PRIJSKAMP EN WERELD-TENTOONSTELLING VOOR HET HOORNVEE A VEL(*11EM. Verschillige Tijdingen. LANDBOUWMACH1ENEN EN WERKTUIGEN, Hij heeft de vlucht genomen! 'T is altijd dezelfde zaak. Wij wedden dat die waardige katholijke onderwijzer bescherming gevonden heeft in eene dier kuilen, welke men kloosters noemt, in de welke alle oneer, alle schande, alle misdaden, schuilplaats stilzwijgendheid en ver geving vinden. Wanneer dan zal de openbare verontwaardiging zoo algemeen komen als deze soort van oneer? Wanneer zal men dus het voornemen, de wil en den moed hebben, van het kwaad in zijnen wortel af te snijden In afwach ting een overgroot getal ouders verblind, ver- dweept of bevreesd gemaakt, vertrouwen aan die wangedrochten, die jonge lichamen en die jonge zielen om ze op te voeden en zij ontvangen ze, bevlekt en otitbloemd voor eeuwig, uit de handen dór schandalige mannen, voor wien den dood eene te ligle straf zou wezen. E. A. E. Brand in den schouwburg te Rouaan. Er blijft niets meer staan dan dei; voorgevel en den grooten trap lol de hoogte van het tweede verdiep. De pompiers hebben den ganschen dag tot drij uren aan het werk geweest, en zijn des avonds van den brand om elf ure begonnen, met 34 brandspuiten, waaronder eene stoomspuit, welke 150 liters water per second gaven WELKE ZULLEN PLAATS HEBBEN TE IJPEREN, PROGRAMMA PRIJSKAMP VOOR HET HOORNVEE. le PRIJSKAMP. Lot Melkkoeien. De verzameling of dusgenoemd lot, moet uit ten minste drie koeien bestaan, welke in het bestuurlijk arrondissement 2* PRIJSKAMP. Melkkoeien. 4e PRIJSKAMP. Vaarzen niet meer dan twee tanden hebbende. (Vervolg en slot in het aanstaande »r). fn van angst getroffen, en bevende, op het gezicht van den schaainleloozen geldsluiper stemde zij toe hem drij duizend franken te schenken doch hiermede was de onverzadige gelddorst des herders nog niet gelaafd en voor dat oogenblik wilde hij deze onvolledige som niet opstrijken Te zien of dit geld niet reeds in zijne beurs klinkt! Daar is nu het goed voorbeeld dat de pastor boilUS ons predikt. Door zulk een schandelijk gedrag zoekt men twisten tweedracht te zaaien in de familien waar men ingang heeft, en maakt dat alle treffelijke lieden verontweerdigd zijn op hel booren van hetgeen gebeurd is. Dank aan onze zoo gezegde slechte dagbladen, aan dewelke men een gedurigen ooi log voert,moet een zulkdanig gedrag door iedereen gekend en geschandvlekt worden. Aanveerdt, Mijnheer de opsteller, mijne herte- hjkste groetenissen. L. DRAKOUTRE. Zondag laatst was er alhiereene schoone farce, weerdig om in de cronijke te staan. Onze grooten meestermaker, door zijne slich tende sermoenen, waarin hij het onnoozelste gezeever uiteendoet, terzelfder tijde hij van alles tn van iedereen kwaad weet, was gekomen aan hel oogenblik dat wanneer de Goddelijke Diensten plaats hadden van, gedurende zijne predikatiën een groot deel der geloovigen zijne kerk te zien verlaten 0111 de ooren niet afgezaagd te zijn door een zoogezegd sermoen dat men het woord Gods noemt Zondag dan, had die vent, die's nachts zou opslaan om te studeeren hoe hij zijne parochianen zou kunnen onder zijne voeten houden, iets ver- zind waarmede hij zeker was zijne toehoorders te dwingen zijn woord Gods bij te woonen. Dit middel was eenvoudig het bestond in het sluiten der kelk binst de diensten. Ja maar hij had gerekend zonder den weerd, of beter, zonder den onafhankelijken geest zijner parochianen. En een treffelijk man, die anders nooit uit de kerk ging, is opgestaan en pijken heere heeft de deure moeten open doen. Het kost wel een beetje moeite, maar dien treffelijken man stelde zich in een stesse om te sterven, en ziende dat het gr- meind was,liet men hem builen. Moet dit dom spel nog een beetje duren, Dranoutre zal welhaast geheel en al doodsch worden daar de omliggende bewoners zullen achterblijven en alzoo groole schade bijbrengen aan de neenngdoeners der gemeente die het nu reeds niet al te breed hebben. Ti iTaïmXÏ><&^*T 2 Mei 1876. Wie wil Papcuvlcesch eten? De valaclie Martelaars Onlangs, in de opening der vergadering der fransche katholijke komiteilen bisschop Guibert, in eene dier persoonsverbeeldingen zoo lief aan de oude rethorica, aanriep de beulen der priesters en bood zijn eigen hoofd aan hetwelk niemand van eerien anderen kant, hem vroeg. Deze soort van welsprekendheid is eigenaardig aan de paperij. Over eenige dagen, in eene gemrente van het kanton van Donzij, een paap klom den predik stoel op om zijn sermoen te doen: Het was juist op den Zondag gekozen door het Bestuur voor de verzameling van al de mannen die deel maken der klassen van 1861 tot 1866. Waarom had het eenen Zondag gekozen? Waarschijnlijk om minst begonnen werk te verhinderen, uit achting voor naarstige werk lieden en landbouwers, welke gedrongen waren deel te nemenMaar de pastoor beefde van verontwaardiging! Al die mannen verzameld in de hoofdplaats zouden de mis niet bijwonen Welke schandaad En ziedaar dat hij hel richt op de Republiek, aan dat Bestuur van zoogezegde bewarende die opzettelijk eenen Zondag verkiest voor deze revue ten einde de geloovige van de kerk af te wijderen. Eens in deze baan deinst hij niet meer achteruit. Hij spreekt de Republikanen aan hij verwijt ze dat zij allen uit denzelfden deeg gebakken zijn!! 'T is de mode op den dag van heden van ii den priester te eten, roept hij uit, 't is de mode, ik weet het welZij willen er allen a van etenGij, wilt gij er vau eten Eh wel >1 Neemt Al sprekende, knoopt hij zijne soutane open en ontbloot zij 11e maag. a Ziehier mijne borst, klimt op en eet er van.... 11 Ik moet v ggen dat niemand in de vergadering opstand waren er geene republikanen in deze mis? Of wel waren zij verslagen door deze wel sprekende ingeving Of wel, deze spijs gewoon lijk zoo smakelijk, was hij hun, dezen dag, niet aangenaam? Of wel, waren zij genoegzaam ge spezen Men zal het nooit weten. Hel geval is dat de Paap zijne soutane weêrom toeknoople, en zijne borst zoo ongeschonden teruggebracht als deze van bisschop Guibert in persone. Een WARE Martelaar die lange op papens MAGE ZAL LIGGEN Eene bijzondere dépêche dezen morgen gr- ii stuurd vanNorwalk Ohio aan den Herald van a Cleveland, is aldus opgemaaktDe Chronique 11 van dezen morgen, betichtigd, G. B. Kuenlz, ii onderwijzer in de roomsciie katholijke school, a van schuldige betrekkingen gehad te hebben a met een twaalftal kleine meisjes van negen tot a twaalf jaarMen bevestigt datKuentz ont- 11 dekt geweest is, zich aan dezelfde lafheden ii overgevende, over eenige jaren toen hij loebe- hooiende aan roomsch katholijke school van 11 West-kartier, maar dat de zaak is uitgedoofd, a De veiontwaardiging der bevolking is tot het 11 hoogste punt opgeklommen en indien Kuentz die de vlucht heeft genomen, in de handen 11 der duilsche inwoners viel, er is geen twijfel 11 dal hij zijne lafhei ligheden met zijn leven niet li betalen zoude. Stupp, de moordenaar van M. Du Bois de Bianco, is vrijdag naar het rasphuis van Gent overgebracht. De dragers van obligatien der maatschap pijen van Brugge-Blankenberghe en Gent-Ter- neuzen worden bericht dat de coupons welke den I mei vervallen, te beginnen van 14 mei aan staande, ten bureele der maatschappij van de Kolenbassijns van Henegouwen Koninklijkestraat, GO, te Brussel, zullen betaalbaar zijn. De dragers van bevoorrechte aklien der maatschappij Prins-Henri en de dragers van aklien der maatschappij Gent naar Terneuzen, worden ingelicht dat de coupons welke den 1 mei vervallen, te beginnen van den I juni aanstaande ten bureele der maatschappij van Henegouwen, Koninklijkestraat, 60, te Brussel, zullen betaal baar zijn. -De liberale Associatie van Uccle heeft met eenparigheid de kandidatuur van M. Paul Defré voor de provinciale kiezingen van den 22 mei aanstaande aanvaard. De stad had een tiental jaren geleden voor 480,000 fr. den schouwburg gekocht. M. Le- moine, bestuurder, beeft zijne kas en zijne boeken kunnen redden. Hij heeft zijne partiliën verloren, welke hem naar het schijnt, ongeveer fr. 25,000 gekost hadden en maar voor 4,000 fr. verzekerd waren. Dertien personen zijn gewond en zeven dood. Op 35 soldaten van het 74 linieregiment welke in Hamlet figureerden, zijn 23 ontsnapt 8 an deren zijn door de venster gesprongen en hebben zich tamelijk erg gekwetst 5 heeft men nog niet teruggevonden en men denkt dat zij onder de puinen bedolven liggen. Het gasthuis heeft dertien slachtoffers omvan gen. Twee stierven op het oogenblik dal men hun de eerste zorgen ging toedienen. Het zijn de gekwetste soldaten die hel meeste onrust inboezemen. Van den schouwburg blijft niet veel meer over. De stoffelijke schade is aanzienlijk. Het gebouw alleen wordt op 800,000 frank geschat. Reken daarbij de vernieling der decors, van het ameublement, van de muziekinstrumenten, van de bibliotheek, van de partiliën, van de kleeren, de accessoiresenz., enz., en ge krijgt een cijfer minima van meer dan een miljoen Het theater van Rouaan werd in 1776 ge bouwd. Het heeft juist 100 jaar bestaan. Er wordt eene inschrijving geopend voor de slachtoffers. Men telegrafieert uit Rouaan dat mevr. Preys die men dacht aangekomen te zijn in den brand aan den schouwburg, levendig in het onderste deel van den schouwburg is terug gevonden. Van een anderen kant verkeert mej. Lalier in een min gevaarvollen toestand dan men eerst dacht en eene kleine pagie welke men voor dood hield, is gered geworden. De Journal de Bruges vertelt op eene ernstige wijze de volgende geschiedenis Ziehier een trek die ons niet meer zal doen twijfel aan de getrouwheid van het hondenras. Vrijdag avond bemerkte men in de statie dier stad een kleinen doghond, die scheen een doel te hebben met die plaats niet te verlaten. Reeds hadden verscheidene personen vruchteloos ge tracht hem te verwijderen. De treinen kwamen aan, de verwarring verschrikte den armen hond niet; nochtans toen die van Kortrijk aangekon digd werd, begon hij te springen en weldra kende men het raadsel. Zijn meester kwam van Frankrijk terug, waar hij een uitstapje van eenige dagen gedaan had en daar hij zijn reiszak had voorafgezonden, twijfelde hel goede dier niet of het moest zijn meester den zelfd' n avond terug zien. Waarlijk zou het hondengeslacht in vele pun ten aan den mensch kunnen tot voorbeeld strek ken, bij wien de getrouwheid zoo niet meer heerscht. Te rekenen van 1 mei, zal men uit Belgie naar Nederlandsch-Indie en vicc-versabij middel van postmandaten, geldsommen kunnen verzenden van niet boven de 150 nederlandsche guldens per mandaat, zonder dat de verzendingen van een zelfde poslbureel door eenen zelfden verzender en voor eene zelfde bestemming, gedu rende acht dagen, deze zou kunnen overtreffen. De taks, te ontvangen van den verzender, voor de mandaten ter bestemming van Nederlandsch- Indie, is bepaald op 50 centimen per 20 frank of breuk van 20 frank. MENGELINGEN. De Tandpijn moet toch zeêr doen, hé Hoezoo dadde Welja, 'k Was gisteren op den trein en er was een man nevens mij gezeten die geweldig klaagde. Indien ik maar een weinig watte had- de zegde hij mij maar niets, niets.... Eensklaps ziet hij recht over zich een zieke jongeling jzilten met watte in zijne ooren; hij geeft eenen gil, neemt het bolleken watte uit het oor van den zieke en steekt het in den mond te gen zijn zeêren tand In eene vergadering van oude damen en hee- ren, was er gesproken over hel peerdenloopen. Maar een handicapwat is dat Vroeg er eene dame, welke in haren tijd nog al belastingen aan de liefde betaald had. Een handicap, Madame, dit is eenen loop- strijd waar peerden van allen ouderdom mogen mede doen. Zoo Die peerden zijn gelukkiger dan wij, er zijn voor ons geene handicap's meer IJPEREN, 6 Mei. GRANEN ENZ. vcrkoclitle kwantiteit. mitklrnprijs p. 100 kilo. Tarwe 22,100 27-12 5,100 21-75 600 26-25 000 00-00 1,000 27-00 Aardappelen 8,000 11-00 Boter 315-00 POPER1NGHE, 5 Mei. Tarwe, per hektoliler, Rogge, i. Haver, Aardappelen, de 100 kilos. Boter de kilo. VEURNE, 0 Mei. Tarwe (nieuwe), per 145 liters fr. Rogge, id. Sucrioen, id. Haver, id. Boonen, id. KORTRIJK, 1 Tarwe, per hectoliter, Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos, Boter, per 1/2 kilo, Eieren, per 25, middenpr fr. 2I- 15- 12- 11- 5- tjs. 20 ■75 70 20 17 16 27 Mei. fr. 20 50 a 21 50 50 8 1 55 1 71 dl 1 2 75 IIOPPEMARKTEN. IJPEREN, 5 Mei. Hoppe de 50 kilogrammen, fr. 53 a 55 POPERINGHE, 5 Mei. Hoppe de 50 kilogr. fr. a GA.ND BOUWMAATSCHAPPIJ VAN HET ARRONDISSEMENT IJPEREN. VAN gedurende de maand Augustus 1870. Art. 1. I De Landbonwmaatschappij van het Arrondissement IJperen zal, in deze, stad, gedurende de maand Augustus aanslaande, eenen Prijskamp openen voor het Hoornvee en eene Wereld tentoonstelling van Landbouwmachienen en werktuigen. lc AFDEELING. Art. 2. De Prijskamp voor het Hoornvee zal plaats hebben op de I Beestenmarkt, den WOENSDAG, 9n AUGUSTUS, om tien ure stipt des voormiddags; geen stuk vee zal na dit uur, tot de mededinging toegelaten worden, en geen zal, TÓór een uur namiddag, de plaats van den Prijskamp mogen verlaten. Art. 3. aangekweekt zijn en den mededinger, sedert ten minste zes maanden, loebehooren. 1° Prijs. Een verguld zilveren eermetaal en eene premie van 200 2° Prijs. Een zilveren eermetaal en eene premie van 150 5e Prijs. Een zilveren eermetaal en eene premie van 120 4" Prijs. Een zilveren eermetaal en eene premie van 100 5"Prijs.Een bronzen eermetaal en eene premie van 50 Indien de loten koeien van eene gemeente komen, welke meer dan vijf kilometers afgelegen is, zullen de premiën met eenen frank voor eiken kilometer boven de vijf, verhoogd worden. Die schadeloosstelling kan zelfs verleend worden aan de loten koeien welke niet bekroond geweest zijn, maar eenen accessit bekomen zouden. De afstand zal berekend worden van gemeente tot gemeen te, volgens het Diclionnaire des distances légales zonder in aanmerkingnemen der bijzondere ligging van elke hofstede. Al de dieren, zelfs die welke voorgaandelijk in prijskampen bekroond geweest zijn, mogen nog aan dezen prijskamp deel nemen. 1° Prijs. Een zilveren eermetaal en eene premie van fr. 100 2" Prijs. Een zilveren eermetaal en eene premie van fr. 75 o' Prijs. Een zilveren eermetaal en eene premie van fr. 50 4" Prijs. Een bronzen eermetaal en eene premie van fr. 30 5e Prijs. Een bronzen eermetaal en eene premie van fr. 25 3C PRIJKAMP. Vaarzen met meer dan twee tanden. 1° Prijs. Een zilveren eermetaal en eene premie van fr. 75 2e Prijs. Een zilveren eermetaal en eene premie van fr. 50 3C Prijs. Een bronzen eermetaal en eene premie van fr. 50 le Prijs. Een zilveren eermetaal en eene premie van fr. 75 2e Prijs. Een zilveren eermetaal en eene premie van fr. 50 3e Prijs. Een zilveren eermetaal en eene premie van fr. 50 4" Prijs. Een bronzen eermetaal en eene premie van fr. 25 5° Prijs. Een bronzen Eermetaal en eene premie van fr. 20 Art. 4. Geen stuk hoornvee mag, onder welkdanig voorwendsel ook, in meer dan eenen prijskamp mededingen. Art. 5. Om tol deze prijskampen toegelaten te worden, moet de mededinger zijne verblijfplaats in het bestuurlijk arrondisse ment IJperen hebben. Bij een getuigschrift afgeleverd door het Gemeentebestuur van hunne woonplaats, zullen de mededingers bewijzrn dat hunne dieren in het bestuurlijk arrondissement opgekweekt zijn en hun eigendom sedert ten minste zes maanden zijn. De gene die zouden bevonden worden valsche verklaringen ge daan, of bedriegelijke middelen gebruikt te hebben óm eene premie le bekomen, welke hun, ingevolge het tegenwoordig reglement niet toekomt, zullen r.iet meer toegelaten worden tot de prijskampen door de Maatschappij gegeven, en hun naam zal, naar goedvinden, door het Bulletin der Maat schappijmogen kenbaar gemaakt worden. Art. 6. Mogen ook aan deze prijskampen, en onder dezelfde voor waarden, deel nemen de leden der Maatschappij die de ge meenten Noodschote en Reninghe bewonen. Art. 7. De premien en eermetalen zullen onmiddellijk na den prijs kamp behandigd worden; die welke niet zouden kunnen lei- hand besteld worden, zullen moeten ingevraagd worden bin nen het verloop van eene maand, te rekenen van den dag des prijskamps, op straf van verbeuring ten voordeele van de be- gtfligingskas der gedecoreerde en gemedailjeerde werklieden. Art. 8. Een noenmaal zal voor de leden der Maatschappij bereid worden; de leden die aan hetzelve willen deel nemen, moe ten zich, den dag van den prijskamp, vóór middaguur, in de afspanning De Kastelnij te IJperen, doen inschrijven.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 3