal, en niettegenstaande de pogingen van M'" Alexander De Burlet, heeft veroordeeld de in hooger beroep gedaagde beschuldigde, ge noemd Felix Vloebergh, oud 35 jaar, geboren te Machelen, wonende te Brussel, tot twee maanden gevangzetting en aan de bijkomende straffen, voor te Brussel, op 17 Februari II. de zeden beledigd te hebben. Het rapport der proceduur op deze netelachtige zaak heeft gemaakt geweest door M. den raadsheer Motte. De debatten hebben plaats hehad met gesloten deuren. Hier is op te merken dat deze onzedelijke zwijnenslachter oud Broederke getrouwd is en huisvader. Een derde Acta Sanctorum uit Montpellier, binnen acht dagen. Zou M. Reinuert van Kortrijk geen sermoentje meer komen doen naar den Cercle katholijk van Avelghem, over de Morale indépendanle E. A. E. voorgevallen dat nog al eens aardig en leerzaam is. Gisteren namiddag naderde een pater min derbroeder met een pak onder den arm eenen koetsier en vroeg hem of hij onmiddelijk eens met hem naar Gembloux wilde rijden.Er moest sfoed achter gezet worden en de pater beloofde eene goede belooning indien het paard er goed over liep. Op het bevestigend antwoord des koetsiers trad de pater binnen, de zweep werd over het paard gelegd en men vertrok. i' Men reed er dapper over en kwam eindelijk ter plaats der bestemming. De koetsier springt af zijne plaats en opent het portel. Wonder Het rijtuig was ledig. Een pak bevattende de kloosterkleêren des paters en zijnen p'aler- noster was al wat er in te vinden was, nevens een biljet waardoor de overste des kloosters, pater Felicien verzocht werd den koetsier te betalen. i> De gesprekken gaan hunnen gang en natuur lijk bij het nagaan der voorzorgen door den vluchteling genomen bewondert men de oprecht heid en de goede trouw der klerikalen schrijvers die van vrije beloften spreken. Het ware te wenschen dat al de paters die tegen hen goesting in 't klooster zijn don moed hadden van zoo als deze de kap over de haag te werpen wat zou men er met hoopen zien weg- loopen ii De vluchteling is volgens de in omloop zijnde gerucht en een franschman geboren te Rijsel. Hij is 35 jaar oud en heet Dulilleuil. ii Hij was, zeer jong zijnde, in de geestelijke orders getreden en zocht, zoo het schijnt, sedert lang om het kloosterleven te ontvluchten, dat hem een last was geworden. Er is te Tourcon van niets anders spraak dan van een schandaal veroorzaakt door een broeder der christelijke leering. Dat herinnert aan het proces van broeder Leotade. De dader zou zich door de vlucht aan het gerecht hebben onttrok ken. Er zijn wederom eenen hoop kinderen in 't spel, welke dat broederken tot slachtoffers zou gekozen hebben. Wanneer zal dat eindigen en ware het niet hoogst tijd te onderzoeken of men dat slach van inenschen voort het onderwijs moet laten geven Het lot van 100,000 fr. van de stad Parijs is gewonnen door de Maatschappij van ouderlin gen bijstand der schoenmakers van Limoges. Er is tegenwoordig te Boulogne een man van 106 jaar, die de baden neemt. Het is waarlijk wonderbaar de tentoonstelling van Confectien voor damen te gaan bezichtigen in de magazijnen van den GOEDKOOP, Dixmude- straat, n° 53, alhier. Men treft er ten minste 50 verschillige soorten aan van alle slacht en der eerste nieuwigheden die (ter oorzaak van het eindigen des saizoens) verkocht worden aan 20 p. °/0 vermindering van prijs. De gewone prijs van het huis 20 p. beter koop zijnde, dan bij zijne medeverkoopers, dit maakt dus een algemeenen afslag van 40 ten honderd. Het huis raadt zijne talrijke klanten aan om van deze buitengewone een eenige gelegenheid te profiteeren. De ingang vrij zijnde, is het zeer gemakkelijk zich over deze groote afslag te gaan overtuigen. IJPEREN, 14 Augusti. GRANEN ENZ. verkoclitlc kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. 20,500 27-25 5,500 19-25 1,000 25-00 000 00-00 700 26-00 Aardappelen 8,000 3-75 Boter 510-00 POPERINGHE, 15 Aug. middenprijs. Tarwe, per hekloliler, fr. 22-91 Rogge, ii 15-75 Haver, 13- Aardappelen, de 100 kilos. 6 Boter de kilo. 3-60 VEURNE, 11 Aug. Tarwe (nieuwe), per 145 liters fr. 29 32 Rogge, id. 21 24 Sucrioen, id. Haver, id. 17 19 Boonen, id. 30 50 ROESELARE, 10 Aug. Tarwe, 150 liters, fr. 26 50 a 27 50 ld. van Australië, 24 25 ld. roode, Rogge, 18 60 19 Haver, 24 25 Boekweit, Boonen, 25 26 Aardappelen, de 100 kilos, 55 Boter, per kilo, 2 90 3 50 Eieren, de 26, 2 0 GENT, 13 Aug. Tarwe, w., 100 kilos. fr.a ld roode Rogge, ii Gerst, ii Haver, 26 28 Boekweit, de hectoliter 17 50 Duiveboonen, 22 50 Peerdeboonen, 20 50 Boter, per kilo, 2 85 5 05 Eieren, per 26, 2 05 2 15 14 50 9 1 78 2 45 KORTRIJK, 9 Aug. Tarwe, per hectoliter, fr. 20 a 23 50 R°gSe> TT Haver, 14 Aardappelen, per 100 kilos, 5 Boter, per 1/2 kilo, 1 bO Eieren, per 25, 2 18 St-NIKOLAAS, 12 Aug. Tarwe, per hectol., fr. 22 90 ld, roode, id. Rogge, id. 16 40 Boekweit, id. 18 70 Haver, id. 11 20 Geerst, id. Duiveboonen, id. 23 Aardappelen, id. 5 50 Boter, per kilo, 5 POPERINGHE, 15 Aug. Hoppe de 50 kilos. By verandering van woonst. VAN OP DE POTYZE, VAN DEN TE WOUMEN. l/2 °/o INSTELPENNING OP ELKEN KOOP. MET COER EN STALLINGEN, d'un trés beau noir en ecrivant, d'une limpidité inalterable, ne dépose pas dans l'encrier, ne s'é- paissit jamais et n'oxide pas les Plumes métal- liques. E11 vente au Bureau de cc Journal, rue de Dixmude, 59.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3