POPERINGHE. Kunst- Letternieuws. Stads Nieuws. over schaduwen zulks nog zonder te werken, zonder zich over le leveren aan dien harden arbeid die onze vaderen gekend hebben. Men vraagt heden die schandige pracht aan de gelukkige specu lation van eenen dag, aan de slimme toeren van het beursspel. Alzoo zal men gedurende eenigejaren in al de genoegens zwemmen, maar gestadig met den afgrond der ruïne voor de voelen, waarin het kunstig opgebouwd kaartenhuisje op het einde moet verdwijnen. Zoo die dwazen enkel zichzelven ten onderen brachten, zou het kwaad niet erg zijn maar wat met hen verloren gaal is de faam van eerlijkheid van hun land dat is de koophandel, de nijver heid dat zijn de brave kleine werklieden die krediet noodig hebben en vallen door de schuld der groote foefelaars dat zijn de nederige renteniers wier spaarpennin gen van dertig jaren arbeid in eenen dag verslonden worden. In de wereld vindt men vele domme bewonderaars van die geheimzinnige fortuinen en zelfs die lieden aanzien de menschen die leven met werken en sparen als dwazeriks. Genieten en schitteren, al ware hel slechts voor een oogenblik. is de hoogste kunst eerlijk door de we reld komen zou dan niets meer zijn Het hoogste genot is dan den eigendom van andere verbrassen en al lachende honderde familien ruïneeren en in ellen de werpen... De roofvogel heeft mede lijden met het bieken en de mier, wat echter niet belet dal zij hen verslindt als zij op jacht gaat naar aas. De politieke bewegingen, de partij strijden verkleinen nimmer een volk. Integendeel zij zijn er noodig de luiheid ontaardt den mensch en de stilstand eener natie verbastert gehcele volkeren Even als de woeste baren en tijen der zee er noodig zijn om het bederf der wateren le beletten, zoo is de volksbewe ging eene noodzakelijkheid voor een land, dat anders alle zedelijke kracht en eergevoel zou verliezen. Wee de natiën die zich enkel be-- kommeren om goud en stoffelijken voor spoed dat zijn teckens van verval, en een volk dat zedelijk verloren gaat is de achting niet waard. {IVeekblad). Een redelijk langen artikel ons toege zonden, zal maar Zaterdag, in onze kolonnen overgenomen worden. Z?C!T uitgekraamd, in de Toekomst le al de misse., Geheel Vlaamscli Tooneel. Wij vernemen met genoegen dat het Neder- landsch Tooneel van Gent, onder bestuur van den heer Fauconnier, Maandag 5 April in onze stad op den grooten schouwburg eene luisterlijke vertooning komt geven, bestaande uit De twee Weezen. Dit prachtig drama naar 't fransch Les Deux Orphehnes beleefde te Brussel meer dan honderd vertooningente Gent werd het in Minaardschouwburg twintig malen voor eene proppensvolle zaal gegeven, 't is het grootste succes dat sedert vele jaren het tooneel is te beurt gevallen. Indien wij de dagbladen van Gent mogen ge- Iooven, wordt het stuk door den troep van den heer Fauconnier met alle mogelijke zorg vertolkt. Dat schoone drama zal voorafgegaan worden door een oorspronkelijk looneelstukje Het Wiegje» van een gentsche schrijver Emiel Van Goelhem. Deze kleine comedie behaalt eenen algemeenen bijval, niet alleen in België, maar al de theaters van Holland hebben het reeds met veel succes vertoond. Gelijk men ziet is het eene puike vertooning dat het gentsch looneelgenootschap hier komt geven, wij hopen dat onze kunstlievende bevol king in massa zal optreden om de gentsche artisten hartelijk toe te juichen. rT' IJperen, 25" Maart 1876. ScSioolpcnuiitg. - Deze liefdadige instelling is van den eersten dag af door onze klaarziende bevolking wel begrepen en onthaald geweest. In de estaminets waar er bussen ge plaatst zijn, ziel men iedereen, met even veel liefde en genegenheid, zijn offer geven en, wan neer maandelijks de bussen geledigd zijn, is er eene schoone som op te strijken. Dan hebben wij de verschillige concerts, gege ven ten voordeele van den Schoolpenning, aller best zien lukken veel volk en eene goede ontvangst. Dan de Tombola. Gedurend de Tentoonstelling in de zaal van den Gouden Arend, zagen wij met voldoening de grootste toegenegenheid van het publiek voor dit schoon Werk ten Voordeele van het wereldlijk onderwijs.Talrijke en onverschoone prijzen werden toegezonden en de loten aan 10 centimeu werden in massa geplaatst. Thans heeft de kommissie hare lento<ir>stelling van de Tombolaprijzen overgebracht in eene 5"'' zalen van den Akademie in de Sladshalle, alwaar het pnblirk alle Zondagen, Maandagen en voor name feestdagen de prijzen zal kunnen gaan bezichtigen en het overige der loten nemen door Je kommissie vastgesteld le verkoopen. Zoodra dl' getal uitverkocht is zal de trekking plaatsgrijpen. ai a Dinsdag 21 dcztii9 rond 9 lVure 's morgens, is et'" ongeluk gebeurd in de werkwinkels van den i.oct' Valcke-Hage, gelegen buiten de Dixmudepoort. De genaamde August Souxdorf, oud 27 jarér'?,' geboortig van IJperen en alhier woonachtig is gegrepen geweest van den jachtriem dien hij op de windas wilde plaatsen terwijl hij in vollen gang was, en wei d den voorarm letterlijk verbrij zeld. Men heeft de ongelukkige dadelijk naar ons burgerlijk hospitaal overgebracht alwaar de ge- neesheeren Poupart en Laheyne moeten overgaan hebben tot de afzetting van den arm tot aan den elleboog. Souxdorf was gekend als een braaf en eerlijk werkman, heeft eene vrouw en twee kinderkens, nog geen 4 jaar oud. Zijn toestand is betrekkelijk geruststellend. Teekenschool. - De Besturende Com missie beeft de eer de leerlingen te verwittigen dat, le beginnen inel Zondag 2" April, M. Justice zijne lessen over de Rekenkunde zal voortzetten alle Zondagen van 8 tot 9 en van 9 lot 10 uren, en dat M. Heyninx Ingenieur-Bouwmeester, lessen in het bouwen zal geven op dezelfde dagen en uren, in het Lokaal der Akademie. De Besturende Commissie wensebt vuriglijk dal de leerlingen en hunne ouders het nut beseffen welk er uit deze lessen te trekken is. Op bet einde des leerjaars zullen er prijzen gegeven worden aan dezen die met vlijt de lessen bijgewoond hebben. Vlooieuvaiigcrs. - Voor de tweede maal dat onze gemeenteraad zich vergaderd sedert de inhuldiging van het nieuw schepen- kollegie, heeft hij zich bezig gehouden met eene zaak welke voornamelijk betrek heeft op onze volksklas, zoo in eere en achting bij de redakfeurs van de katholijke nieuwsbladen onzer stad dat zij onze werkmenschen vlooivangers noemen. Eene afvaardiging werklieden was bij den heer Burgmeester geweest, met hel duel hem te vra gen dat hij hunnen dagloon in 't algemeen, zou willen onderzoeken en aandringen ten hunnen voordeele. Ifa een tamelijk lang onderhoud zijn zij zeer te vrede wfrpjtken over het welwillend onthaal dat zij' bij dien heer genoten hadden. M de ^'"'gmeeeter heeft verslag gedaan aan den stederaad va.7 onderhandeling met de werklieden, en de raad, e beweegredenen aan» nemende van het kollegie, hee..' toeffelate"aan dit laatste van aan verschillig slag van w<T. '-'P" den die voor stad zullen gebezigd worden, ver hooging van werkloon toe te staan. De werkbazen die niets beters verlangen,zullen niet missen, het voorbeeld van den stederaad te volgen. Museum. - MM. August Böhm, kunst schilder en bestierder der Akademie van Schoone Kunsten, en üiegerick, archivist onzer stad, zijn gelast door ons Stadsbestuur tot het vervaardigen eener cataloog met beschrijving van al de voor werpen welke zich in siadsmuseum bevinden. Wij juichen dezen maatregel toe, des te meer, daar deze cataloog gedrukt zal wezen en daar door den liefhebber toelaten vruchtnul uit zijn bezoek le trekken, daar ons museum veel merk- weerdigheden behelst die nog door het publiek niet gekend zijn. Witte Klakken. - Een schitterend Bal zal plaats hebben morgen Zondag, 26 dezer, ten 9 ure's avonds, in de Stadstooneelzaal. Deze maatschappij met nog 5 andere maatschappijen dezer stad heeft het initiatief genomen tot het geven dezer feest. Alles beloofd zeer levendig te zullen zijn. ftoormaatschappij. - Donderdag laatst, ten 8 ure 's avonds, in de groote zaal van den Gouden Arend, heeft er een soirée bou/fe plaats gehad alwaar men zich zeer wel verlustigd heeft. Ook dc stukken welke men er uitgevoerd heeft waren zeer wel gegeven. Kattcnfeest. - Zonder le spreken van het tempeest van Zondag 12 dezer, heeft hét weder zeer ongunstig geweest voor onze foore. Wind, hagel, regen en sneeuw, hebben afwisse lend over onzer stad en omliggende neèrgestort en de talrijke kramen en barakken die dit jaar op onze markt stonden gevoeilijke schade toege bracht. Veel feesteniers hebben hunne onkosten niet kunnen dekken. Het Nieuwsblad en zijn broeder het Jour nal d'Ypres vinden dit voorval uitermate wel besteed. Wat geeft het hun dat de kooplieden geld verliezen Is het niet beter dat de buiten lieden in den hoek van hunnen haard blijven, dan alhier verergenis te komen zoeken in de barakken der foore of bij de neringdoener» eener liberale stad als IJperen hun geld komen vertee ren Gevondeu. - Degenen die een klein long hondeke kwijt zijn van sedert rond de vier weken, mogen het gaan reklameeren op het bureel van Policie De trekking der obligalien van de icening 1874 der stad Brussel, (76 millioen), die plaats gehad heeft den 20 Maart laatst-, is de laatste vóór de volledige storting van fr. 19-22 c° dei- niet geloste obligatien tot heden* storting welke eischbaar is van 25 tot 50 April aanstaande* en in alle geval verplichtend vóór 20 Mei 1876, datum der aanstaande trekking. Men moet de voóïloó- pio-e tijtels tegen bepalende verwisselen, die alléén deze trekking deel zullen kunnen nemen. lan :-«elinfr, <*aat rechtstreeks het publiek Deze verwis- de numra[,.s der aan, zooveel te meer, zullen voorloopige certificaten niet meer oveiV stemmen met de bepalende tijtels afgeleverd vafl 23 der loopende maand Maart. Moniteur' 23 Maart 1876. De corsetsnoerder heeft ons vriendelijk ver— 1,1 zijne bekendmaking van Zondag laatst, in zetten. Leest en ooi BERICHT. Al degenen die van ver of van bij het libe ralism aangekleefd zijn, onder wat voorwendsel het wezen mag, zelfs hunne bloedverwanten en dienstboden, met hun wonende, zijn verwit tigd met den aanstaanden Paschen zich naar de biecht niet te begeven, want er is geene absolutie te bekomen, bijzonderlijk dit jaar, ter gelegen heid der generale kiezingen. Degenen die, buiten onze kennis en op andere plaatsen absolutie zouden bekomen hebben, ge lijk het gebeurd is in den jubilé, ten zou maar van slechte priesters kunnen zijn (letterlijk), zoo liberaal als den biechteling. Zij zouden ge- zamentlijk zich plichtig maken aan eene heilig- schenderij. Dit is den wil van Jan Van Lefllnghe en hij zal letterlijk uitgevoerd worden. Ten einde niemand hieraan onwetend zou blijven, wij verzoeken alle dagbladen, zonder onderscheid van opinie, en voor dit geval alléén, het tegenwoordige bericht in te lijven. Elk zegge het voorts. Wij hebben het verwachtend geweest dat het schrikkeljaar zou zijn! Zou het ook schrikkeljaar zijn voor den corset snoerder? Ongetwijfeld neen, want deze kerel is voorzien van te veel snoer eu hij zal trachten, Zpoyeel mogelijk zijne koopwaren te placeeren. Wat de sermoenen van den doorluchtigen Huys-Muys betreft tegen de liberale dagbladen en schrijvers, wij oordeelen het onnoodig er over te handelen, want zij zijn zoo pijnlijk als het maar zijn kan; hij zou beter de passie preken, yolgens de tijdsomstandigheden, dan zijne toe hoorders te verdrieten en van de kerk te ver wijderen. Men moet nogtans bekennen dat de hoogmoed den mensch doet dolen, en het is hier wel het geval. Huys-Muys, builen alle verwachting, zelfs de zijne medebegrepen, deken onzer stad be noemd zijnde* heeft zonder twijfel,in vergelding, aan Jan Van Leffjnghe, groote beloften moeten doen zijn heerschappij in deze stad te doen gel gen. Men heeft het kunnen verstaan tijdens zyn inhulding als déken alhier, toen hij antwoordde op de redevoering uitgesproken door den kancu- nik, roet luider stemme uitriep: Ik ben vogel, zie mijne vlerken Ik ben Muys, leve de zwarte ratten Deze gewichtige woorden deden wel verslaan dat hij beloofd had de stad op zijn duimke te doen draeien, door eene generale omwenteling in alles wat nog bestond le verpletteren, maar bijzonderlijk de Philharmonic. Daardoor zou hij de liberale mannekens bij den neus kunnen leiden, volgens den wensch van Jan Van Leffinghe; maar de zwarte ratten hadden gerekend jtopdee hunne meesters, de kallen Och Heere! wal is er geschied?... De liberalen zijn liberalen gebleven et) de Philharmonie, in plaats van 150 eereleden, telt er heden 6 a 700, die Zondag aanstaande nogeeps een schoon concert zullen bijwonen, gevolg door een yrplijk Bal, waar er geen mirakels zullen geschieden zooals te Bavichove, maar een eerlijk en vrien delijk vermaak. Ziedaar, het gevolg van den grooten invloed, de drukkingen en de vervolgingen der zwarte ratten! Men moet bekennen dal, behalve eenige onnoozelaars en sukkelaars, de inwoners die hunne vrijheid willen behouden, vastberadenheid en moed bezitten om al hunne plannen te verij delen en dat, buiten hunne kerk, zij maar heel kleine mannekens zijn Al hun lawijt, al hunne hitzige sermoenen hebben niet anders voortgebracht dan eene bende straatschenders, dreksmijters, pinte- en sloler- galpissers, enz. enz. Veel kinderen zullen dit jaar eene slechte eerste communie doen, om rede zij in het nieuw gekleed zijn met het geld der verkens van libera len. Hoe is het mogelijk dat onze gekruinde en gezalfde opperburgers zulks laten geschieden? Zij die zooveel macht en invloed hebben om geld af le prommelen bij de onnoozele dibbekens om zich prachtige woningen te verschaffen zij die dagelijks in hunne in de kerk en'in alle diensten rondzenden om geld af te luizen voor zingende missen zij die jaarlijks zooveel duizen den franken vinden voor St-Pielers penning... en de kiezingen; zij die lo' alles bekwaam zijn, en zulks laten geschieden, dit is onbegrijpelijk! X. M. Zondag heeft er een tweede kluchtige confe rentie plaats gehad door een gekruitïdcn M gegeven, die gazetten uitgehaald en gelez,n h? op zijnen stoel en die met de grootste misacht gesproken heeft van MM. de~Laveleye, Ï2u" enz. die meer verstand en oordeel bezit/60'' hun kléinen vinger dan 't manneken zijn klein verwaand lichaamtje. in De zoo gezegde stoel van waarheid is tep. woordig niets anders meer dan eene politf tribuun, en alzoo is de religie onder de v0J getrapt door degenen zelfs die aangesteld z/ öffl ze te doen beminnen en eerbiedigen, Ook is de Religie Vógentvoordig voor re|er. enkelijK cenetl Middel geworden van overheer «ching en een mantel waaronderzij hunne drift,:tl" trachten le verbergen. O Christus! waar is de schoone religie welk gij hebt aangekondigd en welke gij zoo We| uitoefende en in welke handen is zij tegen woordje gevallen! Er bestaan hier twen sociëteiten van muziek welke beide Zondag concerts geven, met dit verschil dat de eene liberale en de andere kleri kale toonen blaast. Men Zal Zóndag avond het volk, van weder kanten er naartoe zien trekken, met het verschil ook dat, volgens de tai.ggerokte en kartgehroejtit zonden-vergevers, dezen die zich langs de Hond- straat begeven op den echten weg der hel zijn, en degene die zich al de Groote Markt wenden op de rechte baan zijn om den hemel in te treden! En daar zijn de praats die men, onder voqc, weudsel van Religie en viUMermoenen, aan de fanatieke sukkelaars doet inzwelgen. Men moet bekennen dat het pillen zijn die Icrijiine aan hebbep, Wij hebben vernomen met zoo veel genoegvn als verwondering dat de piston-solo der Witte Klakken ('t geuzen-muziek, zooals het ijpersch vuilblad het noemt) gevraagd is om zich te laten hooren in het concert heden bij de poperingsche Tuiters gegeven, 't gene bewijst dat er gebrek van goede artisten is bij de kaloten. Hel is eenen zeer goeden muziekant en wij verhopen dat hij al de toejuichingenzal inoogsten welke zijn talent verdient. Maar wat zal het vuilblad daar van zeggen? Waarom heeft den direklenr der Tuiters zijn confrater der ijpersche blauwe koussen niel gevraagd? dat is ten muziekantjeI en hij speell zóó wel, ja zóó goed, eene fantaisie op de ge keerde kazakken't geen bij Mankje inï bijzonder eu bij de Tuiters in 't algemeen, dei grootsten bijval zou gehad hebben. Advies, Mankje, voor uw naaste concert. 2i Maart i87fl, Radix omilium malornm est cupiditas 1 De geldzucht is dc wortel van alle kwaad Gij weet dat, in de provincie Antwerpen, ver scheidene gemrentin, zooals Boom, Willebroeqk, Conlich en andere, tol heden toe wederstaal hebben aan de verkristelijking der paperij !v'l is de naam van het dorp waar het voor val welk ik u zal vertellen voorgevallen is, is van dit getal, Het liberalism is er nog in hooge ach ting, ondanks al vypt de paperij en eefligf klerikale kopstukken van het omliggende gedjao hebben, Bedreigingen, beloften, paradijs, hel el biechtstoel hebben armzaliglijk mislukt tegenover de oprechte en diepe overtuigingen der inwonen dezer gemeente. Ogk is de paperij er ontevreden Men dacht eenig mirakel te doen om de gevoelens yap goijsyrtfPhl, sedert lange jaren ingesluimerd, te dpen herjeyet), wagneep epnp irigpyjng gek0!?'! van Hier Boven, of van Monseigneur dei: Aarts: bisschop van Mechelen, heigeen bijna hetzelfde is, den moed en den hoop kwam wederschenkn aan de eenige zeldzame aanhangers der Ksets kvytfzelarij Men besloot een missie in k stellen, Nauwelijks was dit schoon gedacht geboren o de uitvoering derzelve volgde op. Men zag op li' dorp eene vlaag zwarte kazakken zich neêrzelW welke de leering van Christus verspreiden, def leering van liefde en vrede, met te donderen*" op den preekstoel, legen de liberale pers, met* liberale instellingen te vervloeken, met de afgrij' zelijke vrijdenkers te vermaledijden en buT* schrikkelijksle straffen te roepen op al degene d" van verre of van bij, die steunpilaren zouden d(" ven ondersteunen, helpen en beminnen. Dit mid del van verschrikking ging lukken. Meer dj eenen landman, benauwd van de afschuw# pijnen die hem hier en hiernamaals gingen tor" ren had, in den stoel van verzoening de vergi"' is afgesmeekt over zijn verleden liberalism dan eenen anderen was op het punt een onf hoord gebruik te maken van het waterke"1 Lourdes om de liberale stemmen te doen vergf'j welke hij in de liberale stembussen neêrgrkf' had. Het papengelul was in blijdschap Kjjj zoolang tegenstrijdig ging in zijne netten va1' De overwinning was zeker. Ongelukkiglijk, ziedaar dal het toeval, of"": schien ook wel eenen duivel die er ziel' bemoeit, heel dat gebouw, met zooveel opgemaakt komt in te storten door de ei|' schuld der gene die het meest bijgebracht had om het op le richten. Er was besloten geweest dat, om weer#1' de missie te sluiten, al de geloovige van de nieuwe als de oudr, zouden uiige""®

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2