POPERINGHE. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM, kateri projekt van het gouvernement, verslag van M. Pety. II. Wetsontwerpen indemidden- sektie 1° Wijzigingen aan de ari. 75, 76, 77, 153, I5o, 156 en 137 der gemeen tewet projekt van hel gouvernement. 2° Onbevaarbare waterloopen id. 3° Schadeloosstellingen en huiszoekin gen in drukperszaken voorstel van M. de Baets. 4° Successierechten op de onroerende goederen in den vreemde gelegen voor stel van MM. Lelièvre en de Baets. 5° Werkboekjesvoorstel van M. Anspach. 6° Wijzigingen aan de bevoegheid der bestendige deputatiën van de provinciale raden voorstel gedaan door MM. Leliè vre en de Baets. 7° Koncessie voor de plaatselijke tele grafen projekt van het gouvernement. 8° Konventie voor het verbeteren dei- vaart van Gent naar ïerneuzen voor gesteld door het gouvernement. 9° Bcgevingsreeht der akademieke graden en program der universiteits examen projekt van het gouvernement. 10° Budjet van wegen en middelen voor 1876 voorgesteld door het gouver nement. 11° Budjet der openbare schuld id. 12° Be budgetten der ministerien van justicie, van buitenlandsche zaken, van oorlog en van financien, het budjet der onweerden en uilbetalingen allen door het gouvernement voorgesteld. 22° Nijvcrheidsverbingen bij middel van ijzeren wegen, tweede deel van het ontwerp door het gouvernement voor gesteld. III. Ontwerp naar de sektien terug gezonden Het budjet van openbare werken voor het dienstjaar 1876 voorgesteld door het gouvernement. IV. Ontwerpen, naar verschil lende kommissiën verzonden 1° Herziening van het koophandels wetboek wetsontwerp van het gouver nement. 2° Riviervischvangst id. 5° Wijziging aan het art. 472 van het wetboek van krimineel onderzoek voor stel van MM. Lelièvre en de Baets. 4° Wijziging aan de wet, betreffende de nickelmuntvoorgesteld door het gouvernement. 5° Bijvoegelijke schikking aan het art. 509 van het strafwetboek voorgesteld door M. Lelièvre. 6° Bepaald reglement van het budjet voor het dienstjaar 1872; voorgesteld door het gouvernement. Het Journal d'Yprés noemt zulks een Fiasco! BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IJperen, 15" November 1875. Hatliolijkc faufai-en. - Men zegt dat de trombonne en de basse Zondag laatst de eerste duo geëxecuteerd hebben, in den Gouden Appel Lyre ouvrièrc. - D' ze koormaat- schappij heeft thans ook hare fanfare opgericht; wij tellen heden acht muziekkorpsen in onze stad. Concorde, EXTRA-MUROS. - Dinsdag avond, in het lokaal der citadelle, hebben een dertigtal leden der Concorde, builen, zich veree- nigd op een banket, dat aangeboden was aan M. Alfons Verschaeve, als een bewijs van hulde en toegenegenheid. Dit feest was voorgezeten door M.Henri Carton, Voorzitter der maatschappij de Concorde onzer stad, die in eene korte redevoering het voorwerp der bijeenkomst uitlegde, eri al de verdiende huldebewijzen den heere Verschaeve toegezwaaid aan den dag bracht. Deze gezondheidsdronk lokte de warmste toejuichingen uit, waarop M. Ver schaeve al de feestvierders hertelijk bedankte en hen van zijne eeuwige verkleefdheid verzekerde. Dit feest, dat vrij laat heeft geduurd, is geken merkt geweest door de vrolijkste en broeder- lijkste weiovereenkomst en levendigheid. Vlaauischc Ster.- Zondag aanstaande, 21 dezer, zal de eerste vertooning plaats hebben. Men weet dat deze vertooning eerder moest gegeven worden maar dat eene treurige omstandigheid (het afsterven vaU den betreurden heer burgemees ter) oorzaak is geweest dat men dezelve heeft moeten verzetten, Wij wenschen de sterrelingen veel volk. (Zie de annoncen). Koeplage. - Rond onze stad zijn er eenige groenseliers die hunne melk niet meer ter stede brengen óm te verkoopen daar hunne koe beesten de muilplage hebben. Gelukkig dat het niet lang duurt anders de ongemakkelijkheid daardoor veroorzaakt is groot voor zommige inwoners. Witte klakken. - Deze maatschappij heeft Zondag laatst eene serenade gaan geven aan haren heer Onder-voorzitter, die in het hotel Sint-Sebastiaan zijn verblijf houdt. Onnoodig te zeggen dat het een avond geweest is van veel amusement voor het publiek en voor de leden der Klakken. Schoouc kunsten. - M. Comein, beeldhouwer, een IJperling, thans de hoofdstad bewonende, komt zich nogmaals te onder scheiden. Zijn figurintje De Lente is een der gepri meerde gewrochten door de Maatschappij der Bronzen, uitgeloofd. Die zelfde artiest is insgelijks gelast met een standbeeld te vervaardigen bestemd tot het ver sieren van den gevel der Halle van Brussel. Maatschappij Cijjbelschuttcrs. - 4e schieting van het winter saizoen. - "November. Hoogst getal punten. 1. Ligy, Albert, 25 15 15 15 25 95. 2. Smeystcrs, Emile, 20 20 15 25 15 95. 5. Podevyn, Auguste, 25 15 15 20 15 90. Leegst getal. 1. Mailliaerd, Gustave, 4 1 5 1 2 11. 2. Swekels, Léon, 2 2 4 5 5 14. Schoolpenning.-Vorige lijsten,fr. 1,280-51 Faveurtjes van K., 1-70 Rondhaling in het banket van Sint- Charles, 21-40 Vervolg der afgesnedene beurs, Maat schappij Saint Sebastiaan (16" wekelijkschc storting), 0-50 Totaal fr. 1,304-11 De Tombola slaagt ook uitermate wel uitde giften voor dezelve groeien gestadig aan; iedereen wil er deel aan nemen en welhaast zal het getal toelaten eene Tentoonstelling der te winnen prijzen in te richten. De loten aan 10 centiemen worden zeer ge zocht en vinden eene gemakkelijke plaatsing. Alles voorspelt een allerbesten uitslag. -S3 Yan den 5" tot den 12" November 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 6) Vrouwelijk 6) te zaraen' 12* Dumon Carolus werkman en Blomme Clementia, kantwerkster. Depuydt, Franciscus, 74 jaren, werkman, weduwaar van Barbara-Constantia Leuridan Sl Nilolaus-nevens-Ypre. Scboonaert, Sophia, 74 jaren, zonder beroep, vrouw van Carolus Delbaere, S' Nicolaus-nevens-Ypre. Deltombe, Catharina, 75 jaren, herbergierster, weduwe van Ignatius Dejaegher, S' Pieters-nevens-Ypre. Poyava, Josephus, 79 jaren, zonder beroep, weduwaar van Maria Spinnewyn, Recollettestraat. Ridder Hynderick, Ernest, 25 jaren, zonder beroep, ongehuwd, OudeKleêrmarkt.Decoene, Carolus, 55 jaren, werkman, ongehuwd, Sterre straat.Ferrand, Prudentia, CO jaren, dienst meid, weduwe van Bernardus Marrecau, Meenen- straat. Devos, Theophilus, 24 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 0) de 7 jaren (Vrouwelijk idem 1) 41 November 1875. Heden heeft de plechtige lijkdienst plaats gehad van Mevrouw de douairière van M. Joseph Van Merris, in den Heer ontslapen, op het kasteel der Lovie, den 6 November, aan d'elde van 71 jaren, 4 maanden. 't Is onzeggelijk welke groote menigte de stoet en de lijkdienst bijwoonde. Onder deze hebben wij onderscheiden M. de Senateur Baron Mazeman en zijnen zoon, M. Raoul Mazeman de Couthove, de welke nooit te kort blijven als zulke droevige gevallen hunne politieke vrienden van Poperinghe treffen. De rouw was geleid door M. Jules Van Merris, zoon van doverledene. Nooit heeft iemand dusdanige betooging van eerbied en genegenheid zien verleenen aan 't geen hem kostbaarst was dan M. Jules Van Merris. De kerk was meer dan opgepropt. Er waren 1500 gedrukte gedachtenissen, maar 't waren et meer dan 15001e kort voor d'offerande en de priester heeft, na 't eindigen der intrede-misse, 't offeren moeten staken om de tweede lijkraisse te laten beginnen. Maar er was geen brood te kort, want 40 hec toliters tarwe zijn aan onze behoeftigen uitge- deeldgeweest. De Philharmonie was daar ook tegenwoordig in corps ieder lid met een rouw-teeken op de borst. Daags te vooren hadden meest alle de leden der Philharmonie hun in stoet naar 't Kasteel der Lovie begeven om de plechtigheid der lichting van 't lichaam bij te woonen en na dies de stof felijke overblijfsels van Mevrouw Van Merris naar 't sterfhuis, te Poperinghe, te vergezellen. M. de senateur baron Mazeman en M. Raoul, zijnen zoon, waren daar ook aanwezig. Toen M. Van Merris de zaal, die in rouw-kapel veranderd was, binnen trad en dat de doodkist nedergesteld was, 't dochtertje van M. Edouard Dupont lid der commissie der Philharmonie, vergezeld van twee andere meisjes, heeft aan M. Van Merris de volgende korte redevoering toege stuurd: Monsieur Van Merris, Qu'il nous soit permis, au nom des Dames de la Société, de déposer ces couronnes d'immortel- les sur les restes chéris de voire mère vénérée! Ces couronnes, emblêmes de toutes ses verlus, le sont également de la récompense que Dieu lui a déja accordée. Elle fut la mère des pativresexemple d'osten- tation mais remplie de délicatesse, elle trouvait son bonheur dans la pratique dc la charité! Ces immortelles conlinueront a lémoigner de nos regrets et de notre respect affeclueux pour Madame Van Merris, mais, avant lout, etles sub- sisteront corame un souvenir éternel de votre tendresse filiale et de eet amour maternel, si ineffable et si doux, qui, après vous avoir été si largement prodigué sur la lerre, rayonne et veille encore sur vous du haut des cieux De kroonen zijn gedurende deze aanspraak door een vriend van M. Van Merris op de dood kist nedergeleid geweest, M. de pastoor van O. L. V. Kerk heeft de profundis gezeid en ieder een is vertrokken met de oprechtste gevoelens van nadruk en medelijden over d'onlroostbare droefheid van M. Van Merris. Leest en oordeelt. Zondag laatst, des morgens vroeg was, na ge woonte bij gedrukte plakbrieven aan al de kerken der naburige gemeenten, het overlijden aangekondigd der moeder en troostresse der armen, Mevrouw Marie-Beatrix Van Renynghe, weduwe van d'heer Joseph Van Merris. Iedereen was zeer gevoelig over dit groot verlies, ter uitzondering nogtans van den gekruinden en gezalfden onder-pastoor Van Crombeke, welken des morgens uit de kerk tredende, na het H. Sa crificie der misse opgeofferd te hebben, in de te genwoordigheid van verscheide omstaanders, de plakbrieven afrukte en onder zijne gezalfde voe ten trappelde, alhoewel men bij deze brief niet anders dan gebeden vroeg voor de overledene. Men vergenoegd zich niet met zijne politieke te genstrevers uit te schelden, te lasteren en te be strijden maar men randt nog de gedachtenis aan van eene vrouw die onbekwaam was iemand te beledigen en welke haar leven lang de weldoen ster, niet alleenlijk van den armen, maar ook van geheel de werkende klasse was. O oefenaars der christelijke liefde O zachtmoedige navolgers van Christus De algemeene veroritweerdiging der inwoners dezer gemeente, alwaar de overledene zeer geëerd en bemind was, heeft den pastoor, wel is waar, laattijdig in den namiddag, dit onbeschoft gedrag- doen herstellen met op nieuw een andere plak brief aan de kerk le doen plakken. De gekruinde knaap van Crombeke heeft naam Nevejan. Dat is toch een Jan waarover niet te boffen staat. Allons Jan van Leffinghe een pastoritje voor dezen kerel! Onze gemeente kiezing heeft op 20 October laatst plaats gehad zonder strijd, zoo als wij het alreeds gezeid hebben, en nogtans 520 kiezers hebben hun van de stemming onthouden, zonder tereken de 50 a 40 stembriefljes welke, volgens de kiezerswet, hadden moeten vernietigd worden; maar de pauselijke zegen was er over gegeven door den gekruinden opperburger Verwilgen, Scrulateur en zijnen medemaal het Gekeerd-ka- zakje, ook deel makende van het bureel en behalve een klein getal ondankbare judassen die met het geld der liberalen hunne kinderen plaatsen in de katholijke gestichten, iedereen die onafhankelijk was, heeft getrouw gebleven aan de liberale priucipen inel zich van den katbolij- ken stemmingboel te verwijderen. Zoo dat de uitval der kiezing onzen burgemees ter M.Berten, zeer weinig voldaan heeft, ofschoon des morgens om 8 ure eene groote misse gezon gen is geweest, met hrt geld van eene onnoozele kwezel, ter eere van den H. Anlonius, patroon der verloren zaken, om de deugdzaamheid welke onze katholijke kopstukken, sedert zoo langen tijd verloren hebben, weder te bekomen.Wij twijfelen grootelijks of dezen H. man er gehoor aan zal geven, de zaken zijn te ver gezet, hij zal voor hen eenen afkeer blijven houden. Als men overdenkt dat onze gekruinde en gezalfde opperburgers alhier de kiezerslijsten op maken, al de extraklen en noodige stukken ten bureele der grondlasten eischen tot vaststellen der vereischte kies-rol, meer valsch als rechtzinnig, voor hunne schapen, en zelfs de reclamen aan de bevoegde overheden overhandigt, moet men niet bekennen dat alle schaamte uit hun lichaam gebannen is, en dat wij met groote stappen naar eene tweede periode van 1789 loopen. Er bestaat geene Godsdienst meer, alles is politiek, in geen ,een sermoen spreekt men van het H. Evangelie, t is den eenen tegen den anderen ophitsen om twist en tweedracht in de familien en onder de kennissen le zaaien, de personen en de maatschap pijen aanteranden in hunne eer en bestaan,endan zeggen zij 't maakt goed visschen in troebel water. Voortijds de kerk was eene plaats van Godsdienst alleen, iedereen was stichtend en ge sticht, badt met eerbied, 't was ten tijde van den goeden bisschop Boussen de goede herders Lauwers, Van Merris, Boussen, broeder van den bisschop en Verhelst, als wanneer de onder pastors hunne voetstappen, als onderdanen, ver plicht waren naarte volgen,alsdan waren er slechts twee sermoenen op den Zondag in welke men de christelijke plichten aan eenieder op eene behoorlijke wijze oplegde, onnoodig was er eene suisse of pijkman, ten zij om de honden uit Gods tempel te verwijderen, en de onbejaarde kinderen in stilzwijgendheid te houden om de goddelijke diensten niet te stooren, maar te vergeefs, heden daags zijn de goddelijke diensten gestoort door de dienaren Gods zelve, door hunne buitensporige sermoenen welke zij uitkramen tegen eenieder, 't Is den algemeenen roep den Zondag, wat zullen zij nog eens uitkramen in hunne kuip om den eenen of den anderen aan te randen en te beschadigen, gaat naar de gemeente Proven, tot de landslieden toe zeggen de wilde Lampe zal nogeens iets uitbassen dat belachelijk en bespotte lijk is, hij zoude beter in een bosch geplaatst zijn bij de dieren om in het wilde te loopen, dan in eene kerk. Zietdaar op welke wijze onze ge kruinde opperburgers hedendaags hunnen heilige zending uitoefenen en zeggen dat zij den naam dragen onze ziel verlossers te zijn. 't Is schrikke lijk!!! Onze gekruinde schrijvelaars in het Nieuws- bladv/area sedert 5 a 6 maanden zoo stilzwij gend als slaaprallen, maar sedert de kiezing zij zijn uit hunnen slaap gekomen en schijnen op nieuw in politieken strijd te willen treden, wij zullen het met liefde, smaak en vermaak aanveer- den. Men schrijft uit Zuidschote, II November 1875. Over acht dagen hebben wij alhier een schoon feest gevierd ter vereering van eenen man, die sedert 40 jaren de achting en den eerbied zijner parochianen heeft weten te verdienen en te blij ven behouden, wij willen spreken van M. Van Eeckc, onze welbeminden Burgemeester, die door Z. M. met het Burgerkruis van 1° klas komt vereerd te worden. De eerbewijzing van den achtbaren M. Van Eecke bewezen, bestond in een banket hem gul- hertig aangeboden. Voor dit had er eene stoet plaats, gevormd uit de kinderen der gemeente-school, de gilde van St-Sebastiaan, de muziek van Re- ninghe enz.; het geestelijk was insgelijks ge vraagd maar is niet opgekomen. Op het Banket waren tegenwoordig buiten de voornaamste onzer gemeente de leden van St- Sebastiaan, de heeren der gemeentebesturen van Bixschote, Noordschole, Reninghe, enz. Aan het nagerecht werden verschillige dis koersen uitgesproken, allen lof toe zwaaiende aan den man die in 40 jaren, op het gemeente altijd den vrede en de eendracht heeft weten le handhaven en het geluk bewerken van al zijne onderhoorigen. De besturen der omliggende gemeenten brach ten insgelijks hulde aan M. Van Eecke over zijn vaderlijk bestuur, en het feest was eene hartelijke betooging aan eerlijkheid en burgerdeugd wel gemeend en welverdiend. Schoon voorbeeld voor veel zoogezegde gema tigde mannen, die, in plaats van te werken voor het welzijn en de broederlijkheid der menschcn die zij geroepen zijn te beslieren, maar dienen om haat en armoede onder hunne onderhoorigen te zaaien. Een gebrilde melkbaard van Gheluvelt kwam voor eenige door eene niet begrepen of redevoering; doch de- vlaag was ras over en de gulhertigheid en de vrolijkheid nam welhaast de bovenhand en het feest, sloot volgens de ernstige omstandigheid. M. Van Eecke heeft onder alle oogpunten weerdiglijk zijn ambt van eersten magistraat der gemeente bekleed en ons 40 jaren welzijn en Eere zij X. oogenblikken dit feest onderbreken slechttrouwige weerdiglijk goede overeenkomst geschonken, onzen Burgmeester 5H« BRANOUTRE. Een onvermoeibare kamper voor de Vlaamsche moedertaal, die van over lange jaren op de bres staat om bij zijne medeburgers de liefde tot onze schoone taal te doen inwortelen, komt eindeling het voorname doel van zijn streven te bereiken. M. Derycke-Verlfaeghe, te Dranoulre, opliet uileinde van Belgie, tegen de Fransehe grenzen, komt er eene Vlaamsche Rhetorika in te richten. Wij wenschen hem geluk en roepen hem loc: Moedvriend gij zult te worstelen hebben tegen ondermijning en vooroordeel, maar plooi niet,de overwinning zal zooveel te schooner zijn. 10 November -1875. AUeluliaA lleluhaLof zij den Heer De heilige Vrijheid is verrezen Zes of zeven weken heeft zij in het graf gelegen doch Zondag is zij er uit opgestaan. Het zij nog eens gezegd: Lof zij den Heer! AUelulia!! Allelulia! voor dal mirakeleus geluk. Wij hebben gevreesd dat haar tijdelijk stilzwijgen eeuwig zou geduurd hebben en zouden een groot deel onzer genoe gens verloren hebben Welk inniger en zalige1* zielsgenot dan, alle Zondag, de onwaarachtige kr.oeieringen van dat sakrislie-zeeppapier le mogen wederleggen? Wij kennen er geen, van onzen kant. Dus met nieuwe lust aan onze ge' wone taak

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2