Gazelle van 'I arrondissement Uperen. Klerikale klooging ie Mechelen. Nr 726. 15e Jaar. Zondag 26» Februari 1S76. Politiek. Stads-, üunsfc- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT: VERTREKUREN VAN UPEREN NAAR Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van Uperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten w eten. De kiesbeweging in Frankrik is ge heel in het voordeel der gematigde repu- bliekeinen. De kandidaten, gezegd van hel zedelijk order, bonapartislen of anderen, ontwijken den strijd in vele arrondissementen waar zij dachten de overhand te behalen. Ook loonen zich de dagbladen die met M. Buffet ingenomen zijn, zeer ontmoe digd, terwijl andere reactionnaire bladen aan de conservatieven verwijten geenen moed noch krachtdadigheid te bezitten. Te Parijs wordt er enkel gestreden tusschcn de verstandige, redelijke en praktische republiekeinen en de onver zoenlijke!]. De jonge koning van Spanje beeft voor de eerste maal, sedert zijne komst aan den troon, Dinsdag de zittingen der Cortes geopend. In zijne redevoering ter dier gelegen heid uitgesproken, heeft Alfons XII gezegd dat hij van zin is eerlang zijne generaals van het Noordelijke leger te vervoegen hij stelt vast dat de mogend heden met Spanje in vriendschap leven, zelfs met de Vereenigde Staten. De koninklijke redevoering nopens de godsdienst-kwestie is niet duidelijk hij belooft de belangen van Slaat en Kerk te waarbo.gen. twee dingen die moeilijk gepaard gaan. De konink eindigt met een oproep te doen aan allen om den finantiëelen toestand van Spanje op te beuren. St-Sebastiaan, 16 Februari. De generaal Moriones heeft zich met den generaal Lorna nabij Azpeitia veree- nigd en de Carlisten in de richting van Tolosa doen achteruittrekken. Na een bloedig gevecht te Elqueta is generaal Quesada op Vergara vooruige- rukt. De brigade Navascues, van 4,000 mannen sterk, is bestemd om generaal Wasting Campos nabij Vera te vervoe gen. Volgens het verspreide gerucht zou don Carlos te Echaler zijn. Bayonne, 16 Februari. Een korps van ongeveer 5,000 man nen is onder de bevelen van Navascues gisteren te Irun aangekomen. Het moet medewerken lot den aanval van Vera die gewichtig schijnt. Er wordt bevestigd dat als dan er Maldouads na een hardnekkig gevecht, aan de Carlisten de lijn van de Deva hebben ontnomen. Van beide kanten zijn de verliezen zeer aanzienlijk geweest. Madrid, 16 Februari. De koning vertrekt heden naar het Noordelijke leger. St-Sebastiaan, 15 Februari. (Officiel). Het leger trekt in Guipuz- eoa vooruit. Alles laat denken dat die provincie in 'l kort evenals Biseaye van de Carlisten zal bevrijd zijn. Moriones heeft zich meester gemaakt van de hoogten Cestova en Aya. Lorna is in Marquisia binnengerukt en trekt op tegen Motrico. Geen enkel punt van het kustland is nog in de macht der Carlisten. Madrid, 15 Feb., 1 u. 's avonds. De carlisten hebben den 51 tegen ge neraal Quesada in de sterke positie dei- ketenen van Elqueta, lusschen Eurica en de Hauls-Rochers de Udala een slag ge leverd welke van half twaalf tot vijf ure 's avonds duurde. De vijand is op de vlucht gejaagd. Don Carlos heeft de vlucht genomen naar Villareal de Zumarraga (Guipuzcoa en generaal Quesada heeft den vijand achtervolgd en den nacht te Vergara over gebracht. De generaal Lorna heeft zich op zijne beurt, meester gemaakt van Elgoibas op de Deva en zijne voor-posten op de stad Deva zelve gericht. De katholijke bisschop van Pest, Mgr Horvalh. heeft zich aan de kiezers voor gesteld om de groole eer te hebben M. Deak als volksvertegenwoordiger dei- hoofdstad op te volgen. In eene openbare vereeniging heeft hij de noodwendigheid aangetoond, in Hon- garijen het verplichtend burgerlijk hu welijk in te voeren, dat volgens hem niet den minste inbreuk doet op de kerk rechten, zooals men het bijvoorbeeld ziet in Frankrijk, Zwitserland en Belgie (ultra-kalholijk.) Wij staan goed geboekt hij den vreemde! Wij zijn benieuwd te weten wat de Paus zal denken over die geloofsbeljide- nis van den hongaarschen prelaat. De Gazette officielle van VVeenen meldt een keizerlijk dekreet, gedagtee- kend van den 11 Februari, welke al de Rijksdagen van Oostenrijk voor den 7 Maart bijeenroept. Het duilsch keizerrijk is op zijne beurt ook in moeilijkheden met China, Een duitsch schooner is nabij Fochow door eene. bende chineezen aangevallen en geplunderd geworden. Het duilsch gou vernement heeft aan de chineesche over heden gevraagd om de schuldigen te straffen alsook eene schadeloosstelling voor de scheepslading van den Anna. De Reichsanzeiger meldt datde kabi netten van Londen, St-Petersburg en Washington, hunne medewerking be loofd hebben ten einde de eisehen van het duitsch gouvernement te doen gel den. Jesuiterijtartuferij, schijnheiligheid en bedrog, zie daar de drijfveeren van de clericalen. Om dit bewezen te zien, hebben wij niet anders te doen als rond- ons te kijken 5 wal zagen wij niet sedert dat de clericalen aan liet bewind der za ken gekomen zijn In alle standen der samenleving, in de steden zoo wel als in de dorpen, zijn er met geheele hoopen lieden te vinden die zich met het masker der schijnheiligheid vermomden, en zich kwamen scharen onder het vaandel van het clericaiismus, om alzoo de oogen te verblinden van de hoofdmannen dier partij, om van deze ondersteuning te be komen, om van deze materiële voordee- leri te genieten in hunne neering in hun bedrijf, in hunne fonctiein de kerken zitten zij te bidden als waren het heili gen, 0111 alzoo te trachten de blikken op zich te trekken van de geestelijkheid en van de onwetende lieden, om als vurige catholijken aanzien te worden. Andere spionneren hunne andersdenkende me deburgers af, en Verlagen zich tot over dragers. Gewis, wij hebben eerbied voor wel- meenende ware kristelijke lieden ja, wij gevoelen bewondering voor degenen die zich onderscheiden door een' stillen en onberispelijken levenswandel, en die ge moed en blikken tol den God van alwaar- heid sturen, met een gedacht van over tuiging en betrouwen. Maar ook kunnen wij niet genoeg ons hart lucht geven tegen die valschaards,die schijnheiligen, die God- en menschenbedriegers, die zich slechts aansloten bij de clericalen om den vriend te zijn van hunne hoofd mannen, om betrouwd te zijn van de onwetende menigte. Doch alle slechte zaken hebben een einde; vroeg of laat zijn de zulke gekend en gewaardeerd voor hetgeen zij wezenlijk zijn de eer lijke lieden eindigen altijd met er eens achter te komen, en te weten wie zij voor handen hebben zoo ook zijn de partijen; en de clericale partij waarvan den grootsten kern beslaat in mannen waarvan wij hierboven spreken, kan haar onmogelijk blijven recht houden met dusdanig element. Oneerlijkheid in handel en wandel moet voor zeker tot gevolg hebben de verachting en den val dergenen die zulke beslanddeelen gebrui ken; de naderende kiezingen zullen dit bewijzen. Hoe zullen al die valsclie aanbidders er al druipneuzen van doortrekken, als de bezem door den stal van Augias zal gevaagd hebben De Gazette schrijft het volgende door zijnen correspondent uit Mechelen opge zonden Hier schrijft het openbaar gerucht het voorgevallene van Zondag toe aan de uitdagende houding der studenten van Gent en Leuven. Alzoo vertelt men mij dat lusschen de zes en zeven uren 's avonds, zij in massa naar het Café des Arts zijn gegaan, te Mechelen wel ge kend voor het rendez-vous der libe rale jonge garde, al zingende: van't ongediert der geuzen, en al roepende Weg met de geuzen Waarop natuurlijk de leden der jonge garde geantwoord hebben met het ge schreeuw van Weg met de Calottijns Er is zoo, als altijd, een strijd ont staan waarin, naar het schijnt, de jonge kierikalen eene geduchlige les gekregen hebben. Vergeten wij deze bijzonderheid niet. Te midden dezer verwarring, noodigt een onderoverste van de statie de studen ten van Leuven uit om in de standplaats te komenmaar die heeren wier drei gende houding de menigte ophitste, wei geren en beginnen te roepen Weg met de geuzen! met het doel de woede van het volk ten hoogste te brengen, dat hun antwoordt metLeve de liberalen! Weg met dc Calottijns De opperkommissaris, van zijn ad- junkt vergezeld, wil er tusschenkomen, maar in zijne tegenwoordigheid krijgt een burger een geweldigen stokslag. De kommissaris wil den aanvaller aanhou den, maar men rukt hem uit zijne han den, en het is dank aan de lusschenkomst der werklieden van de Statie, welke de statieoverste, Marlens hem ter hulp zond dat de kommissaris erin ge lukte de orde een weinig te herstellen. Wat die ongelukkige kommissaris niet al te lijden heeft gehad, is onbe schrijflijk. Van alle kanten door de kie rikalen overvallen, is hij alzoo van den Café de la Station tot aan de statie voortgesleept waar hij eindelijk van die woestaards is ontlast geworden. Eene bijzonderheid: Een burger, M. Lummen, die nevens den Café de la Station woont, wilde zijne luiken slui ten om zijne vensterruiten te beschuiten, hij werd aangevallen en met slagen over laden. Het vertrekken van den trein heeft aan den strijd een einde gesteld, en eenige oogenblikken nadien doortrokken de maatschappijen van Willehroeck en Lokeren de plaatsen, maar het volk deed niet dan schreeuwen. De Journal de Bruxelles verklaart dat hel valsch is dat de oppercommissa- ris erg geslagen is gewprden, maar wij hebben met onze eigene oogen gezien, zegt de Journal de Gand, dal de kieri kalen die men zegde afgevaardigden eener congregatie te zijn, den policie- ambtenaar omverwierpen en hem op de kalsijden voortsleurden. mftg/; mwrasse, r Wffl'arac-Kar Bareel: Siimndestraat, 89. 1ö eentiemen den regel. 25 centiemen dees regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. Imi fr. 4-00 's Jaars voor de stad, fv. 41-50 voor geheel ïïelgie. Buitenlandsche verzendingen 't port daarboven. HO centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de postbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. Poperinghe-Hazebronck. 6-40. - '12-03. - 5-37. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-49.- 1 i-15. - 2-55. - 5-25.- Roeseiare. 7-50. - 12-25. - 6-45.' Langemark-Oostende. 7-18. - 12-00. - 0-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1