Gazelle vaa 'I arrondissement IJperen. Liberale vooruitgang. Verrijkt u! verrijkt u! Nr 731. 15e Jaar. Zondag 2611 Maart 1876. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN rm Ëïfk "Cfe selfS ABONNEMENT: Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten. De Journal officiel van Frankrijk heeft eindelijk gesproken. Hij kondigt de verandering af in de prefektcn ge bracht, die men sinds 20 Februari met zoo veel ongeduld verwacht. Die veran deringen zijn grooter dan men eerst gedacht had; zij beloopen tot 24. Onder dit getal zijn er 13 prefeklen afgesteld, op pensioen of in beschikbaar heid van dienst gesteld. Daaronder be vinden zich de prefeklen van Marseille, van Nimes, van Bordeaux, van Toulouse, van Orleans, van Epinal en van Tours, die zich hel meest gecompromiteerd heb ben door hunne reaktionnaire politiek en hunne bemoeiingen in de kiezingen. Onder de nieuwe prefeklen zijn er zeven gewezen prefekten, die den 24 Mei waren afgezet geworden twee be lmoren aan de gewezen nationale verga dering van Versailles. De Republiekeinsche Eendracht heeft eergisteren eene zitting gehouden en beslist dat zij protesteert tegen hel sa menstellen van vcrschillige groepen en enkel eene sterke ingerichte republie keinsche meerderheid wil samenstellen. Het nieuw ilaliaansch ministerie zal heden of morgen definitief samengesteld zijn. De linkerzijde alleen de meerder heid niet hebbende, heeft M. Depretis de noodzakelijkheid gevoeld een of ver scheidene leden der groepen eene porte- feuillie aan te bieden, wier medewerking heeft bijgedragen om het kabinet te doen vallen. Het schijnt dat die aanbiedingen ge weigerd zijn en dat het ministerie De pretis uitsluitelijk uit politieke mannen der linkerzijde zal samengesteld zijn. Uit Berlijn meldt men dat ter gelegen heid van den verjaardag des keizers van Duilschland er een plechtige ontvangst ten hove heeft plaats gehad. Eene groote samenzwering is ontdekt, strekkende om de obligatiën der Veree- nigde Staten en de bankbiljetten na te maken. Vier der voornaamste beschuldigden zijn ontdekt. De klerikale partij, voor wat Ireffelijk- heid aangaat, is verre ten achter bij de liberale partij, de misdadigers zijn veel talrijker onder de klerikalen, dan onder de liberalen. Wat wij zeggen is niet overdreven, het is ten voile waar. Het is immers ten overvloede door de statistiek bewezen, dal de criminaliteit, dat de veroordeelingen voor misdrijven, veel menigvuldiger zijn in de landen en stre ken, waar de meerderheid der bevolking klerikaal is, dan in liberale staten van Europa, waar de katholieke geestelijken weinig invloed hebben, veel menigvuldi ger in de verkwezelde vlaamsche gewes ten, dan in het vrijzinnige Walenland. De klerikale partij weet zeer wel dat zij veel werk levert aan de tribunalen zij kan het niet loochenen, maar om zich wit te wasschen, tracht zij veel ten laste te leggen aan hel liberalism, werpt daar en boven bare grootste deugnieten over boord en noemt ze libéralen, vrijden kers, vrij genieters, enz. Volgens de klerikale gazetten, is de miljoenendief, Eugeen T'Kint de Roo- denbeke, een liberaal! en nogthans is die kerel wel een echte klerikaal in den vollen zin des woords:een klerikaal door familie, door opvoeding en door gezind heid. En omdat hij zijne klerikale denk wijze in hel openbaar liet blijken, was hij in de zwarte politieke wereld hoog in aanzien, niettegenstaande zijne schan- dige levenswijze. Maar niet alle hare schurftige schapen wil de klerikale partij over boord wer pen, want zij vreest hier door al teveel haren invloed te verflauwen zij vreest dat de eenen tot den vijand zouden kun nen overloopen. en dat de anderen uit de school zouden klappen. Die handelwijze van wege personen welke eene godsdienstige rol te vervullen hebben, is hoogst te betreuren en te be rispen. Ja. het zal eene schande blijven voor de hoofden der klerikale partij, voor onze bisschoppen, voor onze gees telijken, dat zij zoo toegevend zijn jegens de mannen die hunne politiek ondersteu nen. al zijn die mannen ook oneerlijken en zedeloozen Oneerlijken, gelijk de medeplichtigen van Langrand, die honderde familien in het ongeluk hebben gedompeld, vinden verscliooning en achting bij onze bis schoppen en geestelijken zedeloozen, gelijk eenen Schepens, eenen Duchesne en zoo menige anderen, die de walgelijk ste beestachtigheden op jonge kinderen hebben bedreven, trachten zij als on- schuldigcn te doen doorgaan en worden in hun priesterambt behouden. Zulks is het treurig gevolg der be moeiing der geestelijken met de politiek. Invloed winnen op politiek gebied, stem men winnen, is hedendaags voor onze zielenherders de groote zaak. Wie de klerikale partij ondersteunt, aanzien zij als goed, hoe slecht hij ook zij ofte niet, en er wordt hem veel vergeven. Wie, integendeel, de klerikale partij bestrijdt, aauzien zij als slecht, hoe deugdzaam hij ook moge wezen, en voor hem is ergeene genade. Treurig! Treurig! Wij beklagen ons over de klerikale gazetten noch over de politieke geeste lijken niet, maar hun gedrag mag en moet gekend zijn. Hoe geweldiger zij zijn. boe meer zij de liberalen aanvallen en hun alle kwaad ten laste leggen, hoe meer zij in de achting der verstandige lieden zullen verliezen. Het bedrog zal nooit lang boven de waarheid zegepralen! DeFlandrelibérale maakt,aangaande de zaak t'Kint de Boodenbeke, de vol gende bedekkingen Nooit, sedert den val der maatschap pijen Langrand, is de handelwereld zoo diep ontroerd geweest dan door de vlucht van M. 't Kint de Roodenkike. Men is verschrikt te zien dat een persoon, voor een eerlijk man doorgaan de. tot eene uitstekende familie loebe- hoorende, zich op zulke wijze verrijkt met een andermans werk en spaargeld en in eene prinselijke weelde leeft die slechts door diefstal en afstrooperij wordt ver kregen. Maar is dat het eerste voorbeeld van zulk een geval, welk wij zich in Belgie zien voordoen? Hebben de Langrandisten zich op eene min onwettelijke wijze ver rijkt door het werk van anderen? Hebben zij niet op de dubbelzinnigste wijze niet alleen hel wetboek der eerlijke lieden, maar ook het strafwetboek overtreden En welke is de bekrachtiging welke het strafwetboek in dit geval heeft gedaan? Welke straffen hebben de daders dier ongehoorde aftroggelarijen ondergaan? De eenen zijn volksvertegenwoordi gers. de anderen senaleurs, een van hen is bijna gouverneur geworden. Hoc. zich dan verwonderen dat, in tegenwoordigheid dier straffeloosheid, wat zeggen wij? dier nationale beloonin gen aan Langrandisten verleend, men zaakvoerders vindt welke op hunne voet stappen willen gaan! M. t'Kint de Roodenbeke thans aan gehouden, morgen gevonnist en veroor deeld. moet bittere bedenkingen maken over de verschilligheid van het belgische gerecht dat zoo onmeedoogend is voor den eenen en zoo zacht voor de anderen! Ten ware hij er aan denkt zich in hel een of ander katholijk arrondissement als kandidaad voor de kiezingen der maand Juni voortedragen De jonge en onde Kortrijksche kaloten, die eenige dagen voor de laatste kiezing nog dachten dat zij dan alleen meesier waren en zoo fier met het hoofd in de lucht gingen, zijn heden geheel engansch ontgeesl en verlamd; zij zijn gelijk vo gelen die hunne vleugelen afgeslagen zijn Elk weldenkend mensch is moede geworden van hunne domme fanatieke handelwijze en hunne paapsche gevoe lens die zij overal willen indringen. Daarom hebben al de liberale vrienden van vooruitgang die deel maken var» maatschappijen, zich de hand gegeven en zij willen niet anders meer dan ge trouwe openherlige broeders in hunne rangen hebben. Voortaan moeten de Geuzen bij de Geuzen en de apen bij de papen zijn En zoo zullen de maatschap pijen, de Mélophils, de Sport-Club, de Gymnas, het muziek der Burgerwacht vooruitgaan als reuzen! De dompers hebben genoeg met hunnen Cercle Pius IX, de Cercle Muzikaal met hunne roode calecons en hunne drinkkrochten. (Westvlaming Verrijkt u jaagt de fortuin na dat is de kreet van de geheele wereld, ieder een heeft er het oog op gevestigd, zonder eens om te zien naar de middelen. Wij beleven inderdaad eene eeuw waarin de aanbidders van het gouden kalf ontelbaar zijn. Veel weg is er afgelegd geworden in de baan van het valsche beursspel en de schande en de oneer die cr op volgen, sedert een koning, die den naam had van eerlijk man, de geldaristocratie ge voegd heeft bij deze van den edeldom en het versland en dat zijn minister, M. Guizot, wiens strenge zeden men prees, tolde Franschen gezegd heeft: ver rijkt u Ons Iandeken lijdt ook aan dien kan ker Belgie, zoo rijk door ziehzelven, zoo werkzaam en zoo geroemd om de vlijt, het gezond verstand en de recht schapenheid zijner bevolking, heeft zich in de armen geworpen der verleidende en verderfelijke schoone met name de dorst naar goud. Mannen die door hun verstand, de eer en den roem des vader lands hadden kunnen worden, hebben zich dolzinnig in die onzuivere zee ge worpen, iu afwachting dat zij er in ver drinken, want het mag geen waar zijn groote dieven ziet men loopen en de kleinen ziet men knopen Zij moesten prachtige paleizen bezitten, lichte vrou wen onderhouden, zwemmen in alle de genoegens eener valsche pracht die heen leidt tot het hospitaal, bel gevang, de oneer. Alle middelen zijn goed voor de lieden die door deze koorts bezeten zijn. De godsdienst zelve werd door hen niet geëerbiedigd en het verkristelijken der kapitalen heeft het teeken gegeven tot dien wilden jacht naar geld, om het te verbrassen in drinkpartijen, tc vereten aan tafel in gezelschap van lichtvinken met lodderige oogjes, opgetooid met dia manten zoo groot als een ei. Men wil hedendaags schitteren kost wat kostmen zal iedereen in pracht s-a&i. g»w-ixsutauu uuaia Bareel: Dixmudestrant, 39. 10 centiemen dcu regel. 25 centiemen deu regel. Brieven ea pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. V>-r -v-i? s.' -1 M^EbBm fr. 4-00 janrs voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Belgle. Builenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op aile de postbureelen. DE TOEKOMST ntttRwsz*exa33ZSias lawRvutwv svwïco vKee-Tt IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazcbrouck. 6-40. - 12-05. - 5-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-49.- tl-lo. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende.- 7-18. - 12-06. - (i-20. i

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1