POPERINGHE. Klerikale heldendaad! Minister de Lantsheere en de magistratuur. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. verklaringen uit, waardoor men weldra de overtuiging zal hebben dat niet de liberalen, maar de klerikalen de uitda gers zijn geweest en het meerendeel op hunne eigene mannen hebben geklopt. Wij ontvangen de volgende protcsta- tie, welke tegen de muren der stad Mechelen is aangeplakt geworden De commissie der Liberale Jonge JVacht, verklaart op hare eer dat deze maatschappij gansch vreemd gebleven is aan de wanorde van verleden Zondag 13 Februari. Zij verstoot krachtdadig de trouw- looze beweringen van den Journal de Bruxellesvan den Bien public en con- soorlen, die haar beschuldigen van op stokingen gedaan en mannen betaald te hebben, om de klerikalen aan te randen en te mishandelen. Zij daagt wie het ook zij uit het bewijs te leveren dat er van de manifes tatie kwestie geweest zij in eene der ver gaderingen van de maatschappij. Zij zoekt ieverig degenen op die zulke lasteringen rondstrooien, om de Liberale Jonge LKacht nadeel te doen, en verklaart dat zij vast besloten heeft de dagbladen en personen die zij als daders van zulke lafheden zal erkennen, voor het gerecht te vervolgen. De gemeenteraad van Audenaarde heeft in zijne zitting van Zaterdag 11. met zes stemmen legen vijf, de afschaf fing besloten der middelbare school dier stad. Zoo heeft de kortzichtige katholieke politiek een der laatste gestichten van middelbaar onderwijs dier provincie doen verdwijnen, waar de bisschop niets te zeggen had. Hel schijnt dat dit besluit niet kan verbroken worden. Aan u, liberalen van Audenaarde, tegen dit hatelijk besluit te protesteeren, en het voorbeeld der politieke vrienden van Aalst, Dendermonde en Ninove te vol gen. Aan het werk! en even als te Virton eene middelbare school gestichtuit al uwe krachten het klerikalismus in Vlaanderen tegengewerkttoont dat gij mannen zijt en dat de lage handelwijze der ultramonlanen enkel uw medelijden verdient. Zie daar, lezers, een nieuw bewijs der heldendaden van die groote voorstanders van het onderwijs. O! klerikale huichelaars De feiten welke zich ten huidigen dage in de magistratuur voordoen, zijn zonder voorbeeld. De partijdige en onrechtvaardige be noemingen van minister De Lantsheere beginnen voor goed hunne noodlottige uitwerksels te doen gevoelen. De zaak van Oostacker had er ons een kleine schets van opgeleverdmaar de zaak van Mgr Sacré geeft ons het klaar bewijs dal de onbekwame en dweepzuchtige creaturen, aan welke minister De Lants heere altijd den voorkeur weet te geven als er een plaatsken in de magistratuur open valt, met de gerechtigheid den spot drijven, de kwestie op een ander gebied brengen en er een politiek karakter trach ten aan te geven.'ï is wat te Antwerpen het geval is. M. Diercxsens werd over verscheide maanden met hel onderzoek der zaak Sacré gelast (heimelijk kerke lijk huwelijk). Men weel datiM. Diercx sens een vriend en ieverige partijgenoot van Mgr Sacré is; deze kon dus geen betere rechter hebben om zijne zaak lang hangend te blijven en misschien door goed beleg en een weinig list, in den vergeetboek te geraken, had er geen akte van hetten laste gelegde feit bestaan, welke heden ten stadhuize berust. Wel nu Diercxsens verplicht zijnde iets aan den dag te brengen, heeft den beschul digden buiten spel gezet en zijn onder zoek tot den aanklager gericht. Hij spreekt in zijn onderzoek van Sacré niet, maar van den aanklager die volgens hem door leden der grondioeL telijke liberale associatie zou moeten uitgekocht geweest zijn om dit feit aan den dag te brengen, juist of er omkooping noodig was om het geregt te verwittigen van strafbare feiten, welke zulke nood lottige gevolgen als dat in de kwestie kunnen na zich slepen. Onnoodig te zeggen dat de heer Pecher, ondervoor zitter der liberale associatie, die zaak ter harte genomen heeft en de valsehe beschuldigingen van M. Diercxsens wel zal weten in duigen te slaan. Wij zullen op die zaak lerugkeeren want het laatste woord is er nog niet over gezegd en 't is te hopen dat het einde zal uitwijzen, tol welke verfoeielijke middelen de gechris- lianiseerde magistratuur haren toevlucht neemt om hare parlijvrienden wit te wasschen. Veel onzer abonnenten hebben geene kennis van hetgeen er gedrukt staat in 't Nieuwsblad, doordien zij de couragie niet hebben zulk clericaal gezeever te lezen. Wij verstaan en hebben onder vonden dat men daartoe dobbelen moed dient te bezitten: maar wij, gazette- schrijvers, moeten door dit gatje en het is den plezierigsten kant niet van het stieltje. Daarom verwondert het ons geenszins dat de priesters-kiesmakelaars van het Nieuwsblad aan al de nieuw geabonneerden voor 1876 vollen aflaat beloofd hebben Maar ter zaak. Wat slichtende redevoering treffen wij vooreerst aan als deze van den onsterfe- lijken Pius IX! Met wat zachtmoedig heid en liefd bejegent hij de italianen en huunen koning; verkwisters, roovers, plunderaars, bedervers, schijnheiligen en leugenaarsdie hij bedreigt met den subieten dood! Hoe zachtmoedig en menschlievendnietwaar? En deze slichtende tale pronkt als eersten artikel. In hun socialismus en de H. Kerk zouden zij zich geerne wit wasschen over den naain van zwarte internationale hun door de algemeene denkwijze toege kend! 'T is verloren arbeid, mannetjes der duisternis, gij hebt met de roode Internationale samengespannen om te Verviers en in het Luiksche politiekelijk te zegepralenwaarmee men verkeert wordt men vereerd. Nu komt het de beurt van de Mani festatie van Mechelen. Na een hoop leugens eindigen zij met alles op den rug der liberalen te leggen. En zeggen dat het rechterlijk onder zoek op deze zaak nog niet geëindigd is, dat waarschijnlijk de erge feilen zullen uitbrengen waaraan de catholijken zich hebben schuldig gemaakt, en dat zij zonder aarzelen en uit partijgeest de grootste meerderheid der belgisehe bur gerij uitmaken voor sluipmoordenaars Wat edel gedrag, wat zoelzeemende re- dakteurs Nu komen wij aan de lijst van 't Nieuwjaar van den Paus. Men treft er de som van fr. 10,142-97 c. aan, ingetee- kend in twee maanden Binnen eenige dagen zal deze lijst ver dwenen zijn en de franks ook, waarvan men niets meer zal spreken; binnen tien maanden zal men nogeens eene lijst openen en op nieuw eenige duizenden franken inzamelen die de overige zullen gaan vervoegen. En zeggen dat er nog alle jaren suk kelaars gevonden worden die in deze geldafpersing deelnemen; maar Godlof, het getal en de sommen verminderen van jaar tot jaar. Eindelijk zijn wij aan 't Plaetselyk. Hoe geestig trachten zij te zijn over de benoeming tot Burgemeester van VAN- HEULE, zoo zij dien magistraat kort weg noemen; en och heere, met onzen koning in hun artikel te mengen, draaien zij pijramidiale beestigheden uithet is hetzelfde met hun artikel over het sche- pencollegie. Zij trachten nogeens wat treffelijke burgers te beschimpen over het vieren en vaandels uilsteken. Wat onnoozele rimram toch Moet men niet di'onke of zot zijn om te beweeren dat een burger berisping verdient omeere te brengen aan hunne burgemeester en schepenen, drie treffelijke heeren. die door de onnoozelaars van 't Nieuwsblad zoo lafhertig aangevallen zijn dal hun eigen volk- hen afkeurt, want hebben de heeren deken en pastor van St-Pieters geene beleefdheids visiet in deze omstan digheid afgelegd Alswanneer men zulks ziet gebeuren, zullen wij ons met zulk rifje rafje niet meer bezig houden en zegge, gelijk op 't tribunaal: zet je van achter! Vóór dat wij voor deze week ons ar tikel sluiten moeten wij onze lezers iets aardigs mededeelen Een schoenmaker uit de Rijselstraat achtervolgt alle Zaterdagen onze gazet- tendrager en hel schijnt dat hij de namen opneemt van al onze abonnenten. Zij meenen misschien daardoor sommige lezers aan ons blad te ontnemen. Zij zijn er wel meê. De duizend abonnenten der Toekomst zijn 1,000 onverschrokken liberalen, aanwie men niet gouw meer zal wijsmaken dat de kiekens hooi eten!... En als er eene afgetrokken wordt dan komen er tien nieuwe gea- bonneerdeiv in de plaats. Weet gij wat schoenmaker, blijft gij bij uwen leest, en vraagt aan de mannen die u de rol van mouehard doen spelen, dat gij u zoude mogen vervoegen in ons bureel, daar zal men u de volledige lijst geven....... O. F. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. STADEN, 5-00 IJperen, 26" Februari 1876. Schoolpenning;.-Vorige lijsten,fr. 2,390-GI Het geld eener lezende mis welke men te Poperinghe niet heeft willen doen, Jaarlijksche inschrijving op de school penning, 5-00 Naamlooze insertie Toekomst, 5-00 Posttembers, 1-00 Een nielgenoemde, 4-70 Te veel gesproken heeft geen schaü geweest. 1 -SO Totaal fr. 2,410-81 Tentoonstelling;. - In het lokaal der Akademie, zal van deze week, Zondag, Maandag en Dinsdag de Tentoonstelling plaats hebben dei- Gravuren en Teekeningen van oude Meesters (verzameling D. Böhm). Deze tentoonstelling is ingericht ten profijle van den Schoolpenning. De ingangprijs is bepaald op 50 centimen. Sckretaris. - De benaming van M. F. Vandacle, als sekretaris der stad, door den ge meenteraad van Yperen gedaan, is dezer week bekrachtigd geweest door de Permanente Depu tatie van onze provincie dus zal M. Vandaele zondag aanstaande in bediening treden. Betoegïug. - Zondag, namiddag, ten 2 ure, komen al de maatschappijen bijeen die deel nemen van de betooging aan de nieuwe Burge meester en schepenen. De vergadering zal om 2 l/2 ure op de Esplanade zijn. Iedereen is er op gevierd om de nieuwe Regentie hulde te bewijzen. Rond de 50 voorzitters van verschillige socië teiten zijn op den eersten oproep bijeengekomen en alles voorspelt een indrukwekkende feest. Een prachtig banket, in de Blauwe Zaal, ten Stadhuize, ten 5 ure beginnende, zal weerdiglijk deze feest sluiten. De Stoet zal gaan langs de Statie-poort, de Vleeschtiouwer-, Tempel-, Boter- en Aalstraten, de Kleine Markt, de Boesingheslraat, Houtmarkt, de Recolletteslraal, de Thouroutpoort, de Thou- routstraat en Groote Markt. Begraving. - Vrijdag morgend, ten 10 ure, heeft in de Sl-Maartens-kerk, alhier, de be graving plaats gehad van Mevrouw Guslaf de Stuers, te Nice overleden en alhier, Donderdag morgend laats, met deri trein aangekomen. Dit afsterven treft een der aanzienlijkste famil- jen onzer stad, en de arme menschen verliezen eene onuilputbare bron van weldaad. De tegenwoordigheid bij den lijkstoet van dit groot getal burgers, bewijst hoe geëerd en be mind deze dame en hare tamilje alhier zijn. Foire. - Onze Foire belooft belangrijk te zijn. Eene manége en een kostelijke theater is men aan het timmeren nog andere barakken van een zeker belang hebben zich reeds aangekon digd. Er zal zeker wel hier of daar eene hamburgsche bij zijn die ons zal voorzeggen hoeveel meters en centimeters de buize zal meten welke onze geluk kigmakers te Brussel en te Brugge zullen cadeau gedaan zijn. Wij zullen eens informeeren. KoormaatschappiJ. - Het Bal dat de Leden aan M. en M° Vanden Bogaerde opdragen, heeft plaats zondag aanstaande 5 Maart in het lokaal der Maatschappij ten 8 ure. Deze feest schijnt zeer luisterlijk te zijn. A Opening der Barrieren. - Het publiek wordt verwittigd dat al de banieren van de provincie, wier sluiting voorgeschreven was bij het besluit van 15 dezer, zijn geopend den 22 dezer, te middernacht, en dat de vervoerdienst wordt toegelaten langs al de kei-, steen- en gra- vierwegen van West-Vlaandrren, Ier uitzondering; 1° der beurtwegen van de arrondissementen Thielt-Rousselare en Kortrijk, waarvan de bar- rieren zullen geopend worden den Zondag, 07 Februari, te middernacht; 2° der beurtwegen van bet arrondissement Brugge-Ostende, waarvan de barrieren zijn geopend den Vrijdag, 25 Februari, ten zes ure 's morgens; 5» der beurtwegen van hel arrondissement IJperen, waarvan de barrieren zijn geopend Zaterdag, 26 Februari, te midder nacht. Burgerwacht. Maatschappij Cijbelscliutters. 19e Schieting van het winter saizoen. 20 Februari 1876. 1. Swekels, L. 20 25 20 25 25 115. 2. Maillard, G. 25 20 25 20 25 115. 5. Podevyn, A. 15 20 25 20 25 105. 4. L'gy, F. 13 25 25 20 20 100. 5. Lebbe, A. 15 15 25 20 25 100. 6. Ligy, A. 20 15 20 20 25 100, 7. Lesaffre, A. 20 15 20 20 25 100. 8. Renier, H. 15 25 20 20 20 100. te zamen 15. Van den 18" tot den 25" Februari 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) Vrouweiljk id. 6) Boudry, Narcissus, onderwijzer, en Vanden Abeele, Leonia, kleermaakster. Raddelet, Noé, hoedenmaker, en Ole, Anne, modewerkster. Naelde, Catharina, 26 jaren, religieuse, Mee- nenstraat. Keingiaert de Gheluvelt, Emelia, 72 jaren, zonder beroep, weduwe van Bruno baron Vanderstichele de Maubus, Hondslraat. Lannoy, Ludovicus, 75 jaren, gepensionneerde kapitein, ongehuwd, Thouroutstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 5) de 7 jaren Vrouwelijk idem 2) Den 14 Februari 1876. 'T was zondag laatst de beurt der kunstmaat schappij de Barbaristen, op het tooneel te treden en wij mogen stoutelijk zeggen dat zij de goede faam, waarvan zij geniet, wel behouden heeft. Zij heeft ons eene drama in vier bedrijven {Kermis-hlok,Doods-klok) gegeven. Alhoewel dit stuk vol moeielijkheden is, hebben onze bar baristen het zeer wel gespeeld, ook hadden zij de medewerking van twee uitmuntende tooneel- speelsters Mevrouwen Verguit en Bataille, waar van de goede faam sedert lang in ons land gemaakt is. Daarna hebben zij ons begunstigd met eene opérelte in één bedrijf (Karline) die zij ook zeer wel vertoond hebben en waarin wij de schoone en zuivere slem van Mev. Bataille hebben kunnen bewonderen. Wij hadden deze goede artiste reeds kunnen waardeeren, toen zij haar liet hooren bij de Philharmonie, waar zij veel bijval genoten had wij raden de Barbaristen aan zich hare mede werking te verzekeren voor den toekomenden winter. önze Poperingsche liefhebbers doen veel voor uitgang en de wedyver die heerscht tusschen Barbaristen en Victorinnen, die maar mag bestaan op den grond der kunst, maakt dat zij weder zijds alle poogingen doen om aan het publiek te behagen. Wij moedigen hun aan in deze baan te volher- den en wij mogen hun verzekeren dat de sym- pathiesche ondersteuning van de Poperingsche bevolking van langst om meer zal aengroeien. Er bestaat hier een oud gebruik,dat wij verho pen te zien afschaffen 't is alswanneer er een lid van d' eene of d' andere maatschappij komt te sterven, de sociëteit, waarvan den afgestorvene deel maakte, eene zielmis doet lezen ter zijner gedachtenis. Kortelings dit geval zich aanbiedende, men had aan den priester eene lezende mis gevraagd, maar dezen deed vragen of men geene zingende mis had willen hebben. Deze ceremonie, moetende drij dobbel kosten, men zeide dat eene lezende mis genoegzaam was, en dan zond den priester zijnen knaap weder om te zeggen dat men geene lezende mis kon hebben. Hoe vindt gij het, lezer, daar is eene commerce die gaat, die gekruinde kooplieden kunnen drij franken per half uur winnen, om gebeden I® knabbelen, en dat is niet genoeg, t' moet nege" francs zijn, en die mannen hebben dan nocli vrouw noch kinderen te onderhouden. De sociëteit heeft dan besloten de drij franke11 te storten in de kas van den Schoolpenning. Wij raden al de liberale maatschappijen onMt stad, dit voorbeeld te volgen, want als de misse11 maar moeten dienen om commercie te doen, kunnen zulke gebeden maar weinig aan God behagen. - y T- -r1 s den 24 Februari 1876. Wat zegt er de Pastor en Brit Van EcckSioutte van Dinsdag was er bruiloft op Staden, de Koster Tan de Geite (bola van St-Josef) trouwde met o'

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2