Gazette van 't arrondissement IJperen. Engel. ïfr 705. 14e Jaar. Zondag 2©n September 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiüige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. Bureel: Ikixinudcstraat, 39. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. REKLAMEN 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT: fr. 4-00 's janrs voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Belgle. Builenlandsche verzendingen't port daarboven. 10 centiemen het nnminer. Men schrijft in op alle de postbureelen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-40. - 12-05. - 5-57. - ti-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk-Brussel, 5-54. - 9-49. - 11-15. - 2-55. - 5-25. Kortrijk. 5-54. - 9-49.- 11-15. - 2-55. - 5-25.- 7-15. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7—18. - 12-06. - 6-20. Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten, opdat wij een einde stel len aan dien staat van zaken. In Frankrijk houdt men zich veel bezig met de redevoeringen die in de landbouw-comicen worden uitgesproken. De heer de Broglie, is het voorwerp der toegenegen waardeeringen van de gematigde republickeinsche dagbladen, omdat die gewezen onder-voorzitter van den ministerraad zijne bijlreding heeft gegeven aan de Grondwet van 25 Fe bruari. De Gaceta van Madrid bevestigt dat 92 officieren en 700 soldaten-Carlisten te Gavernie (Frankrijk) zijn ingelijfd. Hetzelfde blad kondigt eene circulaire af van den heer minister van binnenland- sche zaken, eenen oproep tot de verzoe ning van alle partijen bevattende, voor de bevrediging van Spanje met de be staande instellingen. Het ministerie denkt dat de bijeenroe ping der Cortès aanstaande moet zijn, maar zonder juist de dagteekening te bepalen. Het nieuwe spaansche kabinet, libera ler dan zijn voortganger, zal veel moeite hebben zich staande te houden tegenover de ultramontaansche aanvallen, die steeds heviger worden. In de parijsche kringen, voor welke de pauselijke nunciatuur tot bron van vele inlichtingen strekt, vleit men zich met de hoop dat hel ministerie Jovellar weldra ten val gebracht zal worden. Naar het schijnt rekenen de klerikalen, die zeer verontwaardigd zijn, omdat men te Madrid aan de vati- kaansche kerk niet wil teruggeven de rechten welke zij vroeger in Spanje bezat of beweert bezeten te hebben, op de ex-koningin Isabella, den hertog van Montpensier en hunnen aanhang om Jovellar en zijne ambtgenoten tot aftre den te nopen. De vijanden van deze ministers geloo- ven hun doel gemakkelijk te kunnen bereiken, omdat nadat Canovas del Cas- fillo de portefeuille heeft nedergelegd, zich in het madrische kabinet geen uit stekend politiek persoon meer bevindt en dit derhalve het gezag mist, vereischl om zijne tegenstanders in loom te houden. Nog onzeker is hel, of de klerikale kuiperijen door Isabella en haren schoonzoon ondersteund, den gcwensch- ten uitslag zullen hebben aan ijver ont breekt het hun echter niet, en volgens gerucht staat er mede in verband het feit dat admiraal Topete, aanhanger van den hertog van Montpensier, graaf d'Onate, gewezen intendant van het hof van Isa bella, en generaal Moriones, die in den jongst verloopen tijd zich te Tronville ophield, alwaar de ex-koningin vertoef de, naar Madrid vertrokken zijn. De vraag is echter, of Moriones zich werke lijk bij hel komplot heeft aangesloten. Generaal Moriones, heeft tot de ko ningin gezegd: Zeer goed kan ik begrijpen dat U. M. wenscht naar Spanje terug te keeren, en wanneer U. M. aan dezen wensch gevolg geeft met het doel dat ik veronderstel, naamlijk met hel doel om te toonen dat de gansche familie des konings zich zonder voorbehoud om hem schaart, dan zal de koningin mij aan hare zijde zien en bereid vinden haar te dienen. Volgens bijzondere tijdingen te Wee- nen toegekomen, zouden de Turken op nieuw eene nederlaag hebben ondergaan langs den kant van Trebigne. Ondanks de stemming van het vrede lievend adres, wapent zich het servisch gouvernement op grooten voet. De overwinning der opstandelingen moedigt de voorstaanders van den oorlog aan. Het is maar heden dat het adres aan den prins zal worden overhandigd. De Schouptchina heeft een adres van bedanking aan lord Russell gezonden en is uiteen gegaan lot dat de deputatie zal terug gekeerd zijn, die het adres aan den prins naar Belgrade is gaan dragen. Eene depeehe uit Munchen, van 20 September, meldt dat de wetgevende zitting der beiersche Kamer den 28 dezer zal geopend worden door prins Luitpold van Beieren. Er zal geene troonrede zijn. Prins Adelbert, oom van den koning van Beieren, is dezen morgend overle den. De bisschoppen te Rio-Janeiro aange houden, zijn in vrijheid gesteld. De hervorming der kieswetten is ge stemd. Sedert eenige nummers van hier heeft het Nieuwsblad voor taak ge nomen onze uitgever, Engel iVan Eeckhout, bijzonderlijk aan te vallen. Bijzonderlijk zeggen wijen wel met reden. De Toekomst had over eenige weken een artikel over de feesten van Kortrijk, uit den West vlaming overgenomen, en nu tijdens het bezoek van onzen Koning las men in het zelfde blad een artikel over deze omstandigheid. Dit scheen de redakteurs van het Nieuwsblad niet goed te bevallen en, als gehoorzamende aan een orde woord, werden al hnnne venijnige schichten op den armen Engel ge richt. Niet alleenlijk schelden zij hem uit maar zij pogen nog zijne naastbe- staanden (die Kortrijk bewonen) in hunne stoffelijke belangen te bena- deeligen. De voorname reden van al die ver woedheid spruit voort uit een klein- artikelken over dieven en bankeroe- tiers waarin de Toekomst Langrand en de held van Ingelmunster aan de schandpaal stelde, en doordien die twee helden zeer wel gekend zijn hij de Redaktie van het Godzalige Nieuwsbladje schooten zij in eene bloedige kolerie. Wat, die vreemden overvlieger, die alhier, een dertigtal jaren gele den, aangekomen is met fr. 1-50 in zijne beurs, die zou hier van zijne neus komen maken. Hij tergt ons met zijne Sterre, waarvan hij presi dent ishij heeft nu nog onlangs de de Schoolpenning helpen inrichten hij is officier bij de Garde-Cieviek, en toen nog met eene pluimehij is uitgever van het Progrès en de Toe komst, en, misschien wel opsteller van het laatste blad...Wat, die arme jongen, die toch maar den zoon is van eenen politie-agent, hij zou de retentie hebben comen staan Halte-la, wij lem zoodanig plat schrijven dat hij niet meer zal weten waar zijn hoofd draaien van schaamte. En zie wat zij, alle verstand te hoope, naar den kop van onzen uit gever alzoo al werpen, leest het aan- aachtiglijk en zegt toen of Engel nog zal durven op 'nen mensch kijken Ziehier wat de laffe Kortrysaen, drukker uitgever der eaodoad Toekomst van Yperen, niet beschaemd is in zyn nummer van 11 September te schryven Die hierin Engel niet verkent moet niet slim zijn. KORTRIJK. Wij hebben de feesten van Woensdag laast te Kortrijk bijgewoond, en wij mogen zeggen dat zij nogal wel waren. (Zoo! ondanks uwe voorzegging in een vorig nummer vond gy het nog al wel). De voorzegging van uit den West vlaming was eene farce om de kort- rijksche regentiepolitieklijkover den hekel te halen. Niets hield tegen dat de redactie der Toekomst de feesten van Kortrijk nogal wel vond. (Men moet daarvoor zoo slim als't Nieuws blad zijn). De straten waren opgetooid, sparren en vaandels waren er in overvloed. Het schoonste versierd huis was dit van M. Croquisen. 'S avonds was de verlichting algemeen. (IIel schoonste versierd huis was, wel ons in den weg te zullen is waerdü van M. Croquisonmaer wat het leelijkste in Kortrijk was, was U verbasterde Kortrysaente ontmoeten Zij worden een beetje kwaad. Ais gij het zegt men heeft te Kort rijk een drijstekker van 't Nieuws blad ontmoet, die er eene triestige fi guur maakte, de jongens riepenzie wat 'nen neus 't is uit kolerie dat zij dit zeggen, want Engel is een heel snel manneke met zijn zwart krulle- bolleken.... Bij de aankomst des konings was er eene ontellijke menigte bij de statie en in de straten van den doortocht. (Jammer dat gij daer niet mocht para deeren met uwe ivitte pluim, hé Toen hadt gy zeker gelachen.) Die pluime ligt op hunne mage... En omdat Engel zijne witte pluime niet op had hij heeft niet eens gela chen, 't is jammer De stoet was samengesteld uit het 2ic regiment gidsen, de Burgerwacht te voet en te peerd der stad Kortrijk, de Gendar- merie, en een groot getal rijtuigen van alle slach. (Maer toch geen vischkarren', gelyh in de Sterre-Cavalcade.) Hier zijn zij in hun element (visch- wijfspraat, vischmarkt of vischkar ren); daarvan, kennen wij niets. Een woordje uitleg, als 't u belieft, visch- mannen Wij hebben niet eene maatschappij der stad aangetroffen. fK geloof het wel, men wil daer geen Sterre-commandeurs noch diergelyke!... Dit laet men voor de gaeïbolders.) De sterre-kommandeursvan Kort rijk en de Gaaibolders waarop gij zin speelt, hebben spijts al de tegenkan ting van kleingeestige partijdigheid door Z. M. ontvangen geweest 'want daar te Kortrijk bestaat er een man die, als onze uitgever, hoofd durft bieden aan zijne politieke vijanden. Wij hebben de koninklijke tafel op het stadhuis, alwaar ten 5 ure het banket plaats had, (op 50 fr. per hoofd), gaan bezichtigen, alles was er prachtig. (Misschien liecjt de wacht by de deub u uit gedoogzaemheid door eene spleet laten kijken Maer daer niet binnen, ontaerde Kortryksaen Dit is niet schoon voor de welop- gebrachte drij stekkers iemand leu genachtig te maken. Maar stel u, in Godsnaam, gij moet u niet kwaad maken, 't is ongezond, en uw schoon lieflijk stemmetje zou er door kunnen van hare helderheid verliezen Bij den doortocht des konings vonden wij dat de begeestering der menigte niet al te groot was, misschien door de groote hitte. (De uwe toch nietwant gy lachdet gheel, en misschien spuwdet gy groen Wat de colerie 'nen mensch toch beestigheden doet vertellen Eenige kortrijkenaars hebben zich voor de groote omstandigheid in onkosten ge- smeten, bij de défilé der rijtuigen wees men er ons een aan waarvan de 'eigenaar, een fabrikant, zijnen kantoor-klerk als groom liet dienen, en inderdaad, het was geheel wel te bemerken dat die arme jon- gen meer gewoon was bij zijnen pupiter dan als knecht op een rijtuig te zitten. (Had, gy op het cartonnen rijtuig geze ten, niet als groommae'c van achter als DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1