Gazelle van 't arrondissement LIperen. Onze Drinkwaters. 4e uitgang van den stoet te Gent. Ouders. Nr 756. 15e Jaar. Zondag 17n September 1876. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Politieke berichten. AANKONDIGINGEN RECLAMEN ABONNEMENT: De Courrier de France meldt dal de fransche Kamers op 9 november zullen bijeen geroepen worden. Maarschalk Mac-Mahon heeft zijne reis geëindigd. Te Lyon heeft de departementale raad zich met het incident bezig gehou den, welk de ontvangst van den maar schalk op het stadhuis heeft gekenmerkt. De voorzitter van den raad heeft be kend dat de maarschalk voor niets is in het misverstand dat heeft plaats gehad. De prefekt is ook in de zaak niet be trokken. Wie is dan de schuld ervan Dat wordt niet gezegd. Te Amsterdam zijn wanorders ont staan ten gevolge der afschaffing van de kermis. De anti-lurksche betoogingen worden te Londen voortgezet. Een brief van lord Granville keurt die betooging goed en zegt dat zij moet voortgezet worden op dat hel gouvernement eene meer kracht dadige politiek zou volgen. Uit Berlijn meldt men dat de pogingen der mogendheden, om Turkije tot gema- tiger eischen te overhalen, tot hiertoe vruchteloos zijn geweest. De depechen uit Belgrade melden dat de Turken op nieuw beproefd hebben om Alexinatz in te nemen, maar er niet in gelukt zijn. De Serviers hebben eene brug over de Moravabeneden Katour, geworpen. De Turken hebben er zich legen verzet, maar zij zijn door de Serviers verscheide kilometers achteruit gedreven. lederen dag wordt de toestand in het Oosten bedenkelijker; iederen dag schijnt het antwoord op de vraag Hoe zal de strijd lusschen Turkije en zijn vassalen eindigen?» moeilijker gegeven te kunnen worden. Dat Turkije geen wapenstilstand wil, zonder voorwaarden, die Servië on mogelijk kan aannemen, omdat het zich daardoor, aan handen en voeten gebon den, aan den Turk zou overgeven dal Turkij reeds bij den wapenstilstand vre- desbepalingen wil zien voorgestelddat Rusland zich te vergeefs gewend heeft tot Frankrijk en Oostenrijk om in een kongres de, zij het ook slechts tijdelijke oplossing der oosterschc kwestie te zoeken. Dat de Servische leening, hoewel niet veel meer dan Turksche zekerheid als geldbelegging aanbiedende, in Rusland groote sympathie vindtdal de kiezer aller Russen persoonlijk den Slaven zeer gezind is, of, misschien beter gezegd den Turken een diepen haal toedraagt, dat alles zijn verschijnselen en feiten, welke ons niet zonder reden bezorgd maken voor de gevolgen, die de moord dadige oorlog tusschen Slaven en Turken nog kan na zich slepen. Sedert eenigen tijd wordt er hier ter slede veel gesproken over de noodigheid eene verbetering te brengen in den staat onzer drinkwaters welke onze stad spij zen. Wij denken onze lezeren aangenaam te zijn, door hun eenige inlichtingen te geven over de oplossing dezer zoo belang volle kwestie, aangaande den gezond heidstoestand onzer bevolking. De wijze waarop de verdeeling van het drinkwater in onze stad is ingericht dagteekent van over meer dan vijf eeu wen. Loijs Guicciardin, zegt daarover in zijne Reschrijving der Nederlanden, (i566) en sprekende van IJperen Men zegt gemeinlick dat dese stadt op een rooster van lood staet, ter oorzaek der groole en ontelbare looden water huizen en naementlick dese die dienen om het water naer al de huisen en plaet- sen der stadt te leiden. En inderdaad, het water dal dienen moet om onze stad te spijzen is verza meld in de groote vijvers van Dickebusch en Zillebeke dit water loopt langs opene heken in de stadsgrachten om van daar, door middel van looden, gegoten ijzeren, zinken en houten buizen in de putten geleid te worden. Deze wijze van walerverdeeling heeft ten allen tijde aanleiding gegeven tot talrijke klachten het moeilijk te verma ken oud gestel, de slechte staat der hui zen, de opene heken, en de sladswateren vervuld met modder,zijn de voornaamste oorzaken waaraan de slechte hoeda nigheid van ons drinkwater toe te schrij ven is, en de ongelijkige wijze waarop het water tot in de putten kan gelaten worden. Geheele gedeelten der stad zijn somtijds van water beroofd en ongeluk kiglijk kan de herstelling aan de buizen weinig of niet helpen door den slechten staat der buizen van de bijzonderen. De sladsregeering door dezen staat van zaken te recht ongerust deed na- vorschingen doen om het bestaande stel sel te verbeteren deze navorschingen moesten niet alleenlijk gedaan zijn op de hoedanigheid maar ook op de hoeveelheid der waters. Onder de verschillige voorstellen welke gedaan werden zullen wij dat aanstippen welk in Januari 1867 door M. de inge nieur Carez is gedaan dat opgemaakt in Februari 1869 door wijlen M. Ch. Becuwe, onzen beweenden stedelijken raadsheer, en eindeling dat opgemaakt in October 1872 door M. Heyninx, inge nieur-bouwkundige der stad. Hel verslag van M. Carez. wees drij verschillige wijzen aan om de stad ie spijzen, die samen moesten bewerkt worden De eerste bestond in het gebruiken der bronwaters welke van de hellingdes ijze ren wegs voorlkwamen, en die beliepen lot de som van fr. 77,000-00. De tweede in het spij zen der stad (linker oe ver der Yperlée) bij middel der waters van Diekebusch-vijver fr. 587,000-00. De derde, idem, rech ter oever der Yperlée, door de waters van Zillebeek-vijver fr. 184,000-00. Te samen, fr 648.000-00. Deze groote uitgave schrikte hel ge meente-bestuur af en het aarzelde dit voorstel tot stand te brengen, en korten tijd daarna, mogt men zich verheugen er geen gevolg aan gegeven te hebben, daar het bewezen werd dat het water van den ijzeren weg, (dat voor drinkwater dienen moest, en het water der vijvers voor hel ander gebruik), dat deze bronnen,zeggen wij, geheellijk ontroereikend waren en maar eene onbeduidende hoeveelheid meer opleverden. Dit voorstel werd dus van kante gezet. Het verslag van M. Becuwe, sprak over het beslaande stelsel te verbeteren. De verslaggever was van gedacht dat men ten besten mogelijk zijnde de waters welke nu bestaan, moest trachten te be nuttigen, en de grachten, de opene beken behouden, de 1073 pulten herstellen, alsook de looden buizen die in alle rich tingen onze stad doorkruisen. Maar dit werk, dat veel uitgaven zou veroorzaakt hebben, ware geheel moeilijk zooniet geheellijk onmogelijk om uitvoeren ge weest. Want hoe wil men de looden her stellen waarvan de zommige tot 3 a 4 meiers diep liggen, onder de kelders, onder de grondvesten der huizen en der openbare gebouwen, en verschillige bij zondere eigendommen doortrekkende Er werd dan ook geen gevolg aan dit voorstel gegeven daar alles problematiek was, omdat al de werken onderaardsch moesten verricht zijn en men niets had om zich te steunen om de berekening te maken. Eindelijk, omtrent het einde van 1871 werd M. Heyninx gelast door het ge meente-bestuur een ander voorstel op te maken waarvan wij later verslag zullen geven. Zondag toekomende, zegt de Journal de Gandzal den vierden uitgang van den stoet waarschijnlijk plaats hebben. Niemand zal eraan twijfelen of dien vierden uitgang zou met denzelfden uil slag als dien der vorigen bekroond wor den; hij zou ten voordeele der armen onzer stad geschiedenen wij mogen verzekeren dal de inzamelaars overal welkom zullen wezen. Met ongeduld, zegt het Advertentie blad van Vcurnewordt er naar de opening van den welgevenden zittijd gewacht, ofschoon wij in de vakantie zijn. In andere tijdsomstandigheden zou de politiek slapen maar nu zijn alle ernstige lieden bekommerd mei den loop der gebeurtenissen. De hoofden der libe rale partij maken zich gereed legen het groot debat over de kieshervorming. Het ministerie is niet op zijn gemak. In deze laatste tijden is de iever van de politieke geestelijkheid buiten de palen geloopen en men zal het gouvernement doen uit spraak doen over de bedriegerijen op zulke groote schaal hij elke kiezing uit geoefend. Een gouvernement welk den geest onzer instellingen en met hem onze in stellingen zeiven wil behoudenmoet gehoor verleenen aan de rechtmatige klachten om het even door wie die ge opend worden. Trouwens, er moet eene oplossing aan den zakenloestand komen, zoowel voor wat betreft de vrijheid te waarborgen van den kiezer, als die der drukpers. Het kan toch niet geloochend worden dal de vrijheid der drukpers, in princiep in onze schoone grondwet ingeschreven, tegenwoordig een doode letter is gewor den. Zal hel gouvernement dan de bij zonderste der vrijheden welke wij bezit ten, goedsmoeds laten onder de voeten trappen omdat dit eigenllijk eene voor waarde van bestaan is? In alle geval zou het niet straffeloos de grieven verstooten welke de oppositie in dien zin zal voor brengen. 'T is immers niet voldoende dat men door eenen onuilbaren hoogmoed of eene grenzelooze dweepzucht aangedreven openbaar den spot drijft met de rechten welke aan eene geheele natie zoovele opofferingen gekost hebben, en alles be werkstelligt om die uit te roeien. Het is niet verrechtveerdigt dat een geestelijke, zich boven de wetten des lands verhef fende, spijts zijne vredelievende zending, slecht en slechten noemt dat en diegenen welke zijne manier van denken over de politieke zaken niet aanneemt. Een eer lijk gouvernement moet die buitenspo righeden door alle middelen beletten en dat zal het ministerie Malou ook moeten doen, zooniet zal zijn beslaan in ons constitutionneel Belgie niet van duur zijn. 'T is de tijd dat gij den keus moet doen voor de school waar gij uwe kinderen wilt doen opvoeden gij hebt eenen ge- wichtigen plicht te vervullen. Zult gij uwe kinderen aan wereldsche of zult gij ze aan kloostergestichten toe vertrouwen Bareel: Dlxniudestraat, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 jaars voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nnnimer. Men schrijft in op al de postbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Haze.orouck. 6-40. - 12-07. - 5-57. - 0 50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-46.- 1 1-1 d. - 2-55. - 5-25- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1