Gazette van 't arrondissement IJperen. De haat tot bij een lijk. Kamer. ]\r 712. i 14° Jaar. Zondag 14» November 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiilige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, BERICHT. Politieke berichten. Bureel: IHxniudestraat, S9. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. REKLAMEN 25 centiemen den regel. Brieven ep pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT: fr. 4-00 jaar» voor de stad, f4-50 voor gclieel Qelgie. Hiiitenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen liet nummer. Men schrijft in op alle de poslbureelen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-40. - '12-05. - 3-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-49.- 11-1S. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. De personen die begeeren een abon nement voor 1876 op de Toekomst te nemen, zijn verzocht het bedrag ervan in een mandaat op den Post of in Postzegels ons te laten toekomen. Zij zullen alsdan van heden af tot 31 December aanstaande ons blad gra tis ontvangen. De personen die het bedrag huns abonnements van het loopende jaar nog niet betaald hebben, zullen eer lang een bulletin ontvangen verhoogd van 20 centimen voor de onkosten m den Post. Donderdag is de wet op de drukpers neêrgelegd. Zij bevat veertien artikels. Onder de voornaamste schikkingen be vindt zich het behoud van den staat van beleg in vier departementen Seine-el- Oise, Seine, Rhöne en Bouches-du- Rhöne. Eene andere schikking Iaat aan de korrektionneele rechtbank of aan den jury, de overtreding der valsche tijding over, volgens dat zij ter goede of ter slechte trouw is gepleegd. In een banket dat te Londen heeft plaats gehad hij den lord-meier, heeft M. Disraëli, op een dronk aan het minis terie. verklaard dat hij overtuigd is dal de vrede in Europa niet zal gestoord worden. VanTurkijesprekendeheeft hij gezegd dat Engeland groot belang heeft in de rust en het goed bestuur van dat land en het ministerie de engelsche belangen in den Oosten krachtdadig zal verdedigen'. Uit Spanje geene bijzondere tijdingen. De Epoca zegt dat het noodig is dat er spoedig maatregelen genomen worden opzichtens Cuba. Men spreekt van er 3,000 man heen te zenden. Uit Maintzwordl aan de Elb. Zeitung geschreven De zaak van het oud-katho- ücisme is hier sedert de jongste demon stratie der oud-katholieke hervormings- vereeniging zoo zeer vooruit gegaan, dat, met goedkeuring der school-overheid, bij het gymnasium en de reaalschool voor taan aan de oud-katholieke leerlingen afzonderlijk onderricht in den Godsdienst zal w orden gegeven door een leeraar,die eene theologische opleiding heeft genoten, terwijl een tweede leeraar, die binnen kort in bediening zal treden, is belast R>et het Godsdienst-onderwijs aan de oud-kalholiekë leerlingen op de lagere scholen. Uit Bern wordt per telegraaf aan de Duilsche bladen gemeld, dal de kanton nale Regeering, ten gevolge van de aan neming der wet op de eerediensten, de verbanning der in verzet gekomen ka tholieke priesters in de Jura heeft opgeheven. Wanneer men de geschiedenis leest, men staat als paf toen men de vraak- roepende handelingen aantreft welke de dienaren van eenen God van vrede en liefde in de ongelukkige tijden der spaansche inkwisitieop hunnen broeder, op hunnen evenmensch pleegden. Men is als geneigd er geen geloof aan te geven en men zou inwendig voldoening gevoelen mocht men in de meening ver- keeren dat deze historische aanhalingen toch een weinig overdreven mochten zijn. Thans wij sedert eenige jaren de han delingen van de belgische geestelijkheid nagaat, verwondert het ons geenszins meer dat er in de jaren 1500 en later zulke gruwelen gepleegd werden. Wij zien in onze sleden en meestal op den buiten de priesters alle vervolgingen inspannen tegen dezen die zij moeilijk kunnen overmeesteren,zóóverre dat men eene vrees gevoelt van al wat geestelijk man is. De catholijke drukpers werpt de vuigste artikels uit tegen de Ireffelijk- ste lieden die het ongeluk hebben anders te denken dan de geestelijke alweters; men ziet dan nog het bestaan ondermij nen van treffelijke neringdoeners die soms op zand geholpen worden door die afstootelijke wezens welke wij moeten aanveerden als onze bestierders! De oude goê geestelijken sterven uit, en de nieuwe jonge kapellaantjes zijn soms de ergsten om op de parochiën en in de steden alles over hoop te stellen en overal tweedracht en nijd te doen hcer- schen. Dat men een oogslag in de ronde slage en men zal overal op de gemeen ten waar men nieuwe geestelijken ziet aankomen, de lot dan toe gelukkige en tot elkaar toegenegene parochianen, zich in twee kampen zien verdeelen, de weiovereenkomst verdwijnen en de zoele vriendschap voor altijd verloren zijn In de steden, waar die pootspelers maar kleine mannekens zijn, gebruiken zij andere middels: zij hebben daar ga zetten waar zij hun venijn kunnen uit spuwen en hunne vijanden met modder overladen. Geestelijke professors, die van achter de koe komen en soms nog in hunne famiijeboeken zwarte bladzijden zouden vinden, mengen zich ook in de zaak en in plaats van hunne leerlingen op te leiden in de vrees des heeren, zij maken er werktuigen van om later tegen de wetten des lands op te staan en de eer lijkheid hunner medeburgers te belaste ren, met hun slechte voorheelden Ie geven door het schrijven van schandelijke artikels in de plaatselijke vuilhladen. De handelwijze welke in den zin is van de hedendaagsche belgische bisschop pen, vindt nu en dan hare belooning met een dier jonge springers als kapel laan te benoemen in eene vette pastorij der eene of andere naburige stad. Dit geval heeft zich onlangs opgedaan, en toen iemand van IJperen Dinsdag laa'sl naar Kortrijk is gegaan om eene laatste hulde te bewijzen aan eenen schoolmaal, een man van hart en eer, aldaar overleden, de achting zijner me deburgers mededragende, heeft hij daar een van die verachtelijke wezens ont moet. Dit wezen in priestergewaad, dat de mis voor den overledene las, en die door zijne gebeden den doode moest verzoe nen met zijnen goddelijken Meester, ovcrdeongerechligheden welkehij jegens zijnen evenmensch zou kunnen bedreven hebben, die geestelijke stond daar. ge durende de Offerande, een gretig oog op het patteel der centen gericht, werk tuigelijk de menigtetezegenen, toen voor hem gekomen zijnde, hij den ijperling met eene crapuleuze beweging weigerde te zegenen Men had alsdan dit afstootelijk wezen moeten vanbij zien zijne oogen schoten gelijk vonken van vraak, de toorn deed liet rood tot achter zijne lieflijke ezeloo- ren klimmen en een grinzend gelaat kenmerkte van haat en nijd! En weet gij lezer waarom hij dit gedaan heeft? omdat hij tijdens zijn pro fessoraatals redacteur in het Nieuws blad van IJ per, die man, die hem in den weg stond, niet heeft kunnen overmees teren door zijne lastertaal niet heeft kunnen ten gronde helpeu Dit kapellaantje meende toch zeker niet zijnen vijand daarmede te affronlecren Dat hij zich niet bedriegede weinige menschen die dit spel gezien li ebben, trokken bunne schouders op en bebben hertelijk gelachen toen zij later bet fijne der historie vernamen. En deze nieuwe geestelijken willen toen dat iedereen hen eerbiedige,... en het verwondert hun als zij ieveranst eene vege krijgen! zij zijn alsdan de eerste om schandaal te roepen en zich als marte laar te stellen X. De wetgevende zittijd is Dinsdag slii- lekens, maar zoo stillekens mogelijk, geopend. Het was als kwamen de minis ters naar eene begraving, zoo ernstig en bekommerd zagen zij er uit. Inderdaad, zij gevoelen sedert de laatste gemeente- kiezingen dat ze op hun gemak niet meer zijn en zouden liever het einde dan hel begin van den zittijd zien. Ook zijn de leden der Kamer maar vijf minuten hijeen geweest en hebben heslist den 15 November in korps het Te Deum bij lewonen. Men zegt dat Flipe Kervyn eii Moer man Van Harlebekc hun zweet afdroog den van zoo gewerkt te hebben. De Kamer heeft donderdag laatst haar bureel samengesteld, er waren 82 leden op de 124 aanwezig. Het bureel van ver leden zittijd-is herkozen geworden. Daarna is eene ondervraging gedaan door den lieer d'Andrimont over de wanorders te Luik. Vervolgens is de Kamer tot dijnsdag uileen gegaan en zal zich met liet ont werp op de onderstands-woning bezig houden. Ziellier de projekten en wetsontwerpen waarmede de Kamer zich in den tegen- woordigen zittijd zal bezig te houden hebben 1Wetsontwerpen, waarvan de verslagen gereed zijn 1° Lager verplichtend onderwijsvoor stel van M. Funck, verslag van M. de Haarne. 2" Herziening van liet Koophandels wetboek projekt van hel gouvernement, verslagen van MM. Van Iseghem en Van Humbeeck. 3° Algcmeene onderslandskas der la gere onderwijzers voorgesteld door het gouvernement, verslag van M. Royer de Behr. 4° Vereeniging van het gehucht Dol- hain-Baelen met de gemeente Limburg; voorgesteld door MM. David en d'An drimont, verslag van M. Muller. 5U Wijziging der art. 59 en 60 van liet strafwetboek, betreffende het op een stapelen der straffen voorstel van M. Le Lièvre, verslag van M. Guillery. 6° Wijziging aan het dekreet van 5 januari 1813, betreffende den ouderdom der kinderen, welke in de mijnen wer ken voorstel van M. Vleminckx, ver slag van M. Guillery. 7° Vlaamsclie vertaling de Annates Parlementair es en een beknopt verslag over dezelve in hel fransch en het vlaamscli voorstel van M. Bara, verslag tan M. Kervyn de Leltenhove. 8° Wijze van aanwerving en bevor dering dér officiers van het korps der militaire intendencie en den besluurdienst van het leger wetsontwerp van het gou vernement, verslag van M. Léon Visarl. 9° Wijzigingen aan de gemeentewet voorstel van M. Jacobs, verslag van M. Pety. 10° Hulpwoonplaalsen ontwerp van het gouvernement, verslag van M. Van Overloop. 11° Budjet_ der dotatiën voor het dienstjaar 1876; voorgesteld door het gouvernement, verslag van M. Lefebre. 12° Budjet der gendarmerie voor 1876; voorgesteld door het gouvernement, ver slag van M. Nothomb. 13° Budjet der ontvangsten en uitga ven voor order voor 1876 voorstel van het gouvernement, verslag van M. Pety. 14° Patent der geneesheeren en advo- ijt-t.i'.f a t?. 3 .t DE TOEKOMST. t

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1