Gazelle van 'I arrondissement IJperen. De geuzen en de klerikale geschiedschrijvers. Iets uit de klerikale dagbladen. .V V 34. -^1%, Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT: Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die liun nummer niet ontvangen, hel ons dadelijk te laten weten. De ministerraad heeft zich Dinsdag te Parijs vereenigd, ten einde eene laatste be.iaadslaging te houden over de prefek- torale beweging, door M. Rieard voor bereid en waarvan de afgevaardigden der republiekeinsche meerderheid de open baarmaking met een wettig ongeduld af wachten, die, naar men denkt, morgen waarschijnlijk zal plaats hebben. Zij zal niet dan benoemingen van prefekten be vatten. De Kamer der afgevaardigden van Versailles heeft in hare laatste zitting mededeeling ontvangen van hel verslag van M. Leblond, over het voorstel van kwijtschelding. De verslaggever zinspeelt voornamelijkom het verwerpen der algemeene kwijtschelding te staven, op de onlusten die dergelijke maatregel in het land zou teweeg brengen. Op den builen, zegt hij, zou de alge meene kwijtschelding eene beweenlijke zwakheid schijnen zij zou misschien min onrustbarend zijn in de groote centers, maar voorzeker een nadeeligen invloed uitoefenen op de openbare rust. De terugkeer der veroordeelden van de Commune zou niet dan verwarring in de gemoederen teweegbrengen en de duur gekochte vrijheden comprometteren. Hel is niet op het oogenblik dat Fran krijk rustig bezit neemt van de republie keinsche instellingen, dat men door eene onvoorzichtigheid alles weder op 't spel moet zetten. De kommissie heeft bijge volg de volledige kwijtschelding verwor pen. De Diritto en de Bersagliere deelen eenen brief van Garibaldi aan MDeprelis mede, waarin hij zegt de honderd dui zend franken te aanveerden hem door de Natie en den Koning geschonken. Gari baldi voegt er bij dat hij met die giften in de onkosten der werken van den Ti ber zal kunnen behulpzaam wezen en drukt tevens zijn hartelijker) dank uit aan Italië en den Koning. Brieven uit Rome schrijven aan M. Mancini het inzicht toe aan de italiaan- sche Kamer een wetsontwerp voor te stellen, welke de echtscheiding voor zekere bijzondere gevallen invoert. Men verzekert ook dat de kundige rechtsge leerde zal trachten hel nieuwe strafwet boek te doen stemmen en de doodstraf afschaffen. Het Vatikaan heeft van Mgr Simeoni, nontius te Madrid eene nota ontvangen, welke zegt dat Spanje voorstelt het kon- koordaat van 1851 weder in uitvoering te stellen, als hel Vatikaan belooft zich niet te verzetten tegen het artikel der grondwet op de vrijheid van godsdienst. De nieuwstijdingen uit Mexikomelden dat den 10 dezer, de mexikaansche en amerikaansche troepen op elkander vuur schoten gelost hebben. Wat was het Nieuwsblad, den 9 laatst, toch kwaad omdat de Witte Klakken naar St-Jan waren geweest! Het waren allen Geuzenen petroleiirs!... en dezen die het dat muziek deed verge zellen werden eens duchtig over den hekel grhaald zelfs ging het zooverre zich te vergelen door den spot te drijven met lichamelijke gebreken!.... Moet men verstand hebben om zulks uit te kramen? Dit geeft een goed gedacht aan de ouders die de opvoeding hunner zonen aan zulke leermeesters toevertrou wen Maar ter zaak De Witte Klakken zijn naar S' Jan geweest en 't Nieuwsblad was kwaad Maar onnoozelaartjes toch, waarom u in gramschap stellen omdat deze jonge lingen 's Zondags hun tijdverdrijf zoeken in een uilslapje nu naar d-eene, dan naar d'andere gemeente te doen en er eenige stukken muziek uit te voeren stel u liever in colerie tegen de ware oorzaak van alles: legen M. de minister Deloour. Hel is hij die de draaierijen niet kunnende zwelgen van de Permanente Deputatie en het fameus enkwest van den commis saris Rusette, geheel uwe kaart heeft blootgetrokken en door een koninklijk besluit gelijk gegeven heeft aan uwe po litieke vijanden. Het is het koninklijk besluit dat u klaarlijk toont dat het niet genoeg is meerderheid te zijn, maar men in zijn recht moet zijn om te verkrijgen wat men begeert. Minister Delcour, de Toekomst gele zen hebbende, zegde in zich zelve waarom die brave liberalen het affront aandoen hunne stemming in twijfel (e trekken, alswanneer er niets is in het verslag dat zulks bewijst, laat ons hun eene verrassing besparen. Hij heeft woord gehouden en den Zondag, vastgesteld voor het uilstapje naar Sl Jan door de Witte Klakken, las men in den Moniteur den neus van vier voelen lang gesteld aan de Brugsche model-Deputatie: de geldigverklaring der laatste gemeenle-kiezingen van Sl Jan. 't Is een harde Iesse maar ze hebben ze wel verdiend. De IJperlingen hebben deze Matadors der katholijke partij met kalmte nagegaan in hunne werkingen en alsdan gezien lot wat men bekwaam is wanneer men de onpartijdigheid vergeet om niet meer te werken dan voor den zegepraal ééner partij. Uit partijgeest vergal men recht en billikheid hoe edel en slichtend, niet waar En de IJperlingen. gelukkig over den fiasco der kalholijken, begaven zich in massa naar Sl Jan, muziek voorop, om de hand te drukken aan hunne politieke vrienden. Aldaar werd menig beker gele digd ter viering der vernedering der huichelaars en hij het afscheid zegde men lot wederziens voor de aanslaande kiezing Dat zulke uitstapjes het Nieuwsblad niet gaan, is licht 0111 begrijpen; het heeft afschrik voor de Witte Klakken, de jonge garde der liberale partij. Wat schrijft men beesligheden, als wanneer men, als de opsteller van de katholijke Nieuwsbladen, altijd voor de dag komt met eigen namen aan te vallen! Meent men daardoor de liberalen be nauwd te maken Zij zijn er wel meê en tot prfuve Wanneer de Witte Klak- ken Zondag laatst naar Boesinghe geweest zijn waren er nog meer mede die niet vreezen met name en toename in 't ijpersch vuil blad j c te binken. Hoor, schrijver van 't 'plaatselijk, de IJperlii igen (van de goé) toonen wie ze zijn. en lachen eens hertel ij k met de laffe smaadredens van eenen ongenoemde, die zijne vijanden in 't aangezicht niet durft bezien! Zijn schrijven is weerdig van hem en de partij welke gij verdedigt Weet, onverstandige masker, dat de liberalen onzer stad, in alle gelegenheid zullen bewijzen dal zij IJperlingen zijn en dal eenen IJperling de nederige slaaf niet wil zijn van eenige vreemde poot spelers dal hij lacht met hunne bedrei gingen, dat hij de beloften veracht, die zij zoo mildelijk als kiesbedrog rond-- strooien en dal hij vast wil blijven wat hij is Vrije en franke Vlaming! En om u te bewijzen hoeveel men zich gelegen laat aan uw gezeever in 'l Nieuwsblad, gaan de Witte Klakken Pasche-mestdag naar de Kruisstrate een uitstapken doen. Weg met de Gods- en menschenbe- driegers Leve de Witte Klakken De klerikalen willen heden aan het woord van Geuzen eene valsche beteeke- nis geven, en naar gewoonte onze voor vaderen die streden voor vrijheid van geweien, doen doorgaan als religiehaters en communards van de ergste soort. We zullen u toonen wat die Geuzen waren, en wat ze deden, en welke roemrijke man zich aan hun hoofd bevond. Marnix van St-Aldegonde, het hoofd der eerste Geuzen, werd te Brussel ge boren in 1558. Hij studeerde de rechten en de godsgeleerdheid en kwam in zijn vaderland terug, op het oogenblik dat Philips 11 de inkwisie er ingesteld had. Verontwaardigt op de handelwijze van dien dwingeland jegens ons volk, richtte hij met zijne vrienden een hond op, om het vrij geweten te verdedigen tegen de Spanjaards. Dieovereenkomsl draagt den naam van Verbond der Edelen. De eerste aki van den Bond was eene krachtige piotestatie legen de inkwisilie, de wensch uitgedrukt, de verdraagzaam heid te zien heerschen in het land voor alle godsdiensten, en op deze voorwaar den trouwheid en gehoorzaamheid aan Spanje. Weldra twee duizend handtee- kens werden verzameld. Daarna besloten de verbondene, waaronder zich denamen der edelste familien van het land bevon den. aan Margarela van Parma een smeekschrift in te dienen, waarhij ze de opschorsing der inkwisilie vroegen, en de vrijheid \an godsdienst. Zulks ge beurde op 5 April 1566. Margareta was bevreesd, maar Berlaimont stelde haar gerust zeggende het zijn maar Geu zen, mevrouw, we zullen ze wel weten te teugelen. Die scheldnaam werd door Brederode gehoord en in de vergadering der ver bondenen. werd zij herhaald door dezen laatste. Dat zal voorlaan onze naam zijn, zegde hij. en hij is niet slecht geko men. want wij zijn bereid vaderland en koning tot den bedelzak te dienen. Het antwoord was Leve de Geuzen. Men bracht eenen houten drinkschotel. en men sloeg als herkenningsteeken eene penning, dragende aan de eene zijde de beeldtenis van den koning met het op schrift: In alles den koning trouw, aan de andere zijde, twee handen in elkander hoven een bedelzak met het opschrift Tot de bedelzak toe. Ziedaar wie die Geuzen waren. Trou we en eerlijke Nederlanders, dir hunne toekomst, hunne belangen, hunne rijk dommen aan het heil en de vrijheid van de Nederlanden slachtofferden. Zij zijn het die tegen Spanje den strijd hebben gevoerd, en die met kleine en zwakke vaartuigen, hunne machtige vijanden aanrandden om aan ons land de vrijheid van geweten le verzekeren. Heden in onze XIXe eeuw, willen de klerikalen die vrijheid ook uit onze grondwet doen schrabben, maar ze rekenen zonder den vrijen geest der Vlamingen, en dat zij ons of niet Geuzen noemen, zullen wij ons niet zonder strijd die vrijheid laten ontnemen. rupsenplaag. Deskundigen be weren dal er dit jaar buitengewoon veel rupsen zijn te wachten. Dat de landbouwers dan maar op hunne hoede zijn Bureel: nixmudestraat, 39. 10 ccuticuieu den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's jaors voor de stad, fr. 4-50 voor geheel SïeSgae. Builenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiCHieu het nneintier. Men schrijft in op alle de postbureelen. DE TOEKOMST 3wtxwret«tsrï2Mvï ^."«ORrae^r-aii IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-40. - 12-05. - 3-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 3-49.- 1 i-15. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Ooslende. 7-18. - 12-06. - 6-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1