Gazette van 't arrondissement I.I peren. OHverschilIigheid. Een Koster-Postmeester. ]\r 749. 15e Jaar. Zondag 30» Juli 1876. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. Bareel: Dixinudestraat, 39. AANKONDIGINGEN 10 «eutlemen den regel. RECLAMEN 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT: fr. 4-00 's jaars voor de stad, fr. 4-50 voor geheel België. Buitenlandsche verzendingen,'t port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. wittigen, dat de kwijtschriften van het verschuldigde jaar dezer dagen aangeboden zullen worden. De onre gelmatige datums van abonnement zullen allen regelmatig geschikt wor den op 31 December aanstaande er zullen er dus zijn die, in deze om standigheid, min en anderen die meer dan den gewonen prijs zullen te beta len hebben. Wij hebben heden geene tijdingen van den Turksch Servischen oorlog ontvan gen en wij verwachten nog den ernstigen slag welke op den Timok voorbereid wordt. Er wordt bevestigd dat generaal Tchernaïeff zich langs dien kant richt met de troepen welke hij uit de ver schansingen van Babina Glaba heeft gelicht inet het doel het leger van Osman Pacha, dat lusschen Wriddin en Zaitchar ligt, op zijde aan te vallen. Turkije is bewogen geweest over de baldadigheden door de Bachi-Bouzouks en de Tcherkesses in Bulgaria bedreven. In eene nota aan zijne vertegenwoor digers in den vreemde gericht pleit Tur kije de verzachtende omstandigheden klaagt over de overdrijving der beschul digingen en belooft eene strenge vervol ging der bedreven misdaden. Een bijzon dere kommissaris Kaïn-Pacha is met het onderzoek belast. Wij hebben naar den uitslag van dit onderzoek niei moeten wachten. Eene depeche uit Constantinopelen zegt dat een vijftiental Bachi-Bouzouks tot dwang arbeid veroordeeld zijn geworden. De Journal officiel kondigt nieuwe dekreten af van den Voorzitter der Repu bliek, welke aan honderd zeven-en-lwin- tig veroordeelden voor feiten, betrekkelijk den opstand der commune in 1871, vol komen genade of verzachting hunner straffen schenkt. Parys, 25 Juli. Men verzekert ons dat in den minister raad van gisteren, maarschalk Mac-Mahon zijne volkomene tevredenheid te kennen heeft gegeven over den bijval Zaterdag door zijne ministers in de Kamer behaald. Prins Orloff zal dezen avond uit Belgie naar Parys terugkomen. Generaal Cialdidi was naar het hotel op de St-Gregoriusplaats gegaan om M. Thiers een bezoek af te leggen maar deze niet gevonden hebbende, heeft de italiaansche afgezant aan den gewezen voorzitter der republiek zijne spijt uitge drukt hem niet persoonlijk zijne compli menten te kunnen aanbieden. Hoe onbetwistbaar het ook weze, dat elk mensch het recht heeft zich met de staalkundige zaken te bemoeien, blijven niettemin een groot aantal lieden eraan onverschillig. Niet weinigen zien in den strijd, tus- schen liberaal en klerikaal, niets anders dan penen persoonlijken kamp, eene reeks van pogingen om het gezag te win nen of te behouden, een twist ter vol doening der heerschzuchtige strekkingen eeniger hooggeplaatste personen. Anderen zijn sedert jaren en jaren onverschillig geworden, omdat zij vermeenen hunne broodwinning bedreigd te zullen zien, zoodra zij hunne denkwijze durven op peren, in tegenstrijdigheid met die van hunnen eigenaar of meester. Nog anderen hebben zulk groot gemis aan politieke opvoeding, zijn zoodanig verslaafd aan de stoffelijke wereld en aan nietigheden van alle slach, dat zij U met verwonde ring in de oogen kijken als gij het eerste woord rept van het een of ander politiek vraagstuk. Al die lieden nu eindigen niet zelden met te zeggen, dat liberaal en klerikaal beide koeken van eenen deeg zijn, en zij niets winnen of niets te verliezen hebben bij eene verandering van ministerie of gemeenteraad^ Ergo,zij trekken noch voor 't een noch voor 't ander partij, en mee- nen al 'nen heelen baas te zijn, als zij gezegd hebben Ik ben een onpartijdig man Wanneer men zulke redeneeringen vergelijkt met die der politieke weêrha- nen, dat is met de handelwijze van die lieden, welke, zonder schaamte of eerge voel, van zeil veranderen naarvolgens de liberale of klerikale wind waait, dan bekennen wij ronduit, zonderschromen, dat wij verreweg den onpartijdige-n man verkiezen. De draaier doet kwaad, boe zemt verachting in de andere, integen deel, doet noch goed noch kwaad. In andere woorden, onpartijdige of onver schillige lieden zijn te vergelijken met die geneesmiddelen welk een zoet smaakje hebben en u laten zooals ge zijt. Doch, is dit waar in sommige gevallen, het is niet juist in het algemeen. Onpartijdig heid, op politiek gebied, is eene krachte- looze, ziekelijke toestand het beteekent onverschilligheid, vadzigheid, zedelijk verval. Te veel lieden aanzien de woorden onzer Grondwet. Alle macht komt uit het volk als doode letter. En nogtans die woorden zijn duidelijk. Zij geven aan iedereen het recht en leggen hem zelf de plicht op zijne stem en zijne denkwijze te laten gelden ten voordeele van het algemeen welzijn. Zonder de uitoefening van dit recht en zonder de vervulling van dien plicht, verdient hij niet langer den naam van burger hij is slechts een vijfde wiel aan den wagen. Uit al onze krachten moedigen wij iedereen aan in ernst zijne burgerplichten te vervullen, vaarwel te zeggen aan alle koelheid of lauwheid in politieke zaken en een werkzaam deel aan den staatkun digen strijd te nemen. Dat onze keus voor de liberale zijde is, valt zeker geen oogenblik te betwijfelen. 'T is dat wij overtuigd zijn van de rechtvaardigheid onzer zaak. Wij loochenen dan ook ten sterkste, dat de liberaal niet meer waard is dan de klerikaal. Stellig vervolgt de eerste een edel, een heilig doel de voor uitgang in al wat den mensch betreft, de ontslaving van het geweten, de vrijheid voor a 1,1 en en in alles, hij strijdt met de enkele wapens der overtuiging en der waarheid tegen vooroordeel, bedrog en achleruilkruiperij. Kan er wel een edeler strijd zijn Een strijd die enkel kan uitloopen op de bevestiging van het algemeen welzijn, en die gansch overeenkomstig is met de waardigheid en de bestemming des men- schen. Immers, elk mensch is geroepen om zijn deel, hoe klein of hoe groot, bij te brengen aan het algemeen welzijn. Kan dat doel anders bereikt worden dan door eenen dagelijkschen strijd, eene onverzwakte overtuiging en eene veree- niging van al de afgezonderde krachten tot een onwederstaanbaar geheel Kan de mensch een zoeter genot in het graf mede dragen, dan te weten dat hij zijne roeping heeft vervult en van zijne korte reis op de aarde heeft gebruik gemaakt om in de maat zijner krachten het heil van het menschdom te helpen bevor deren Geene onverschilligheid dus meer Dat elk, naar hij kan en volgens zijnen maatschappelijken toestand, de handen aan het werk sla Geene onpartijdigen meer, maar vastberaden strijders voor het goede recht Wij zijn op goeden weg om het open baar bestuur geheel te zien verkwezelen en in handen der geestelijken te leveren. Zooals wij nog gezegd hebben, stelt het ministerie Malou geene politieke wetten voor, maar het werkt in 't donker, langs bestuurlijken weg en ondermijnt geheel en al onze vrijzinnige instellingen. Ziehier een feit welk zulks aantoont. De koster van Beicele, nabij St-Niko- laas, is onder-postmeester benoemd en is terzelfder lijd gemachtigd zijne bediening van koster te behouden. Het zal niet lang meer duren of men zal de pastoors ontvangers, verifikaleurs en postmeesters zien benoemen. Natuur lijk, deze laatste plaats zullen zij met voorliefde uitoefenen op die wijze zullen zij de correspondentien en dagbladen van al hunne onderhoorigen dagelijks in handen hebben. Allon, M. Beernaert, nog een stap verder en de tjeefkens zullen u, even als aan pater Desmet, een standbeeld op richten voor diensten aan hunne partij bewezen. De klerikalen, gevoelende dat zij overal grond verliezen, doen al wat mogelijk is om hunne verloren krachten te herwin nen. Te Brussel richten zij hunne associatie op nieuwe grondslagen in en heden vin den wij in de Meuse van Luik eene cir culaire, volgens welke de klerikalen in verscheidene plaatsen van Henegouwen en ook in de provintie Luik, welke voor de liberaalste van geheel het land gekend is, klerikale associatie inrichten om den strijd overal aan te gaan. Dat de liberalen, die dikwijls al te rustig op hunne lauweren slapen, in die provintien ook een oog in 't zeil houden, want die zwarte mollen zijn niet te be trouwen. Wat de Vlaanderen betreft, wij kun nen het niet genoeg herhalenhet is hoogst noodzakelijk dat erin alle plaatsen kringen of mannen zijn, die gestadig op de hoogte zijn van wat de klerikalen, waar zij meester zijn, uitsteken, want men weet hetzij wijken voor niets terug om door hun bedrog kiezers te maken en die van hunne denkwijze niet zijn van de lijst te schrabben. De provintieraad van Westvlaanderen die het geluk heeft eene klerikale meer derheid te bezitten, heeft de volgende verhooging van lasten gestemd, met 29 stemmen tegen 15 1 1/2 centiem op de grondbelasting; 2 centimen op het persooneel, en 2 centimen op het patentrecht. Leggen maar, burgers, de klerikalen zullen u scheren zonder zeep, tot dat ge schreeuwt. Wij lezen in den National van Aix Een broerke der kristelijke leering, of een petit frère, van Berre, wordt ver volgd voor schandelijke aanslagen op verscheidene zijner leerlingen, hoewel de kerel er in gelukt is te vluchten. Paul Moulin, in religie broeder Ger- baud, hulponderwijzer bij de congrega- nisten te Berre, heeft zich schuldig ge maakt aan schurkachtige feiten tegenover sommige zijner leerlingen. Hiervan werd de meier verwittigd door den pastoor en den hoofdonderwijzer, waarop er eene klacht werd ingediend bij de justicie. Er is een mandaat van aanhouding afgeleverd tegen het voorbeeldig broerke der kristelijke leering, maar de brave man is gevlucht en zal misschien wel niet te vinden zijn. Onder vrienden moet men elkander helpen Uit Leuven meldt men aan de Flan- dre libérale dat de Liberale Associatie dier stad besloten heeft in het strijdperk te treden, bij de aanstaande kiezing van eenen representant, in vervanging van wijlen M. Wouters-Roberti. De liberale kandidaat zal zijn M. J.P. Van Auwera, gemeente-raadslid, die té Leuven algemeen geacht wordt en bij de laatste gemeentekiezingen benoemd werd met 970 stemmen meerderheid op 2500 kiezers. De klerikalen stellen den advokaat De Becker voor. DE TOEKOMST, 11 (Ti11 ,'v tl! ti<; r II ui -ipin^'.Mf,'uil <r».-I m-? -'■■ii i ii~"

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1