Gazelle van 'I arrondissement IJpereii. De Liberalen. De afbrekers. Trioml' der liberalen Val van liet klerikaal ministerie Algemeene uitslag der kiezingeo van 22 mei. Kies-kronijk. Nr 741. Zondag 4n Juni 1876. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. erschiliige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT: Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten. Uit de verklaring van M. de Macère aan M. Jules Ferry, blijkt dat het fransch mi nisterie van de aanneming der municipale wet geene kabinetskwestie zal maken. Men weet dat de republiekeinsche linkerzijde de benoeming der meiers in de hoofdplaatsen der kantons door het gouvernement zal bestrijden. Volgens de laatste tijdingen van Parijs zou Sadik-Pacha, turksch gezant, den her tog Dncazes ingelicht hebben dat de sultan Abd-ul-Aziz niet onttroond was geworden, maar wel overeenkomstig den wensch zijner onderdanen ten gunste van zijnen neef Mourad, van zijnen troon had afstand ge daan. De turksche omwenteling, als men de Correspondance politique van Weenen mag gelooven, zou op de eenvoudigste wijze ontstaan zijn. Abd-ul-Aziz zou door zijne eigene ministers afgesteld zijn geworden, welke na hem eene laatste maal vruchteloos uitgenoodigd te hebben de noodige fondsen te geven tot het onderhoud der in strijd zijnde troepen, hem zouden vervallen ver klaard en met zijne gemalin in het kasteel van Topkapa opgesloten hebben. Het memoradum der groote mogendheden moetst officieelsgewijze aan Turkije mede gedeeld worden. Maar de verandering van regeering den dag te voren opgekomen, heeft noodzakelijk die mededeeling doen verdagen, zooals ons overigens, de Moni- teur van het duitsch keizerrijk mededeelt. Men verzekert dat de mogendheden eer lang het nieuw gouvernement van den Sultan zullen erkennen. Mourad V heeft zich in het paleis geves tigd. De Times ontvangt uit Berlijn eene de- peche sprekende van eene offensieve en defensieve verbintenis tusschen Grieken land, Romanië, Montenegro en Serbiè' aan geknoopt. De senateur Rodich zou er te Weenen kennis van gegeven hebben. De Negers van Afrika vervloeken hunne gloeiende zon die hen het vel zwart brandt. De klerikalen handelen ook zoo in Belgie ten opzichte der libe ralen; deze worden vervloekt en ge doemd, dat er geen einde aan komt door de tjeefkens, die bevreesd zijn voor den uitslag der kiezingen van Juni, in welke de klerikale heerschappij den godsklop zal krijgen. Daarom gaat weder het oude liedje met ongehoord gerucht op in de klerikale gazetten, de tjecfkens-congressen, ban ketten en sermoenen. De godsdienst gaat vernietigd worden zoo de liberalen zege pralen, wordt er aan de vier hoeken des lands uitgetrompet. De priesters zullen verdreven, de bisschoppen gevangen en de nonnen uit hunne kloosters verjaagd worden, ziedaar de Jeremiasklachten van alle dagen bij de klerikalen. Echter zijn de liberalen twintig jaren meesier geweest in Belgie en zeg ons eens wat heeft de religie te lijden gehad in dien geruimen lijd van het vijfde eener eeuw? Is het binst dat tijdperk niet dat de reeds talrijke kloosters, paters en nonnen verdrijduhbeldzijnin getal en rijkdommen? Dat de kerken in monu menten veranderd en de pastorijen in lustwaranden, waar kermissen en ban ketten, lekker gebraad en geurige wijn aan het dagorde zijn Gelijk ge ziel, 't is de weelde die klaagt en de weelde is altijd eene slechte raadgeefster; het is eene hongerige maag die nimmer en nooit tevreden is. De liberalen hebben godsdiensthaten- de wetten gemaakt, tiert men luid en hard. Weihoe! en de klerikalen hebben die wetten niet afgeschaft, alhoewel zij reeds zes jaren almaohtig in het land zijn. De wet op de kerkfabrieken, de wet op de studiebeurzen, de wet op de kerkhoven bestaan nog allen, en toch zijn zij zoo vervloekt en gedoemd ge weest door de klerikalen. Waarbij komt dat? Wel, goede God, dat men komedie speelde om de onnoozelaars te bedriegen en te foppen! Wat meer is, men raakt aan de liberale wetten niet, omdat men nimmer aan de rechtvaardigheid en het goede eene heiligschende hand slaat. Het verledene, de lessen der geschie denis doen ons hopen en betrouwen dat de burgers van het land zich niet langer meer zullen laten bedriegen door de valsche klerikale treurklachten en alarm kreten. Daartoe moet er maar nagedacht worden op de verloopene jaren, om overtuigd te zijn dat de klerikale partij een leugenachtig beloftenkraam geweest is en blijven zal. En Belgie is dat moede. Zulks zal den 13 Juni bewezen worden door de zege praal der liberalen. Kent ge, lezers, de afbrekers van onzen woeligen tijd Ge moet ze wel kennen ze onder scheiden zich alom door hunne wraak zucht tegen al onze grondwettelijke instellingen, die het geluk des lands voor doel hebben. Wanneer onbezonnen jongelingen, in eenen toestand van opgewondenheid, eene pop, die ergens aan eenen boom hangt, afnemen, dan schreeuwen de groote afbrekers aan de vier hoeken van België dat hunne religie wordt aange- randt, en zij dagen de onbezonnen jon gelingen voor't gerecht. Indien eenig gemeentebestuur eenige beggijnen doet verhuizen omdat dit be stuur zulks goed ea noodzakelijk vindt, dan worden de raadsheeren door de afbrekers uitgescholden voor al wat schandalig is. Worden elders eenige kloosterlingen door het gerecht gevat, om dat zij zich plichlig maakten aan de infaamste mis daden dan zetten de afbrekers nogmaals het land in rep en roer en dreigen de openbare rust te slooren. Maar wanneer zij hunnen haat tegen onze burgerlijke en grondwettelijke instellingen botvieren wanneer zij de gemeente onderwijzers verbieden deel te maken van den onderwijzersbond, om dat die bond den bloei van het burgerlijk onderwijs bevordert, dan moet hun dat toegelaten zijn. Zij willen vrij zijn om ander en in hunne vrijheid te hinderen. Wanneer zij beurtelings, uit haal tegen het burgerlijk onderwijs, tegen de burgerlijke opvoeding, de middelbare scholen van Ninove, Aalst, Dendermon- de. Lokeren, Brée vernietigen, om ze door patersscholen te vervangen, dan zouden de burgers hen maar moeten laten doen zij willen de vrijheid, het recht hebben om al te vernietigen wat de bur gerij slicht. Waar gaat ons land naartoe Wij durven het schier niet zeggen. Maar wat zeker is, is dees indien de afbrekers-partij of de roomschgczinden nog een enkel jaar in België moesten domineeren, dan was het voorzeker met al onze vrije, burgerlijke instellingen gedaan. Het gerecht zit opgepropt met hunne machienen. De burgerlijke middelbare scholen zijn in vele plaatsen vernietigd, in andere door jesuietenscholen ondermijnd. Eene groote hoeveelheid papenknechten, zijn lings en rechts ingedrongen, en 't is meer dan tijd dat een liberaal bestuur opkomt om den boel te zuiveren. Nog eene goede maand geduld en het inkankerend kwaad zal een einde nemen. C. Het eerlijke, het liberale Antwerpen zegepraalt 332 stemmen meerderheid voor de liberale kandidaten Die groote meerderheid is het voor teeken der overwinning der liberalen op 13 juui. Reeds vult het klerikaal ministerie zijne reiskoffers. Reeds heeft M. Jan- Baptist Delcour zijne fleschkens Saletten water naar Leuven opgestuurd Slag op slag Het katholiek ministerie koopt 30,000 slechte geweren, om de burgerwacht te wapenen Onze ministers worden met hunne geweren naar de maan gezonden Het katholiek ministerie wil Terneu- zen, eene vreemde stad, bevoordeelen en onze havens te niet doen De conventie van Terneuzen wordt verworpen Kaakslag op kaakslag MM. Malou, Delcour en Cio gaan bij den koning om hunne demissie aan te bieden Het katholiek ministerie is om zeep Het valt Leven de liberalen De liberalen hebben gewonnen 18 stemmen in de provincie Antwer pen (kanton Antwerpen); 3 stemmen in de provincie Luik (kan tons Dalhem, Louvergné en Limburg); 2 stemmen in Luxemburg (kantons Houffalize en Florenville) i stem in de provincie Namen Wal- court) 5 stemmen in Henegauwen (Chatelet, Fontaine-l'EvêqueSeneffe) 3 stemmen in West-VIaanderen (Ype- ren en Passchendaele Totaal32 stemmen. De fanatieke katholieken hebben ge wonnen d stemmen in Brabant (Leuven) 1 stem in Luxemburg (St-Hubert) 1 stem in de provincie Namen (Na men) Totaal7 stemmen. Men ziet langs welken kant het voor deel bestaat, spruitende uit de provin ciale kiezingen van 22 mei 1876. De eerste der twee reglementaire ver- eenigingen van de liberale Associatie van Brussel, voor het aanbieden eener voor- loopige kandidatenlijst voor de wetge vende kiezingen van 13 juni, heeft zaterdag avond om acht uren en half in het Brouwershuis plaats gehad. Na lezing van het proces-verbaal der voorgaande vereeniging, heeft de voor zitter M. Van Humbeeck de aan de ver gadering onderworpen lijst doen kennen, waarop voorloopig de dertien afgevaar digden van Brussel staan wier wetgevend mandaat eindigt. De namen dier kandidaten zijn opvol- gentlijk toegejuicht geworden. Geene nieuwe kandidatuur heeft zich voorge daan. Men schrijft uit Brussel aan de Meuse dat M. Vervoort, de gewezen voorzitter der Kamer, een der liberale kandidaten van Antwerpen voor de aanstaande kie zingen zal zijn. De liberale Associatie van Namen heeft tot kandidaten voor de kiezing van 13 juni uitgeroepen; MM. Delisse, Hoek, Monljoie en Wilson. Een correspondent van de Gazette meldt dat de liberalen van Leuven beslist Bareel: Dixinudestraat, 39. 10 eentiemeu den regel. 25 eentiemeu den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's ja ars voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Belgie. Bnilenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de poslbureelen. DE TOEKOMST RttfajB-jowwttK-; a IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. (i-40. - 12-05. - 3-57. - (>-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-49.- I i-15. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 0-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-00. - 0-20. TmT» njr I mmn—

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1