Gazette van 't arrondissement IJperen. Zwart en wit. Men moest 'm Belgie ook zoo handelen. De zwarte bedriegers. m 7415. 15e Jaar. Zondag 2n Juli 1S76. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschil!ige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: De fransche Journal ofjiciel kondigt eenen brief van den voorzitter der repu bliek af, aan den heer minister van oor log gericht. Daarin wordt gezegd dat men voorlaan alle vervolging voor zaken der Communebehalve uitzonderlijke ge vallen, moet staken. De veroordeelingen bij verstek, de opperhoofden van den opstand en de daders van aanslagen tegen hel leven of de vrijheid van personen, blijven nog vervolgbaar. Een dekreet geeft aan 87 veroordeelden volle genade. Dat is waarschijnlijk maar een begin. Uit Conslantinopel wordt insgelijks gemeld dat Turkije zich tol den oorlog gereed maakt. De troepen zijn op de grenzen geplaatst en de turksche vloot heeft bevel ontvangen bij het eerste teeken te handelen. Abd-ul-Kerim is met hel opperbevelhebberschap gelast. De Journal des débats verzekert dat prins Milan reeds vertrokken is en dat ongelukkig de vijandelijkheden hebben aangevangen. Eene dépêche uit Parys van heden verzekert dat al de mogendheden hel eens zijn in de Oostersche zaken niet tusschen te komen. Zij hebben Serbie verwittigd, dat al wat het doet voor zijne rekening is. De depeche voegt er bij dat het tursch gezantschap te Parys, nog van het zenden van een ultamalum van Prins Milan aan Turkije geene kennis heeft bekomen. Volgens men uit Weenen nog meldt zou Turkije aan de mogendheden beloofd hebben het initiatief der vijandlijkheden niet te nemen. Ziehier eene depeche uit Constanli- nopel van 27 Juni, 7 uur 's avonds Eene nota uit Belgrade aan Turkije gezonden, verklaart dat Serbie gereed is te ontwapenen, als het turksch gouver nement bevel wil geven zijne troepen van het serbische grondgebied te verwij deren. Het hooger hof van Berlijn, heeft den aartsbisschop van Keulen afgesteld om dat zijn gedrag onovereenbrengbaar 'is met de openbare orde. 1 De Inkwisitie papieren razen nog altoos van de kiezingen waarin zij zulke schitterende zegepraal behaald hebben dat hunne meerderheid van twee verminderd is! en hunne triomf zoo wellekom in het land was, dat men bijna eenen burgeroorlog zag uitbersten. Maar vele kouten en wel kouten is nogal en kunste en tot preuve Binst dat het Ypersch nievers bladje van uit den pishoek, zijn venijn uit spoog tegen onzen representant en hem zoo kleene maakte, zoo kleen als nen niemendolle Zie hier wat de Duinengalm van Oostende, Nr 26, (ook een proper portugaal papier), zoo al schreef over den zelfden per soon Over acht jaar, wij herinneren het ons nog maar al le wel, zegevierde M. Alfons Vandenpeereboom in het arron- dissement van Yper met eene meerder- heid van door de 300 stemmen. Dit deed den moed niet verliezen >j aan onze politieke vrienden van Yper, verre zij van daar: Zij hadden toen den strijd aangevangen en zij dien aan- houden voortgezet. Zij hebben de nood- zakelijkheid gevoeld van zich goed en sterk te organiseren en zij hebben het gedaan. Zij hebben alle persoonlijke zienwijzen daar gelaten om de eenheid van princiep te aanveerden; de aange- nomen eenheid van princiep heeft de eenheid van werking en richting te wege gebracht, die eenheid van prin- ciep en van werking heeft hen zooda- nig sterk gemaakt dat zij den geusge- zinden Vandenpeereboom met al zijn gezag en invloed, met al zijne bewezen gunsten en diensten Dijnsdag laatst omverre gestemd hebben. En wij moeten het hier nog in voor- bij gaan zeggen, M. Vandenpeereboom was een andersche kerel als M. J. Van Iseghem. Het was een man van aanzien en verstand, een man van vernuft en administratieve kennis; een man die spreken en schrijven kon; een man die om zijne groote bekwaamheden, en niet omdat het zijne beurt wasden ministerielen zetel bekleed had Men ziet het, zij schrijven in het een bladje zoo en in het ander anders in 't eene wit en in 't ander zwart, volgens zij het noodig vinden om als dan andere mannen kleene te maken. Nu, patiëntie, 'tzal toch maar deuren tot dat tenden is. Ziehier het rapport der commissie over de kiezing van zekeren M. de Mun, ver broken door de Kamers van Frankrijk Talrijke getuigenissen hebben be- wezen, dat een groot getal pastoors in de kerk hebben gepredikt ten voor- deele van M. de Mun, en met geweld de andere kandidaten bevochten. De geestelijkheid heeft daarbij hare tusschenkomst niet bepaald in een groot getal gemeenten hebben pastoors en onderpastoors wacht gehouden aan de duur van het kiesbureel om hunne kiezers te bewaken. Eenige priesters zouden zelfs de II1I. Sacra al menten geweigerd hebben aan degenen welke niet voor M, de Mun zouden stemmen. Na de 3 Maart (dag der kie- zing) vroeg men in de biecht voor wie men gestemd had. De hoofden der kerk hebben die tusschenkomst aangemoedigd, door zelve hunne sympathie voor M. de Mun te laten kennen. Deze zerde in opene brieven, dat hij zich aanbood onder de bescherming van Mgr den bisschop van Vannes. De bisschop schreef aan de kalho- lieke dagbladeren eenen brief waarin hij zich op de krachtdadigste wijze voor M. de Mun verklaarde. De vicaris-generaal van Vannes en andere hooggeplaatste leden der gees- lelijkheid handelden op dezelfde wijze. Een groot getal eigenaars hebben op hunne pachters eene betreurnisweer- dige drukking uitgeoefend en deze be- dreigd hunne huurceelen niet meer te vernieuwen, indien M. de Mun niet genoemd werd. n M. de Kergaus (een nobele) schreef aan zijne huurders eenen brief vol bedreigingen, en de commissie is waar- lijk verwonderd, dat het parket van Pontivy onwerkzaam is gebleven n voor zulke feiten die nogthans streng dienen gestraft te worden. M. Guichard gaf lezing van een tweede verslag betrekkelijk de kwestien van wetgeving en recht, aangaande de hooger aangehaalde feiten, en drukte zich als volgt uit De geestelijkheid geniet aanzien- lijke voorrechten. Maar de uitoefening n van deze voorrechten kan niet uitge- strekt worden tot de kiesworstelingen zonder DAT DE MAATSCHAPPIJ HET GROOTSTE GEVAAR Ioope. Men bewijst een slechten dienst aan zijn land, aan den godsdienst en aan de geestelijkheid, wanneer men zich in oppositie stelt met de wetten en de wereldlijke overheden van zijn land, en zich schaart in de rangen van het ultramontanismus Het gouvernement mag niet laten zeggen dat de wetten der kerk boven de wetten des Staats zijn. Het moet de weerdigheid en de vrijheid van het stemrecht tegen zulke misbruikelijke tusschenkomst beschermen. Het is dus bewezen dat de geeste lijkheid in de kiezing van Pontivy is tusschengekomendeze tusschen komst is in tegenstrijd met de wetten en heeft eenen grooten invloed op den uitslag der kiezing uitgeoefend. Daarom besluit de commissie tot de verbreking der kiezing van M. de Mun. De kamer sluit zich aan dat voorstel. Ook zoo zoude Belgie dienen te han delen, en overal waar er worsteling plaats heeft gehad en bijzonderlijk te Antwerpen, Brugge en Yperen de laatste wetgevende kiezing moeten vernietigen, om reden dat hier in ons land de^geesle- lijkheid tien maal nieer in de kiezingen werkt dan de fransche priesters. Of is dit misschien geene tusschen komst, vragen wij met de Koophandel, wanneer men in stad van huis lot huis gaat om de propagande te maken, wan neer men den predikstoel, waar het wijze woord Gods dient verkondigd te worden, in een meelingstribün veranderd, en de buitenkiéze. s, na ze met hel en duivel bedreigd te hebben, in verzegelde char- a-bancs naar het kiesbureel voert, en ze niet los laat voor aleer zij in de stembus dit briefken gestooken hebben, dat de pastoor hun op het laatste oogenblik in de handen duwt? Wanneer men op den stoel der waarheid de politieke tegen- strijders afschuwlijk maakt in de oogen hunner medeburgers en bestempelen durft met de naam van petroleurs kerkbrandersmetsersdieners en an dere dergelijke epithafen! De klerikale bladen maken veel la wijt van eene correspondentie welke de Uni- vers, het blad van den jesuiet Veuillot, afkondigt en volgens welke koning Leo pold II, eene zoogezegde samenspraak, met lord Derby, over de belgische poli tiek zou gehad hebben, tijdens zijn laatste verblijf le Londen. Ziehier dat valseh stuk in kwestie, dat alleen voldoende is het te lezen om te weten dat onze Koning veel te voorzich tig is om zich op die wijze uit te laten en dat in tegenwoordigheid van eenen kor- respondent van het hevigste ultramon- taansch blad van Frankrijk Men spreekt vooral van een diner, dat in het Belgisch gezantschap zou plaats gehad hebben, en waar lord Derby op uitgenoodigd was. Het gysprek op de zaken van Belgie gevallen zijnde, zegde de Koning dat, indien zijn ministerie te Antwerpen ver slagen werd de houding der kroon tus schen twee partijen nog al zonderling kon worden. En waarom, Sire? vroeg de En- gelsche minister, zou uw gouvernement de meerderheid niet behouden Nu, die de meerderheid behoudt, behoudt het bewind. Ongetwijfeld, mylord, maar er bestaat een zekere zedelijken invloed, waarvan men rekening moet houden... Zal Uwe Majesteit mij toelaten haar te vragen, of deze invloed uitslui tend Belgisch is De Koning, hier een weinig verlegen over de doorzichtigheid van zijnen on dervrager, liet hooren dat, zonder eenigen twijfel, het Pruisisch gouvernement, ir: oorlog met de Kerk, met plezier te Brussel een ministerie zou zien, even vijandig aan de katholieken. Dan hernam de engelsche minister op ernsligen loon, en hield den Koning eene Bureel: Dixuiudestraat, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's ij aars voor de stad, fr. 4-50 voor geheel llelgie. Builenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 0 centiemen Stct nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebrouck. (S-40. - 12-05. - 5-57. - 0-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-49.- 11-do. - 2-55. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25- 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1