Gazette van 'I arrondissement I»J peren. m Kiezingsvooruilzicliten. Kamer. V 737. 15e Jaar. Zondag 7» Mei 1876. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschiilige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. Bureel: Oixinudcstraat, 39. AANKONDIGINGEN 10 centiem es» den regel. REKLAMEN 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT: fr. 4-0® 's jnar« voor de stad, fr. 4-5® voor geheel Belgïe. Builenlandsche verzendingen 't port daarboven. 1® centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de postbureelen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghé-Hazebrouck. 6-40. - 112-05. - 3-57. - <>-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Korlrijk. 5-34. - 9-49.- 14-15. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen d-ie hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten. Onmiddelijk na het eindigen der vacan- tiën van den minister van binnenlandsche zaken van Frankrijk, zal de derde prefek- torale beweging verschijnen. Zij zal waar schijnlijk aanzienlijker zijn dan men wel eerst gedacht had, want het schijnt dat verscheidene prefekten weigeren zich naar hunne nieuwe bestemming te begeven. De veranderingen van onder-prefekten en der algemeene geheimschrijvers zal terstond op het dekreet, betrekkelijk de prefekten, volgen. De vragen tot genade komen in groote menigte toe bij den voorzitter der republiek. Maar elke vraag die van den veroordeelde zelf niet komt zal afgewezen worden. Het ontwerp van overmaking der spoor wegen van Pruissen aan het Keizerrijk is definitief aanveerd door de Kamer der Gedeputeerden van Pruisen. De spaansche cortès, in volle discussie over het grondwetsontwerp, zijn aan het art. 11 gekomen dat de geestelijke ver draagzaamheid en de godsdienstvrijheid be krachtigt. Dit artikel wordt door de ultra- montanen hevig bestreden. De geestelijkheid had zelfs onderhandeld of het niet noodig zou geweest zijn, het Heilig Sacrament, gedurende de openbare discussie, te voor schijn te brengen en den hemel de verwer ping van dit goddelooze artikel af te smee- ken. De ministers van Alfons XII houden vol. M. Canovas had de lachers langs zijnen kant toen hij zegdeLaat hen doen en dat zij de heilige Hostie zelfs in het koninklijk paleis stellen, men zal dan overtuigd zijn als men het art. 11, niettegenstaande die plechtigheden, zal zien doordragen, dat de goede God aanhanger is der godsdienstige verdraagzaamheid. De telegrammen uit St-Petersburg welke spreken van benoemingen en nieuwe krijgs- schikkingen in het turksch leger zijn nauw keurig. In weerwil der inspanningen van de mogendheden om den wapenstilstand te verlengen, ten einde Montenegro toetelaten Niksich van levensmiddelen te voorzien en de onderhandelingen tusschen de hoofden te vergemakkelijken, rekent Turkije het zich tot een eerepunt aan, maar de wapenstil stand toe te staan, nadat Niksich door ge weld zal bevoorraad zijn geworden. Men moet nogtans hopen dat de goede verstandhouding tusschen de kabinetten vele onlusten zal voorkomen. Zaterdag heeft eene innige vereeniging plaats gehad van het personeel van den minister van buitenlanasche zaken bij den prins Gortchakoff ter gelegenheid van de twintigste verjaring zijner optreding als minister. Officiel. Na volkomen de opstandelin gen verslagen en zich van hunne versterkin gen meester gemaakt te hebben, is Moukthar pacha gisteren te Nicksich binnengerukt. Na de bevoorrading van Niksich is Moukhtar pacha door de opstandelingen op den weg van Gatzko ingesloten geworden. Twee gevechten hebben plaats gehad waarin de Turken vele soldaten verloren hebben. De verliezen der Turken zouden van 2,500 man, die der opstandelingen maar van 400 man zijn. Pius IX, die kortelings ongesteld was, is thans weer aan de beterhand. Maar kardi naal Antonnelli ligt ernstig ziek, en schijnt wezenlijk in zorgelijken toestand te verkee- ren. De dood van dezen éénigen politieken kop onder onze klerikalen zou heel wat te beteekenen kunnen hebben. Gij weet dat Antonelli in 't Vatikaan nog een tegenwicht vormde voor den invloed van pater Beckx. Komt hij te vallen, dan zullen de Jezuïeten bij den Paus geheel en al vrij spel hebben. Een soort van congres of conferentie, thans te Rome gehouden door diplomaten en kardinalen, wier namen echter niet ge noemd zijn, beraadslagen over de middelen om de betrekkingen tusschen het Vatikaan en de mogendheden zoo te verbeteren dat van konflikten geene sprake meer zal kun- wezen. Naar men zegt, zouden in die vergadering van wereldlijke en geestelijken, de eerstge- noemden bovendien een onderwerp van discussie hebben willen maken het even tueel vakant worden van den pauselijken zetel en de verkiezing van een verzoenings- gezinden opvolger van Pius IX, maar zou door -de kardinalen geweigerd zijn zich hierover uit te laten, omdat Pius IX bij voortduring eene gezondheid geniet, welke niet doet veronderstellen dat weldra een nieuwe paus zal gekozen moeten worden. Tevens zouden zij verklaard hebenIn ieder geval hebben de regeringen slechts zich te houden aan de besluiten van het koncilie van het Vatikaan die aangenomen zijn door al de bisschoppen, en de houding van deze in alle landen der wereld te zien, om tot de overtuiging te komen dat een nieuwe paus niets veranderen zal in het tegenwoordig bestuur der Kerk. Men denkt dat de Senaat van Washington zal beslissen dat er geene rechtspleging bestaat om de beschuldiging van den gewe zen minister M. Belknap, te handhaven. De algemeene bestuurder van de tentoon stelling van Philadelphia kondigt officieels gewijze af dat de tentoonstelling den 10 mei te middag zal gehopend worden. Kiezers, oogen open Nooit in ons land was eene kieswor- steling zoo belangrijk en zoo dreigend, als die welke op 13 Juni aanstaande plaats moet grijpen. Het wordt lijd daar ernstig op te den ken Het sehijnt ons dat de kalme stilte, die overal heerscht, in tegenspraak is met de uiterste gewichtigheid van den strijd, die binnen een zestal weken zal geleverd worden. Of zou dat de stille zijn voor hel onweder? Dooh als wij zien dat de klerikalen alles gedaan hebben en nog doen, om het volk in die soort van slaap te wiegen, dat zij liever hunne beginsels van gods diensthaat in den zak gestoken hebben dan den minsten maatregel te nemen, die strijd kon verwekken. Dal zij zich vergenoegd hebben met stilletjes aan alle posten vol te steken met hunne insru- menten, gelijk de voorzichtige jager zou doen, die den slapenden leeuw wil van gen in een net, verraderlijk rond hem geweven. Let op, kiezers, dat uw volk wanneer hel wakker wordt, zich ook niet gemuil band en gekneveld bevindt. Daar willen de klerikalen naartoe; en het schijnt ons hoegenaamd niet dat hunne pogingen onmogelijk zouden zijn, vooral in Belgie Het fanatieke Spanje heeft ze als on gedierte van zijnen nek geschud! Het vervallen Frankrijk dat zoolang hun voorvechter was, heeft ze naar hunne kerken en kloosters terug gedreven Oostenrijk, waar zij meenden meester te zijn, heeft openllijk met hen afgebroken Italië, heeft, zoohaast het weèr vrij was, zich van onder hunne voelen losgewron genZwitserland en Duitschland hebben stoutmoedig hunne vlerken gekort en ze gedwongen tot gehoorzaamheid aan de wetten, waarborgen der volksvrijheid En aldus overal verjaagd, overwonnen, achteruit gehouden, hebben zij hunne oogen geslagen op Belgie, waar zij zich verraderlijk onder het masker van de vrijheid schuilende, zoeken geheel en al meester te-worden. Dit is hel gevaar, dat ons dreigt; en nooit sedert 1850 is het zoo dreigend geweest. Want, moesten zij gelukken in hunne plannen, Belgie, ons vreedzaam en lang voorspoedig Vaderland, zou in Europa het nest wordeu van het ullra- montanismus, '1 is te zeggen van de hatelijkste, wraakzuchligste macht die ooit de volkeren heeft verplettert: de priestermacht Wij hebben nochtans lessen genoeg gehad in hel verledene om ons niet meer te laten verleiden door de zoele woorden, door den schijn van godsdienstigheid, welke de zwarte mannen ons altijd heb ben voor oogen gehouden. Wij zouden ons moeten herinneren, dat ons land, gedurende eene halve eeuw en meer, eene groote beulen kamer is geweest, waar 't schavot, de galg, de pijnbank, hel radbraakwiel, de brand stapel en den versmoorzak geen oogen- blik rust hadden. Dat meer dan tachtig duizend menschen, mannen, vrouwen, kinderen, ouderlingen in die weinige jaren op de schrikkelijkste wijze werden ter dood gebracht! En wie waren de beulen Zij, de priesters en priesterskneehlen, die nog durven verklaren de vertegen woordigers te zijn van den godsdienst die zegt: Bemint elkander, en doe aan anderen niet wat gij zelf niet wenscht dat men u doe- En dat alles werd gedaan in name van dien godsdienst Arm onwelend volk, dal aldus de schoonste der wellen, de wel van Chris tus, hebt laten misbruiken en verval- schen Thans komen zij weeral vleien en fleemen, dat zij voor den godsdienst strijden dat het voor den godsdienst is dat zij u uwe stemme vragen. Landbouwers, buitenlieden, diezeklen eene andere stem hoort dan die van den priester, wilt gij waarlijk godsdienstig zijn, gelooft dan den priester niet wan neer hij, in plaats van u te spreken van broederliefde, deugdzaamheid en al de schoone beginsels van het christen dom, u oproept tot haat der liberale burgerij der sleden, tot miskenning van uwe burgerplichten met te stemmen voor de klerikalen, 't is te zeggen voor de vertegenwoordigers niet van u, maar van de pastoors! De Burgemeester op het stadhuis, de pastoor in de kerkDat moet de kenspreuk blijven. Luister wat een goede katholijke, een der beste voorslaanders der priester par tij, de graaf de Monlalembert, heeft op zijn sterfbed gezegd van die klerikalen van heden, welke zich ganseh aan de jezuielen verslaafd hebben Men moet bekennen dat zij eene zonderlinge wijze hebben uitgevonden om den godsdienst te beoefenen, en hem door de hedendaagsehe wereld te doen aannemen, begrijpen en bemin- nen. Het is alsof zij de Kerk behande- len als een van die wilde dieren, die men in de beeslenkoten rondwandelt. Beziel dat dier, schijnen zij te zeg- gen, tracht te verslaan wat het wil, wat de grond zijner natuur uitmaakt. Vandaag zit het in de kooi gedempt en tam gemaakt door de kracht der za- ken voor 't oogenblik kan hel u geen kwaad, maar vergeet niet dat het klauw en tand bezit en dat het, eens losgelaten, het u daarvan zou laten proeven. Men is bezig, kiezers, met stillekens aan, knoopje voor knoopje, die klauwen en landen los te maken. En als dj kerk in ons land ganseh meester zal zijn, dan zullen wij en gij allen daar duchtig van proeven. Kiezers, oogen open! 'zorg dal in Juni de STEMBUS aan de kle.ikalen zegge: Neen, gij zult niet meester zijn De Burgemeester op het Stadhuis De pastoor in de kerk In eene der laatste Kamerzittingen heeft de heer Sainctelelle den minister van binnenlandsche zaken ondervraagd, over eenige feiten betrekkelijk de nor-i maal-school van Bergen. x.--ir t i.r. javgrg «mtwtwt; ArU'I DE TOEKOMST miwMuuri'iiwBitg.i i iiiiii ii ii i i ii

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1