II H Gedeeltelijke hernieuwing der kamer Bank van Belgie. Nog een. Tentoonstelling te Parijs. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. aiEUWKERKE, 4M.H8Ï6. geant- klapt Hei gerucht is in omloop te Bergen dat het bestuur der normaal-scliool van Bergen, aan een priester gaat worden toevertrouwd en dit gerucht wordt des te meer gegrond bevonden, daar de bisschop van üoornijk nog onlangs in een amen dement, aan het gouvernement het bevel gaf, de nieuwe school in handen der geestelijkheid te plaatsen. Het is nog niet al. Hel gouvernement heeft het gepast geoordeeld eene kapel bij de normaal-school van Bergen te voegen. De plans van het gebouw zijn goedge keurd geworden"door de ministers Kervyn en Delcour, maar daar de bisschop het noodig heeft bevonden eene kapel er bij te voegen, moet geheel het plan gewij zigd worden. De heer Delcour, minister van bin- nenlandsche zaken heeft het feit niet ontkend. De bestuurder is nog niet benoemd, zegde hij, maar als hel gou vernement een priester kiest, zal het doen, zooals men in andere normale- scholen van het land heeft gedaan. In andere woorden de priester zal benoemd en de kapel gemaakt worden, en dan zal de normaal school van Bergen eene succursaal worden van het klein seminaire, waar men klerikale onder wijzers zal opbrengen. M. Sainctelette heeft de onzin aange toond van aan de toekomende wereldlijke onderwijzers een geestelijke bestuurder te geven, die op de hoogte niet is van wat er moet onderwezen worden en van het oprichten eener kapel in de school, terwijl de leerlingen zeer gemakkelijk naar de kerk kunnen gaan om hunne godsdienstplichten te vervullen. M. Delcour heeft niet meer woord tot zich zeiven zeggende maar, het zal toch alzoo wezen. En een dergelijk ministerie zou voort durende ons land moeten blijven bestu ren Indien men Belgie geheel wil laten verkwezelen en het bijgevolg aan den staart in plaats van aan het hoofd der beschaving stellen, dal men dan in juni voor de klerikale kieze en de zes bis schoppen als ministers benoeme. Bij koninklijk besluit zijn op Dinsdag 23 Juni, om 9 ure 's morgens, de kies- kollegien bijeengeroepen, om over te gaan tot het kiezen van het aangeduid getal volksvertegenwoordigers. Ziehier de verdeeling: Provintie Antwerpen: Antwerpen, 6; Mechelen, 5; Thurnhout, 3. Provintie Braband Brussel, 13; Leu ven, 5Nijvelt, 4. Provintie West-Vlaanderen Brugge. 3; IJperen, 3: Kortrijk 3 Thielt, 2; Rouselaere, 2Dixmude, 1 Veurne, 1 Oostende, 1 Provintie Luxemburg: Arlon, -1 Bas ton, 1Marchc, I Neufchaleau. I Yirton, 1 Provintie Namen: Namen, 4; Philip— peville, 2; Diuant, 2. De Bank van Belgie heeft haren toe stand, op 51 maart 1876 vastgesteld, in 't licht gegeven. Hel tekort wordt op fr. 14,962,779-36 geschat. De gestolen titels met de 900 geprivi- ligieerde aklien door T'Kint de Rooden- beke ontvangen en die hij niet betaald heeftbereiken de som van franken 17,028,207-56. Als men al de overige verliezen er bijvoegt, dan is het totaal te tekort van fr. 23,100,241-56. Wanneer men het reserve-fonds, de dividende die moest uitgedeeld worden, hel deel der bestuurders, enz. er aftrekt, dan is hel verlies op het kapitaal van fr. 14.962,779-56. De toekomende buitengewone verga dering der aklionnarissen zal nu over die kwestie uitspraak doen en de noodige beslissingen nemen. Men verzekert ons dat men over eenige dagen in de depots der Bank van Belgie eene nieuwe leemte heeft bemerkt, die het reeds gekende verlies met 2 miüioen zal vergrooten. De Moniteur van woensdagll. kondigt eene circulaire af, door den minister van binnenlandsche zaken aan de provinlie— gouverneurs gezonden, waarin hij vraagt dat er hem voorstellen zuuden gedaan worden om de decoratie, ingesteld bij koninklijk besluit van 21 juli 1876, aan de burgerwachten, die er aanspraak op kunnen maken, uit te deelen ziehier den inhoud der circulaire Eene eerste toepassing van dit besluit gaat op de burgerwacht gedaan worden. Het gouvernement zal zich vooreerst bezjg houden met de officieren, onderofficieren en kaporaals of brigadiers der werkdadige bur gerwacht, of der bijzondere korpsen in de niet werkdadige burgerwachten, die de vereischte voorwaarden vereenigen om het kruis 't zij van tweede, 't zij van eerste klas te krijgen. De titels der kandidaten zullen met de grootste zorg onderzocht worden. De voornaamste regels, die zullen die nen ter waardeering der titels, zijn de vol gende I. De garden met eenen graad bekleed, kunnen alleen het burgerkruis ontvangen. II. De minste duur der bedieningen is 35 jaar voor het kruis van 1° klas, en, bij uitzondering op de algemeene grondbegin sels, van 25 jaar voor fiétgene van 2" klas. III. Men zal de jaren krijgsdienst niet aannemen om den bepaalden termijn te vol maken maar het zal toegelaten zijn de diensten mede te rekenen, bewezen in pro- vintiale gemeentelijke, kies- of kostlooze bedieningen op voorwaarde dat deze bedie ningen uitgeoefend zijn voor of na degene verbonden met den graad en niet terzelfder tijde. IV. Het getal jaren bediening is niet voldoende de titularis moet daarenboven eervol gediend en zich onderscheiden hebben door zijne verkleefdheid aan de instelling. Men zal den duur der bedieningen be wijzen bij middel van certificaten", af te leveren door de bevoegde overheden, 't is te zeggen door den kwartiermeester, met tusschenkomst van den korpsoverste, wat aangaat de diensten, bewezen in de burger wacht door den provintialen greffier voor de provintiale diensten, en door den burge meester voor de gemeentelijke diensten. Zou het ministerie, dat zich steeds zoo weinig genegen heeft geloond voor de burgerwacht, lol betere gedachten zijn gekomen of zou liet naderen dor kiezing daar wederom voor iets in zijn Een professor van hel eollegie Ste- Union te Kain. gewezen pauselijk zouaaf, is gezegd ge,sticht ontvlucht en wordt door de fransche policie ijverig opgezocht voor een aantal walgelijke feilen, ge pleegd op jongelingen, die aan zijne zorg waren toevertrouwd. Zoo onze kalholijke confraters bijgeval zouden weten waar de schurk zich op houdt, worden zij dringend verzocht zijne schuilplaats aan het fransch gerecht be kend te maken. Ze zullen het niet doen. In eene op 22 april laatst gehouden vergadering van de hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Parifs in 4878is met algerneene stemming (op I na) de plaats gekozen, waar de tentoonstel ling zal worden gehouden, namelijk het Champ de Mars, waar eene oppervlakte van 220,000 vierkante meters beschik baar is, en de daartegen over den rechter oever van de Seine gelegen heuvel, het Trocaderowaar de beschikbare ruimte 50,000 vierkante meters bedraagt. Deze twee gronden zullen worden ver bonden door eene overdekte galerij, over de beide kaaien en de Seine heen gelegd op eene zoodanige hoogte boven den beganen grond, dat de gemeenschap daaronder door vrij blijft. Bij het doen dezer keuze (waarbij nog twee andere plannen in aanmerking kwamen, als een tot het houden der tentoonstelling in het Boulognebosch waarvan de beschikbare ruimte der kommissie te beperkt toe scheen, en een waarbij de Tuileriën en de Champs Elysées daartoe werden aan gewezen, doch waardoor de meest gelief koosde wandelplaatsen voor drie jaren onbruikbaar zouden gemaakt worden, heeft de hoofdkommissie gelijk wij reeds melden) terstond een wedstrijd uitge schreven voor de ontwerpen van een centraalgebouw voor de tentoonstelling de ter mededinging bestemde plannen moeten vóór 13 mei 1876 worden inge zonden. Zie hier eenen brief, over de ge meente S4 Jan, ons ingezonden en gericht aan het vlaamsch orgaan der klerikale partij van IJperen Heer opsteller van bet Nieuwsblad, Gij moet wel laag gedaald zijn om den mensch.hel pronkstuk dér schepping, hebbende volgens onze en uwe gods dienstleer eene onsterfelijke ziel, gescha pen naar het beeld en de gelijkenis van God, te vergelijken aan redelooze dieren. Hadt gij in uwe pen en brein geene andere woorden meer om venijn te spuwen op uwen evenmensch dan het woord ezeljong, of zijn uwe zinnen dooi de gramschap, den haat, de wraak en den partijgeest zoo verre verdwaald dat gij uwe eigenwaarde miskent en uwen schepper in zijn schepsel hoont? Ik versta hetgij hebt een ander aan uw eigen willen vergelijken, daar gij in een ander wilt zien wat gij zelf zijl. Ja. uwe muil en ooren moeten zeer lang zijn, omdat gij onder het zwart masker uwe ezelachtigheid niet verbergen kunt. Gij moehtet wel onder de mom van schijn heiligheid in deze gemeente komen met hel gedacht alles naar uw handje te doen draaien en die onnoozelaars (gelijk den Burgmeester, den Londerschen tentoon stel-bezoeker, ze noemde) bij den neus te leiden. Maar arme sire, (zoo is uw spreekwoord), gij zijt gemist; uw ezels- getuit hebben de deftige, eerlijke, recht schapene liberale burgers van S' Jan verstaan; zij hebben getoond wie zij zijn; hoe zij uwe scboone rede aanhooren en hoe zij uwe rechtvaardige manier van hahdelen zullen belooncn. Ja, liever hebben zij (gij zegt het zelf) te luisteren naar eenen jongeling, die, gedurende 15 jaren, met moed en iever aan de op voeding hunner kinderen werkt en de achting, de toegenegenheid en het ver trouwen geniet van al zijne oude leer lingen en van al de ouders die niet door uwe listige handelwijze zijn opgewon den, dan het oor te leenen aan eenen zwarten gevaarlijken mol die welhaast door Pé, (zoo noemt gij hem in uwen artikel van Zondag laatst), cn door zijne deftige, rechtschapene collega's naar het polijzelje zou kunnen overgebracht wor den om er wit en vlekkeloos gewasschen te zijn, zoo gij niet beter begint te han delen en niet met wat meer eerbied van de regéntiemannen van de goede liberale polijzenaren en anderen spreekt. Heer opsteller, gij schrijft zooveel gij wilt, knaagt koorden en klokstringen of neemt menschen hun brood, bedreigt ouders en meesters niet hel en vagevuur, als zij naar uwen zin niet stemmen of handelen, geeft eenieder uit voor al wat schandalig ismaar, maar gij zijt altijd voorzichtig genoeg de heldendaden van de mannen, deelmakers van uwe in 'l diiisterwerken- de maatschappij niet aan te halen, want gij weel te wel dat gij ontbloot zoudet worden van uwe vreedzame aanhangers en vrienden. K. D. ■00 BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Ego sum pastor bonusik ben de goede herder, a zeide lot herhaalde maal de pastor toen hij Zondag laatst in zijn predikstoel de noodige hoedanigheden en plichten eens goeden herders m l levendige kleuren afschilder de. Alles was klaar gemeld, maar hij en sprak niet van de hevige goudzucht met dewelke pastor en kapelaan bezield zijn om 's menschens geld en fortuin in te palmen. Hel is immers niet raar in onze dorpen dat zij oude welhebbenende lieden gaan plagen om aan geld en partien land te gera ken. Nog onlangs is het gebeurd dat er nen pastor keer op keer eene deugdzame oude vrouw door zijne zwarte tegenwoordigheid kwam stooren. Ja, tot schande van geheel de gemeente kwam hij haar lastig vallen en haar, zoo men zegt, het vel afdoen om de ronde som van tien duizend franks in zijne stoute handen te ontvangen, zeggende dat het tijd is voor haar den hemel af te koopen, met deze som te schenken tot het gebruik van apaoB werken. Deze brave, maar behendige vrouw, die beter leeft naar den wil van God dan de pastor zelve, hoorende spieken van den hemel koopen ten prijze van haar geld, wierd bevreesd y^STT i gaBtfCTssara? oaiuaw [rnt—lu vaa» Volksvertegenwoordiger*. -«a -aa-s-as-c— IJperen, 6" Mei 1876 ScEjoolpeuning.-Vorige lijsten,fr. 2,841 Muziekant, \- Een ongenaamde V. A. L. N. 5- Partij plezier in een burgershuis, 0- Benoit en Eveline vereenigd den 5 Mei, 18- Lichting der bussen in de maand April: Citadelle, 44. De Vrange, J5- Schaapstal, J0- Witte Klakken, 20- Sultan, 20' Gouden Arend, 2a- Boeren Hol, 2- Aux arraes de France, 2- Zilveren Hoofd 2- Café der Spore, J. S1 Omars, 2- Café den Zalm, (Saumon), 14- Klein IJperen, g. Café-Sl-Sebasliaan, 12- Salon d'Apollon, 2 ■04 •00 ■00 50 •20 •66 ■90 ■40 ■45 ■00 ■52 -12 ■70 -45 -14 -G5 -21 -50 -85 De Tentoonstelling en de verkoop der Loten vaii den Tombola, zullen eindigen den 28 Mei, om 5 uren des avonds. De trekking der prijzen zal plaats hebben op 5 Juni. Exaam. - M. Arthur Ligy, oud-leerling van Stads-kollegie, komt, met onderscheiding zijn exaam af te leggen van doktor in de staat kundige en bestuurlijke wetenschappen vóór den Jury Gent-Leuven. Wij wénscheri onzen jongen medeburgi r, voor dezen goeden uitval, hartelijk geluk. Fan den 28" April tot den 4" Mei 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) (e zameu Vrouwelijk ut. 4) Demoor, Petrus, behanger, en Van Exem, Maria, dienstmeid. Waterbley, Petrus, dienstknecht, en Gouwy, Maria, wasscherijhoudster. De- smidt, Augustinus, timmerman, en Meneboo, Cornelia, zonder beroep. Verschueren, Ivo, zonder beroep, cn Goethals, Euphrosia, klrêr- maakster. Deroulez, Benoit, bediende des burgerstands te Wervicq, cn Vandezande, Eveli na, koopvrouw. Velghe, Leopoldus, 35 jaren, smid, ongehuwd, Mondstraat. Liefooghe, Henl-icus, 7 jaren, St Pieters-nevens-Ypre. Vlaemynck, Sophia, 55 jaren, kantwerkster, echtgenote van Francis- cus Cherchié, Meenenstraat. Fertinel, Horten- tia, 45 jaren, kantwerkster, echtgenote van Ludovicus Duprez, Minnaarsplein. Kinderen béneden Mannelijk geslacht de 7 jaren Vrouwelijk idem 2)°' Totaal fr. 3,016-29 5 Mei 1876. Aangezien de aanstaande kiezingen, moeten wij dit jaar ons verwachtende zijn aan een vroeg paasch-bczork door onze gekruinde opperbur- gers, om paasch-briefjes, bij de personen die er bezittenS' Pjeters-penning, of om beter te zeg gen, den heiligen kiezing-penniug, aan welke be dekte en bedriegelijke bedelarij hélasveel van onze flauwe liberalen, uil menschelijk opzicht, niet zullen durven wederstaan, zoo als zij niet hebben durven wederstaan Zondag II. in het ge ven in de schaal voor de zoogezegde kalholijke universiteit van Leuven, in plaats van te geven voor den liberalen schoolpenning. Is bet niet de wapens leveren in banden van onze gezalfde vij- anden, waarmede wij al te samen moeten geslagen worden? Zulke liberalen zijn onbegrijpelijk, zij zien immers dagelijks voor hunne oogrn tot wat oogmerk onze gekruinde opperburgers willen ko men Geld, altoos geld, en de oppermacht der wereld is het eenig doel dat zij bereiken willen. Nog een klein stapje, en indien er op 15 Juni aanstaande geene palen gesteld worden, zullen zij er zijn alsdan zullen onze flauwe liberalen hunne oogen openen en zeggen: wij hebben gemist,wij hadden niet moeten geven voor al zulke bedrie gerijen, wij hadden hun ook niet moeten bevoor- deeligen van groote uilvaarden, jaargetijden, dagelijksche gezongene missen, uitnoodingen in eerste communie en lijkmaaltijdenal wat te genstrijdig aan den gorden zin is, en macht geeft om te handelen ten opzichte van eenieder op eene onbehoorlijke en schandelijke wijze,zooals ieder een Zondag II. heeft kunnen bemerken bij het sermoen van den generaal Huys-Muys, hoe hij de liberalen, leden der Philharmonie, welke hunnen paasschen gehouden hebben, uitgemaakt heeft als schijnheiligen en valsche christenen omdat zij bij eenen weidenkenden priester te biechten ge weest hebben en alwaar zij (ofschoon het verbod van hem Huys-Muys) de absolutie bekomen heb ben, en dat hij zelfs in zijn sermoen dezen eerw. pastoor, die zijne zending begrijpt, heeft ge schandvlekt als slechte priester! Wat moet men dan denken van zoo eenen koordedanser Zijne schouders opheffen en zeggen: Heer vergeef het hem, 't is den hoogmoed die hem doet falen, want hij niet weet wat hij zegt Liberalen houdt uw geld en zinnen gesloten, binnen korte dagen zal de zwarte craaibende uitbersten om tl op alle oneerlijke middels tot het stemmen en af- prommelen van geld te misleiden. P. Mijnheer,

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2