'i Stads Nieuws. I dan moei iedereen overtuigd zijn, dal dc kiezing van 23 november eene groole betcekenisin geheel het land moet heb ben gehad. Wij moeten met M. Vanderlaelen zeg gen, dat inderdaad de doodsklok voor het ministerie geklopt heeft en dat men in Juni de begraving van dal ministerie zal vieren, welke door geheel het land zoo gehaat wordt. Als een voorbeeld zou den wij kunnen aanhalen, dat enkel bij het uitspreken van den naam van Malou, geheel de zaal, die duizenden mannen, van alle gewesten van het land gekomen, bevatte, hunne afkeuring deden hooren op eene zeer beduidende wijze. Wij zijn kurieus om te weten wat de Bienjoublic zal zeggen van de betooging en of het wederom gemeene kerels (voyous) zullen geweest zijn, die den stoel uitmaakten, een stoet zooals er stellig nog geen geweest is. Wij zijn kurieus of hij op nieuw, niet alleen de geheele liberale bevolking onzer stad, maar al de liberalen van ge heel het land zal durven beleedigen, zoo als hel zijne gewoonte is. Wij wenschen dat er eenige tjeefkens inde zaal waren aanwezig geweest; zij hadden zich kunnen overtuigen, wat de liberale voyous kunnen, wat talentvolle mannen, wat kundige en moedige rede naars de liberale partij bezit. En wij zeggen hun alleen dit: Richt zoo eens iets in! Wat vooral aan de betooging een groolsch een beduidenisvol karakter gaf; dal waren de duizendc damen die zich in de Casino bevonden en aan de belooning deel namen door het wuiven met hunne zakdoeken. Wij kunnen geenc voldoende uitdruk king vinden om den geestdrift die in de zaal heerschte te beschrijven. Een mu ziekkorps speelde afwisselend het Geu zenlied en de Brabangonne dat in koor door geheel de vergadering werd mede gezongen en toegejuicht. Wij gaan over om zoo volledig moge lijk aan onze lezers de feest te beschrij ven. Van des morgends vroeg, dank het uitmuntend weder, was er reeds veel volk op de been. Het meerendeel der huizen, langs waar de stoet voorbij ging, waren versierd. De Liberale Associatie was te middag bijeen gekomen en had zich in verschil- lige deputation verdeeld om de vreemde liberale deputatie te ontvangen. Rond twee ure brachten twee treinen ongeveer twee duizend Antwerpenaren naar Gent, langs den spoorweg van Eecloo kwamen insgelijks een groot getal deputaliën, en zich allen in stoet vormden. Behalve de deputatie der Liberale As sociatie bevonden zich nog de volgende maatschappijen aan de twee statiën om deliberalete verwelkom: de Melomanen. het Van Crombruggh'es Genootschap, de Noordstar, het IJzeren Kruis, Hoop en Moed, St-Michiels-gilde, de Jonge Kara- biniers, deGymnaskring Rarekick en Ce, Kunstliefde en Broedermin, enz. Toen de Antwerpenaars uit de statie kwamen, werden zij met algemeene bra- vos begroet en werden door de leden der deputatie verwelkomt. Prachtige kolos sale bloemtuilen hadden zij medegebracht en men verzekert ons dat de Geuzen van Antwerpen, die deel aan de betooging genomen hebben, een album aan den heer de Kerchove zullen overhandigen, waarin de adressen zullen liggen welke zij hem hebben opgedragen. Weldra begeeft de stoel zich op weg, voorafgegaan en vergezeld van verschil- lige muziekkorpsen en overal door toe juichingen en hoerah onthaald. Telken male dat het muziekkorps het Genzenlied of de Jap is naar de maan speelde, zong geheel de stoet het refrein mede. Op de Vrijdagmarkt heeft de stoet onder geestdriftige toejuichen den toer gedaan rond hel standbeeld van Van Arlevelde en aan de Katalognestraat ver voegde hij de stoet, die van de groote Statie kwam en alzoo begaven zij zich te zarnen langs de Veldstraat, Lindelei, Coupure naar de groole zaal van den Casino. Het inkomen der verschillige deputa tion duurde ongeveer een uur. De groote benedenzaal van den Casino zag voorzeker nooit zoo een feest... en zoo'n volk ongelukkiglijk was die zaal wel vijfmaal te klein Die zaal te klein Het uitzicht was prachtig en indruk wekkend. Het bureel, in het uiteinde der zaal, waar zich de burgemeester en de hoofden der verschillige deputalien bevonden, was als omgeven van een tuin van bloemtuilen. Bloemtuilen ontbraken er nietmen zag er van alle grootte. De Geuzen zin gen dikwijls dat zij reuzen zijn, als men hunne bouquet beziet Links van het bureel een bosch van vaandels en bannieren. Langs den kant van den dubbelen trap bevonden zich dc damen in feesltoilet zij waren in overgroot getal en namen een werkelijk deel aan het feest. De geestdrift was onbeschrijflijk bra- vos zonder einde geroepen van leve Gentleve de Geuzen, liedjes en muziekstukken... Telkens een gekende liberaal op het bureel kwam werd hij met hartelijke toejuichingen ontvangen ;vooral den ond- minister iVI. Bara, werd met warme bravokrelen en met een luide Leve Bara begroet. Toen de heer graaf de Kerchove op de tribun kwam om het woord te nemen, steeg een algemeen geroep van Leve de Burgemeester, door geheel de zaal, dat geen einde scheen te nemen. Geestdriftige en lange toejuichingen beantwoordden de gevoelvolle redevoering van onzen achtbaren burgemeester. Daarna was het de heer Pécher, onder voorzitter der Liberale Associatie van Antwerpen, die in naam der vereenigde liberalen van Antwerpen het woord nam. Zijne krachtige rede vond weerklank in de harten van de talrijke omslaanders en zijne woorden werden vooral meteen donderend handgeklap bekrachtigd, toen hij den wensch uitdrukte dat Gent en Antwerpen samen, de bannier van het liberalism in de Kamer der Volksverte genwoordiging zouden geplant hebben. De heer dewael, burgemeester van Antwerpen, vond een oneindige groote en hoogst wel verdiende bijval. Hij sprak over de liberale vrouwen Over die van Antwerpen die een zoo groot en zoo edel belang stelden in de liberale werking hunner echtgenoten maar die hel deden naar hel voorbeeld eener vrouw uit Gent, die tot toonbeeld aan alle liberale vrouwen kan gesteld wor den, namelijk Mevrouw de gravin de Kerchove. de waardige echlgenoote van den burgemeester van Gent Uitbundige bravos braken los bij het noemen van dien zoo zeer geliefden naam. Daarna sprak de heer Van Humbeek, en bracht in den naam der liberalen van Brussel zijne gelukwenschingen aan de overwinnaars uil Gent. De heer De Jaegher, oud-gouverneur van Oost-Vlaanderen, sprak voor den heer Oris, voorzitter der Liberale Grond wettelijke Kiesvereeniging van Brussel, door ongesteldheid belet van te komen, en drukte insgelijks zijne hartelijke ge- lukwenschen uit. Nadien voerde de afgevaardigde der Liberalen van Leuven het woord Wij twijfelden geenszins aan den zegepraal van Gent, zegde hij maar wij durfden toch op zoo'n meerderheid niet rekenen. De heer Vanderlaelen, schepen van Antwerpen, werd bij zijn verschijning op de tribune met toejuichingen onthaald. De heer De Geyter, voorzitter van den Liberalen Vlaamschen Bond van Ant werpen, zegt dat hij, als voorzitter van genoemden kring, hulde brengt aan de gentsche liberalen. Hierna heeft M. Scailquin in naam der onlangs opgeriehte Ligue Braban gonne het woord gevoerd en in eene warme redevoering de jeugd aangespoord deel ie nemen aan den strijd legen het klerikalism. De heer Hoek, spreekt in naam der liberale Associatie van Namen en brengt de gelukwenschen der provinlie Namen en der provinlie Luxemburg. Het woord is vervolgens aan M. Bara. Toen deze geachte gewezen minister op de tribuun verscheen, werd hij met algemeene toejuichingen begroet, die tot drijmaal toe herhaald werden. Dan was het de beurt van den heer d'Elhoungne, de beroemde redenaar. Zijne redevoering heeft geheel de verga dering medegcsleept en de redenaar werd herhaalde malen met donderend hand geklap en bravo's geroep toegejuicht. Na de lezing van het adres der stu denten van Antwerpen en van Luik, beklimt een afgevaardigde van de libera len van Verviers ook de tribuun. Hij herinnert dat Verviers ook gedurende eenigen tijd de schande heeft gehad eener klerikale deputatie. Maar Verviers is ontwaakt, en heden blijft er van die de putatie slechts een spoor over. Hij ein digt met hel woord van Clesse te herin neren Vlamingen, Walen zijn slechts voornamen, Belg is onzen familienaam. De toejuichingen door zijne redevoe ring te weeg gebracht, duren nog voort als op de estrade een jongelingverschijnl, de afgevaardigde derongeBrabantsche garde. In eenige warme en wel gemeen de woorden, wenschl de jonge redenaar zijne gentsche broeders geluk over de krachtdadigheid en het vooruitzicht dat zij in den strijd aan den dag hebben ge legd.. De zitting is geheven. M. de Kerchove neemt dan het woord: Mijnheeren, zoo spreekt hij, ik zal u één enkel kreet voorstellen Leve de Grondwet De talrijke vergadering gaat onder het aanheffen van dien kreet uiteen. Al die deze betooging hebben bijge woond moeten bekennen nooit iels zoo uildrukwekkend gezien te hebben. Overal waren er banketten ingericht aan de vertegenwoordigers van hel libe ralisme. Ziehier eenen brief die onze uilgever aan den naamloozen opsteller van 't Nieuwsblad Zoterdag laatst gezonden heeft. De opmerkingen die het Nieuws blad er op laat volgen bewijzen eens te meer dat er geene goede trouw te vinden is bij hun die maar leugens en laster voor wapens hebben. Mocht het lange deuren ti jij: ■f,. IJperen, 2o November 1875. Heer Opsteller van het Nieuwsblad Daar de wet mij hot recht toestaat in uwe gazet een antwoord te geven op de snoode pcr- sonnaliteiten legen mij gedrukt in uw nummer van Zaterdag laatst, bid ik u hef tegenwoordige in uw nummer van Zaterdag aanstaande te willen plaatsen. Ik wil hier niet spreken over al die lieflijke scheldwoorden die gij mij wekelijks naar het hoofd werpt, ik wil enkel in uw eigen blad be wijzen dat gij, wanneer gij tegen mij schrijft, gij nooit anders gedaan hebt dan gelogen en gelas terd. Ik ben naar Kortrijk gegaan om de begraving bij te wonen van een ouden schoolmakker, eenen vriend, die iedereens achting waardig was; ik ben er geweest om dien goeden vriend een laatste hulde te bewijzen, en gij inoogt mij op mijn woord van eergelooven dat ik nooit op de patene gedacht had Hel is maar na hel weigeren der patene dat ik den kluclltigaard in het aangezicht bezag en bemerkte dat ik dit wezen nog gezien had, wan neer hij, nevens de leerlingen van het Bisschoppe lijk Kollegie van IJperen, op wandel ging ik kende hem zelfs niet bij name 1 En het is alleen lijk als ik te IJperen ben gekomen en ik de leute aan mijne vrienden vertelde, ik vernam dat die kluchtigacird Vandaoime heette en thaus onderpastor is in Sinl-Iaartens kerk, te Kortrijk. Ik weet niet waarom M. Vandamme eenen haat tegen mij draagt. Ik heb hem gekénd tijdens hij hier professor was, maar dit is allesik herinner mij niet dat ooit een artikel tegen hem in een mijner bladen zou verschenen zijn, of dat ik hem ooit het woord- hrb toegestuurd en, als de patene weigeren een affront is in de oogen van M. Vandammewaarom heeft hij mij dit affront aangedaan?... Ik meen het te raden, volgens de uitdrukkingen in uw artikel, waarin gij zegt l schijnt dat Engel te offerande gaande ook al manieren had van een die niet veel en maakte van patene te kussen Eh wellieer Opsteller, gij liegt en gij weet dat gij lastert, en tot preuve, ik geef duizend franken (1,000 fr.) aan dezen die kan bewijzen dat ik te Kortrijk of te IJperen, gelijk in welke kerk, ooit een woord gezegd of eene beweging gedaan heb welke onstichting zou kunnen ver oorzaakt hebben; en ik geef 10,000 fr. (tien duizend franken) aan M. den onderpastor Van damme, indien hij kan bewijzen dat ik den Dinsdag, negenden November 1875, in den lijk, dienst der begraving van den heer Constant Berlemonl, iets zou gedaan hebben om zijne weigering der patene te verrechtveerdigen Ik houde dus staan dal die priester mij eenen haat toedraagt en dien haat niet heeft kunnen verbergen tot bij een lijk! Onze Goddelijke Zaligmaker heeft gezegd dat alle menschen moeten broeder.s zijn Dat men zijne vijanden moet te gemoet gaan Dat men het kwaad met hel goed moet beloonen; En, als men een kaakslag op de eene wang ontvangt, men de andere mort aanbitden! Ik vraag nu hier aan M. Vandamme of hij mij behandeld heeft als broeder? Of hij, (inij aanziende als zijnen vijand), mij te gemoet is gekomen Of hij mij het kwaad, dat ik hem nooit gedaan heb, met goed beloond heeft En of hij mij ooit zijne andere kaak heeft moe ten aanbieden Dus, heer Opsteller, gij moogt mij uitschelden voor franc-macon voor priesterhater voor chismatick, voor ketter, voor goddelooze en mij al uwe zoete naamkens geven, dat gij zoo lieflijk weet uit te vinden en naar het hoofd te werpen gij moogt mij hatelijk en belachelijk maken bij uwe lezers en daardoor trachten mij in mijne stoffelijke belangen te benadeeligen, ik houde staan dat een priester, die juist het tegenoverge stelde doet van hetgeen Jesus-Chrislus ons allen bevolen heeft, geen ware priester is, en dat 31. Vandamme, door zijne handelwijze jegens mij, van dit getal is, alsook al degene die in gazelten schrijven en laster en leugen tegen hunne mede burgers uitkramen. Ontvang, heer Opsteller, mijne groetenisien. ENGEL VAN EECKHOUT. IJperen, 4°December 1875. Schoolpenning.-Vorige lijsten,fr. 1,510-11 Lichting der bussen in de muand November: N° 1 Gouden Arend, 25-15 2 Sultan, 26-50 5 Boeien Hol, 5-98 4 Café St-Sebasliaan, 55-60 5 Salon d'Apollon, I-20 6 Klein IJperen, 5-87 7 Café der Spore, 10-66 8 De Vraoge, 13-71 9 Café der Zalm, (Saumon), 11-42 10 Schaapstal, 14-00 1 1 Zilveren Hoofd, 2-20 12 Citadelle, 22-00 15 Bureel der Toekomst, 0-55 14 Bronzen Hoofd, 1 -63 15 Parnassus-Hof, 1-07 16 Mortier, j-87 17 S' Omars, 4-40 18 Aux armes de France, 6-50 Oh! oh! Wat fiasco voor de catho- lijke fanfaren, 0-50 Totaal fr. 1,699-50 Vlaamsche Ster, - Heden Zondag, 5 December, geeft deze onvermoeibare maatschap pij hare tweede vertooning van haar tooneeljaar. Aantrekkelijk zal den avond zijn. De commissie heeft alle voorzorgen genomen om de zaal be hoorlijk te doen verwarven. (Voor de verdeeling, zie onze annoncen). Eioormaatochappij. - Woensdag laatst heeft men in het lokaal van den Gouden Arend een zeer aangenamen avond doorgebracht. Immers deze soort van concerts vallen zeer in den smaak van de eerenledenwant men daar, on der het drinken van zijn glas bier en het rooken eener pijp of cigaar, den tijd aangenaam door brengt, met het aanhooren van zeer wel uitge voerde zang- en muziekstukken. Pompier». - Zondag zullen onze Pom piers, in groote kleeding en muziek voorop de 11 l/2 mis bijwonen ter eere hunner patroners Ste-Barbara. Gedurende de mis zal hel muziek twee schoone stukken uitvoeren. 'S avonds feesten bij het korps. Brand. - Woensdag middag, heeft er een begin van brand ontslaan op den zolder van bel Hotel de Gand, in de Hondstraat alhier. Spoedig aang, brachle hulp heeft groote onge lukken voorkomen. De schade is onbeduidend. Burgerwacht. - Maatschappij Cijbel- schutters. 7e schieting van hel winter saizoen, 28 November 1875. Hoogst getal punten. 1. Leclercq, T. 25 20 25 25 20 20 25 20 20 25 20 20 25 20 15 20 20 20 Leegst getal. 1Lebbe, A. 115 2. Lesaffre, A. 2 2 2 3. Terrier, P. 5 2 5 4. Reuier, H. 5 3 5 2. Poot, H. 5. Podevyn, A. 4. Ligy, F. 5. Dumon, A. C. Ligy, A. 25 20 U 3- 20 20 105. 20 20 1 05. 20 20 105. 20 20 100. 20 15 95. 1 2 8. 2 1 9. 2 1 I- 2 2 15. >gg>S'gS-'

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2