P0PERINGHE7 Zonder hart, niet zonder naam. Officieele Akten. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEftL Verschillige Tijdingen. gers en boeren, in huizen en herbergen; zij moeten al degene die liberale gazellen schrijven, drukken, lezen en verspreiden met de eeuwige vlammen der hel be nauwd maken zij moeten bijzonderlijk de gemoederen van de vrouwen veront rusten, met luide schreeuwen en gebulT der om den angst er in te krijgen. Al de hoofdmannen van al de clericale clubs en vereenigingen moeten hunne onderhoorigen en leden de standvastig heid en de blinde gehoorzaamheid aan- preêken; zij moeien hunne maskers vernieuwen, en door alle mogelijke middelen nieuwe sukkelaars en benauw den trachten te winnen. Wat zegt gij daarvan, lezers? De clericalen gevoelen dat het noodig wordt eene hardnekkige pooging te wa gen; de partij tegen dewelke zij alles op de kans stellen, is de partij van de vrijheid, van de volksredding, van de ontslaving van geest en lichaam, van de gestaafde rede, van de verdelging der bijgeloovigheden, van het licht en van het onderwijs, ja, dat alles en nog meer, ligt besloten in hel liberalismus, en hel liberalismus is de oude klacht van het lijdend menschdom sedert zes duizend jaren En wat is het clericalismus. anders als boeien en ketens; duistere netten gespan nen over de lichtkransen der redebe stuurd worden met een zwarten rok, een houten kruis en eenen ijzeren sabel; gehouden worden in onwetendheid en domheid, dit alles omringd met brand stapels en kerkers en verbanning in 't verschiet. Ziel lezers, en vergelijkt? Maar eenen lichtstraal schiet door den donkeren nacht; de kreet der vrijheid klinkt luid over de geheele uilgestrekt heid van 't vaderland; de kelens der slavernij rammelen zoo geweldig, dat de schakels ervan aan 't breken zijn, en dat onze vijanden ervan verbleeken en be ven; en daarom, in eene uiterste pooging, spelen zij al hunnen troef uit. Het zal, het kan niet helpen; nog een weinig tijd, en men zal een schouwspel bijwo nen waar de latere eeuwen met glorie zullen van spreken de verplettering van den vijand der duisternissen en de ont voogding van den mensch. Onlangs hoorden wij van eenen rijken clericaal spreken, die een goed deel zijner fortuin gebruikt tot ondersteuning zijner partij, die een princiep had durven voor uitstellen bij eenen vriend, dat afschu welijk en onmenschelijk is. Verhaasten wij ons te zeggen dat hij tot ons arrondissement niet behoort doch tot schande van onze provincie, moeten wij er bijvoegen, dat hij in eene der andere arrondissementen woont die het onze omringen. Die woeste dweeper durfde onbe schaamd zeggen, dat men het volk in geene te groote onwetendheid kon hou den, om er te beter te kunnen van mees ter blijven indien ik meester ware, voegde hij er even zoo schaamteloos bij, ik zou de helft van de scholen afschaffen Schande, tien duizendmaal schande voor eene partij die zulke lieden lelt in haren schoot Veronlweerdigd en gebelgd, en in name der menschheid en van de weten schappen, zegde onze vriend aan dien woestaard, dal hij niet verdiende de naam van mensch en van Belgische burger te dragen, en dat hij veeleer verdienen zoude eenen galeiboef te wezen, in plaats van eenen rijken eigenaar die hij is, tot straf van zijne ongehoorde woorden en der onmenscheiijke princiepen die hij durfde voorhouden. Zie daar dan de leerstelsels der ultra- montanen: de menschen in onwetendheid houden, ten einde er gemakkelijker mees ter van te blijven Ah 'l is zoo dan. dat zij, die geleerd en onderwezen zijn, de geleerdheid en het onderwijs willen versmachten Ah 't is zoo dan dat zij de dweep zucht en het bijgeloof in zwang willen houden Ah 't is daarmede dat zij de men- schelijke geest in duizend dichte webben willen omzwachteld houden, en dat zij met al hun vervalschen en verzwijgen, en met al hun leugenstofferen, de wereld zoeken tot één lichaam te maken, waar van zij het eenig hoofd zouden willen zijn Ah 't is daarom dat zij alles onder den dekmantel van den godsdienst ver bergen en hunne leugens onder eenen waarheidsschijn. Ah t is daarom dat zij arglistig ver bieden van liberale geschriften te lezen, om dal zij weten dat deze hunne goche- laarstoeren aan het daglicht brengen. Ja, wij weten het. Maar wij beminnen de waarheid en de vrijheid, en wij zijn de waarheid aan onze medebroeders verschuldigd en daarom, zoo lang onze geest een denk beeld zal voeden, en het ons warm aan het hart zal blijven, zullen wij u bevech ten, o mannen zonder hart niet zonder naam en zullen wij trachten mede te helpen om uwen val voor te bereiden, om op denzelven hel rijk van de toe komst te bouwen, waarom rnillioenen menschen zullen juichen. (Het Recht). Het zijn nog altijd de obligalien der spoorwegen, die van de Kolenbassijns afhangen, die de grootste beweging op de belgische beurzen veroorzaken. Men leest daarover in Lacotelïbre: De red ding der titels zal veel afhangen van den staat en ook een weinig van den goeden wil der obligaliehouders om niet te veel te eischen. De Moniteur des intéréts matériels kondigt over die gewichtige zaak den volgenden brief, aan welken men geene logiek kan ontzeggen: De staat is begonnen met zich de goede spoorwegen van Oost- en West- vlaauderen, Geut-Oslende, Gent-Kor- trijk, Bijsel, enz. toe te eigenen. Voor anderen is hij geldelijk lusschen geko men. Dit is het geval met Lichtervelde- Veurue, welke spoorweg geen dag zon derdie tusscheukomslzou geleefd hebben. JNa die aankooping, is de rebut aan maatschappijen gelaten die zich betrou wende op de verdragen, hebben ingericht en welke dit spoorwegnet der Vlaanderen vormen, dat bij de oUO kilometers laag is. Eene vraag: Indien er geene conces- sionnarissen waren gevonden geweest, met het stout initiatief om die lijnen aan te leggen zonder toelage of waarborg, zou de slaat niet verplicht zijn geweest die ten zijnen koste aan te leggen? Zou den Dost- en Westvlaanderen als bevol king, als rijkdom, als aandeel in de belasting, geene dergelijke ontwikkeling van spoorwegen hebben gevorderd De staal zal er misschien bij winnen, want men kan genoegzaamde in de zaak gewikkelde kapitalen voldoening geven, zonder het den slaat 2o,0U0 fr. den kilometer kost, prijs dien hij ongetwij feld zou hebben moeten betalen, indien hij de spoorwegen voor eigen rekening had aangelegd. Op dien bazis zou men weiligt eene billijke overeenkomst kun nen sluiten. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Brand, der vlasspinnerij Scribe te Gent. Dinsdag is een geweldige brand uitge borsten in de vlas- en werkfabriek van den heer Scribe, zoon, op de St-Antonius-kaai. jf IJperen, 5" Februari 1876. SctsoolpcuBüiug.- Vorige lijsten,fr. 2,158-24 De wai'e sraullers uil de 5 Lellen Omhaling op het banket St-Se- basliaan, Eene partij billard tegen mijne princiepen, R. Partij vviskt, Onze Vrouwe roert de panne, 0-40 55-00 Ü-50 5-00 0-62 Lichting der bussen in de maand Januari: Citadelle, Bureel der Toekomst, Gouden Arend, Klein IJperen, Café Sl-Sebastiaan, Sultan, Schaapstal, Witte Klakken, Bronzen Hoofd, Stalenboogsch u Iters, Aux armes de France, Parnassus-Hof, Boeien Hol, Café den Zalm, (Saumon), Zilveren Hoofd, Café der Spore, De Vraoge, S' Omars, 9-80 1-60 19-00 10-78 10-00 30-00 11-00 7-50 0-80 6-56 1-75 1-61 0-80 65-10 4-60 6-59 11-52 5-90 Totaal fr. 2,582-27 Vlaamscbc Ster. - Doordien er eenige Brusselsche artiesten naar IJperen komen een concert geven op 20 Februari aanstaande, zal de maatschappij de Vlaamsche Ster hare vertoouing, welke op dit datum moest plaats hebben, ver schuiven eene week vroeger; 't is te zeggen dal hare veilooning zal plaats hebben op Zondag toe komende I5 dezer. De vertooning zal uitgelezen zijn en lusschen de stukken zullen er ouverturen en andere mu ziekstukken uitgevoerd worden. Zie het programma onzer derde bladzijde. Concert. - Het concert in de Tooneel- zaal der stad schijnt ook zeer schitterend te zullen zijn. Volgens men ons verzekert zouden de Wille Klakken hunne medehulp leemn. Wij welen nog geene bijzonderheden over de uit te voeren stuk ken. In ons eerstkomende nummer zullen wij waar schijnlijk nadere inlichtingen ontvangen hebben en het volledig programma kunnen mededeelen. (iooriuantscliappij. - De Koor- maatschappij, getrouw aan haar voorgesteld pro gramma, van aan hare leden eene dozijn feesten op te dragen gedurend het winter getijde 1875- 1876, heeft Woensdag laatst nogeens een schoon concert gegeven waarop de leden en hunne damen uitgenoodigd waren. Het verslag dal ons gemeenlijk werd toege zonden, is van dit maal niet besteld. Wij zullen ons dus vergenoegen met te zeggen dat als naar gewoonte al de zang en muziekstuk ken puik zijn gegeven geweest en dat de eerleden met hunne damen zich op eene uitmuntende wijze en in een uitgelezen gezelschap verlustigd hebben. De besturende commissie verdient ware com plimenten voor hare bezorgdheidomden eerleden zulk edel en zoo dikwijls herhaald vermaak te verschaffen. Lyre «Duvrière. - Deze belangvolle maatschappij heeft Maandag laatst haar 2do con cert van het saizoen gegeven. Wij bestatigen met voldoening dat de pogin gen aan den dag gelegd door het bestuur der Lyre met den besten uitslag bekroond wor den. De kooren, onder het bestier van den heer Gustaf Mot rman, werden met juistheid en samen hang gezongen de harmonie-stukken werden onder het kundig bestier van M.Prosper Moerman op eene zeer voldoende wijze uitgevoerd de ro mancen en de kluchtliederen waren den aan- schouwers zeel" aangenaam en Mr L. zal, met nog een weinig studie een volmaakte kluchtzaiiger worden. Het stuk op de piano door Mr P. M. is in vol maaktheid gegeven geweest, voor zooveel het mogelijk was op een onvoldoende Speeltuig echte schoon muziek te maken. Wat er ons als een goed voorteeken wel beviel is dat het publiek ditmaal dobbel talrijk was dan bij hel eerste concert. Allen die er geweest zijn, hebben zich zeer wel geamuseerd en verlangen op een 5de concert. Werki>ecbtci'»raad. - Uitslag der kieziugen van 51 Januari 1876.Tegenwoordig 46 kiezers. Josef Depoorter, 44 Gustaf Cenez, 37 Burgerwacht. Maatschappij Cijbelschulters. 16e Schieliug vau het winter saizoen. 50 Januari 1876. Sehieling met liet comhlain-geweer. 1. üierick, E. 15 20 15 20 15 85 2. Vandermarliere, L. 20 20 20 25 00 85 5. Lebbe, A. 20 10 20 15 15 80 4. lweins, J. 15 20 10 15 15 75 Lesaffre, A. 15 15 15 10 15 70 6. Ligy, F. 10 10 20 20 10 70 7. Svvekels, L. 10 10 10 20 15 65 8. Leclercq, T. 10 15 10 20 10 65 9. Lombard, Ch. 20 10 10 15 10 65 •10. Maiilard, G. 20 10 10 15 10 65 11. Pool, H. 10 15 15 00 20 60 Barricren. - Het publiek wordt ver wittigd dat al du barrieren van de provincie, wier siuiung voorschreven was bij besluit van 18 Januari laatst, zijn geopend sedert 29 Janua ri, te middernacht, en dat de vervoerdienst toegelaten is geweest langs al de kei-, steen- en gravierwegen van West-Vlaanderen, ter uitzon dering: 1° der beurtwegen van de arrondisse menten Thiell-Rousseiare en Kprliijk, waarvan de barrieren zijn geopend den Zaterdag, 5 Februari, ten 6 ure 's morgens2° der b< urtwe- gen van het arrondissement Brugge-Oslende, waarvan de barrieren zijn geopend den Donder dag, 5 Februari, ten zes ure 's morgens; 5° der beurtwegen van het arrondissement IJper, waarvan de barrieren zijn geopend den Vrijdag, 4 Februari, ten zes ure 's morgens. Van den 28" Januari tot den 4" Februari 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Vrouwelijk id. 9) tezamenU- Franciscus Vandeveire, brigadier bij het admi nistratie baldillon en Malhiida Hutzemekers, naaister. Auspie, Carolus, 69 jaren, schilder, onge huwd, Lange Meersch. Hollebeke, Isabella, 59 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Kestelyn, Meenenstraat. Pelry, Josephina, 76 jaren, zonder beroep, weduwe van Martinus cherchye, Lange Thouroutstraat. Parein, Cecilia, 44 jaren, kantenwerkster, echtgenote van Ambrosius Denoyelle, Meenenstraat. Pyivzer, Ferdinandus, 81 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Cecilia Lewyllie, Meenenstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 1) de 7 jaren Vrouwelijk idem Ij"" 5 Februari 1876. Wij zijn verwonderd tol heden nog geen ant woord te hebben ontvangen op de vraag gedaan bij ons artikel van 5 december II. hoeveel minuten, monter in de hand, onze Prussische adjiidant-onder-officier gehad heeftom het stroo- magazijn te Brugge Ie verlaten en om wat reden was het voor klinken, doen klinken, dreksmijlen aan de huizen, of doen smijten, of voor alle andere redenen Indien wij binnen korten tijd geen antwoord ontvangen, zullen wij ons ver verplicht vinden ter plaats inlichtingen te nemen om aan de nieuwsgierigheid van veel personen te voldoen. Wij vernemen dat den pupper zich hier als plafonneerde!' zal vestigen. Hij zal een brevet nemen voor eene nieuwe soort van moortel waarvan hij den uitvinder is en die verre overtreft 't gene men tot nu gebruikt heeft. Hij plakt deze moortel met zijne handen en niet meer, zoo als voren, truweels gebruiken. Degene die willen hunne gevels beplakt heb ben met dezen moortel zijn verzocht zich bij den pupper te begeven. P. S. Hij werkt zoo wel bij nacht als bij dage. Onze gewoonelijke correspondentie te laat toe gezonden zijnde, kan maar binnen acht dagen overgenomen worden. Bij koninklijk besluit van 17 januari is II. De Taffe, majoor bij 't 1° linie, te Yper, benoemd tot militair lid der milicieraden voor de lichting van 1876, in het arrondissement Veurne-Dixmude. Op 21 Januari jongstleden, speelden er kinde ren te Meessen bij een diepen en breeden water put, toen er een onder hun, de genaamde Alfons Devries, 12 jaren oud, zich verstoutte op het ijs te loopen, dat nog niet sterk genoeg was, waar onder hij oogrnblikkelijk verdween. Eernge kinderen en groote menschen waren getuige van dit schouwspel. Den onvoorzichtige ter hulpe snellen was zeer perijkelachtig daar het ijs te dinne was. Zonder aarzelen begaf de zoon van Pieter Denys, werk man te Meessen, Thcodoor van name, 12 l/2 jaar oud, zich dadelijk op het ijs tot bij de lomme. De drinkeling kwam hoven het water tot bij de oprniug, de kleine Denys ziet zijn handeken grijpt het vast en poogt den kleinen Devries uit hel water te trekken, maar hij ontschiet hem en valt achterover op het ijs, binst dat zijnen makker nogeens onder gaat. De jonge Denijs recht zich op roept vruchteloos om hulpe en legt zich plat op zijnen buik bij de opening. Gelukkiglijk kwam de jonge Devries voor de tweede maal boven en weid ditmaal door Iheodor Denys voorgoed vastgegrepen en uit het water getrokken. De onvoorzichtige drinkeling is thans geheel builen gevaar. Zonder deze moedige* daad van een kind van 12 l/2 jaar, ware de zoon van eene achtbare famillie van Meessen, voor haar voor altijd ver loren geweest. In den nacht lusschen 28 en 29 Januari, borst er eenen brand uit in de zwingelarij vail sieur Verraes, Philippus, landbouwer te Wijt- schaete, gehuchte Kraai berg. Deze zwingelarij bevond zich digt de gebouwen der hofstede. Geheel de hofstede ware onuitvluchtelijk de prooi der vlammen geworden, zonder de moedige lus- schenkomst van twee douanenbedienden, aldaar dicht bij op post, het waren de genaamden Devriendt, Pieter, onder-brigadier en Steverlinck, Pieter, tijdelijke beampte te Meessen. Deze twee moedige mannen, goed bijgestaan door de gebroeders Joye en van Dondeyne, gebours, in aller ijl toegesneld, zijn er in gelukt zich meester san het vernielend élément te maken. Zonder hunne hulp hadden ivij voorzeker een ongeval te meer in te hoeken g had. De schade beperk! zich bij het afbranden der zwingelarij en de door de hitte gesprongen# ruilen in de woon van den landbouwer. Dit gesticht bestaal uit een groot gebouw dal zich geeft op den Lievegang, dienende tot katoen spinnerij, en uit eene reeks gebouwen die nevens het eerste staan en dienende tot: 1° gebouw voor ketels, 2" gebouw voor de kardenmachienen, 5° gebouwen voor vlas- en werkmagazijnen en 4" de droogzalen. Op de derde lijn bevindt zich een groot gebouw met verscheidene verdiepingen, tol magazijn die nende, en een werkmansbeluik, waarin talrijke arme lieden en kleine koopmans wonen. Langsheen de Lievegang staan ook veel werk- manshuizeu die rechtover de schoone fabriek van

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2