Openbare werken Wie werken kan moet werken. Wetgevende kiezingen van 13 Juni 1876. Yerkwezeling van het leger. Stads Nieuws. Even als de hedendaagsche geu zen zijn de rupsen schadelijke knaag- cn kruipdieren. Tegen het voortwoeke ren van beide dien! men goede maatre gelen te nemen. Als men het woord geuzen verandert in dat van JEZU1TEN dan is de verge lijking inderdaad onberispelijk, want de jezuilca zijn inderdaad de knaag- en kruipdieren onzer eeuw. Men ziel ze knagen aan onze grondwet, aan al onze vrijeinslellingen om ge te vernielige. Kruipen doen zij als zij testamenten willen bekomen of giften van oude kwe zels aftroggelen. De klerikale bladen hebben stellig eene drukfaul gemaakt als zij die hoeda nigheden aan de geuzen toeeigenden. Het gouvernement heeft in de Ka mer eene kredietsvraag neêrgelegd van 56,189,200 IV. voor werken van open baar nut. liet ontwerp bevat Die bijzondere kredieten zouden be taald worden met bet deel der leening van 240 miljoen van 1875, bestemd voor het maken van nieuwe ijzeren wegen in de provinciën Luxemburg en Namen. Een fransche staatsman beeft gezegd de spraak werd aan de inenscb gegeven om zijne gedachten te verduiken. Wat die staatsman zegde, dat doen de klerikalen daarom beeft het gezond volksverstand, aan de zwarte mannen deze spreuke toegebracht doe naar mijne werken. Dat is juist getroffen, want niets is bedriegelijker dan de schijn welke de klerikalen aannemen voor zichzelven en dien welke zij aan anderen trachten te geven In geene dorps-of stadskerk wordt tegen de liberalen gepreekt zonder dat men ze uitscheldt voor schrikkelijke ver volgers en vijanden van den godsdienst. Wat is daar waar van Men heeft dikwijls gezegd 't beste van den godsdienst ligt in dit woord van Christus Bemint uicén naaste als u zeiven. Wie zijn naaste mint bewerkt zijn welzijn, verzorgtzijne belangen, verzacht zijne ellende. Hebben de liberalen daaraan ooit te kort gebleven Zij hebben scholen gesticht om er kos teloos onderwijs te geven aan de kinderen van hel volk, en onderwijs is liet middel om later klaar te zien in zijnezaken, om ze uit te breiden, te verbeteren en rijke vruchten te doen geven. Zij hebben werkbuizen fabrieken, ijzeren wegen, stoomschepen stoomtui gen zij hebben den handel en de nijver heid gesticht, want dit alles zijn vruchten van dien geest van vooruitgang waar de klerikalen zoo dikwijls tegen donderen, en waar de liberalen de apostels van zijn. De landen waar die vruchten bloeien, zijn rijk en welvarend eenieder heeft er brood voor zijnen arbeid, zonder liet schaamlebrood te moeten gaan afvragen of in eerlooze luiheid te krijgen. Eh wanneer de nood den armen' werk man grijpt, en dat zijne krachten voor den arbeid te kort schieten dan heb ben de liberale gestichten en werken van onderstand in bel leven geroepen, waar door de armoede ondersteund, maar niet onderhouden wordt. Want het was ook een der schoone liberale beginsels dat icie werken kan werken moet Dat ont leenden wij aan den godsdienst, die zegt Werken is zalig, wie niet werkt heeft geen recht tot etenen zij pasten het rechtzinnig toe. (De Stembus). In de maand Juni zijn 63 volksvertegen woordigers aan herkiezing onderworpen, verdeeld in 20 liberalen en 43 klerikalen. Deze vertegenwoordigers belmoren tot de provinciën Antwerpen, Brabant, West- Vlaanderen, Namen en Luxemburg. Ziehier hunne namen met aanduiding hunner politieke denkwijze. PROVINCIE ANTWERPEN. Antwerpen. Corremans. Delaet. Eug. de Decker. Guyot-Van Praet. Jacobs. Eugeen Meeus. Mechelen. De Kerchove. Lefebvre. Noteltiers. Turnhout. Coomans. De Zérézo. Nothomb. PROVINCIE BRABAND. Brussel. Anspach. Bergé. Couvreur. Dansaert. De Fré. Demeur. Funck. Guillery. Jamar. Jottrand. Orts. Van Ilumbeeck. Vleminckx, (overleden). I euven. Beeckman. Delcour. Schollaert. Smolders. Wouters. Nijvel. De Vrints. B" Snoy. Lellardy deBeaulieu. Leo T'Sterstévens. PROVINCIE WEST-VLAANDEREN. Brugge. E. Declercq-Jullien. C. Van Outryve-d'Yde- walle. Amédée Visart. Kor tr ijk. De Haerne. Reynaert. Tack. Dixmude. De Lantsheere. Veurne. L. Visart. J. Van Iseghem. V. Tesch. Oostende. Roeselare. B» de Montblanc. Dumortier. Thielt. Beernaert. Mulle-de Terscheuren. IJperen. A. Vanden Peereboom. Berten. Biebuyck. PROVINCIE NAMEN. Namen. Leliêvre. Moncheur. Royer-de-Behr Wasseige. Dinanl. De Liedekerke. Thibaut. PhilippeviUe. Graaf de Baillet. Steph. Mineur. PROVINCIE LUXEMBURG. Arlon. Bastogne. Van Hoorde. Marche J. Pethy-de Thozée. Neufchateau. Ed. Santkin. Virion. Alb. de Briey. De liberalen treden in het strijdperk te Antwerpen (6), Leuven (5), Nijvel (2), Brugge (3), Namen (4), Marche (1), Neuf chateau (1), en Virton (1). Er zijn dus, in deze verschillige arron dissementen 23 zetels te winnen. Er blijven in de Kamers voor de gedeelte lijke, vernieuwing van 1880, 35 liberalen en 26 katholieken. Indien de liberale partij ditmaal hare po gingen met eenen goeden uitslag bekroond zag, zoude de nieuwe Kamer bestaan uit 68 liberalen en 46 katholieken, zij eene meerderheid van 22 stemmen. Zonder zulk eene schitterende zegepraal te willen voorspellen, mogen wij toch doen opmerken, dat onze liberale vrienden maar 8 leden moeten winnen op de 23 betwiste zetels, om het klerikaal bewind omverre te werpen. In dit geval zouden er 63 liberalen tegen 61 katholieken zijn. Voor iedereen die zich een weinig met de politieke beweging bezig houdt, is het dus niet moeilijk om te voorzeggen, dat in Juni de liberalen de bovenhand zullen krijgen en dat het ministerie Malou plechtig zal begra ven worden laat ons verhopen voor altijd Wij lezen in de Stad Gent-. Wij hebben Zaterdag gemeld dal er tegenwoordig bij hel leger, of ten minste bij de hoofden van het leger een geest van onverdraagzaamheid beslaat, die vroeger nooit gekend was. Het schijnt dat er van hoogerhand inlichtingen zijn gezonden aan de offi cieren en onder-officieren van het leger, dal zij de soldaten moeten behulpzaam zijn in het vervullen hunner godsdiensti ge plichten en nu vooral met den paaseh- tijd. Heden morgend zijn wij getuigen ge weest van een feit, dat de waarheid vaststelt van dat gerucht. Rond acht ure van den morgend ston den een vijtiental soldaten, in kleinen tenue, van het regement der jagers te paard, voor de Ste-Annakerk de eenen stonden te rooken, de andere te klappen en de voorbijgangers bleven staan om te zien wat dit toch mogt beduiden. Een der burgers vroeg aan een der soldalen of er iets te doen was voor de militairen in de kerk. Wel, neen, zegde de soldaat, het is dat wij onzen paaschen gaan houden en wij worden onder het geleide van eenen onder-officier naar de kerk geleid, die ons moet bewaken Wij zeggen dat het stichtend is, als men ziet op welke wijze die soldaten naai den biechtstoel geleid worden. In plaats men ieder vrij zijnen wil zou laten doen en de stein van zijn geweten volgen, worden de soldaten mililairlijk naar de H. Tafel geleid, juist zooals men ze de wacht doet optrekken. Wij zeggen dat hetbelreurignswaardig is dat het ministerie of de opperhoofden zich met de geestelijke zaken bemoeien, want in plaats van goede kristenen van de soldalen te maken, zal dit. stelsel niet anders dan huichelaars voortbrengen, die te biecht en te communie zullen gaan om hunne klerikale oversten plezier te doen. Woensdag morgend had hetzelfde spektakel van Dinsdag plaats in en voor de Ste-Annakerk. Het waren meeslallen jagers, maar ook kanonniers werden op geleid naar den biechtstoel en de com muniebank. Dat men de soldalen vrij laat bunnen Paaschen te houden, daar legen zal nie mand iets hebben: maar dat men ze er alzoo mililairlijk naar toe leidt en door een onder-officier doet bewaken. Dat beteekent loeli iels meer dan uil eigen wil handelen. Rij de eerste processie zal het ons niet verwonderen als wij officieren en soldaten met eene flambeeuw zullen zien pronken. Dal is het gevolg der klerikale politiek van het ministerie. Overgansch liet land gaat een schreeuw van verontwaardiging op tegen die hui dige calholijke bloedwel. De veronlwaardige burgerij heeft ge lijk. Die wel is niet alleen onrechtvaar dig, maar wraakroepend. De persoonlijke verplichtte dienst zou de zonen der rijken in den kazernen brengen bij de kinderen der armen Zij zouden onder hetzelfde dak slapen en voor wel en dienst gelijk slaan Dat willen de clericalen niet. Zij achten hunne zonen te goed om soldaat te spe len en in aanraking te moeten komen met de kinderen des volks. Gelijk de wel nu beslaat, hebben de eat hol ij kende arislokraten zich builen het leger kunnen houden. De verplichte dienst valt maar op burgerskinderen. Voor hun de bloedwetvoor bun de plicht soldaat te spelen, en des noods voor het land, voor de rijkdommen en hel behoud der rijken hun bloed te vergieten. Ja, wij herhalen het het volk heeft gelijk van zijne verontweerdiging te too- nen tegen de onrechtvaardigste aller wetten, en tegen de catholijken welke die bloedwet bloediger hebben gemaakt en gehouden. Zulke dwingelandspoliliek kan hier niet langer meer geduld worden. Het verontwaardigde volk zal weldra zijne macht toonen, en voor goed een einde stellen aan de roomsche dwinge landij, die zich heeft weten meester te maken van het bestuur des lands. Dc roomsche peen-n zijn rijp nog eenige weken en zij zullen vallen zonder rukwinden of stormen. M. D. van ®f:rv,a:s'Mne Berceusemune Twee miljoen en half voor het Paleis van Justice te Brussel dal men belooft in -1880 in te huldigen Ier gelegenheid van den SO0" verjaar dag onzer nationale onafhankelijkheid. 2" 500,000 fr. om de instelling der nationale scholen van Luik en Bergen te volledigcu. 5° 273,000 fr. voor de wapening der burger wacht. 4» Een miljoen voor het voltrekken van het openbaar Park van Laeken. 5° Een miljoen voor verbinding van wegen aan den ijzerenweg. 6° Een miljoen voor bouwing en herbouvving van bruggen. 7° Een miljoen voor de vergrooting van het Natie Paleis en ministeriën. 8° Een miljoen voor het bouwen van hel Munt- Holel (2 krediet). 9° 500,000 fr. voor het Paleis der openbare tentoonstellingen. 10° 200,000 fr. voor een gebouw tol den dienst van den Monileur. li0 500,000 fr. voor de meubelering van het koninklijk muziek Conservatorium. 12° 200,000 fr. voor het herbouwen der zaal van het assissenhof te Luik. 15° 28,000 fr. voor soldij der bouwkosten van het lokaal der tentoonstelling van schoone kun sten van 1873. 14° 600,000 fr. voor werken aan de Maas. 15° 500,000 fr. voor verbeleringswerken aan de Schelde. 16° Een miijorn voor verbetering van de Ter- neusche vaart. 17° 100,000 fr. voor werken uit te voeren aan den Dender, aan den doortocht te Dendermonde. 18° 200,000 fr. voor werken aan den User. 19° 400,000 fr. voor de instelling van den zeedienst te Oostende. 20° 260,000 fr. voor het voltrekken der afslui ting van de Gilrppe. 21° 24,000 fr. voor verbeleringswerken aan de Groote Nethr. 22° 2,500,000 fr. voor de nieuwe zeeinstel lingen te Antwei'pen, der vergrooting der Zui- der-slatie en eene verbinding met die van den Ouden God. 25° 8,222,000 fr. voor werken aan den ijzeren weg en het aankoopen van stalen riggels enz. 24° 250,000 fr. voor gereedschap der werk huizen van den ijzeren weg. 25° 2,510,289 fr. voor het vereffenen van den toestand der spoorwegen van Luxemburg. 26° 845,450 fr. lot bevoorrading der maga zijnen van den ijzeren weg. 27" 125,000 fr. voor uitbreiding der lijnen en telegrafische toestellen. 28° 2 miljoen voor het bouwen van kazernen. I.IBERALEX. KLERIKALEN. IJperen, 15» April 1876. 4° Winter. - Ons koud saizoen duurt lang. Deze week is het wederom beginnen sneeu wen als in den wmterput en wij hebben oin zoo te zeggen eenen vierden winter zien herbeginnen. Onze oudjes klaagden over jaren dat zomers en winters niets meer beteekenden en dat men geene ouderwetsche zomers noch winters meer zag. Eh wel! indien men nu klaagt en de liefhebbers van onderwetsche winters niet te vrede zijn, zij ziin niet te voldoen! J J Concert. - De Koormaatschappij heeft Aandag laatst hare laatste feest van het winter- jaargetijde gegeven. De concertzaal van den Gouden Arend was let er lijk vol met een schoon publiek en de Damen vormden er het grootste deel van,benevens eenige grooten onzer stad die met hunne tegenwoordig heid het concert vereerd hebben. De kooren onder het bestuur van den heer Devos zijn goed uitgevoerd geweest en de Emi grants Irlandais, werden zeer goed vertolkt Rever ft'Va" d«* Biyer, heeft als gewoonte zeer puike stukken uitgevoerd en La Gazza Ladra, van Rossini en Oberon, van Weber, verwierven de goecL keuring van geheel de zaal, I™" i? werden on« door den kondigen violoncellist M. Rappé op eene onberis pelijke en zeer kundige wijze voorgedragen. Maarjwat meest toegejuich: is geweest is wel de quatuor voor snaarinstrumenten, samenge steld uit de heeren Beyer, Rappé, Gaimant en

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2